Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Erbaş Olma Şartları

Uzman Erbaş Olma Şartları

Bu Fedakar ve zorlu meslekte olmak için Bazı şartları vardır. Neler vardır  peki bu şartlarda TSK’a  hangi şartları koydu. Herkes başvuru yapabiliyor mu ? Bu Kutsal meslekte Tsk’nın Baz şartları vardır. Bazı sitelerde bir çok sorular sorulmuş ama cevapsız kalmış hepsi.

s-0f4d344e49960b07d0658d01ebe4697067df8720

Ben de sizlere Elimden geldiğince Yardımcı olmaya çalışacağım.

-Dövme Var  Ön sağlıktan yada Uzman Olabilir miyim ?

  • Cevap:  Dövmesi olanlar maalesef Ön sağlıkta eleniyor Sildirip izleri kaybettirdikten Sonra başvuru yapabilirsiniz.

Ortaokul Mezunu Uzman Olabilirmi ?

 • Cevap : Eğer ki Askerliğini Komando olarak yapıyorsan Evet olabilirsin. Sağlık raporu alarak gerekli belgeleri ankaraya göndererek Seninde bir hakkın vardır.

– Vücudumda Jilet İzi var Sorun olur mu ?

Cevap:  Kollarında aşırı derecede Belli olacak şekilde Varsa Jilet izi Elenirsin.

Ve Belli başlı Diğer Şartlarıda Şunlardır ;

 1. Lise Mezunu olmak
 2. Sicili Temiz olması
 3. Herhangi bir suça yüz kızartıcı Suçu olmamalı
 4. Sınavda fyt( Fiziki yeterlikik testi)’nden gerekli sporların notunun üzerinde almalı.
 5. Yaş şartları ve terhisten 3 sene geçmiyecek.dikkat edilmesi gereken önemli noktalar
 6. Mülakatta heyecan olmamalı.Sorulan sorulara soğuk kanlı bir şekilde ceval verilmeli.
 7. Değerli arkadaşlarım saydığım ilk 5 maddenin önemli olduğunu belirtiyorum çünki gördün biliyoruz adamın kilosu fazla almadılar , barfix çekemedi almadılar koşadı elendi vb. Gbi durumlarun olmaması için kalkıp boşunada masraf edip gidilmemesi daha uygun olur. Insan kendini bilir zaten. Bu saydığım maddelerin hepsine uygun iseniz gözünüzü kapatın gidin kazanacaksınız Allahın izniyle. Ve sonuna kadar sabırla beklemenizi tavsiye ederim. Başarılar diliyorum.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 395 YORUM
 1. Beytullah Gençer dedi ki:

  Yazlık ünifirma altında küçük jilet izleri var 3 4 tane bu bana engel olur mu aşırı kafaya takıyorum bazı siteler elenir bazıları da sorun olmaz doğru bilgi almak istiyorum şimdiden müteşekirim ☺️

 2. Ali Osman Kuşcu dedi ki:

  Ayaklarımda av tüfeği saçması var 38 adet ama yüzeyinde doktor vurulduğum da almadı gerek yok diye söz er olmam da sıkıntı olurmu

 3. Kerim dedi ki:

  Psikiyatri geçmişini sildirdim uzman erbaş olabilirmiyim sadece bir kere gittim ilaç kullanmadım doktor anksiyete bozuklu tanimlanis

 4. irfan dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar benim sağ elimde 2 tane 3 cm lik yanık izi var uzman olabilir miyim peki

 5. Ahmet dedi ki:

  Yüzümde küçük küçük benler var sıkıntı çıkar mı acaba jandarma uzman erbaş da

 6. Ece dedi ki:

  Apandis ameliyatı izi var alınır mıyım

 7. Cemal dedi ki:

  Abi benim kolum ve bacağım da jilet izleri var ama kolumdaki pek belli değil ama bacağımda kiler hafif belli Uzman Çavus olmama engelmi lütfen bilgilendirirmisiniz .

 8. Yasin dedi ki:

  Omuzuda 10 cm lik dikiş izi var sıkıntı olur mu

 9. Ali dedi ki:

  Benim askerde babam vefat ettiği için rdm dosyası açılmıştı şimdi ise bütün sınavları geçtim acaba güvenlik soruşturması gibi işlerde karsıma çıkacakmı uzman çavuş olabilirmiyim

 10. İbrahim Özbek dedi ki:

  Kolum un bilek tarafında cam kesti ve jilet atmış gibi oldu Ufak bir şey biraz da şişik uzman çavuş olabilir miyim uzun kollu giydim mi kapanıyor

 11. İbrahim Özbek dedi ki:

  Kolumun bilek tarafında cam kesti ve jilet atmış gibi oldu Ufak bir şey biraz da şişik uzman çavuş olabilir miyim

 12. İbrahim Özbek dedi ki:

  Kolumun bilek tarafında cam kesti ve jilet atmış gibi oldu Ufak bir şey uzman çavuş olabilir miyim

 13. Emre Turanlı dedi ki:

  Ben 15-16 yaşımda kapalı ameliyat ile menisküs ameliyatı oldum.Şuan hiçbir hareket sıkıntım filan yok MSÜ girebilirmiyim,yani asker olabilirmiyim

 14. Ramazan dedi ki:

  Kolumda platin var sözleşmeli er olmak istiyorum bir sıkıntı çıkarmı

 15. Ramazan dedi ki:

  Merhaba. Kolumda platin var zarar olurmu yada çıkarırsam nasıl olur

 16. Kübra dedi ki:

  Merhaba boyum 157 kadın jandarma astsubaylığa başvuru yapmak istiyorum boy şartı 162. Bu yüzden elenir öiyim yoksa diğer tüm şartlar olumlu ise birkaç cmi göz ardı ederler mi acaba?

 17. Emre dedi ki:

  Ben guresirken kolum kırıldı ve platin takıldı ve şu an kolumda 7 8 cm ameliyat izi var bu sıkıntı olurmu

 18. Emre dedi ki:

  Abi ben sağ kolumdan ameliyat oldum kırıldı platin takip çıkarttılar ve kolumda 7 8 cm iz var bu sorun olurmu.

 19. Yusuf dedi ki:

  2017de geçmişte uyum sorunu var diye psikiyatrist sağlık raporuna yazmış herhangi bir sikitinti olurmu acaba heyet raporunda

 20. ahmet dedi ki:

  KOLAY GELSİN BEN MİDE DELİNMESİNDEN DOLAYI AMELİYAT OLDUM BİDE APENTES AMELİYATI OLDUM SÖZLEŞMELİ ERLİGE ENGEL OLURMU

 21. Muhittin özpınar dedi ki:

  Kareciğerimde 1.3cm kalisifikasyon var astsubaylıkta iki kere bu yüzden elendim şimdi jandarma uzmanlığa gidicem ameliyat olsam elenir miyim? Ameliyat izlerinden bu konuda bana bilgi verebilir misiniz?

 22. Vatan18 dedi ki:

  Değerli yetkililer , Jandarma uzman erbasliga başvurdum. Geçen sene köprücük kemigim kırıldı ve ameliyat oldum platin taktılar fakat doktor platini geri alabileceklerini söyledi bilindiği üzere köprücük kemiğimden ameliyat olduğum için yara izi var jandarma uzman erbaş olabilir miyim?

 23. Ertuğrul dedi ki:

  Merhaba ben jandarma uzman çavuşluğa başvurdum motor kazası sonucu sağ kolumda dikiş izi ve platin var ama spor yapiyorum sol kolumdan bir farkı yok direk eleme sebebi midir?

 24. Alper dedi ki:

  Merhaba, ben jandarma özel harekat personeli olmak istiyorum ama miyop rahatsızlığım var el değmeden lazer operasyonu geçirsem bir problem olur mu ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Alper, Ameliyatla göz derecesi standartlara uygun hale gelen adaylar personel alımlarında yapılan muayenelerde göz konusunda problem yaşamadıklarını belirtmektedirler.

 25. Yuusf dedi ki:

  Sağ ayağımdaki pilatini çıkartırırsam uzamn olabilirmiyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Yusuf, Ameliyat bölgesinde vücut hareket ve vazifelerini ileri derecede bozan veya görünüşü bozacak derecede şekil bozukluğu yapan eğrilik veya şekil bozuklukları olmaması gerekir.

 26. Görkem dedi ki:

  Hocam kolay gelsin ben jandarma uzman olmak istiyorum ve mide ameliyatı oluyorum alınır mıyım bi engel var mıdır ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Görkem, Kesin karar verebilmek için mide rahatsızlığınızın ne olduğunu bilmemiz gerekir. Radyolojik ve/veya endoskopik olarak belirlenebilen parsiyel rezeksiyonlu, gastroenterik anastomozlu, kalıcı komplikasyon yapmamış mide ameliyatları (gastrojejunostomi, gastroileostomi ve benzeri), kilo kaybı amacıyla yapılmış gastrointestinal sistem anatomisinin kalıcı değiştirildiği (parsiyel mide rezeksiyonu, gastroenterik anastomoz ve benzeri), vücut kitle endeksinin 33 ve altına indirildiği, kalıcı komplikasyon yapmamış her türlü zayıflama ameliyatları Jandarma Uzman olmaya engel teşkil etmektedir. Ayrıca Komplikasyon yapmış mide ameliyatları (total veya parsiyel gastrektomi, gastrojejunostomi, gastroileostomi ve benzeri), Zollinger Ellison sendromu ve sindirim sisteminin diğer endokrin tümörleri de Jandarma Uzman olmaya engel teşkil etmektedir.

 27. Yılmaz dedi ki:

  Selamünaleyküm Kafamda Dikiş izi Var Çok küçük yaşta Bir kaza Geçirdigim için Yaklaşık 5 cm Civarı saçımdan Pek Belli olmuyor Ama Aşırı Kesilirse saçım Belli Oluyor Bu Durum elenmeme Sebep Olabilirmi fiziki olarak Bir eksiklik Düşünmüyorum Zihinsel Olarakda Yok.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Yılmaz, Saçınızı sadece eğitim döneminde kestireceksiniz. Mülakat öncesinde elbette kişisel bakımınızı yapın fakat saçınızı aşırı kısa kestirmenize gerek yok. Kontrol aşamalarına bu izlerin görünmeyeceği saç uzunluğuyla girebilirsiniz. Ayrıca zaten skatrislerin bulunduğu bölgede vücut hareket ve vazifelerini ileri derecede bozan veya görünüşü bozacak derecede şekil bozukluğu yapan eğrilik veya şekil bozuklukları yok ise bu konuda sağlık muayenesinde bir problem yaşamazsınız.

 28. Kaan dedi ki:

  Merhaba benim sağ el bilek ve avuç içimde tendon
  kesisi ameliyat izi var 10 cm kadar elimde herhangi bir problem güç kaybı hareket kaybı yok elenme sebebi olurmu iz çok belli olmuyor el içinde olduğu için

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Kaan, Ameliyat bölgesinde vücut hareket ve vazifelerini ileri derecede bozan veya görünüşü bozacak derecede şekil bozukluğu yapan eğrilik veya şekil bozuklukları yok ise bu konuda sağlık muayenesinde bir problem yaşamazsın.

 29. Osman dedi ki:

  Cumartesi pazar uzmanlık mülakatı olacak mı bilgi verir misiniz ?

 30. Osman dedi ki:

  İyi günler köprücük kemiğinde platin takıldı çıkarıldı ameliyat izim 20 CMyi geçebilir ama bazı kaynaklarda üniforma altı 50 cm ye kadar kabul ediliyor yazıyor uzmanlikta yardımcı olur musunuz ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Osman, Ameliyat bölgesinde bulunan skatrislerin maksimum boyutu 20 cm’yi geçmemelidir. Ayrıca Ameliyat bölgesinde vücut hareket ve vazifelerini ileri derecede bozan veya görünüşü bozacak derecede şekil bozukluğu yapan eğrilik veya şekil bozuklukları olmaması gerekir.

 31. Rüzgar dedi ki:

  Merhabalar uzman jandarmaya kabul edildim fakat sınav öncesi ön muayende kafama takılan bir yer var 4 sene öncesi geçirdiğim kazada sırtıma birden fazla yere 2 3 cm uzunluğunda yaralar meydana geldi ve dikiş izleri var sıkıntı teşkil eder mi

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Rüzgar, Sırtta bulunan 20 cm ye kadar olan sikatrisler Uzman Erbaş olmaya engel teşkil etmez. Fakat şöyle bir durum var ki birden fazla dikiş izi olduğu durumlarda alan hesaplaması yapılır. Alan hesaplanırken tüm izler ve tatuajlar, alana en yakın sonucu verecek şekilde tek seferde dikdörtgen, üçgen veya daire içine alınarak alan hesaplanır. Aynı kategorideki izlerin veya tatuajların ayrı ayrı alanı hesaplanıp toplanır ve çıkan toplam sonuca göre karar verilir. Bu sebeple “Uzman Erbaş Olur” kararı verilebilmesi için sırtındaki dikiş izlerinin toplamı 20 cm’yi geçmemeli.

