Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Süresi Boyunca Asgari Ücret Üzerinden Maaş Alınacak! İşte Sistemin Detayları

Askerlik Süresi Boyunca Asgari Ücret Üzerinden Maaş Alınacak! İşte Sistemin Detayları

Son zamanların en çok tartışılan konularından birisi de bedelli askerliği kaldıracak ve askerlik dönemlerini daha verimli hale getirecek yeni bir askerlik sistemi oluşturmak. Bunun için çalışmalar sürerken yeni sistem ile ilgili ilk açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında üzerinde çalışılan askerlik sistemi hakkında bilgi verdi. İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Fahri Erenel ise bu sistemin nasıl olacağı şeklinde yorumlarını açıkladı.

Üç Ay Temel Eğitim

Şu ana kadar netleşmeyen ve halen taslak halinde olan sisteme göre ilk üç ay temel eğitim alınacak. Temel eğitimini bitirenler ise kalan süre boyunca asgari ücret üzerinden belirlenen bir maaş alınacak. Şu andaki fikir üç ayın üzerine altı ay daha askerlik yapmak. Erdoğan düzenlemenin içerisinde 3, 6, 9 ve 12 aylık sistemlerin de olduğunu ifade etti. Aynı açıklamada Erdoğan bu sistemin bedelli askerlik sistemini de ortadan kaldıracağını belirtti. Erdoğan sözlerine bu sistemin askere gidecek gençlerin yığılmasını da engelleyeceğini söyleyerek devam etti. Bu şekilde birikim ortadan kalkacak ve mevcut askerlik birimleri de rahatlayacak dedi. Ayrıca yeni sistemin de kısa süre içerisinde yaşama geçirileceğini belirtti.

Düzenleme Nasıl Olacak?

Şu anda askerlik çağı gelmiş olan yaklaşık 5 milyon genç ise yeni düzenlemenin ne zaman hayata geçirileceğini merakla bekliyor. Askerlik bu şekilde standart bir hale gelecek ve seçenekler belirlenerek en ideal biçim ortaya çıkartılacak. Erenel’e göre ilk 3 ay bütün gençler için zorunlu olacak. Kalan altı ay içinse karşılarına çıkan seçenekleri değerlendirebilecekler. Doktor, öğretmen, hakim gibi meslek dallarında olanlar için farklı bir seçenek bulunacak. Amaç ise bu iş kollarında iş gücü kaybının önüne geçmek.

Asgari Ücret ile Altı Ay

Fahri Erenel iki alternatif daha olduğunu da ekledi. Bedelli askerlik seçeneği burada devreye girecek. İlk 3 aylık temel eğitimlerini tamamlayanlar belirlenen bedeli ödedikleri takdirde askerlik yükümlülüklerini yerine getirmiş sayılacaklar. Askerliğe devam etmek isteyenler ise asgari ücret üzerinden maaşlarını alarak kalan 6 aylık askerlik sürelerini bitirecekler. Şu anda hangi sistemin geçerli olacağına dair net bir bilgi yok. Yapılan açıklamalar ise yeni sistemin kısa bir süre sonra işler hale getireceği yönünde.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.