Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

JSGA Yüklenme ve Kefalet Senedi Nedir, Nasıl Doldurulur?

JSGA Yüklenme ve Kefalet Senedi Nedir, Nasıl Doldurulur?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde eğitim görmek üzere başvuruda bulunan adaylar tarafından doldurulması gereken yüklenme ve kefalet senedi nedir, nasıl doldurulur gibi soruların cevaplarınızı aşağıdaki bulabilirsiniz.

Yüklenme Senedi Nedir?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde eğitim görecekseniz ve giriş şartlarını sağlayıp kayıt kabulünüz yapıldıysa jandarma teğmenliğe terfi edene kadar, yürürlükteki kanun, tüzük, yönetmeli hükümlerini kabul ettiğiniz,  bunların tamamına harfiyen uyacağınızı, işeme, sara, uyurgezerlik, histeri, bayılma, çarpıntı, şizofreni, marazi gibi hastalıklarınızın bulunmadığını beyan ettiğiniz belgedir.

Yüklenme senedi aracılığıyla;

  • Hakkınızda yapılan güvenlik soruşturmasın olumsuz bir şekilde sonuçlandırılmış olması,
  • Taahhütlere aykırı hareketler sergilemeniz,
  • Fakülte yetkililerine beyaz ettiğiniz bilgilerin yanlış olduğunun tespit edilmesi,
  • Herhangi bir sebepten ötürü fakültedeki öğreniminize kendiliğinizden son vermeniz,
  • Okul idaresine ibraz etmiş olduğunuz belgelerden herhangi bir tanesinin veya birkaçının gerçek dışı olduğunun tespit edilmesi,
  • Öğrenim süresince gördüğünüz derslerde başarı gösterememeniz,
  • Okulun yönetmeliklerine aykırı davranmanız,
  • Yetkili mercii ve mahkemeler tarafından hakkınızda verilen kararlar doğrultusunda okuldan çıkarılmanız halinde İçişleri Bakanlığı tarafından şahsınıza tahakkuk edilmiş eğitim öğretim giderleri, atış giderleri, barınma giderleri, tedavi giderleri, ilaç giderleri, ulaşım giderleri, sınav ve benzeri harçlar, diploma, vize, kırtasiye, kitap, giyim, kuşam, yiyecek, öğrenci harçlığı gibi giderlerin sarf tarihi ile tahsil tarihi arasındaki süre için hesap edilecek tutarın kanuni faiziyle birlikte 5 katını ödemeyi kabul etmiş sayılırsınız.

Yüklenme Senedi Nasıl Doldurulur?

Aşağıda paylaşmış olduğumuz yüklenme ve kefalet senetleri örneğini Word formatında bilgisayarınıza indirip ilgili boşlukları doldurarak düzenleyebilirsiniz. Düzenlemiş olduğunuz belgelerin 2 suret olarak noter tarafından onaylanması gerekmektedir. Yüklenme senedi noter ücreti her sene değişmektedir.

Kafelat Senedi Nedir?

Kefalet senedi ise Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde eğitim görecek olan öğrencinin yukarıdaki haller doğrultusunda okulla ilişiğinin kesilmesi halinde ödemekle yükümlü olduğu tutarın müşterek borçlu sıfatıyla güvence altına alındığı belgedir.

Kefalet Senedine Kimler Kefil Olabilir?

Çeşitli sebeplerden ötürü öğrenim görmüş olduğu askeri eğitim kurumuyla ilişiği kesilecek olan askeri öğrencinin devlet tarafından kendisine yapılmış olan giderlerin maliyet hesaplama yapılır ve bu tutar öğrencinin kefilinden tahsil edilir. Kefalet senedinde belirtilmiş olan miktarı aşmamak üzere tahsil edilen tutar için kefil olmak üzere öğrenciyle kan bağı ilişkisinin olmasına gerek yoktur.

Yüklenme ve kefalet senedi örneğini Word formatında bilgisayarınıza indirmek için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.