 32. Adem dedi ki:

  10 yasinda safra kesesi ameliyati oldum suan 2021 jandarma uzman erbasa basburdum fakat ön saglik ta ameliyat izi var safra kesesi ameluyati karnimin üzerinde bir sıkıntı olurmu

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Adem, Tıbbi tedavi veya ameliyatla tamamen şifa bulmuş ve sekel bırakmamış safra kesesi ve safra yollarının hastalıkları askeri öğrenci olmaya engel teşkil etmez. Bu ameliyattan kalan ameliyat izi eğer fonksiyon bozukluğu yapmamış ve cildiye kriterlerine uyan bir ameliyat izi ise askeri öğrenci olabilirsin.

 33. Oğuz dedi ki:

  Kolumda 15 cm dikiş izi var uzmanlıkta sıkıntı olurmu 20 cmnin altı kurtarır yazıyor internetde sizce ? Bir sorun teşkil eder mi

 34. Kerim dedi ki:

  Sol el yüzük parmağının eklemi de kırdıktan dolayı platin sağ el serçe parmağı üstünde boksör krığı ve sağ el tarağı da platin var er baş olabilir miyim teşekkürler.

 35. Erhan dedi ki:

  Yedek ast subayım 12 ay bittikten sonra uzman liga basvurabiliyormuyum

 36. Akin dedi ki:

  Borçlarımdan dolayı icra var üstümde ama hiç sicilim ve suçum yok problem olur mu daha önce kazandım ailevi sebeplerden ötürü gidemedim

 37. Kadir dedi ki:

  Kolumda platin var sözleşmeli er olmak istiyorum bir sıkıntı çıkarmı

 38. sefa dedi ki:

  bende jinekomasti var amaliyat olursam alırlarmı agir bi amaliyat deil zaten dikis izi cok az nokta sadcee lazer dikişli olacak jinekomastide hafif var öle 4.evre deil

 39. Mustii dedi ki:

  Sağ kolumdan ameliyat oldum platin var uzman çavuş olabilirmiyim herhangi bir engel çıkarmı karşıma bilgisi olan varmi

  1. tknnnnn dedi ki:

   Kardeşim bendede aynı sorun var 3 sene oldu ameliyat olanı uzman oldumu kardeşim

 40. Ali dedi ki:

  Beyin kanamasından dolayı ameliyat oldum kafamda ameliyat izi var askerde uzman çavuş veya uzman onbaşı olarak kalabilirmiyim bir bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen

  1. Admin Asker dedi ki:

   Sorun olacağını düşünmuyoru.

   1. Yahya dedi ki:

    1-2 yaşlarında kaza geçirdim kafama 12-14 tane dikiş atıldı elenir miyim?

 41. Ahmet dedi ki:

  Üstümde 6 tane icra var icra toplam borcum 6.698.98tl uzman erbaş eğitimde bi sıkıntı olurmu

  1. Hayır ahmet , yz kızartıcı suçtan dolayı yargılanmadığın surece problem olmaz

 42. HASAN dedi ki:

  iyi günler,
  Bayramdan sonra jandarma asayiş eğitimine kastamonu’ya çağırıldım.Ancak şuanda askerim ve usta birliğine kıbrısa gidiyorum ikamet ettiğim şehirdeki Jandarma komutanlığı silah altında olduğum için evraklarımı onaylamadı.Kıbrıstan belge getirmemi istedi.Sorum şu ki Usta birliğim eğitime gitmek için bana izin verir mi?Bir sorun ile karşılaşır mıyım?Askerliğim yarıda biteceği için çağırıldığım halde beni göndermeme gibi bir durum ile karşılaşır mıyım?

  1. hasan birliğine yazı gitti anda seni terühiüsüüüüüü edip eğitime gonderirler. merak etme işler askeriyede böyle yürür sabırla bekle hakkında hayırlısı olsun

 43. Sadık dedi ki:

  Kaval kemiğinde platin var uzmanlığa engel mi koşuyorum zıplıyorum hiç bir engel yok olurmu

  1. Sadık, Orotpedi doktoru askerlik yapıp yapamayacağına karar verir. bu bakımdan platinin eğer hareket kabiliyetinini engelliyorsa eleyebilir.

 44. Rafet can dedi ki:

  Acemi birligi komanda olarak yaptim ama usta birliginde jandarma oldum genede haklarim varmidir

  1. Sıkıntı Yok rafet, başvuru yapabilirsin

 45. Rafet can dedi ki:

  Suan askerligimi jandarma olarak yapmaktayim acaba uzamn erbas yada uzman cavs olma sansim varmi ortaokul menzunuyum ve disaridanda lise okuyorum

  1. Evet rafet askerde ikan uzman erbaş başvurusu yapabilirsşn

 46. Melih dedi ki:

  Askeligi rdm olarak yaptim hic bir sorunum yokdu ilac tedavisi veye hava deisimi almadim uzman olabirlimiyim yardimci olabilirseniz sevinirim

  1. Melih Rehberlik ve danışma merkezi deskte amaçlı bir birimdir. Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla)dikkatlice oku lütfen

 47. hüseyin dedi ki:

  kardeşim bende jinekomasti rahatsızlığı var sağlıktan elenir miyim jinekomasti uzman cavus olmama engel mi 🙁 ?

  1. hüseyin senin A41 koduna göre değerlendirecekler, bu bakımdan eğer askerlik ve görebvini yapmaya engel bir durum söz konusu değilse sağlıktan olumlu alırsın

   1. Olcay dedi ki:

    Kasımda askere gidicem 27 yaş 176 boy 77 kgym yüzümde küçükken köpeğimin tırnağı çizgi 2-3 cm derin değil yüzeysel komandolukta sıkıntı olur u

    1. Olmaz Muhtemelen Olcay, Komondo er olabilirsin muhtemelen

 48. Özhan dedi ki:

  S.a kardeşim benim alnımda trafik kazasından dolayı dikiş izi var sıkıntı olurmu

  1. Özhan, yara izi genel görünümü bozacak kadar değilse problem olmaz merak etme

 49. Emre dedi ki:

  Meraba kardesim suan askerim rdm ye ayrildim uzman cavus olmama engel olur mu?

  1. Hayır Emre RDM : Rehberlik danışma merkezi anlamına gelir. bu konu ile ilgili Şu haberimizde(Lütfen Tıkla) Ayrıntılı olarak anlattık Dikkatlice oku lütfen

 50. İbrahim dedi ki:

  Kasimda askerim askerde uzman komando py olarak kalmayi dusunuyorum tek bir engelim var yüzümde görünurlu bebeklikden olan trafik kazasi dikis izleri var 5cm 6cm filn engel olurmu olursa ne yapmam lazim simdikden tsk

  1. İbrahim, bahsettiğin yara 20 m dne kücük ve genel görnümü bozmuyrsa problem olmaz

 51. Yunus dedi ki:

  Meraba.. uzman erbaş olcam saglik raporunu filan hepsını aldım teslim ettim 20 gün önce atama beklıyorum şüan ama söyle bi durum var hagb kararim verdi kavgadan 19 06 2018 yanı bugün siliniyor 2 sorum devam eden var güvenlik soruşturmasında soyun olur mu benim atama beklıyorum arkadaş yüzdüm yüzdüm kurrugüna vrldım bu işin bilen arkadaş cvp verirse sevinirim..

  1. Yunus, Güvenlik araştırması sırasında muıtlaka çıkar, sana verilen cezanın niteliğine göre olumlu yada olumsuz gelir.

   1. Yunus dedi ki:

    Gamze sonuçta yüz kızartıcı bi suç değil 2 Side kavgadan olan bişey sonuçta sabıkam filan yok kesinlikle ama atanan Kişiler böle ben sordum baya bi yere sorun çıkmaz dedi ama sonuçta yüz kızartıcı bişey yok yani Gamze hanım

 52. ahmet dedi ki:

  Uzman erbaşlık sınavlarını geçtim kurul raporunu aldım fakat hakkımda devam eden icra davaları var güvenlik soruşturmasından kalırmıyım.

  1. Ahmet, İcra dosyalarından dolayı güvenlik soruşturmasından problem çıkmaz.

   1. Ahmet dedi ki:

    Çok teşekkür ederim

 53. Tolga dedi ki:

  Komutanım selamün aleyküm geceleri yatamıyorum uzman olabilirmiyim diye sağ kolunda fazla belli olmayan 4 5 tane çizik var birtanesi iki cm geçmiyor bile bide elimin baş parmağının başında belli olmayan dövme var bide sil var uzman olabilirmiyim daha askerlik yerim belli değil 98/4 Ağustos celp 2018 komando olmak istiyorum

  1. Tolga, bahsettiğin çizgiler için belli değil ise problem olmaz, aslında dövme problem olmuyor ama, bir çok arkadaş ilk sağlık raporunda elenip hakem hastaneden geçti, çok byük değilse problem olacağını sanmıyorum

 54. Mehmet dedi ki:

  Sınavı kazan dik diyelim ki ameliyat olsak bi sıkıntı olurmu

  1. Olcağın Ameliyat Askerlik yapmana engel ise askerlik yapamayacağın için problem olur tabii ki,

 55. emre dedi ki:

  sol el tetik parmagim yok askerliğimi diyarbakirda yaptim heyete girdim askerlik yaparsin dediler simdi uzmanliga girsem sikinti olurmu bilgin varsa bi yardimci ol kardesim

  1. emre eksik parmak ile ilgili TSK sağlık yeteneği yönetmeliğine bakmak gerek, yarın mesaj atarsan ayrıntılı olarak bilgi verebilirz

 56. Bora12 dedi ki:

  Merhabalar benim başımin sağ tarında kulağin ustüne geliyor sacli degire doğum lekem vardi ameliyat oldum 5 cm izinde ameliyat izi var sacim uzadiginda kapanıyor ama asker trasi oldugumda iz görünuyor dogum lekem iyi huylu cıkti bu izden elenirmiyim cunku mulakata asker trası olup gidecegim

  1. Bora, Mulakatlar sırasında değil ama heyet raporu verilirlen değerlendirilecek. bahsettiğin iz eğer çok derin değilse muhtemelen sorun çıkmaz.

   1. Ali dedi ki:

    Hocam mrb mayıs 28 de sozlesmeli er sınavım var ama sag omuzunda iki tane jilet izi var bu sorun cıkarırmı bide babamın teror sabıkası var bu sıkıntı olurmu tesekkurler

    1. Ali, izler aslında çok problem olmaz, ama Babada Terör örgütü ile bağlantısı olduğu düşünülürse Güvenlik soruşturmasında elenirsin.

