Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu Hakkında Bilgilendirme

Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu Hakkında Bilgilendirme

Uzman Çavuş Boy Kilo Oranları

Özelikle  2018 yılı Uzman Erbaş Alımları başlayınca Uzman Erbaş’lığa Gönül vermiş Kardeşlerim Bir çok yorum geliyor Şu boy’um var da kilom şu olurmu diye onlarca sorular geliyor arkadaşlar ben size geçersiniz desemde Hadi ön Sağlık’tan da geçtiniz hastanede sorun çıkabilir. Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosunu bu bakımdan dikkatlice incelemeniz gerekir.

Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu Nedir?

Uzman erbaş olmak için boy – kilo tablosu mevcut oraya bakarak hangi kilolar uygun ve ideal tablodan bulabilirsiniz. ideal boy ve kilonuzu.

Bazen şöyle sorular geliyor bizlere.  ön sağlıktan geçtim ama hastanede sorun çıkardılar diye sorular gelmeye başladı. Hastaneler özveriyle çalışan doktorlar vardır her şeyin sorunsuz sıkıntısız olmasını isteyen çalışanlar mevcuttur.

Uzman Çavuş Boy Kilo Problemleri

Jandarma Zaten asker’liginizin 6. Ayından itibaren başvuru yapabiliyorsunuz. 6 ay içinde iyi bir sporla yada askerlik bitti diyelim 36 ay içinde başvuru hakkınız mevcuttur.  o arada Sporunuzu yaparak hem kondisyon olarak hemde kilo olarak ideal boy’a gelirsiniz.

 

İşte Tablo

Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu

Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu

Uzman Erbaş olmak isteyen  ve Askeri personelleri biliyorki Spor herşeyin en başıdır. Kondisyon olmazsa herşeyde sıkıntı çekersiniz.

Örnegin bir göreve gittiniz kilonuz var  Ve silah çantalarda dahada zorlanırsınız. O yüzden Kondisyonlu olup sporunuzu herzmana yapmanızı öneririm.

Bu bakımdan adaylar öncelikle sağlıklı beslenmeyi öğrenmesi, sporu hayatının her alanına yayması, mümkün olduğu kadar kondüsyonunu en üst düzeyde tutmaları gerekmekte.

Uzman Erbaş olmak sadece bir mesleğe sahip olmak değil, vatanın güvenliğinden ve geleceğinden sorumlu vatanına bağlı gençler anlamına gelir, özelikle güneydoüu sınırımızdaki Afrin Operasyonlarında Uzman personellerin ne kadar önemli bir görev yaptığı daha net görülmüştür.

Geleceği parlak, Kutsal görevler içeren Uzman erbaş olmak büyük bir onur, tabii ki bu onura nail olmak için çok çalışmak gerekiyor.

Zayıflamak için Ne yapmalıyım?

öncelikle eğer Uzman Çavuş Boy Kilo tablosuna gore üst sınırı geçmiş yada yakın sanız mutlaka hastanelerin diyetisyenlerine gidip destek talep ediniz, buradan vereceğimiz öneriler tavsiye niteliğinde olacak olup sizi kilo aldırmaya yada vermeye katkısı olup olmayacağı garanti değildir.

Beslenmeye Dikkat:

Öncelikle beslenme ye aşırı özen gösteriyoruz. Hz. Peygamber Efendimiz bile yemekten doymadan kalktığı rivayet edilir, bu bağlamda sağlıklı yaşam için yemekten tam doymadan kalkmayı becerebilmelisiniz.  yemeğniz çeşitli olmalı ve özelikle gün içinde şu 4 ana gıdaları almalısınız 1- yeşil sebzeler, 2 Süt ve süt ürünleri, 3 hububat(Buğday, mercimek, pirin. nohut vs,) 4 et ve et ürünler (kırmızı, beyaz ve balık eti) bunları hepsini mümkünse doymayacak kadar almalısınız.

Su en önemli içecektir

Gün içinde en az 1 litre su içmelisiniz, fakat bunu da aşırıya kaçıp 2 buşuk 3 litreye çıkarmayın, zira herşeyin olduğu gibi suyunda fazlası bünyeye zarar verir.

Hareketli yaşam

Gün içinde harekli yaşayın, templou yuruyun, vucudunuzu tembel alıştırmayın, Uzman Çavuşluk için başvuracağınızdan hergün en az 3 km tempolu koşun ve her 2 gunde bir tempoyu artırın.

