Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Erbaşa Hangi Silahlar Veriliyor? Uzman Erbaş Nöbet Tutar Mı?

Uzman Erbaşa Hangi Silahlar Veriliyor? Uzman Erbaş Nöbet Tutar Mı?

Uzman Erbaşa Hangi Silahlar Veriliyor? Uzman Erbaşa silah verilecek mi? Uzman Erbaş nöbet tutar mı? Zati silah ne demek? Uzman Erbaş çalışma süresi ne kadar? Tüm bu soruların yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Uzman Erbaş Kimdir?

Uzman erbaş, Türk Silahlı Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı emrinde görevli olan ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen uzman çavuş ve uzman onbaşı rütbelerine sahip askeri personeldir.

Uzman Erbaşa Hangi Silahlar Verilecek?

Uzman erbaşlara 5 aylık intibak sürelerinden sonra yerli üretim olan beylik tabancası ve bir kutu mermi verilmektedir. Böylelikle uzman erbaş ve uzman onbaşılar dilerlerse maaşlarından beylik tabancası alabilse de kullanım alanları ise tamamen izne bağlı olacak. Uzman erbaş ya da uzman onbaşılar, görevli olmadıkları durumlarda sivil ya da resmi elbisenin görünmeyeceği şekilde beylik tabancalarını taşıyabilirler.

Zati Silah Ne Demek?

Zati demirbaş tabancası, Milli Savunma Bakanlığı tarafından tedarik edilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde kayıt altında bulunan ve bedeli mukabil Subay, Astsubay, Uzman erbaş ve Uzman onbaşılara satışı gerçekleştirilen ve personellerin görevleri boyunca devlet malı statüsünde muhafaza edilen ve görevi süresi boyunca taşımakla yükümlü olduğu silahlardır. Bu silahların üçüncü şahıs kişilere satışı, deviri ve hibesi kesinlikle yasaktır. Silahın üçüncü şahıs kişilere geçesi durumunda kesinlikle maddi ve manevi cezalarla karşı karşıya kalacaktır.

Ayrıca Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu Makalemizi Okumanızı Tavsiye Ederiz.

Uzman Erbaş Süresi Ne Kadar?

18-03-1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5 inci maddesinde; “Uzman erbaşlar; iki yıldan az, beş yıldan fazla olmamak şartıyla sözleşme yaparak göreve başlar ve Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı ile ilgilendirilirler…” hükmü yer almaktadır.

Uzman Erbaş Nöbet Tutar Mı?

Aynı Yönetmeliğin 387’nci maddesinin üçüncü fıkrası “Ancak, nöbeti pazar gününe rastlayan subay ve astsubaylar ile uzman jandarma, uzman erbaş ve sivil memurlar, nöbeti devir ve teslimden sonra salı günü mesai başlangıcına kadar istirahat ederler.” şeklinde değiştirildi.

Uzman Erbaş Çalışma Süresi Ne Kadar?

Farklı alanlarda görev yapan uzman erbaşların çalışma saatlerinde değişiklikler mevcuttur. Ancak ortalama görev süresi ve yerine göre çalışma saatleri sabah 08.00 da başlar, akşam saat 17.00’da mesaisi biter.

Jandarma uzman erbaş olarak görev yapan personellerin görev süreleri ve çalıştığı bölgeye göre çalışma saatlerinde değişiklikler görülür. Bu nedenle kesin bir bilgi verilmemektedir. Ancak göz önüne alındığında sivil bir memur gibi sabah 8 ile akşam 5 arasında mesai süreleri bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.