     1. Ömer dedi ki:

      Gamze hanım meraba benim kolumda kesik izleri var 3-4 metreden belli olmuyor sorun olurmu birde sizeulasabilecegim yer varsa foto atayım bakarsanız sevinirim

     2. Ömer, Kesik izi çok derin değil ise ve muhtemelen problem olmaz, bize gondermene gerek yok çunku değerlendirmeyi doktor yapacak zaten

     3. MUAMMER DURSUN dedi ki:

      hocam askerde almıs oldugumuz cezalar engel olurmu

     4. Muammer, aynı durumda olan adaylar vardı şimdi uzman erbaş olarak görev yapıyorlar, eğer yüz kızartıcı bir suçtan dolayı değilse ve özelikle emre itaatsizlikte ısrardan dolayı değilse problem olacağını düşünmüyorum

   2. Adnan uyar dedi ki:

    Merhaba kazadan dolayı4 5 cm yüzümde iz var mesleki uzman çavuşluk mulekatına gidecem bilginiz varmı bu konuda elenirmiyim

 57. Uzman adayı dedi ki:

  Merhabalar başımdan geçen olayı anlatmak istiyorum şuan akserdeyim usta birligimin 2 ayında uykusuzluk ve saçma sapan düşüncelere kapıldım sonra rdm ye başvurdum hastaneye sevk edildim f 41.9 anksiyete bozukluğu tanısı Verdi doktor10 mg lik bir ilaç verdi 1 hafta kullandım ve kullanmaya gerek duydmadım kendimi iyi hissediyorum rdm ile görüştüm iyi olduğumu tedaviye gerek duymadığımı söyledim ve rdm takibinden çıkmak istediğimi söyledim oda komutanlarına söyle dedi komutanlarıma söyledim lakin Onlarda yardımcı olmuyor askerden sonra uzmanlık düşünüyorum yardımcı. Olabilecek varmı bu konuda

  1. Ahmet, RDM ye başvurmuş olman Uzman Erbaş Olmana Engel değil. Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla), fakat hastanede aldığın ankisyete bozukluğu için TSK Sağlık yeteneği yönetmeliğine bakmak, lazım, muhtemelen problem çıkmaz, cünkü F1 kodları komondo olamaz uzman erbaş olur rapoıru çıkıyor genelde

   1. Uzman adayı dedi ki:

    Benim sorunum şu ailem kötü durumda idi bende aşırı kaygılanıyordum uykusuzluk iştahsızlıkla başladı herşey bende karar verdim bu işe doktora göründüm ilaç verdi bende kullanmadım söz verdim kendime ilaçsız kendimi toparlayacam diye be başardım ama şuan silahsızım askerde silah verilmeyen bir insanı uzman yaparlar mı acaba normalde silahlı idim ve bunun buruklugu ile yaşıyorum şuan

    1. Ahmet, askerlik ile ilgili bilgilerden RDM Bilgileri paylaşılmaz. Allah’ın izniyle problem çıkmaz. sabırlı ol hakkında hayırlısı inşallah

 58. Özcan dedi ki:

  Sol kolum kirik 2 tane platinim var 2016 6ilinda motor kazasi yaptim 3ayin 2 sinde ve sol bacigim catladi ama hiç bir sıkıntısını görmedim ağrı sizi yok vede cok istiyorum uzman jandarma olmayi olabilirmiyim tek sorunum suan bunlar vede platini aldirmam gerekiyomu

  1. özcan platin çıkarılamaz, bu platinler askerlik yamana engel değilse muhtemelen problem çıkmaz

 59. Kadir dedi ki:

  Kardeşim ben 5 gün sonra askere gidiyorum orta okul mezunuyum ve askerliğim sadece jandarma olarak yapacam komando değil yinede uzmanlığa baş vurabilirmiyim bunu merak ediyorum

  1. Kadir, Askerdeyken Uzman Erbaş olmak için başvuru yapabilirsin, problem olmaz

 60. Kadir dedi ki:

  Selamun aleyküm yaş değişimin engeli varmı başvuruya

  1. KAdir, yaşını değiştirenlerin onceki yaşı ilesonraki yaşı ikisi içinde değerlendirme yapılır, onceki yaş ile ilgili doğum tarihinin sehven yanlış yazılması sebebyle ise mmuhtemene düzeltmeye, kayıtların kaybolması sebebiyle ise onceki yaşına bakabilirler

 61. Erol Yıldırım dedi ki:

  Hocam benim 2010da pisikiyatriden dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu 2011den depresyon tanım var şuanda hiç bir sıkıntım yok bu tanılar uzman çavuş veya sözleşmeli er olmama engel teşkil edermidir ?

  1. Erol, Bahsettiğin rahitrasızlıklar gçtiyse ve hekim uygun görurse onay verebilir fakat, bu birde sağlık kurulundai tüm hekimler tarafındanda onaylanması gerek, Epğer olumsuz çıkarsa İtiraz edebilirsin Bunun için Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla)

  2. Ömer dedi ki:

   Kardeşim o tarihte gittiğin için seni eleyeceklerdir, arkadaşım itiraz etti 2012 de gittiği bi pisikiyatri için uyku düzensizliği yüzünden sadece. başka bir hastaneye yönlendirdiler ve o hastane de tekrar muayene oldu doktor tekrar dan arkadaşımın kaşsına o tarihi öne sürdü ve tekrar olamaz dendi yani psikiyatriye gitmen suç kardeşim ülkenin hepsi neredeyse destek alması gerekirken bence herkes almalı ve bu orduca suç yazık be! Çocukken gitti bir doktor olayı yüzünden eleniyorsun!

 62. Metin dedi ki:

  Merhaba. Sağlık kontrolünde gözle leke olduğu söylendi. Bi problem olur mu

  1. metin, Görme de problem yoksa sıkıntı çıkmaz merak etme

 63. İbrahim dedi ki:

  2014 yılında mahkemem var diye sözleşmeli erkekte güvenlik soruşturmasında elenmişim 2018 de uzmanlığı kazandım ama berat ettim mahkemem eskiyi kayle alıp tekrar olumsuz olurmu yok sa tekrar yaparlar mı soruşturmayı

  1. İbrahim, Güvenlik soruşturmasında bir kere elendiysen bir sonraki soruşturmaya kadar berat ettiysen muhtemelen problem çıkmaz ama, kesin bişey soylemek imkansız.

 64. mehmet dedi ki:

  gençlikte aile içi kavka gürültü erkek kardeşimle kavgalarim gibi sacma sapan seylerden dolayi karakolluk oluyorduk mahkemelik olduk basit yaralama dan dolayi tehdit hakaret kardesimle oldu bu olaylar. para cezasi aldim taksitle ödüyorum ama sicilde yaziyor uzman erbas olmak icin adli sicil olmamasi lazim mis ne yapmam lazim güvenlik sorusturmasindan elenirmiyim. yüz kizartici bsey degil heralde bu yaniliyormuyum yoksa ??

  1. Mehmet Bu yüz kızartıcı bir suç değil ama hurriyetini bağlayıcı bir ceza laıp para ya çevrildiyse o zman problem çıkabilir, Bu bakımdan bekleyip görmek gerek

   1. mehmet dedi ki:

    başvuru güvenlik soruşturması sonuç başvurunuz kabul edilmiştir diyor. sınav mülakat tarihini bekliyorum. yanimizda götüreceğimiz belgelerin arasinda adli sicil kaydi varsa ciktisi alinip gelinecek diyor . bi de uzman erbaş olma şartlarinda adli sicil kaydi bulunmamasi lazim diyor. polisler felan diyor hic bir engel teşkil etmez felan diye adliyedeki memurlara da danıştım gerekirse cezanin hepsini ödeyip bitiririm . bu olaylar 2016 da olmuştu o günden sonrada hic mukaat olmadi genclik cahillik kardes arasinda yapilan cahilce kavgalardi. hayirlisi olsun nasip kismet..

    1. Ahmet dedi ki:

     Küçüklükten hırsızlıktan sucum var ceza almadım ama askere gidince gözüktü.sicile işlemiş böyle olunca ben silinmesi için dilekçe verdim suan üzerinden 10 sene gecti engel teşkil edermi. Benm için cok önemli saygılarr

     1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Ahmet, bahsettiğin ile gili kesin bişey soylemek imkansızi bundan dolayı elenebilirsini ama bu suu işlediğin tarte 18 yasından kucuksen bir ihtimal gözardı edilebilir, Allah YArdımcın olsun

     2. Sinan dedi ki:

      Tşkler sucun oldugu yas 16 suan 25 yas. Birde mulakatta kaldım daha önce sistemden görüp bırakabilirler mi beni mulakatta

     3. Mülakattan kaldıysan tekrar mulakata girmen çok önemli değill ama güvenlik soruşturmasından kaldıysan, muhtemelen olumsuz olur seninin için, 16 yaşındaki suç karşına çıkabilir ama guvelik araştırması yapan görevlilerin değerlendireceği bir konu bu, Allah Gonlüne göre versin

 65. İbrahim dedi ki:

  Trafik kazası geçirdim vede kafama 7 tane dikiş atılar ve iz kaldı uzmanlıkta bir sıkıntı olurmu tek sorunum bu yardımcı olan kişilere teşekkür ederim

  1. İbrahim Bahsettiğin dikiş yuz bolgende değil ise sıkıntı çıkmaz merak etme yazlnız yuz bölgende ve tanınmanı kolaylaştıracak kadar derin ise o zman problem çıkabilir,

 66. Ömer doğan dedi ki:

  Karin bolgemde 45 dikis var karaciger bagisladim uzman olabilirmiyim askerligimin uzerinden 2 yil gecti

  1. Ömer Organ bağışı sonucu bir organın eksildiyse Olumsuz çıkar raporun fakat KAraciğer için biraz faklı bi durum var karaciğer tamamlanabilen bir organ bu sebeple değerlendirmeye alırlar sanırım, yarın bir mesaj at lütfen yarın TSK sağlık yeteneği yönetmeliğine bakalım

 67. Uğur dedi ki:

  K.k.k dan uzman erbaş sınavına girdim ve kazandim.hastane sağlık raporu almak icin sevk aldim göğsümde ay yıldız 10 cm boyunda dövmem var mülakattada gösterdim.sağlık raporunda sorun olut mu yardımcı olurmusunuz

  1. Uğur, eğer dövme de siyasi, ırkçı veya dini bir sembol yoksa problem çıkmaz.

   1. Uğur dedi ki:

    Sembol yok ama cildiye doktoru onay vermiyor capi 10cm2 den buyuk diyor boyu 10 cm eni 4 cm diye elverissizdir diyor ne yapmalıyim

    1. Uğur dedi ki:

     Capi 40cm2 den buyuk sayiliyormuş nasil oluyor ki

     1. uzunluğu veya eni 40 cm den buyuk olanlardan bahsediliyor olabilir

    2. Uğur, o zman sen itiraz etmelisin raporua Uzman Erbaş Sağlık kurulu raporuna itiraz etmek için Bu haberimizde ayrintili olarak anlattık Lütfen Dikkatlice oku

 68. Mustafa özkan dedi ki:

  Komando uzman onbaşı olarak basvuru yaptım mülakatları geçtim sağlık raporu almaya gelince psikiyatri a16/f1 yazıyor bu yüzden elenirmiyim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Mustafa verdiğin koda göre Komondo olamaz Uzman Erbaş Olabilir kararı çıka muhtemelen, fakat bu rahatsızlığın derecesine göre sağlık raporu veren tümdoktorların ortak kararı ile elenede bilrsin, eğer olumsuz çıkarsa itiraz etmelisin bunun için Bu haberimizde ayrintili olarak anlatmistik Lütfen Dİkkatlice oku

 69. İzzet dedi ki:

  Sa sol bacagımda küçüklükten kalma bir yanık izi vardı cıldiye 7×5=35 yazdı 29A1 bendine girmektetir yazıyor o madde de vücüdün görunen yeri 4cm görünmeyen kısmı 10cm yazıyor heyete girdim pazartesi belşi olacak sızce elenirmiyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. İzzet bahsettiğin yara izi Uzman Erbaş olmana engel değil. Allah’ın izniyle geçersin

 70. Kadir dedi ki:

  Varikosel ameliyatı odum testeron lardan atanmada sıkıntı olurmu

  1. KAdir, Varikosel ameliyatı, A55F1 kapsamında değerlendirilirse problem olmaz Bu bakımdan heyet raporu çıkmadan kesin bişey soylemek mümkün değil

   1. Kadir dedi ki:

    Ben heyeti falan herşeyi geçtim simdi çıktı ameliyatı olsam atanmada sıkıntı olurmu

    1. KAdir, eğer ameliyat, senin askerlik yapmana engel olacak derecedeyse, o zman zaten iptal olur, ama varikosel için sanmıyorum, bu bakımdan ilgili doktoro bu konuyu danış,

     1. Kadir dedi ki:

      Askerlik yapmam da engel değil miş

     2. O halde problem çıkmaz KAdir, Allah Gönlüne göre versin

    2. Selçuk dedi ki:

     Direk elerler kardeşim sağlık yönetmeliğinde madde geçerli ama askeri öğrenciler için geçerli oluyormuş uzman cavuslukta eliyorlar mantıklı tek bir aviklamalarida yok

 71. Faruk dedi ki:

  Ben başvuru yaptım ama cikmaaaaaaddi benim ki arkadaşların ki cıktı benim neden cikkmadi 2 kere başvuru yaptım bu 3 oluyor bunu dedi ikisinde elendim bunda yaş siniiiiiri 29 diyor cvp alabilirmiyim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Faruk, 2 kere başvuruyu KAra Kuvvetleri Komutanlığı’na yaptıydan, ikincisi geçersiz. Çıkma meselesine gelince, muhtemelen bildirirğin bilgilerden bazıları eksik yada hatalı, bundan dolayı başvurun onaylanmamış olaibilir.

