Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Erbaş ve Uzman Jandarma Çavuş Arasındaki Farklar Nelerdir?

Uzman Erbaş ve Uzman Jandarma Çavuş Arasındaki Farklar Nelerdir?

Uzman erbaş terimi kullanıldığında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin devamlılık arz eden teknik ve kritik uzmanlık görev yerlerine ait erbaş kadrolarında, uzman onbaşı ve uzman çavuş olarak istihdam edilen tüm personel kastedilmektedir.

Uzman Erbaş Kimdir ve Uzman Jandarma Çavuş ile Arasında Ne Fark Vardır?

Terhisten sonra uzman erbaş olmak isteyenler için kuvvet komutanlıklarınca, Jandarma Genel Komutanlığınca ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenecek tarihlerde, basın organlarında, uzman erbaşlığı tanıtıcı, başvuru şekil ve şartlarını açıklayan ilanlar verilir. 

Buna göre, şartlara haiz ve istekliyseniz, terhise altı ay kala bir dilekçe ile müracaat edebilirsiniz. Terhis olduktan sonra uzman erbaş olmak istiyorsanız; görev almak istediğiniz bölgeyi de belirten bir dilekçe ile, kayıtlı bulunduğunuz askerlik şubesinden alacağınız terhis çizelgenizin bir suretini ekleyerek alım için görevlendirilen komutanlıklara müracaat edebilirsiniz.

Uzman Çavuş Kime Denir?

  • En az lise veya dengi okul mezunu çavuşlar
  • En az ilköğretim okulu mezunu olup, muvazzaflık hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlayanlardan, muvazzaflık hizmetini müteakip istihdam edilenler
  • Yönetmelikte belirtilen esaslara göre, uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa geçenlerdir.

Uzman Onbaşı Kime Denir?

En az ilköğretim okulu veya dengi okul mezunu, muvazzaflık hizmetini onbaşı veya er olarak tamamlamayı müteakip alınan sözleşmeli personele verilen isimdir.

Uzman Çavuş ve Uzman Onbaşı Arasında Ne Fark Vardır?

En az lise mezunu çavuşlar, en az ilköğretim okulu mezunu olup, muvazzaflık hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlayarak, muvazzaflık hizmeti sonrası Türk Silahlı Kuvvetlerinde istihdam edilenler ve uzman onbaşılıktan yükselenlere Uzman Çavuş; en az ilköğretim okulu mezunu olup, muvazzaflık hizmetini onbaşı veya er olarak tamamlamayı müteakip, Türk Silahlı Kuvvetlerinde istihdam edilenlere Uzman Onbaşı rütbesi verilir. 

Uzman Jandarma Çavuş Kimdir?

Önceleri Uzman Jandarma Okulu (JANU)’nun bir yıllık eğitimini alan ve muvazzaf sınıfa dahil olan uzman jandarmaların alımları, artık uzman erbaş alım ilanlarını takiple, yazılı sınav, fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat sınavları ile yapılmaktadır. Tüm süreçleri başarı ile geçerseniz uzman erbaş olabilir, emniyet ve asayiş ile kamu düzenini sağlama görevi ile çalışabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.