Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Yeni Askerlik Sistemine Göre Bedelli Askerlik Kaç Para Olacak?

Yeni Askerlik Sistemine Göre Bedelli Askerlik Kaç Para Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni askerlik sisteminin detayları geçtiğimiz günlerde paylaşılmıştı. Yeni sistem ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri ise bedelli askerlik ücretinin ne kadar olacağı. Askerlik sistemi ile ilgili yapılacak değişikliğin kısa bir süre içerisinde Cumhurbaşkanlığı makamına sunulacağı düşünülüyor. Bedelli için ise şu anda telaffuz edilen rakam 2 bin Euro’nun üzerinde.

Bedelli Kalıcı Hale Gelecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni askerlik sistemi ile birlikte bedelli askerliğin kalıcı olacağını ifade etmişti. Bedelli sisteminin kalıcı olmasından sonra gözler ödenecek para miktarının ne kadar olacağına dair yapılacak açıklamaya çevrildi. İddialara göre bedelli askerlik için ödenecek miktar 2 bin Euro veya üzerinde olacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamada bedelli askerlik için her yıl 145 bin kişinin başvuru yapabileceği yer alıyordu. Bedelli askerlik sistemini tercih edenler bir aylık temel eğitimlerini tamamladıktan sonra askerlik görevlerini tamamlamış sayılacaklar.

Başvuru sayısının 145 bini aşması halinde ise nasıl bir uygulama yapılacağı netleşmiş değil. Bu sayının üstünde olan başvuruların diğer yıla aktarılıp aktarılmayacağı konuşuluyor. Ancak fazla olan sayının bir sonraki döneme aktarılması halinde yığılma oluşabileceği de tahminler arasında. Halen bedelli askerlik ücreti ve bir yıl içerisinde kabul edilecek başvuruların sayısı üzerinde yapılan çalışma devam ediyor.

Ücret Başvuru Sayısına Göre Belirlenebilir

Bedelli askerlik halen yurt dışında yaşayan Türkler için dövizli askerlik şeklinde uygulanıyor. Dövizli askerlik bedeli ise 2 bin Euro. Ödenecek para miktarının bu civarda olacağı kulislerde konuşulan konular arasında. Ancak yığılmanın önüne geçmek için miktarın artırılabileceği de söyleniyor. Bir başka görüş ise bedelli askerlik ücretinin her yıl yeniden belirleneceği.

Zorunlu Askerlik 6 Ay Olacak

Ülkemizde zorunlu askerlik süresi şu an 12 ay. Yeni geçilecek sistemde ise bu süre 6 aya düşecek. İlk 6 ayını tamamlayanlar istemeleri halinde bir sonraki 6 ayı maaş alarak tamamlayacaklar. Ancak ödenecek aylık ile ilgili net bir bilgi yok. Aylığın asgari ücret veya üzerinde olacağı söyleniyor. Ayrıca askerlik görevini sürdürenlerin genel sağlık sigortasının bakmakla yükümlü oldukları kişileri, yani eşlerini ve çocuklarını da kapsayacağı düşünülüyor. Bu sistemin belirli meslek sahiplerine de kolaylık sağlaması beklentiler arasında. Hakimler, savcılar, akademisyenler, öğretmenler, profesyonel sporcular meslekleri etkilenmeyecek şekilde askerlik yapabilsinler diye farklı seçenekler oluşturulacak.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Sevk Kağıdı Nasıl Alınır? Ne Zaman Alınması Gerekir? başlıklı makalemizde bedelli askerlik sevk belgesi, bedelli askerlik sülüs nasıl alınır ve bedelli askerlik sülüs ne zaman alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.