 72. Mehmet RIDVAN bulut dedi ki:

  Kardesim bende sackiran tüm vücudum döküldü var uzman erbaş olabilirmiyim teşekkür ederim şimdiden

  1. Mehmet Saçkıran, kronik bir rahatsızılık değil bu nedenle sen tedaviye başla o zmana kadar geçer Allahın İzniyle

   1. Musaa dedi ki:

    Merhaba hayırlı gunler sağ kolumda bilegimin. 1 karış ustunde 1sn genişliğinde 4-5 sn uzunlugunde iş kazası sonucu kesik var harici hiç bi iz yok ve iş kazası olduğu belli aceba sıkıntı cikarmi

    1. Musa görünen yerlerde 20 cm ye kadar genel görünümü bozmayan yara izi ve dövmeye problem çıkmıyor. Senin içinde problem olmaz merak etme

 73. Ömer dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin Benim 15 mayısta uzmanlik mulakatim var ama biraz cekiniyorum gitmeye çünkü kolumda jilet izi var ama fazla brlli olmuyor uzn. 4 cm bir sorun olur mu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   O kadar izden bişey olmaz ömer merka etme Allah YArdımcın olsun

 74. nuri çimen dedi ki:

  apant8s ameliyatı oldum sorun olur mu saglik raporunda

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Nuri, konuyla ilgili TSK sağlık yeteneği yönetmeliğine göre hareket ediliyor apandisit ile ilgili TSK Sağlık yeteneği Yönetmeliğin “1. Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık eğilimi gösteren karın duvarı
   zayıflıkları (Ameliyat olmuş ve nüks etme olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi küçük ameliyat
   nedbeleri sağlam kabul edilir.)” diyor bu bakımdan sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Allah YArdımcın olsun kardeşim

 75. Samet dedi ki:

  Merhaba. Sol kolumda ufak jilet yarası var bi sıkıntısı olur mu??

  1. Askerlik yapmana engel değilse Problem Çıkmaz.

 76. mustafa çetin dedi ki:

  selam aleyküm usta bnm 3 gün önce olayım oldu ve kafama bardak düştü kafamın arka tarafı yani ensenin üstü 10 dikiş atıldı ve yarın uzmanlık sınawım war direk elenirmiyim inşallah elenmem ama sizin görüşlerinizi alalım fizigim felan hiçbir iz yok ama barfik herşey çekerim ama dedimgibi kafamda 10 12 tane dikiş war kafanın arka tarafında elenme gibi bir durum olurmu efendim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Mustafa, Eğer genel görünümü bozacak şekilde değilse problem olmaz merak etme, mümkünse yanında epikriz raporunu da götür

 77. Yunus dedi ki:

  Manisa bati kislada er olarak askerligimi yaptim 24 yasindayayim erbas olabilirmiyim

  1. Yunus, kkk icin uzman rrbek alim kılavuzunda en fazla 27 yasinda olmak yaziyor. Diger sartlara da uyuyorsan başvurabilirsin.
   Bu haberimizde (Tıkla)

   1. Yunus dedi ki:

    Yani olabilirim
    Peki hocam bisey daha sormak istiyorum evliyim 2 cocugum var ailem nasil olucak bu durumda bide hocam basvurum onaylandi uzman onbasi olarak mulakata cagiracaklar yanimda neler goturmeliyim eksiksiz soyleyebilirmisiniz rica etsem simdiden cok tesekeurlr vereceginiz bilgiler benim icin cok onmli

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     Yunus, KArdeşim Gamze Arakadşımın dediği gibi diğer şartlara uyoyorsan başvuru yapabilrsin, ailevi durumun biraz seni bağlar sonuç olarak askeri birlikler tüm Türkiyede ve Yurt dışında bulunuyor, yurt dışına değil ama yurt içinde atandığın yere istersen aileni götürebilirsin. yanında götürmen gereklenler ve hazırlaman gereken evraklar için Bu haberimizde (Tıkla)

 78. Yusuf dedi ki:

  Selamun aleyküm bir sorum olacak şimdi ben fyt testini gectim mülakatta da geçtim. Sağlık kaldı fakat gögüsümde jilet izleri var ama pek belli olmuyor sorun olurmu tam trşekküllü sağlık raporunda sıkıntı cıkarırlarmı?

  1. Yusuf, görünmeyen yerlerdeki 50 cm ye kadar olan izler pek problem olmuyor, ama muhtemelen Psikiyatri hekimi MMPI testi yaptıracaktır sana ve sonuca göre hareket edecektir.

   1. Yusuf dedi ki:

    Yani sonuç ne olacak?

    1. Sonucu bilemeyiz. MMPI testi kapsamlı bir test ve Psikiyatri Uzmanı Hekim değerlendirebilir

     1. Serhat aydın dedi ki:

      Bugün heyete girdim sadece sag kolumda 10cm dikiş izi var 15 sene önce ameliyat geçirdim bu yüzden eklediler ve A29 F1 sınıflandırma vyazıyor yani A sınıflandırmaya geçiyor bilgi verirmisiniz

     2. A29F1 Kodu kolundaki izin askerlik yapmana engel olmayacağını bildiri kod. Bundan dolayı elenmezsin.

     3. Tolga dedi ki:

      İyi günler ya acil cevap veriseniz cok sevinirim ben komando uzman erbas kazandim hsstabede göz testine girdim doktor rapora 1.0×175 altindada 0.75×2 ve sağlam yazdı raporda miyop yada astigmat yazilmaz dimi nolur acil cevaplarsaniz simdiden tesekuurler

     4. Tolga, bu konuyla ilgili TSK sağlık yeteneği yonetmeligine gore 1 dereceye kadar astihlgmat bir problem okusturmuyor ama bunla beraber baska bozukluklarda varsa o zman problem cikabilir. Bu konuyla ilgili Bu haberimizde (Tıkla) bilgilendirme yaptik

 79. Mustafa yıldırım dedi ki:

  Askerlik yapabilir ama komanda olamaz raporum var uzman olabilirmyiim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Uzman Erbaş için heyet raporları biraz daha farklı oluyor , Hayet Raprunda Komando Olamaz yazıyorsa Uzman Erbaş olur yazıyorsa sıkıntı olmaz Krdeşim

 80. Ümit dedi ki:

  Benim elimde platin var uzman erbas olabilirmiyim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Uzman Erbaş Olup olamayacağını Heyet TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğie göre yapılıyor. platin için o yönetmeliğe bakmak lazım

 81. Mustafa bayındır dedi ki:

  Öncelikle Selamun aleyküm jandarma uzmanlığa başvurdum her şey tamam sağlık heyetine girdim yüzümde ben var bir kaç tane heyetteki doktor komando uzman erbaş olamazsın dedi e dedim bende normal uzman erbaş olabilirim o zaman deyince komando olamayan normal uzman olamaz HERALDE dedi ne alaka şimdi heyet raporlarının çıkmasını bekliyorum 19 mart pazartesi düşünceler nedir yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Mustafa Heyet Raporu çıktıktan sonra sana bir örnek vermeleri gerek. orada Uzman erbaş olamaz yazıyorsa o zman itiraz edip hakem hastaneye gidebilirsin. Lütfen Bu haberimizi dikkatlice oku senin için önemli (Tıkla)

   1. Mustafa bayındır dedi ki:

    Raporu aldım a29 f1 e uyar komando uzman erbaş olamaz yazıyor sadece normal uzman erbaş olaöıyormuyum

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     Mustafa Bahsettiğin e göre TSK Sağlık yeteneği Yönetmeliğinin 29 Maddesinin a bendinin 1. fıkarsına göre değerlendirme yapılmış buna göre vucudunun bir yerinde yanık veya iz gibi bişey var bu Komondo olmana engelmiş, normal uzman erbaş olabilirsin demektir.

     1. Mustafa dedi ki:

      Sıkıntı şu heyet raporumda komando uzman erbaş olamaz yazıyor sadece bu yazıyor sorduğumda isr yazılanın yanı sıra uzman çavuş olur da yazması gerekiyormuş buda kursağımız da kaldı

 82. Murar dedi ki:

  Kolumda kaza izi var yaklaşık 10 cm kadar uzman olmama sıkınti olur mu? Birde bundan 5 yıl önce kadar psikoloğa gitmistim ama hic bi tedavi görmedim ancak ilaç yazip yazmadiğini hatirlamiyorum buda sıkıntı olur mu?

  1. Murat Psikolog İLça yazmaz, o konuda bir sıkıntı çıkacağınız sanmıyorum. kolundaki yara izi için ise eğere harekete etmene engel değil ve genel gorunumude bozukluk yoksa problem çıkmaz.

 83. Chan dedi ki:

  Merhaba. Ben 3 sene Kkklığında uzman çavuşluk yaptım ve sözleşmem bitiminde yenilemedim bıraktım. Jandarma özel harekat a başvurdum kazandım hepsni geçtim. Güvenlik sorusturmasında elenirmiyim??

  1. Chan dedi ki:

   Benim merakım daha önce uzmanlık yaptım kara kuvvet kom. Lıgında diye elenirmiyim jandarma dan onu sormak istedim. Ama şartları sağlıyorum tek problem uzmanlık yapmış oluşum

   1. Chan dedi ki:

    Eyw allah rzı olsun bilgilernz için

  2. Başvuru şartları arasında “3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu 12’nci md. “f” fıkrası gereğince, “Her ne sebeple olursa olsun, sözleşmesi feshedilerek Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilen uzman erbaşlar, tekrar Türk Silahlı Kuvvetlerine alınmazlar.” denilmektedir bu bağlamda senin için ne yazıkki durum bu

   1. Chan dedi ki:

    Sözleşmeli erbaş er kanunu 12.nci maddede onlarda uzman etbaş kanunun içerisinde yalnız. Kara kuvvete hatta yazı gitti kara kuvveylerinde uzman çavuş olarak görev yapan jandarma şartlarını taşıyorsa sadece spor ve atış mülakatına girip dikey geçiş yapablr dye

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     Cihan Kardeşim, sen Uzman Çavuş iken sözleşmeni yenilememişsin. yani ilişiğini kesmisin o nedenle senin durumun uygun görunmuyor. Gamze ilgili maddeyi yazmış, İstersen gene de başvur belli olmaz.

     1. Chan dedi ki:

      Neyse herşeyin hayırlısı beklemekten başka net bi sonuç olmayacak. Allah taktiri

     2. Chan dedi ki:

      İlginiz için çok teşekkr edyprum. Ben bu tsk da görev yapmak için can atıyorum inşallah olacağınada inanoyorum. Çok severek yaptığım bir işti ama ne yazikki aileevi durumlarım buna engel oldu toprşadım durumları inş olur.

     3. Turan Ayvaz dedi ki:

      İnşallah Cihan Kardeşim, Allah Yardımcın Olsun

 84. Bekır eraslan dedi ki:

  Küçüklükten sabıka kaydım var mulakatta kaldım bu sebep olmuş olabilir mi

  1. Bekir, Mulakat sırasında sabıka kaydına değil senin sorulara cevap vermen, kendine güvenin vs konularına bakıyorlar, sabıka kaydına güvenlik soruşturması sırasında bakılır.

   1. Bekır eraslan dedi ki:

    Öncelikle teşekkür ediyorum. Güvenlik soruşturması sağlık raporundan sonra mı oluyor peki.

 85. duran kaya dedi ki:

  selamun aleykum kardeslerim ben karaciger tip 4 kist kapali amaliyat olacagim heyette bu karsima cikarmi cikarsa elenirmiyim elediler ilk heyette amaliyat olup girmeyi dusunuyorum ve sorular kafamin icini kemiriyo bi yardim ederseniz yada cevaplarsaniz sevinirim

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Duran kardeşim, Hastanekayıtlaırında bu durum kayıtldır zaten ama ameliyat derecesine göre uzman Çavuş olup olamayacağını hekim, TSK sağlık yetenbeği yönetmeliğine göre karar verir. Buradan kesin bişey soylemek doğru olmaz. Allah Yardımcın olsun

 86. Cr777 dedi ki:

  Hakkimda icra takibi var uzman erbaslıkta sorun çıkar mı ??

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Çıkmaz İbrahim kardeşim. Allahın İzniyle. Allah Yardımcın Olsun

   1. Cr777 dedi ki:

    Allah razı olsun kardeşim şağolasın ?

 87. ali dedi ki:

  s.a. ben askerlik şartsız jandarma uzman erbaş alımı başvurusundan geçtim.başvuru kabul edildi. eylülde sınavlara mülakatlara gideceğim. lise mezunuyum,kolda vücutta kesik jilet dövme hicbirsey bulunmamakta,sigara kullanmam boy fizik yerinde 178 boy 85 kilo felan varim sporcu lisansim var spor yapiyorum hala yapili bir vücut tipi var. amaaaaaaa bi soru var kafamda ?? şuanda iki tane pskiyatri ilacı kullanıyorum , anksiyete sikayetim borclari özel hayatta ki maddi manevi sorunlari düşünmekten uyuyamamakti bu yuzden kullaniyorum, ilac xxxxxx(ilaç isimleri yayınlanamaz) 50 ve xxxxx(ilaç isimleri yayınlanamaz) 25 sizce elenme sebebim olurmu bu ilaçlar. yardimci olursaniz sevinirim.tesekkürler.