Diğer soru ve Görüşleriniz için Yorum atarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 151 YORUM
 1. Ömer Kürkçü dedi ki:

  Merhaba iyi günler Jandarma Uzman Erbaş Mülakatı için boyum 167 kilom 70 ortaöğretim kpss puanım 63.5 sizce çağrılırmıyım

 2. Siyah bereli dedi ki:

  Öncelikle merhabalar uzman erbaş alımında boyum 1.76 kilom en fazla kaç olması gerekiyor

 3. Atakan dedi ki:

  Yedek astsubay iç alımı asgari boy sınırı kaçtır

  1. kuzey seferoğlu dedi ki:

   Kanka adam sayfanın ortasına kocaman yazmış tablo yapmış boya göre kilo standratları bu gidişle değil 1.76 1.90da olsan senden bişy olmaz 😀

 4. Süleyman dedi ki:

  Merhaba hocam Benim boyum 169 ama uzman çavuşlukta 3 cm kuralı varmış yani 169 olursan 166 diye sayıyorlarmış sınırda bu sene 167 3 cm kuralı gerçekten varmı

 5. Ömer dedi ki:

  Merhaba boyun 1 75 kilom 61 şınav mekik konusunda bir sorunum yok uzman olabilirmiyim
  Standartlari karşılıyorum

 6. Kerim dedi ki:

  Merhaba boyum 170 cm kilom 55 sözleşmeli er olabilir miyim

 7. Halilll dedi ki:

  Merhaba hocam boyum 1.72 kilom 52 biraz eksiğim var önlisans mezunuyum uzmanlık veya astsubaylık düşünüyorum mülakatta kıyafetle mi kıyafetsiz mi kilo ölçüyoruz arkadaşım sözleşmelide kıyafetle tartılmıştı kilo da sıkıntı olur mu acaba

 8. Menduh akdemir dedi ki:

  Benim boyum 1 63 fakat amcam şehit uzman olabilinirmi

 9. Menduh dedi ki:

  Benim boyum 1 63 fakat amcam şehit uzman olabilinirmi

 10. Uğur dedi ki:

  Merhaba efendim Uzman Erbaş Asayişe başvurdum Boyum 1.79 ancak kilom 87 Yani bir kaç kilo fazlam var acaba Bu sağlıkta bir sıkıntı çıkarırmı ?

  1. Asker Noktası dedi ki:

   Merhabalar sıkıntı çıkarabilir.

 11. Doğan Gürgen dedi ki:

  Merhaba,boyum 191 cm 87 kiloyum komando olur muyum ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Doğan, Belirttiğiniz boy ve kilo değerleri komando uzman erbaş olmak için uygundur.

 12. Emre çelik dedi ki:

  Komutanım bir sorum olacak size askerlik yerim 15 piyade eğitim Tugay karaghaı Amasya merkez er olarak gidiyorum usta birliğine giderken dağıtımda komnado yerlerine gonderiyorlarım

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Emre, Askeri personeller görevlendirilecekleri birliklere mevcut celp dönemindeki ihtiyaca göre dağıtıldıkları için her ihtimal mevcut. Askerler tamamen rastgele bir sistemle birliklerine dağıtıldıkları için usta birliği nereye çıkar belli olmaz.

 13. Umut dedi ki:

  Merhaba askerî mülakatları sınır boy ile geçtim fakat sevk edildigim hastanede boy sınırının 1cm altında ölçüldü bir sıkıntı yaşar mıyım

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Umut, Ölçüm sonucunuz kayıtlara boy standartlarına uygun bir uzunluk olarak yazıldıysa, yani 1cm daha uzun yazıldıysa sorun yaşamazsınız. Fakat kayıtlarda boy standartlarına uygun olmayan bir boy değeri yazılmışsa hakkınızda olumsuz karar verilir. Sağlık kurulu raporu “Olumsuz” olan adayların, sağlık kurulu işlemlerine itiraz etme hakkı bulunmaktadır. İtiraz işlemleri için, adayın “Olumsuz” olarak aldığı sağlık raporu ile (3) iş günü içerisinde İl Sağlık Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir.

 14. Fatih dedi ki:

  Merhaba ben Jandarma Uzman erbaş Mulakatlarini geçtim sağlık raporu almaya gideceğim. Fakat 2 kilo fazlam var sizce doktorlar sıkıntı yaparmı kilodan dolayı uzman erbaş olamaz der mi

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Fatih, Boy ve kilo konusunda katı davranılmaktadır. Ama bahsettiğin fazlalık çok değil ve ayrıca kilo kuralına boy kurallarından daha az önem verilmekte. Muhtemelen bu konuda problem yaşamazsınız.

