Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Yeni Askerlik Düzenlemesi Teklifi Kabulü İle Değişen Kurallar!

Yeni Askerlik Düzenlemesi Teklifi Kabulü İle Değişen Kurallar!

Mili Savunma Bakanlığı kadrolarında görevli personelin tecrübelerinden daha uzun süreli ve etkin şekilde faydalanılması, özlülük haklarının iyileştirilmesi gibi düzenlemeleri kapsayan TSK Personel Kanunu kabul edildi. Mili Savunma Bakanlığı Savunma Komisyonu tarafından kabul edilen teklif kapsamında askerleri, memurları ve askeri öğrencileri ilgilendiren yenilikler gündeme yansıdır.

Teklife göre, Sağlık Bilimleri Üniversitesinde uzmanlık eğitimi gören misafir askeri personele, aynı alanda eğitim görenlere olduğu gibi ödeme yapılacağı açıklandı. Bakaya ve yoklama kaçağı suçlarından özür olarak kabul edilecek durumlar ise kanunda belirtilen mazeretler olarak sayılacaklar. Tecrübelerinden daha uzun süreli ve aktif bir şekilde yararlanılması hedefi ile uzaman erbaşların emeklilik haddi ise 54 yaş oldu.

Uzman Erbaşlar Hakkında Gelişmeler Ne Yönde?

Uzman erbaşlar gerekli görülmesi halinde en genç yaştan başlayarak 60 yaş sınırından itibaren orduya alınabilecekler. Teklif kapsamında TSK’da zorlu koşullarda çalışan ve emekliliklerini kazanmak için son dönemde memur olarak görev yapan uzman erbaşlarında, emsalleri ile aynı aylık maaşı almaları uygun görüldü. Kiraya verilmiş olan 3. şahıslar tarafından işlettirilen kantinler hariç, diğer askeri kantinlerin elektrik, su, yakacak giderlerinin tümü genel bütçe içinden karşılanacak.

Ayrıca astsubay nasıl olunur? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Subaylar Hakkında Gelişmeler Ne Yönde?

Kabul edilen teklife göre, dış kaynaktan doğrudan Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde görev yapmak üzere temin edilen subaylardan, verilen eğitim öncesinde aranan sağlık ve benzeri şartları taşımadıkları sonradan anlaşılanlar ile askerlik ilişkisi kesilecek. Aynı şekilde astsubayların deneme süresi ardından belirli şartlara uygunluk taşımadıkları fark edilirse görevle bağlantıları kesilecek .

Hukuk sınıfı subayların arabuluculuk komisyonlarında görev alabilecekleri açıklandı. Dış kaynaktan alınan hukuk sınıfı subayların ise diğer sınıflardaki subay adayları gibi eğitimleri ardından subaylığa nasbedilecekleri açıklandı.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.