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Ali KArdeşim, Başvuru yaparken sağlık sorusu sormuyorlar ama sınav sonrası alman gerekenHeyet raporunda senin bu hastalığın yazacaktır. Bunlar TSK Sağlık Yeteneği yönetmeliğine göre KArar veriliyor. eğer sana konulan teşhis için Bahsettiğim yöntmelik Uzman Çavuş olamaz dderse Uzman Çavuş olamazsın. ama bir açıklama yoksa muhtemelen problem çıkmaz

 88. Veli dedi ki:

  Sağ kolumda pilatin var uzman olmaya engel olurmu lütfen biri yardımcı olsun

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Veli KArdeşim, Platin, eğer sağlık açısından bir problem oluşturmuyor ve eğitimde problem çıkarmıyorsa skıntı yok. Bunun için TSK sağlık yeteneği yönetmeliğine bakabilrsin

 89. Haktan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ben hava er olarak askerlik yaptım ama aylevi sikintilar vardı artı madi sıkıntıda eklendi izinlerim bitti 8 izin tecavuzum var izin olmadığı için sustum konuşmadım fazla rdm oldum beni gataya yolladılar ve bana doktur dediki birseyin yok biliyorum zor durumda kalmisin yapmisin bidaha olmasın dedi kızdı ve bana 21 hava değişimi verdi ama nobetimi tuttum görevimi yaptım silah kullandım teskerede sadace hava değişimi aldiim yazıyor acaba ben uzman çavuş olamammi

  1. Aradığını bulamıyorum kimse bilmiyor dedi ki:

   Rdm galiba başıma bela

 90. Kürşad dedi ki:

  Merhaba ben birbuçuk sene sözleşmeli erlik yaptım sonra ongün rapor aldım ve raporum bitti sonra birliğime gitmedim sözleşmem bu şekilde fesih oldu İlköğretim mezunuyum uzman onbaşılıga başfura bilirmiyim birkere başvurdum başvurunuz kabul edilmemiştir dedi madde 1 (28)dogrudulsuna uymamaktasınız diyor şimdi ikinçiyi baş furdum kabul olurmu acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 91. Kürşad dedi ki:

  Merhaba ben birbuçuk sene sözleşmeli erlik yaptım sonra ongün rapor aldım ve raporum bitti sonra birliğime gitmedim sözleşmem bu şekilde fesih oldu İlköğretim mezunuyum uzman onbaşılıga başfura bilirmiyim birkere başvurdum başvurunuz kabul edilmiştir dedi madde 1 (28)dogrudulsuna uymamaktasınız diyor şimdi ikinçiyi baş furdum kabul olurmu acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 92. İsa dedi ki:

  Slm aleyküm yüzümde sağ tarafında doyum lekesi var bir el büyüklüğünde bu sorun olurmu askerliğin bitmesine 1 ay kaldı 27 Mart ta sınavım var ve bni elerler diye bölük komutanı göndermiyor bilgisi olan bilgi verirmi sacma yani Allah’ın verdiği bir leke yara felan değil ağrı yapmıyor sizi yapmıyor gerçekten böle bişey varsa haksızlık yani

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   İsa kardeşim, Doğum lekersi senin tanınmanı kolaylaştıracak derecedeyse bukonuda kimsenin yapabileceği bişey yok, askerde olduğun için başvuru yaptığında birlik komutanından nitelik belgesi alman gerekecek, ve muhtemelen komutanın göndermeyece, askerlik bitince şansını deneyebilirsin Allah YArdımcın olsun

 93. Yusuf dedi ki:

  Ben askerliği yapmadım askerlik şartı kalktı başvurdum bu arada çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

 94. Yusuf dedi ki:

  Selamun aleyküm şimdi ben jandarma ya başvurdum 16 martta mülakatım var gögsümde 4.5 jilet izi var çok dikkat edersen belli oluyor 1 metreden bile belli olmuyor. Okuldan kacarken kesilmisti lise 1 de bu sorun olurmu?

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Yusuf Kardeşim çok sorun teşkil etmez o, diğer başvuru şartlarına uyuyorsan tamamdır bu haberimizi de dikkatlice oku lütfen

 95. Veli Oğuzhan TANIN dedi ki:

  Benim sağ kolunda iş kazası nedeniyle cam kesikleri var kolumun iç taraflarında dikkatli bakınca belli oluyor ama bir tanesi biraz büyük oda dirsegimin orda sorun olurmu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Kardeşimzaten sağlık kurulna gireceksin muhtemeln bişey çıkmayacak onadan dolayı, eğer hareket kabiliyetini engellemiyorsa ve gene görünümü bozmuyorsa sıkıntı çıkmaz

   1. Veli Oğuzhan TANIN dedi ki:

    Teşekürler kardeşim verdiğin bilgiler için

 96. Erkoo dedi ki:

  Kasık fıtığı ameliyatı oldum sorun olurmu ön lisans mezunuyum

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Ertuğrul kardesim. Saglik raporunda uzman cavus olur yaziyorsa problem olmaz. Ameliyatlar eger hareket kabiliyetini engellemiyorsa zaten kolay kolay sıkıntı çıkmıyor

 97. Cenk 6 parmak dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam ben 2 Mayıs da allah nasip ederse askerim. Kolumun arka tarafında 20 cm bi dövme var askere gittiğimde kara kuvvetleri komutanlığı için başvuru yaparsam bi sorun çıkar mi acaba. Yazlık kıyafet giyilse anca dövmenin ucu gözükür.
  Bide sol kolum kırılmıştı. Dirsek de 10 cm bi dikiş izi var ama cussem yerinde. Koldada sorun yok. Bunlar uzman erbaş olmama engelmi acaba teşekkürler… ??

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Cenk kardesim. Görünen yerlerde 20 cm ye kadar gorunmeyen yerlerde 50 cm ye kadar müsamaha ediyorlar. Allah yardımcın olsun

 98. Ramazan dedi ki:

  Küçükken inşaattan düşmüştüm sırtımda 1-2 cm uzunluğunda kesik oluştu (Demir kesti) bakıldığında belli oluyor. komando olmaya engel olurmu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Bu tur basit yaralar hareket kabilieyeyini engellemiyorsa problem olmaz kardeşim Allah yardımcın olsun

 99. Mustafa dedi ki:

  Ben mülakata girdim uzman olarak mülakatta hepsinden geçtim boy olarak Dahilde hastanede sağlık olarak hepsini bitirdim sıkıntısız lakin hastaneki memur boyum her hlyerde 165 çıkarken 162 çıkarttı inat etti düzeltmiyor sadece ben değil kim geldiyse aynısını yapmış milli savunma bakanlığını arayarak bir problem bir sakıncısı olurmu diye sordum sorun olmayacağını söyledi ama ben huylandım ne yapabilirim yardımcı olun

  1. Mustafa dedi ki:

   Lütfen bana bi cevap verin

   1. Turan Ayvaz dedi ki:

    Cevap yazdık Mustafa kardeş bir altta yazıyor

  2. Turan Ayvaz dedi ki:

   Mustafa KArdeşim, Şimdi Uzman Çavuş Boy kilo tablosuna göre alım yapılıyor, Eğere sağlık kurulu raporunun altında uzman çavuş olabilir yazıyorsa zaten problem yok ama sırf boydan elendiyesen heyet raporuna itiraz etmelisin. itiraz etrmek için

   https://www.askernoktasi.net/uzman-erbas-saglik-kurulu-raporu.html

   haberimizi oku nasıl yapılacağını anlattık

  3. Turan Ayvaz dedi ki:

   Cevabi ekledik Mustafa kardeşim

 100. Kadir doğan dedi ki:

  Mrb ben apandisit ameliyatı oldum 4 aydır teris oldum 2 tane başarı belgem var askerliğimi veteriner er olarak yaptım orta okul mezunuyum uzman çavuş olabilirmiyim saygılar

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Ortaokul mezunları için Uzman Çavuş Alımı Yoktur. Uzman Onbaşı yada Sözleşmeli er olarak başvuru yapabilirsiniz

 101. Murat dedi ki:

  Banada Hastaneden göz için renksiz görmeme yazmışlar Sorun olurmu komando için teşekkür ederim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Sağlık Kurulu Raporunda Uzman Erbaş Olabilir yazıyorsa sıkıntı çıkmaz

 102. Murat dedi ki:

  Ben jandarmayım Hatay’da askerlik yapıyorum jandarma komandoya başvurdum çağırıldım suanda şöyle bi sorum var ben orta okul mezunuyum uzman olabilirlmiyim boşa gitmiş olmiyim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Uzman Çavuş olma Şartları arasında “En az lise ve dengi okul mezunu olmak veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak,” yazıyor. ilgili haberimize Şuradan ulaşabilirsiniz

 103. ufuk dedi ki:

  sellam benım uzmanlık ıcın basvurum var cogu şeylerım kabul edıldı egıtıme gıdıcem şimdi ama abim in sabıkassı var benım gecmısım temız sorun olurmu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   diğer kardeşlerinizin sabıkasının konusu önemli, eğer herhangi bir terör suçundan ise o zman problem oluşur, adi suçlar problem oluşturmaz pek

 104. Serkan dedi ki:

  S.a alt çenem üst çeneden biraz önce uzman çavuşlukda bir sorun olur mu elenirmiyim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   konuşmanda problem yoksa sorun olmaz arkadaşım

 105. Ahmet Odabasoglu dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin. benim sol omzumda yani görünmeyen biyerde 23 cm’lik dogum lekesi var mülakatları geçtim kkk ‘ da sağlık raporu sonucunu bekliyorum sizce bi sorun olurmu bu.

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   kardeşim doğum lekesi özel yaptırılmış bişey değildir. sadece leke olduğundan bu konuda problem çıkmaz

 106. Erhan dedi ki:

  Arkadaslar ben 3 yil gecti geleli orta okul mezunuyum ayagim bir parmak boyunda amelyat izi var uzman onbasi yada uzman cavus olabilirmiyim

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Uzman Çavuşuk için terhis tarihinden itibaren 3 yıldan fazla geçmemiş olmak yazıyor. Bu nedenle Uzman çavuşul için problem var ama sözleşmeli er olarak başvuru yapabilirsin

 107. Bekır eraslan dedi ki:

  Arkdaşlar terhis tarihim 3 yıl 10 gün geçiyor sıkıntı olurmu.

 108. Muhammet dedi ki:

  Arkadaşlar bilenler nolur yardımcı olsun 3 gün sonra ankaraya gidicem çağırdılar. İlkokul mezunuyum ama liseyi açıktan okuyorum kayıt için diploma istıyorlar açıköğretim diplomayı vermıyor. Öğrenim belgesi veriyor liseyi okuduğuma dair bu geçerli sayılır mı istanbuldan gidicem ankaraya bilenler lütfen yardımcı olsun

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Olur KArdeşim merak etme

 109. Mustafa cigdem dedi ki:

  Selamun aleykum boy 185 kilo 98 uzman onbasi mulakatina gircam haftaya gecermiyim acaba

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   185 cm olan bir adayın en fazla 89 kg olması gerekiyor kardeşim. umarım problem olmaz diyebilirim ancak Allah Yardımcın Olsun

 110. Erhan dedi ki:

  Uzman erbas sağlık kurulu raporunda psikiyatri ye girdim . onceden acemi birliğinde rdmden hastaneye sevk aldığım hava degisimim aldigi görüktu , benim psikiyatri kurulu olan yere kaşe bastilar ama yanina da geçirilmiş uyum bozukluğu madde 17A-1 yazıyor ne demek oluyor bu. saglik kuruluna daha cikmadim ben

 111. Bekır eraslan dedi ki:

  Cocukluktan sabıkam var birde ama sabıka kaydında hiç bişey çıkmıyor. Sikayetci dahi olunmamıştı. Ama askere gittigimde karokala sarı renkte dosyam geldi. Askerde söför yapmadılar silah vermediler bu yuzden. Ben izine geldiğimde dısyamın arsivden silinmesini istedim.onaylandı. Şimdi ben uzman olmak istyorum bu sorun teşkiledermi. Bu hafta ankaraya gitcem

 112. Osman dedi ki:

  Ş.a ben lise mezunuyum sag el bilegimde ameliyat izi var 5 cm kadar ben askerde uzman olarak kalmak istiyorum sağlıktan gece bilirmiyim askerde kalabilirmiyim bilgisi olan yazsın ihtiyacım var.

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   5 cm lik yara izi problem olmaz kardeşim Askerde Uzman Olmak için başvuru yapabilirsin.

