Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Erbaş Muvafakatname Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Muvafakatname Örneği

Uzman Erbaş Muvafakatname Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Muvafakatname Örneği

Türk Silahlı Kuvvetleri, süreklilik gerektiren teknik ve kritik görevleri yerine getirecek yetişmiş personel ihtiyacını, onbaşı ve çavuş rütbelerindeki uzman erbaş kadrosuyla karşılar. Mecburi askerlik hizmetini bitirmiş ya da halen yapmakta olan, 27 yaşını aşmamış olanlardan (dönem dönem farklı kurumların farklı tercihleri olabilir); en az lise veya dengi okul mezunları uzman çavuş, en az ilköğretim veya dengi okul mezunları ise uzman onbaşı olmak üzere ilgili komutanlıklara müracaat edebilirler. Uzman çavuş ve uzman onbaşıların kimlerden ve nasıl seçileceği, hangi şartlarda, ne şekilde görev yapacakları ve sahip oldukları haklar, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu ile düzenlenmiştir.

Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlıkları, her sene belli dönemlerde, hangi sınıfa kaç uzman erbaş alınacağını basın-yayın yoluyla duyurur. Uzman erbaş olmak isteyenler bu duyuruları kaçırmamak için, Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinden yapılan güncel duyuruları düzenli aralıklarla takip edebilirler. Duyurunun ardından, her kuvvet komutanlığının kendi internet sitesinde personel alımının kimleri kapsadığı, başvuruların ve sınavların hangi tarihlerde ve nerede yapılacağıyla ilgili kapsamlı bir kılavuz yayımlanır. Başvuru sırasında adaylardan, içinde muvafakatname belgesinin de bulunduğu bazı belgeler istenir.

Muvafakatname Nedir?

Başvurusu uygun bulunan uzman erbaş adayları ön fiziki kontrolün (boy ve kilo oranlarının tespiti) ardından katıldıkları yazılı sınav, fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakat aşamalarında elemeye tabi tutulurlar. Tüm bu aşamaları başarıyla tamamlayanlar sağlık raporu için hastaneye sevk edilir ve haklarında güvenlik soruşturması başlatılır. Güvenlik soruşturması da olumlu sonuçlanan ve uzman erbaş olmaya hak kazanan adayların adreslerine tebligat gönderilir ve 7 gün içinde birliklerine katılmaları istenir.

Uzman erbaş olmak için başvuruda bulunan adayların katılmak zorunda oldukları fiziki yeterlilik testi, mekik, şınav ve koşu bölümlerinden oluşur. Adaylardan, bu test sırasında herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıkabileceğini ve eğer çıkarsa da bütün sorumluluğun kendilerine ait olduğunu kabul etmeleri istenir. Muvafakatname, adayların bu sorumluluğu üstlendiklerini beyan ettikleri ve altına imza attıkları belgedir. 

Muvafakatname Nereden Alınır?

Muvafakatname herhangi bir makamdan ya da kurumdan alınmaz. Uzman erbaş adayları bu belgeyi kendileri yazar ya da hazır bir örneğini doldurarak bilgisayar çıktısını alır ve kendileri imzalar. Adayların fiziki yeterlilik testine katılabilmeleri için, kendi beyanlarına dayanan muvafakatname belgesi dışında ayrıca tek hekimden (aile hekimi ya da kurum hekimi olabilir) şınav, mekik ve koşu yapmalarında bir sakınca olmadığına dair hekim raporu almaları da istenir.

MSB Muvafakatname örneği için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.