Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Erbaş Nitelik Belgesi Nedir? (Nitelik Belgesi Örneği)

Uzman Erbaş Nitelik Belgesi Nedir? (Nitelik Belgesi Örneği)

Uzman erbaş; Türk Silahlı Kuvvetlerinde uzmanlık gerektiren kritik görevleri ve sürekliliği olan teknik işleri yerine getiren kadrolu personeldir. Uzman çavuş ve uzman onbaşı rütbeleriyle görev yapacak olan uzman erbaş alımlarının şartları ve zamanı, Kara, Hava ve Deniz Kuvvet Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir ve Genel Kurmay Başkanlığı tarafından askerlik şubelerine bildirilir. Basın yayın organlarında yayınlanan ilanlarla başlayan uzman erbaş alım süreci, 18 Mart 1986 tarihli 3269 sayılı “Uzman Erbaş Kanunu“nun 19. maddesi ve 10 Mart 2011 tarihli 6191 sayılı “Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu“nun 8. maddesi hükümlerine dayandırılarak hazırlanmış olan “Uzman Erbaş Yönetmeliği” doğrultusunda yürütülür.

En az ilköğretim veya dengi okul mezunu ve birliğin istediği uzmanlığa sahip olmak şartıyla, zorunlu askerlik görevini tamamlayarak terhis olanlar gibi, halen askerlik görevini yapmakta olan erler de uzman erbaş olmak için müracaat edebilirler. Adı geçen yönetmelik çerçevesinde uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa yükselmek mümkündür ve bu yükselmede öğrenim durumuna bakılmaz.

Nitelik Belgesi Nedir?

Nitelik belgesi, askerlik hizmetini yaptığı sırada uzman erbaş olmak için başvuruda bulunan ve alım için uygun bulunanlardan istenen bir belgedir. Bu adaylar gerekli görülmesi halinde, askerliğini bitirmiş olduğu halde başvuruda bulunan adaylarla birlikte yazılı sınav, sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik testine tabi tutulabilirler. Başvurusu kabul edilenlere temel askerlik eğitimi verilir. Bu sırada bir taraftan da personelle ilgili güvenlik soruşturması devam eder. Eğitimini tamamlayan ve güvenlik soruşturması olumlu sonuçlananlar göreve başlatılır.

Sınavlar, sağlık kontrolleri ve güvenlik soruşturması sonunda uzman erbaş olması uygun bulunan adayların, bağlı bulundukları birlik komutanlıkları tarafından da uzman erbaş olmaya elverişli görülmeleri gerekir. Komutanların bu askerler için doldurdukları belgeye “nitelik belgesi” denir.

Nitelik Belgesi Ne İşe Yarar?

Nitelik belgesi, göreve yeni başlayan uzman erbaşın uzmanlığının, insani vasıflarının muvazzaflık dönemindeki üstleri tarafından bir çeşit kabulü anlamına gelir. Askerin başvuru sırasında beyan ettiği vasıflara gerçekten sahip olduğunun teyidi niteliğini taşır.

Uzman Erbaş Nitelik Belgesi Nereden Alınır?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından uzman erbaş alımı ile ilgili duyurunun yapıldığı sırada silah altında bulunan adaylardan istenen nitelik belgesi, erin bağlı bulunduğu birliğin niteliğine göre komutan ya da üstlerinden alınır.

Uzman Erbaş Nitelik Belgesi Nasıl Doldurulur?

Nitelik belgesi basılı bir evraktır ve uzman erbaş adayının üstlerinden oluşan bir heyet tarafından doldurulur. Belgede adayın; mesleki yetkinliği ile birlikte insani ve askeri vasıflarının da değerlendirildiği 10 kategori bulunur. Heyet başkanı ve üyelerin her biri, bu 10 kategorinin her birine 10 tam puan üzerinden not verir. Bu notların ortalamalarının toplamı hesaplanır ve elde edilen nota göre, belgenin altında bulunan “Adaylığa kabulü Uygundur/Uygun değildir” satırı doldurulur. Adayların kabulü için not ortalamasını en az 80 olması gerekir.

Uzman Erbaş Nitelik Belgesi Örneğini İncelemek İçin TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.