 113. Bekır eraslan dedi ki:

  Oncelikle teşekkur ediyorum hepinize. Benim sorum
  Askerliğimin üzerinden 3 yıl 10 gün geçti bu hafta ankaraya gideceğim sorun cıkarmı aceba.

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Başvuru yaptığında terhis tarihinden 3 yılı geçmemiş ise problem olmaz

   1. Bekır eraslan dedi ki:

    Alım tarihi 21.11.2014 den sonra teskere olanlar içindi. Benimki ise 04.11.2014 dü arada cok az gün vardı sisteme bu sekilde giriş yaptım olmadı. Bende 21.11 olan tarihi girdim inşallah sorun cıkmaz. Ayrıca yanlış belge bilgi diyede elenirim diye korkuyorum. Cok teşekkurler

 114. Hamza dedi ki:

  Uzman erbaş adayıyım belimde 1 tane fıtık var küçük derece ameliyat gerekmez dedi doktor uzman erbaş sağlık raporunda engel olurmu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Sağlık Kurulu Raporunda Uzman Erbaş Olabilir yazıyorsa problem olmaz kardeşim

 115. Mehmet dedi ki:

  Hocam benim boy 1.81 kilom 103 kaç olmam gerekiyo uzan çavuş olabilmem icin

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Uzman Çavuş Boy Kilo tablosuna göre 181 cm olan adayın en fazla 85 kg en az 62kg olması gerek kardeşim.

 116. Mehmet dedi ki:

  Uzman çavuş olmak için baş vurur yaptım kabuk edildi..Fakat devam eden bir davam var üzerime atılmış bir iftira.Güvenlik soruşturmasında diyorki devam edeb mankeniniz varsa dosya numarasını ve içeriğinide mahkeme tarafından bir kağıtla alıp getirin..Yani daha mahkeme yok sadece şikâyet edildim verilmiş bir hükümde yok..Bu uzman çavuş olmama engelmidir..?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   başvuru klavuzunda :
   Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan adlî veya askerî mahkemeler tarafından otuz günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûm olmamak
   diye belirtiliyor. zaten davadan beraat edersen sıkıntı çıkmaz kardeşim Allah (c.c) yolunu açık etsin

   1. Mehnet dedi ki:

    cevap verdiğiniz için teşekkür ederim öncelikle..Yani bu bir sorun teşkil etmez demi üzerime atılmış suç hırsızlık..Benim şahidimde var.Karşı taraf sadece çaldı diyor ne bir kamera nede bir kayıt var..Buna bakıp dosyadan hırsızlık diye elemezler demi..Zaten ilk defa bu yüzden adliyede ifade varsın daha önce en ufak bir olaya karışmışlıgım yok

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     dediğim gibi kardeşim, eğer taksirli bir suç veya hürriyetini bağlayıcı bir durum yoksa problem olmaz.

 117. Tolgahan dedi ki:

  Askerligimi hakkari semdinlide yaptm karakola ilk gittigim zaman yanimda uyku ilaci anti depreaan goturdum die beni rdm yaptilar ama hic tedavi gormedim ve ilac icmedim ilaclar yuzunden van a 1 kez doktora gorundum geldim boluk komutanima assubaylik sinavina giricemi soyledim dosyamdan rdm dosyasini cikarip yanimda yirtti teskere belgemde muazzaf sozlesmeli er olamaz yazio assubay veya uzman olmak istiyorum askerlik subesinde bundan dolayi seni ellerler dedi ama engel olmup diyenlerde var ne yapicami bilmiyorum ne yapmaliyimmmm kolumda jilet izleri var esnetik olucam 8 milyar para tutuo para onemli degil ama ameliyat olursam sonra olamazsam param bosa gidicek ne yapmam lazmm bilen birisi yardimm etsinn allah rizasi icin

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Tolgahan kardeşim;
   öncelikle RDM destekleri tedavi değildir. Eğer RDM de psikiyatrik bir problemin olduğunu düşünselerdi zaten hastaneye sevk ederlerdi. şimdi Gelelim teskereye, teskere belgenin bir kopyası da askeri birliklerin veri tabanında var, bu bağlamda bu biraz sorun oluşturabilir gibi geliyor bana. kolundaki yara izleri problem olmaz ama hastaneden alacağın raporda psikiyatrik açıdan sorun çıkarılarmı bilemem. Allah (c.c.) Yolunu açık etsin.

   1. Tolgahan Atmaca dedi ki:

    Kolumdaki izler nasil engel olmaz jilet izi engel olmaktan kalktimi

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     Kesi yaraları eger siyasi dinî veya ırkçı bir sembol içermiyor sa problem yok. Yalniz genel goruntuyu bozacak kadarsa inisiyatif kullanip eleyebiliyorlar.

 118. Ibrahim dedi ki:

  Simdi askerim burun amelyati olursam uzman cavusluga basvursam engel olurmu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Ameliyattan sonra sözlü ve spor mulakatlarına kadar toparlanırsan sıkıntı olmaz.

 119. tabataz dedi ki:

  iyi günler geçmişte psikiyatriye gitmem subay olmaya engelmidir

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Subay olmak için sitemizde Şu haberimizi (Lütfen Tıkla) yayınladık. lütfen dikkatlice oku. anlamadığın bi yer varsa soru sormaktan çekinme

 120. Emre dağcı dedi ki:

  Komando uzman Onbaşı sınavını kazandım sağlık kontrolünde belimde L5 S1 bel açıklığı varmış sorun olur mu acaba ??

 121. uzman adayi 2 dedi ki:

  %40lik raporum var alali 2 sene oldu ama simdi iyiyim pskiyatriden aldim abim oldu hayal falan goruyodum simdi gecti bi sorun olurmu olursa napilmasi gerek bi yardimci olursaniz sevinirim

 122. Uzman adayı dedi ki:

  Selamun aleykum uyuşturucudan denetim yedim mehkemeye felan çıkmadım sadece karakolda ifade verdim ve denetim serbestlik geldi sınavları herşeyi geçtim bi güvenlik sorusturması kaldı acaba bi sıkıntı cıka rmı?

  1. Cevher dedi ki:

   Kardesim bende seninle ayni durumdayin nasil ulassbilirim sana. Bana ulas instagram adesim (m.cevherr)

 123. Yusuf dedi ki:

  Ayagimda pilatin var pilatin ciktiktan sonra uzman cavus veya polis olabilrbiyim

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Askeri Sağlık koşullarına gore sözleşmeli er olmak için heyet raporu almanız gerekmektedir. bu heyet sırasında ayağınzdaki platin in sizin asker olup olamayacağınız belirlenir.

 124. SEFFFFFF dedi ki:

  sınava çağırıldım fakat bankaya icra borcum var.güvenlik soruşturmasında bu etkiler mi yardımcı olur musunuz?

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Banka Borcu ile Askerliğin bir ilişkisi var mıdır ? Yoktur. Güvenlik Soruşturması nedir ? terör örgütleri ile bağlantınızın olup olmadığının kontroludür.
   bu bağlamda borçlarınız güvenlik soruşturmasını olumlu yada olumsuz etkilemez.

 125. Kamil dedi ki:

  Değerli Abiler Benim Boyum Alt Sınırdan 4 Cm Kısa Fiziki Yeterliliğim İyi Olabilme Şansım Varmı

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Askeri personel alma klavuzunda belirtilen boy ve kilo standartları sağlık muayenesi için 1. şarttır. bu bağlamda boyunuz ile ilgili sorun çıkabilir. Konu ile ilgili Milli Savunma Bakanlığının ilgili internet erişim adresine bakabilirsiniz

 126. Bilal dedi ki:

  Ben başvuru yaptığım zaman askerliğimin üzerinden 3 sene 20 gün geçmişti. Başvuru kabul oldu ve çağrı yapmalarını bekliyorum Ankara’da herhangi bir sorun olurmu acaba 3 sene 1.5 ay geçmiş olacak çağrı tarihinde?

 127. Yusuf dedi ki:

  Ben 25 yasındayımaskerligimin üzerinde 4bucuk sene geçti piyade uzman çavuş başvurdum ve başvurdum kabul edildi sınava giriyimi yardımcı olursanız memnun olurum

 128. Adem dedi ki:

  Benim tesislerimde su birikmesi var küçük bir ameliyat sonucu su birikintisi alınacak uzman cavusluga başvurdum ve mülakata çağrılmayı bekliyorum ameliyat olsam sıkıntı olurmu ameliyat çeşitleri var mı ameliyat olmasam da olur benlik sıkıntı yok ama tesislerim de sisiklik var bundan sıkıntı yaparlar mı ben hastaneye gittim bir sıkıntın yok sadece su birikmesi var dediler ???

 129. Erhan dedi ki:

  S.a hastanede göz e A7F2 SAG -1.0 SOL -0.75 yazıldı komando uzman erbas icin sonuc ne olur acaba

 130. Ali çakal dedi ki:

  Koltuk altımda Doğum lekem var sorun olurmu? Sağlık kurulunda cildiye doktoru gördü plastik cerrahi önerilir yazdı bu ne anlama gelmektedir? Yardımcı olursanız sevinirim Jandarma uZman Erbaş.

 131. alihan bildik dedi ki:

  Selamın aleyküm. Arkadaşlar ben askerim uzmanlık sinavina girdim mülakati geçtim. Saglik raporunda elendim heyette. Kolumda dikiş izi var diye elediler. Kaç santim dikiş izi olunca geçerim heyeti. En az kac santim en fazla kac santim dikiş izi olmalı

 132. oğuz dedi ki:

  sol kolum kırıldı 5 yıl evvel platin takıldı ben istersem söktüre biliyorum ama zaman olmadı ön lisans mezunuyum kolumda hiç bir engel kayıp yok uzman çavuş olmama engelmi

 133. Emre dedi ki:

  Selam aleyküm Askerligimi 2016/17 yilinda K.ırakta yaptim 2 tane takdir belgem var. irakta sakatlanma sonucu menisküs yirtilmasindan kapali ameliyat oldum 30 hava degisimi verdi doktor fizik tedavi falan derken toplam olarak 70 gün hava degisimim var askerligimi bitirdim suan iyim ve hicbi sıkıntım yok. Boy 185. Fizigim gayet iyi P.k.uzmn cavs luga basvuru yaptim ama mulakatta sizce sorun olabilirmi bu raporlar ve raporlardan dolayı elenirmiyim. Bilgisi olan varmi veya tahmin olarak yorum yapabilirmisiniz ?

  1. Mustafa dedi ki:

   Emre mülakata girdin mi nasıl bir sonuç çıktı acaba bilgilendirirsen sevinirim

 134. Ahmet dedi ki:

  3 sene önce on çapraz bağ ameliyatı oldum dizimde 2 cm lik platin var uzman erbaş başvuru yaptım bir sıkıntı cıkarmı yardım edin

  1. Mustafa dedi ki:

   Ahmet naptın kardesım uzman erbaş oldun mu bilgi verirsen bizde bilgi sahibi oluruz

 135. Hakan dedi ki:

  Sag kolumda küçüklükten kalma cok küçük yanık izi var. Uzman cavusluk saglık mülakatlarında dermatoloji bölümünde rapora uzman Erbas olamaz yazdı ama bütün raporlardan saglıgı normal raporu aldım sadece yanık izine yazdılar saglık kurulundan gecebilirmiyim

 136. Hanifi dedi ki:

  Apandist amaliyetım var 9 yaşında flan olmuştum şuan yaş 26 jandarma uzman çavuşluğa başvurdum sıkıntı olurmu

 137. Canberk dedi ki:

  Selam Gözlül takıyorum numarası 1.50 ye 1.75 elenir miyim ??

 138. Şaban dedi ki:

  Selamünaleyküm kardeşim ben uzman erbaş lik için başvuru yaptım mülakata cagrildim ama kolda jilet paça izi olanlar eleniyor demissiniz benm kolumda faca ve jilet izi yok ama 7 yil soğuk demir isinde çalıştım ve orda demirin ve bağ tellerinin cizmesi ile izler olustu bu izler 2 tanesi biraz belirgin sıkıntı olurmu

 139. Hakan dedi ki:

  Mrb benim bankalara vb borclarim uzman olmama engel teskil edermi.bana donerseniz cok sevinirim

  1. Sefa dedi ki:

   Hiç bisey olmaz için rahat olsun

 140. Hakan dedi ki:

  Ayağımda platin var baldır tarafında kapalı ameliyat oldum.Bu benim uzman çavuş olmanı etkiler mi? Askere gitmedin daha

 141. Ali dedi ki:

  S.a dişlerime tel taktırıcam uzman erbaş alımında sağlık muaynesinde elenirmiyim ?

