Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Erbaş Eğitim Yerleri ve İletişim Bilgileri

Uzman Erbaş Eğitim Yerleri ve İletişim Bilgileri

Genelkurmay Başkanlığa bağlı Kuvvet Komutanlıkları bünyesinde yapılan erbaş alımları son zamanlarda oldukça arttı. Bu da Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Jandarma Komutanlıklarında açılan uzman erbaş kadrolarına olan ilgiyi artırmış durumda. Uzman erbaşlık ile alakalı her türlü detayı araştıran gençlerimiz özellikle de uzman erbaş adayı olduklarında eğitim görecekleri yerleri, bu yerlerin iletişim bilgilerini ve eğitim sürelerini merak ediyorlar.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlıkları için yetiştirilecek olan uzman erbaşların eğitim yerleri görev alacakları komutanlığa göre değişkenlik gösterir. Değişik illerde bulunan eğitim merkezlerinden bazıları yalnızca bağlı oldukları komutanlığa, bazıları ise tüm komutanlıklara ortak bir şekilde hizmet vermektedir.

İllere Göre Eğitim Yerleri

1. Isparta ili

Isparta ilinde yer alan Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığında, uzman erbaş adaylarına genel olarak iç güvenliğe dair eğitim verilir.

Telefon Numarası: 0 246 224 10 65 – 224 20 37

2. Isparta Eğirdir ilçesi

Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı ve Isparta Eğirdir’de bulunan Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komando Eğitim Alayı Komando Silah Eğitim Tabur Komutanlığında uzman erbaş adaylarına temel nitelikte komando eğitimi verilir. Tüm eğitim süreçleri değerlendirildiğinde burada verilen eğitim oldukça zorlu olarak nitelendirilir. Buradaki eğitim sürecine Jandarma Genel Komutanlığı uzman erbaş adayları dahildir.

Telefon Numarası: 0 246 311 68 31

3. Samsun ili

Tüm komutanlıkların sıhhiye kısmında görev alacak olan uzman erbaşlara Samsun ilinde eğitim verilir. Sahra Sıhhiye Okulu Ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Samsun İlkadım’da bulunur.

Telefon Numarası: 0 362 446 59 16-19, 22, 23

4. Kütahya ili

Hava Kuvvetleri Komutanlığında görev alacak olan uzman erbaşların eğitimi Kütahya Er Eğitim Tugay Komutanlığında verilir.

Telefon Numarası: 0 274 271 60 70

5. İzmir Foça ilçesi

Jandarma Genel Komutanlığında görev alacak olan uzman erbaşlar eğitimlerini burada alırlar. Burada aynı zamanda komando eğitimi de verilir. Buradaki komando eğitimine ihtiyaç halinde Kara Kuvvetleri Komutanlığında görev alacak olan uzman erbaş adayları da katılabilir.

Telefon Numarası: 0232 827 00 10

6. Kastamonu İli

Jandarma Genel Komutanlığında görev alacak olan uzman erbaşlar eğitim yerlerinden birisi de Kastamonu 5’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanlığıdır.

Telefon Numarası: 0 366 215 24 62 – 215 24 67

7. Karabük İli Safranbolu İlçesi

Jandarma Genel Komutanlığında görev alacak olan uzman erbaşlar eğitim yerlerinden birisi de Safranbolu 125’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanlığıdır.

Telefon Numarası: 0 370 7432425 – 2627

8. İzmir İli Yenifoça İlçesi

Jandarma Genel Komutanlığında görev alacak olan uzman erbaşlar eğitim yerlerinden birisi de Yenifoça Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığıdır.

Telefon No: 0 232 827 01 46

Yukarıda sayılan tüm birliklerde eğitim görme hakkını kazanan adaylara ilgili kuvvet komutanlığınca SMS gönderilir ve belirtilen tarihte bahse konu eğitim birliğine teslim olmaları istenir. Ayrıca Jandarma Genel Komutanlığında uzman erbaş olma hakkını kazanan adaylar bu SMS mesajından sonra ikamet ettikleri ilin İl Jandarma Komutanlığına gitmeleri gerekir. Genel hususlar dışında kazanılan branşa göre gerekli olan özel hususlar yine bağlı olan komutanlıkça belirlenir.

Jandarma Uzman Erbaş Eğitim Süresi

Uzman erbaşlar Genel Kurmay Başkanlığındaki diğer rütbeli personeller gibi çok sıkı bir eğitim aldıktan sonra birliklere gönderilirler. Uzman erbaşlar, eğitimlerini tamamlandıktan sonra artık aday olmaktan çıkarak kadrolu devlet memuru haline gelirler.

Eğitim süreleri çeşitli kriterlere göre değişebilir. Genel olarak verilen eğitimler normal şartlarda 4 aydır. Bu 4 aylık süre sonunda uzman erbaşlar komanda olarak görevlerine başlarlar. Yine ulaştırma personeli olarak kirpi ve kobra kullanacak personeller 4 aylık bir eğitime katılır. Eskiden bu eğitimi erler de alıp bu araçları kullanırlardı, ancak şu anda sadece uzmanlar bu araçları kullanıyor. Sıhhiye personeli olacak olan uzman erbaş adayları 4 aylık eğitim sürecine ek olarak 3 aylık bir ek eğitim de alırlar. Yine tahripçi şeklinde görev alacak uzman erbaş adayları 4 aylık eğitim süresine ek olarak 1 ya da 1,5 aylık ek eğitim alırlar. Tüm bu komutanlıklarda görev alan uzman erbaş adaylarının eğitim zamanları yıl içinde değişiklik gösterebilir. Bu zamanlar gerek görev alacakları komutanlıklara gerekse de görevlendirilecekleri branşlara göre değişir.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.