Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Yunus Polisi Nasıl Olunur? 2020 Yunus Polisi Olma Şartları!

Yunus Polisi Nasıl Olunur? 2020 Yunus Polisi Olma Şartları!

Türkiye’nin birçok bölgesinde görev alan yunus polisleri, toplum güvenliğini ve asayişini sağlamakla görevlidir. Motorsiklet üzerinde en az iki kişi ve en az iki motor olacak şekilde görev alan yunus polisi olay yerine kısa sürede müdahele ederek can ve çevre güvenliğini sağlamaktadır. Kamu ve toplum düzeninin sağlanması için birçok görev başarıyla tamamlanır.

Kimler Yunus Polisi Olabilir?

1993 yılında İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Motorsikletli Polis Timleri ya da bilinen ismiyle yunus timleri il emniyet müdürlüği asayiş şubelere bağlı olarak çalışır. İlk kuruluş amacı yoğun trafikte olaylara kısa sürede müdahele etmek olsa da günümüzde birçok farklı alanda yunus timleri görev almaktadır.

Yunus polislerinin en fazla dikkat çeken özelliklerinden biri olarak öne çıkan kıyafetleri ise özel bir anlam taşımaktadır. Kırmızı ve siyah renklerinin hakim olduğu kıyafette; siyah rengi devlet otoritesi ve gücünü simgelerken kırmızı rengi hoş görü ve sevgiyi temsil eder. Özellikle büyük şehirlerde kalabalık ve işlek caddelerde görülen yunus polisleri Türk toplumunun her kesiminden saygı ve sevgiyle karşılanmaktadır.

Yunus Polisi

Kadın ya da erkek fark etmeksizin gerekli şartları taşıyan kişiler yunus polisi olabilir. Yunus timlerine katılmak için öncelikle polislik sınavlarından başarıyla geçmek ve polis olmaya hak kazanmak gerekir. Ardından belirli dönemlerde açılan yunus timleri sınavlarına katılarak başarı sağlanmalıdır. Polis Akademisi mezunları başvuru yaptığı takdirde yunus timlerine katılma hakkı kazanabilir.

Yunus Timlerine Katılma Şartları Nelerdir?

Yunus polisi olmak için gerekli olan şartlar şunlardır:

  • Erkekler için en az 1,75 cm kadınlar için en az 1,70 cm boy,
  • Amirler haricinde yirmi dokuz yaşından gün alınmamış olması,
  • Mülakatlardan (sözlü ve eğitim) başarıyla geçmek,
  • Time katılmak için herhangi bir sağlık engelinin bulunmaması,
  • Time katılmak için başvuru yapması.

Yunus polisliği eğitiminde başta motor sürüş teknikleri ve motor ekipmanları olmak üzere, arama yapma ve el koyma, çevre güvenliğini sağlama; silah, kesici ve patlayıcı maddeleri imha etme / başa çıkma; uyuşturucu ve yasaklı maddeleri yakalama gibi tehlikeli konulara yönelik dersler verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan MSÜ Ve PMYO Sınavı İçin Aynı Anda Başvuru Yapılabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.