 142. Mustafa nuri dedi ki:

  Selaminaleykum ben askerligi yapip bitirdikten sonra askerde kalmayi dusunuyorum ama goz problemim var bu sikinti olur mu? Eger lazer tedavisi ile cizdirirsem alinir miyim buda sikinti olur mu tesekkurler

 143. ALİ SAMET GÖK dedi ki:

  boy 162 kilo 53 elenirmiyim

 144. ali dedi ki:

  Merhaba benim sırtımda nohuttan biraz daha büyük bir ben var .Ben olması sıkıntı olurmu ,sözleşmeli er yada uzm.erbaş olabilirmiyim ?

 145. Meto dedi ki:

  Merhaba. Sorum Olacaktı Reiz,
  Yanağımda 3-4 cm büyüklüğünde doğum lekesi var anlımın ortasındada 1 cm kadar bi dikiş izi var Ön sağlıkta elenirmiyim ?

 146. Tuncay dedi ki:

  Selamün aleyküm .bende jandarma uzman çavuşluğa başvurdum ,başımın ortasında küçükken saçkıran çıkmış saç yok ortada sadece üstten bakınca gözüküyor elenirmiyim bu sebepten dolayı.

 147. Ferdi dedi ki:

  Kunduracı gogsü uzman cavuşluga engelmi arkadaşlar cevap verirmisiniz

 148. Ferdi dedi ki:

  Kunduracı gogsü uzman cavuşluga engelmi arkadaşlar

  1. Hasan dedi ki:

   Kardesim heyetin vereceği karara bağlı

 149. Ferdi dedi ki:

  S.a lise mezununıyum askerde uzman cavuş olarak kalmayı düşünüyom ama karnımda 10cm amaliyat izi var engel teşkil edermi

 150. uzman adayı dedi ki:

  s.a uzmanlığa başvuru yaptım daha çağırmadılar.
  ama alnımda yanık yara izi var 5 metreden bellı bıle etmıyor ..plastık cerrahı suretı bozmadığı sürece uzman olabılırsınn dedı ama yınede sıze bır sorayım dedım…bılgılendırme yaparsanız sevınırım.

 151. Beto dedi ki:

  Selam sorum olacaktı kardeşim ben suan askerim 6 ay oldu piyade komondo sınıfı kazandım saglık rapor ve mülakatlar dan geçtim çağırılmayı bekliyorum ameliyat olmam lazım varikosel ameliyatı hava değişimi alırım büyük ihtimal eğitime kadar kendimi toplarım uzman olmama engel olurmu elerlermi teşekkür ederim

 152. Sezer dedi ki:

  Gozlerimde miyopluk var 1.25 ve 1.00 olmak uzer lise mezunuyum ve suan askerdeyim bana bu bir skinti yaratırmı

 153. Doğuş dedi ki:

  İyi günler yaşım 19 daha askere gitmedim ben askere gidip uzman olarak kalmak istiyorum ama 2015 yılında bir apandisit ameliyatı oldum sadece ama her hangi sabıka olarak hiç suçum yok acaba uzman olmam da bir sorun olur mu ? Teşekkürler

 154. önder dedi ki:

  ameliyat oldum izi sıkinti olurmu kucuken kulgim duyuyodu sadece akiyodu sikinti olurmu iz

 155. Ufuk yalçınkaya dedi ki:

  Selamun aleykum
  Menuskus ve ön capraz baglardan amaliyat oldum ayagimda 3.4 cmlik dikis yarasi war zorluk fazla cekmiyorum ama bi sıkıntı olurmu UZMAN cvs olmamda

 156. Yağız dedi ki:

  Ben tüp mide ameliyatı oldum ve yakın zamanda askerim kiloyu verdim sorum şu bu uzman olmama engel olurmu

  1. mehmet gürbüz dedi ki:

   ameliyatınızın derecesine bağlı bunu en güzel merkez komutanlığından ögrenebilirsiniz

 157. Fatih dedi ki:

  Selamun aleyküm
  Ben askerliğimi silahlı olarak yaptım kolumda jilet izi var her iki kol boy sözleşmeli erlige başvurdum onaylandı sizce sözleşmeli er olabilir miyim yardımcı olabilir misiniz sizce gitmelimiyim

  1. mehmet gürbüz dedi ki:

   çok derin ve belli değil ise olabilirsiniz

   1. Şahin dedi ki:

    S.a bnm sol kolumun ic tarafın da 17 cm ‘lik tamamlanmamış dovmem var fazla belli olmayan kesimler var k.k.k uzman olabilirmiyim lise mezunuyum suan askerde arac şoförüyum dovmem vekesikler sıkıntı olurmu

    1. Şahin, görünne yerlerde, 20 cm ye kadar dövmeye problem çıkmıuyor ama içieriginde diniz, siyasi yada ırkçı bir sembl varsa elenirsin, Allah Yardımcın olsun

 158. ahmet dedi ki:

  s.a benım sol kolda birçok yerde ve karnımda 3-5 tane jilet izi mevcut ve askerliği bitireli 3.5 sene oldu ben bu sınava girebilirmiyim ayın 15.de mülakata çagırılıyorum lojistik uzman erbaş meslekçi olarak ( aşçı ) bu saydıgım durumlar negatif bir sonuç verirmi bana şimdiden teşekkürler

 159. Doğancan dedi ki:

  Kardeşim ben astsubay olmak istiyorum mülakatlara hak kazandım. Tam gitmeye bir ay kala başıma çok kötü birşey geldi. Kafama cam düştü alnıma 4 kat dikiş atıldı. Gata da görevli emekli Gülhane albayı babamın arkadaşı olur dikişi o attı 2 aya iz çok az belli olur diyo. Vücudumda hiç prıblem yok Türkiye boks şampiyonuyum. Türkçem çok iyi diksiyon sahibiyim. Alnımdan ötürü elenir miyim. Diyelim elendim uzmanlıkta ve muvazzaf astsubaylıkta sıkıntı olur mu?

 160. FATİH dedi ki:

  Selamun aleyküm öncelikle şunu belirteyim kaza gecirmis olanlar haric nerde keş esrarcı bi olay yüzünden koluna jilet cekmis birileri varsa uzmn olmaya klkıyo askeriyede eski nizam kalmams dövmelisi piskopatı ne ararsan var ??

 161. Ali dedi ki:

  Selamün aleyküm benim konuşmada pelteklik var bu subay yada uzman çavuş olmama engel mi hiç mi şansım yok

 162. Ahmet çınar dedi ki:

  Herkese merhaba RİCA EDİYORUM SADECE BİLGİ SAHİBİ OLANLAR YAZSIN.jandarma komando(uzmançavuş) olmak istiyorum sol Kolumda bilek ustunde 9-12 cm uzunluğunda ince bir ameliyat izi var kolum kırılmıştı küçükken. Bu komando olmak için sorun olur mu?

 163. Mert dedi ki:

  Merhabalar. Merak ettiğim konular var cevaplarsanız sevinirim. Ön lisans Terkim bitmedi yani. Dogum tarihim 01.01.1990 şuan tecilimi bozdurmayı düşünüyorum. Askere gitsem orada kalabilirmiyim. Yaş sınırı vs engel varmı şartlar gibi?

 164. Ceem dedi ki:

  S.a. benim kolumda is kazasi nedeniyle olusan bir kesik izi var ve 17 cm lik birde dövme var estetik olmayi dusunuyorum ilk okul mezunuyum kkk beni alırmı

 165. Memet dedi ki:

  Merhaba benim sol kolumda tam 20 santim ve sağ kolumda 2 tane ayrı ayrı 5 santim var uzman çavuş yada er olabilirmiyim haftaya normal askere gidiyorum teşekkürler

 166. Memet dedi ki:

  Merhaba benim sol kolumda tam 20 santim ve sol kolumda 2 tane ayrı ayrı 5 santim var uzman çavuş yada er olabilirmiyim haftaya normal askere gidiyorum teşekkürler

 167. Furkan dedi ki:

  Kardeşim kolumda jilet izi var Ama fazla belli değil Bu Uzmanlığa Engel Olurmu Yardimcı Olursan Çok Sevinirim .

 168. Doğukan dedi ki:

  Merhaba Askerlik için erken sevk alıp yedek subay adayı olarak yazıldım.

  Sol kolumda 13 14 cmlik 2nci derece yanık mevcut yasal sınırdan görünürlüğü kolun iç kisminda kaldığı için kısmen mevcut .2 adet dirsek üstü 7 cm ve 10 cm lik dövmelerim var .

  Benim sorum yedek subaylık çıkarsa bu şartlarda askerlik sonrası askerde kalmam mümkün mü dür

 169. Salih dedi ki:

  Arkadaşlar ön lisans mezunuyum ve benim kolumda 5 6 cm uzunlugunda Gazi M. Kemal dövmesi var bu benim uzman cavuş olmamda herhangi bir sıkıntı olabilirmi yorumlarınızı bekliyorum.

 170. Cihat dedi ki:

  Slm benim elirim de turk yazan ve kurt var sol elimde turk bayragi var boynum da osmanli dovmesi ( kucuken yapmisdim) ama 3 dil bilirim felemce ingilzce almanca ve turkce dovme makaji kapatma yaparsam oluio mu

  1. cenk4y dedi ki:

   kardeşim Jandarmada Dövme konusunda hassas o yüzden birşey diyemem. gidersin şans eseri geçersin yada görürlerse elenirsin. sildirme imkanın varsa sildir. Ve 3 dil bilmen senin için çok büyük bir avantaj olacaktır.

   1. Cihat dedi ki:

    Saol kardesim sikinti elerim de oh dovmeler var sadece 3 dil bilmem avantaj olur da dovmeler de siktinti li olur bence insh gecerim

 171. Furkan dedi ki:

  Merhabalar ben bundan 2 ay önce bi kaza geçirdim koluma cam parçası düştü kolumdaki dikiş izi uzman çavuşluğun ön sağlık muayenesinde sıkıntı çıkartırmı acaba bilgisi olan nolur bana yardımcı olabilirmi saygılar

  1. cenk4y dedi ki:

   jilet atmakla iş trafik kazasında olanlar farkldır sıkıntı olmaz kardeşim

 172. Samet dedi ki:

  Selamu aleyküm benim lise bitti 98 liyim askerlide uzman olarak kalmayı dusunuyom askerlik kağıdı ne zaman gelir bide kolum dikiş izi var ayagımdada ama hiçbir engeli YÖK ama uzmanlıkta sıkıntı olur derseniz estetik olcam izleri sildircem 2 sini cvblarsanız sevinirim

  1. cenk4y dedi ki:

   aleyküm selam samet kardeşim. daha askerligine 1-2 sene var. askerliğin daha gelmedi. geldiginde askerlik şubesinden muayene olduğunda gidersin. yada askerlik şubesi ile görüş erken gitmek istiyorum diye. daha sonra askere gittikten sonra jandarmaya askerliginin 6. ayından sonra başvuru yapabilirsini. kara kuvvetlerine usta birligine gidersin orda başvuru yapman daha iyidir.

   1. Samet dedi ki:

    Bu askerliğe önce gidebirmiyim yani benim lise bitti hemen gitmek istyom öyle bi imkanım varmı şu izler hakkında bişey dememişsiniz sıkıntı olurmu ona göre sildircem izleri

  2. Samet dedi ki:

   Ben hemen askere gitmek istyom okul bitti zaten 98 liyim önce gidebiliyormuyum bu nasıl olacak bide o izler de sıkıntı olurmu ona göre sildircem olur derseniz

 173. Cemil dedi ki:

  Arkadaslar kolumda 3mm genisliginde 2.5 cm uzunluğun hafif bir jilet izi var kısa kol giydiğimde görünmüyor jandarma veya karakuvvetleri icin sıkınti olurmu acaba

 174. Gürkan dedi ki:

  Arkadaşlar göğsümde 1 sol kolda 1 sağ kolda 1 olmak üzere 3 parça dövme var . ayrıyetten sol kolumda ufak ufak çizikler mevcut ama büyük değiller . Sorun olur mu ? Jandarmayamı basvurayim kara kuvvetlerine mi ? Bilgisi olan yazarsa çok sevinirim teşekkürler….

