Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2020 Yeni Mezun Astsubay Ne Kadar Maaş Alır? 2020 Astsubay Maaşları!

2020 Yeni Mezun Astsubay Ne Kadar Maaş Alır? 2020 Astsubay Maaşları!

2020 yılında yeni mezun olan astsubaylar maaş, görev yeri vb. özelliklere göre farklı avantajlara sahip olabilir. Meslek yüksek okullarındaki iki yıllık eğitimi başarıyla tamamlayanlar mezuniyet töreninin ardından görevlerine başlar ve ilk maaşını alır. 2020 astsubay maaşları oldukça fazla sayıda farklılık gösterebilir.

2020 Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Astsubaylar yurdun her yerinde görev yapabilir ve farklı alanlarda çalışır. Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik, Jandarma Genel Komutanlığı, Bando Komutanlığı vb. her alana özgü astsubay yetiştirilir ve görevlendirilir. Kuvvetlere bağlı olarak tayin yerleri de farklıdır bu nedenle astsubay maaşları değişiklik gösterir.

Astsubay maaşlarını etkileyen birçok faktör vardır, medeni durumu (eşinin çalışıp çalışmaması maaşı etkiler) , görev yaptığı yer, çocuk sayısı ( çocuk başına belirli oranlarda ek ödeme yapılır) , ek tazminat ve görev ödemeleri, BES (bireysel emeklilik sigortası) kesintisi, operasyon sayısı, rütbe ve kıdem en fazla etkileyen etkenlerdir.

Yeni Mezun Astsubay Maaşları

Yeni mezun astsubay maaşları 5 bin TL civarında olmakla birlikte yukarıda belirtilen faktörler maaşı doğrudan etkiler. Aynı zamanda doğuda görev yapan astsubaylar, batıda görev yapan astsubaylara göre daha fazla maaş almaktadır. Örneğin, yeni mezun ve bekar olan bir astsubay batıda görev yaptığında 5 bin TL civarında maaş alırken yeni mezun ve bekar olan bir astsubay doğuda görev yaptığında 6 – 7 bin TL civarında maaş alabilir.

Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubay rütbeleri en aşağıdan yukarıya olacak şekilde şöyledir:

  • Astsubay Çavuş,
  • Astsubay Kıdemli Çavuş,
  • Astsubay Üstçavuş,
  • Astsubay Kıdemli Üstçavuş,
  • Astsubay Başçavuş,
  • Astsubay Kıdemli Başçavuş.

Yeni mezun olan bir astsubay çavuş üç yıllık görevinin ardından astsubay kıdemli çavuş olmaktadır. Astsubay kıdemli başçavuş ise en az yirmi yıllık bir görev geçmişine sahiptir. Bu nedenle astsubay sınıfında en yüksek rütbe astsubay kıdemli başçavuşlarda bulunur. Astsubay kıdemli başçavuşlar 8 – 9 bin TL civarında maaş alırken birtakım kesintiler ve ek ödemeler mevcuttur.

Terör örgütleri ile mücadele eden, çatışmaya giren ya da terörün yoğun olduğu bölgelerde çalışan astsubaylar bin – bin beş yüz TL arasında değişen miktarlarda terör tazminatı da almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bayan Astsubay Boy ve Kilo Tablosu başlıklı makalemizde bayan astsubay, bayan astsubay boy kilo tablosu ve bayan astsubay boy tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.