 175. Okan dedi ki:

  Bileğinde 10 santim atatürkporte imzalı dövme var. Sorun olur mu? Yeni yasaya göre

  1. cenk4y dedi ki:

   kara kuvvetlerinde müsamma gösteriyorlar ama jandarmada o müsamma yok

 176. Mücahit dedi ki:

  Beyler sol kolda tuy dovmesi var sagda iki harf var sorun olurmu bide iki yıllık universite bitirdim nasil olcak bilgi verme sansiniz varmi acaba

  1. cenk4y dedi ki:

   Bu Soru Defalarca soruluyor. normalde Kara Kuvvetlerinde izin veriliyor belli bir cm’e kadar Jandarmada böyle bir kanun yasa olmadıgından. Bazı kişiler geçtim desene sıkıntılıdır dövme. Çok büyük değilse şansını dene

 177. Ademyalcın dedi ki:

  Erlige başwurabiliyomuşuz kabul edilirse bi kaç ay sonra sınava çagrıyolar dediler

 178. Ademyalcın dedi ki:

  Abicim er 18 yasında alım yapıyor DİE duydum internetten başwurusu ve sınavına girebiliyomuşuz .

 179. Ademyalcın dedi ki:

  Sa usta 18 yaşındayım bende başwurucam kolumda ismim yazıor be küçükken kolum kırılmştı dikiş izi ama hiç bir şeye engel olmuyor geçebilirmiyim sölermisiniz

  1. cenk4y dedi ki:

   18 yaşındayken uzman’lığa başvru maalesef yok. ve jandarmada dövme sıkıntılı.

   1. Ömer dedi ki:

    Merhaba ben bişey sormak ıstıyorum şuan doguda askerlık yapıyorum ve acemı bırlıgım manısa kırkagac jandarma komando eğitim alay komutanlığı jandarma uzman çavuşluga basvurcam ama sag kolumda dırsegınımın oldugu bölgede adanalı yazısı var sıkıntı olur mu, ve bırde 1.75cm boyum ve 57 kıloyum ama barfıks şınav mekık koşu bu egıtımlerden gecerım.

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     Ömer kardeşim kilon en az 58 olması gerekiyor bu nedenle biraz kilo almalısın, askerlik sırasında başvuru yaparsan birlik komutanından Uzman Erbaş olur yazısı alacaksın

 180. Ömer dedi ki:

  2017_5 sözleşmeli jandarma uzmanlık sınavına girdim çok şükür spordan mülakatan hastaneden geçtim bir güvenlik sorusturmam kaldı 8 sene önce bir çalıntı ayyakabı almıştım bu uzman olmamı etkilermi?

  1. cenk4y dedi ki:

   Bir şey olmaz kardeşim ondan dolayı hayırlı olsun Senide aramızda görürüz artık 🙂

 181. Sezai dedi ki:

  Beyler 2017_5 basvurularinda arkadasimin gogsunde kartal dovmesi vardi gecti sukur suan kursta gorevinde… benimde kolumda 20 sntimlik staystrong yazisi var daha once gripte gecen varmi dovmesi olup yardimci olursaniz seviniriz

 182. Berke dedi ki:

  S.a benim kolumda 3 tane falan az belirgin yani 1 santim açıklık 2 santim uzunluzunluk bıçak kesiği var bir tane de 2 santimlik aciklik 3 santim yada 2 santim uzunluk bıçak kesiği var kolumda omuzumun altı kisa kollu tisort de belli olmuyor sıkıntı olurmu uzman cavusluga başvurucam yardim ci olun lütfen bide sıkıntı oluyorsa sindirebileceğim bir yer varmi istanbulda

  1. Chiwi dedi ki:

   Aşırı belli olmuyorsa sıkıntı olmaz kardeşim

  2. Myt dedi ki:

   Selam kardeşim sen uzman oldunmu aynı sıkıntı bende de var lütfen yardımcı olurmusun

 183. Volga dedi ki:

  Beyler dövmeyi sıkıntı yapmayın alıyolar hatta bakmıyolar bile benim kolumda 1 tane sırtımda 2 tane var sormadılar bile

  1. Özkan dedi ki:

   Merhaba benim kolumda bi dövme var geçermiyim allah aşkına bi yardımcı ol kafayı yicem bi ton yorum var bu konu hakkında sen oldunmu geçtinmi özkan koçak benim adım bi yardımcı olursan sevinirim

   1. cenk4y dedi ki:

    Kardeşim dövmen görunur yerde ve büyükse sıkıntı. ön saglıktan hadi geçtin diyelim hastanede psikiyatri bölümünde sıkıntı çekebilirsin. eger ki zamanın daha varsa sildirmeye bak yoksa dövme konusu jandarmada sıkıntılıdır

    1. sabis dedi ki:

     nişanlım yarın mülakata giricek sağ kolunda dövme var ama 20 cm den büyük değil mülakat tan geçermi

     1. Asker Noktasi dedi ki:

      Dovme siyasi, dini veya irkci semboller içermiyorsa dövme axiaindan problem.olmaz

 184. Onur dedi ki:

  Benim iki uc tane dovmem var kucuk kucuk sozlesmeli er ola bilir miyim ??

 185. Mücahit dedi ki:

  Sağ koltuk atımda belirgin dikiş izleri var ama koltuğumun altında astsubaylığa başvursam elenirmiyim ?

  1. Chiwi dedi ki:

   Astsubay Adaylarını sıkı inceliyorlar. şansını denemekte fayda vardır.

 186. Barış dedi ki:

  Merhabalar TCK bin 109 maddesi yani alıkoymadan ceza aldım 5 sene şikayetinden vazgeçtiler kamu dava açtı dosya yargıtay da 7 gün sonra jandarma uzmanlık sınavı var güvenlik soruşturmasında sorun olurmu acaba alırlar mı işimden De olmak istiyorum evliyim kredi borcu ödüyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Chiwi dedi ki:

   Daha sonucuna bağlı

 187. Nako dedi ki:

  Jandarma uzman Erbaş olarak başvuru yaptım fakat sağ kolum da ve göğsüm de dövme var bu sıkıntı olur mu ?

 188. Mehmet dedi ki:

  S.a benim kolumda kurt ile gül birlesik dövme var 21 santim uzman çavuş ola bilirmiyim yardımcı ola bilirmisiniz

  1. Chiwi dedi ki:

   Jandarmada müsamma göstermiyorlar dövmeye.

 189. kaya dedi ki:

  arkadaşlar jandamar sözleşmeli subaylıkda görünen yerde 5 cm görünmeyen yerde 11 cm boyunda dövmem var elenir miyim ön sağlık muayenesinde ?

 190. Can dedi ki:

  Merhaba. Ben uzmanlığa başvurcam ama cezam var yüz kızartıcı değil yaralama gibi suçlardan kavga falan olabilirmiyim.

  1. Chiwi dedi ki:

   Kesin net bilgi veremem siciline islenmemissr kurulun vereceği karara bağlı

 191. Murat dedi ki:

  Kardesim sag ve sol kolumda 10cm uzunlugunda yazi dovme var. Jandarma uzmanlik sinavina girsem elenirmiyim on saglikta yoksa kara kuvvetleri komutanligindaki dovme yasasi jandarmayida kapsiyor mu ?

  1. Chiwi dedi ki:

   şuan için jandarmada öyle bir şey söz konusu yok dövme konusunda.

 192. Mahsun dedi ki:

  Arkadaşlar ben jandarma uzman erbasliga başvuru yaptım bu ayın sonunda sınavım var ama sağ kolumda gozle bile zor görünen izler var 5 metreden bile belli olmuyo sizce ön sağlıkta sıkıntı olurmu birisi yardımcı olsun gidip gitmemekle kararsızım

  1. Chiwi dedi ki:

   Olmaz kardesim icin rahat olsun

 193. Samet dedi ki:

  Ben sınav mülakatlaranı tamamladım. Göz dereceleri en cok ne kadar olabiliyor saglık raporu alabilmek için?

  1. Chiwi dedi ki:

   gözde Sorun olsa dahi asayiş olursun kardeşim bir çok arkadaşım var hatta komando olan var.

   1. Ferman dedi ki:

    Reis benim sol göz de sıkıntı şu +4,5 -6 ve asayiş için henüz göz muayenesi olmadım sence sıkıntı çıkar mı?

 194. Mehmet firat dedi ki:

  Slm ben askerliğimi jandarma olarak yaptim ortaokul mezunuyum askerligim 4 yıl oldu yapali uzman olabilirmiyim

  1. Chiwi dedi ki:

   Merhaba mehmet maalesef 4 yıl olmuş ve ortaokul mezunları komando yapanlar askerdeyken yapabiliyordu. ve askerlik bittikten sonra 36 ay şartı var

 195. Bestami ipek dedi ki:

  İyi günler ben şuan askerim jandarma komando olarak yapıyorum ama orta okul mezunuyum olabilirmiyim

  1. Chiwi dedi ki:

   Evet ortaokul mezunlari komando olarak yapanlar alim oluyor bolugundeki komutanlarin yonlendirmesi lazim basvuru sürecini

 196. Savaş ptoğlu dedi ki:

  Ortaokul mezunuyum askerliğimi komando olarak yaptım 5 ay oldu bitireli uzman erbaş olabilir miyim varmı hakkım

 197. Mustafa dedi ki:

  S.a benim bileyimde kesik var kucukken kesilmis hilal seklinde orta okul mezunuyum seneye askerim allahin izniyle uzman olmak istiyorum ama liseyi okuyamadim bileyimdeki izden beni uzman yaparlarmi yapmazlarmi bilen biri cevap vere bilirmi acaba ben izmirliyim fethi abimin kanini yerde birakmiyacagim ?

  1. Chiwi dedi ki:

   aşırı belli degilse olursun kardeşim.

 198. oktay dedi ki:

  Ben orta okul mezunuyum ve uzman erbas olmak istiyorum ancak lise mezunu istiyolar orta okul mezunuyum diye VATANıma hizmet edemiyorum 🙁

  1. Cafer dedi ki:

   Vatana en büyük hizmet okuyup adam olmaktir..!

   1. Batuhan dedi ki:

    Okumayan adam değilmidir kardeşim?

 199. Savaş ptoğlu dedi ki:

  Ortaokul mezunuyum askerliğimi komando olarak yaptım 5 ay oldu bitireli uzman erbaş olabilir miyim varmı hakkımız

 200. GÜLABİ BASKIN dedi ki:

  askeliğimi jandarma komando olarak yaptım 5 ay oldu geleli uzman erbaş olabilirmiyim

  1. Chiwi dedi ki:

   Askerliginin üzerinden 3 yıl geçmediyse yapabilirsin. ve sen geleli 5 ay olmuş. şartlarıda tamamlıyorsa başvuruyapabilirsin.

   1. Ümit helvacı dedi ki:

    Öncelikle kolay gelsin kardeşim yardımların için çok sağol tebrik ederim herkese yardımcı olduğun için ben askerliğimi jandarma komando olarak yaptım ve bitti şimdi başvuru yaptım sınava çağrıldım ama ben lise 3 terkim sınava gdeyim mi yoksa gitmeyeyim mi tekrardan sağol

 201. Ahmet dedi ki:

  18 yaşındayım ve kolumda dövme var omzumdan başlıyor bilegimin oraya kadar yildiz dövmesi askerliğimi yaptiktan sonra uzman cavuş olmak istiyorum dövmelerim buna engel olur mu bi de dövmeyle ilgili bi yazı yazmişlar dogrumu acaba 20 cm gòrülen yerde bi sorun olmuyormuş bunu çok merak ediyorumm

 202. Deadlee dedi ki:

  K.K.K da dövme yasası ile ilgili değişiklik yapildi yeni yasa çıktı Vücudun görünen yerlerinde 20 cm (2) görünmeyen yerlerinde ise 50 cm 2 (kare) jandarma ve kkk ayrı bir birim olduğu için bu söylediğim sadece kara kuvvetleri komutanlığı için geçerli Şuan için jandarma da geçerli…

  1. Chiwi dedi ki:

   Kardesim ben bildigim konularda yardımcı olmaya çalışıyorum. Elestiri ve yanlış bildiklerimi düzeltir paylaşırım. Amac başkaları tarafında bilincli ve bilgisi olmasini istediğim icin. Şuanda ne şartlarda oldugumu bilmedigin icin oyle diyorsun.

   1. Mehmet dedi ki:

    Sırtımda 5.5 cm uzunluğunda ameliyat izi var sol göğsümün altında 7 cm uzunluğunda Doğum lekesi var ten rengimin bir tık koyusu sözleşmeli er olmak istiyorum sıkıntı olurmu cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

   2. Fatih dedi ki:

    Ben askergimi yaptim askerdeyken piskolaga gitmistim hap falan kullandim simdi uzman olmak istiyorum bir sıkıntı olur mu

    1. Admin Asker dedi ki:

     sorun olmaz başvuru yapın.

  2. Furkan inan dedi ki:

   Allahin izni ile önümüzdeki subatta askerim sol kolumun arkasinda ufak bi kurdale dovmesi var 5 cm jandarma özel harekat olmak istiyorum olma şansım var mi