 15. Emre çelik dedi ki:

  Selamun alleyküm admin öncelikle askerliğim 6ay bitiğinde ikinci 6ay daha yapıcam ondan sonra uzmanlık sınavına giricem acaba bu ikinci 6ay yaparsaam sınavda bana bir katkı sağlar mı alım sürecini öne alırmı acaba bide 6 ay fazla yapanlar oparasyonlara gönderiliyormu

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Emre, İkinci 6 ay askerlik hizmeti yürüten personellere Uzman Erbaş alımlarında yönetmelik dahilinde avantaj ve öncelik tanınmaktadır. 2. Altı ay askerlik hizmetinizi usta birliğiniz neresi ise orada yaparsınız. Usta birliğiniz (ilk 6 ay askerlik yeriniz) bir hudut bölgesi değilse ve siz de komando değilseniz operasyona çıkmazsınız.

 16. Ömer karadağ dedi ki:

  Merhaba öncelikle iyi günler boyum 160 bu sene uzman erbaş at bakıcılığı bölümüne basvuruda bulundum ve cagırıldım aynı zamanda atçılık ve antrenör lüğünden mezunum yani kendi bölümüm okul diploma notu dan 3,29 ve kpss önlisandan 75 puan aldım bunlar göz önüne alındıgın da boyuma müsahma gösterrlermi boyum 160 kilom 60 şimdiden teşekkürler ederim.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ömer, TSK ve JGK personel alımlarında boy standartları konusunda katı davranmaktadır. Uzman Erbaş alımlarında asgari boy sınırı 164cm’dir. Standartları karşılayamadığınız için ön sağlık muayenesinde elenirsiniz maalesef.

 17. Buğra can dedi ki:

  Merhaba sağ iç kolumda 10cm i geçmeyecek kadar bir atatürk imzası dövme var ve sol kolumda 3 4 cm kadar küçüklükten kalma cam kesiği var boyum 1.68 kilom 63 ortaokul mezunuyum askerliğim geldi tercihimde 2. 6 ay askerliği kabul ettim ve uzman onbaşı olmak istiyorum olabilir miyim ? Birde şunu sormak istiyorum uzman onbaşı olursam rütbe yükselme şansımız varmıdır uzman çavuş vb. gibi ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Buğra, Boy ve kilonuz Uzman Erbaş olmak için yeterli. Kolda bulunan 20 cm ye kadar olan sikatrisler asker olmaya engel değildir ancak Uzman Erbaş olmaya engel teşkil etmektedir. Dövme konusunda ise cm önemli değildir. Her türlü tattuaj Uzman Erbaş olmaya engel teşkil eder. Tespit edilirse maalesef elenirsiniz. Rütbe konusunda ise şunları söyleyebiliriz; şartları karşıladığınız taktirde her rütbeye sahip olabilirsiniz. Ayrıca askerde Uzman olarak kalmak ile ilgili detaylı bilgilere Uzman Erbaş Olarak Askerde Kalmak adresinden ulaşabilirsiniz.

 18. Ahmet dedi ki:

  Selamün aleyküm öncelikle şuan lise okuyorum Anadolu lisesi uzman olmak istiyorum boyum 181 kilom 66 neler yapmalıyım boyuma gore kilomu az buluyorum harici bütün tavsiyelere açığım kolay gelsin iyi günler

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ahmet, Uzman Erbaş alımlarında 181 cm boya sahip olan adayların minimum 62 kg olması gerekir. MSÜ okuyarak Subay ve Astsubay da olabilirsiniz. MSÜ hakkında detaylı bilgilere sahip olmak için Milli Savunma Üniversitesi adresini ziyaret edebilirsiniz.

 19. Eyyüp aktaş dedi ki:

  Selam aleyküm geçen gün uzman alım oldu Ankara gitim boy kilo dan eyledim 8fazla vardı boyum 172 kilom 84 kg bana yardımcı olurum muzun rica etsem

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Eyyüp, Boy ve kilo standartlarına göre 172 cm boya sahip olan adaylar ön sağlık aşamasından geçebilmek için en fazla 77 kg olmalıdırlar. Belge İnceleme, Ön Sağlık ve Fiziki Yeterlilik sınavında elenen ve başarısız olan adayların sınav komisyonlarına itiraz hakkı bulunmaktadır. İtirazlar aynı gün komisyonlarca neticendirilir ve bu karar kesindir. İtiraz hakkınızı kullanmış olsaydınız sonuç değişmeyecekti muhtemelen. Çünkü sınıra çok uzaksınız. TSK ve JGK Boy ve Kilo kurallarında çok katı davranmaktadır. Mecburen sonraki alımlara yeterince kilo vererek hazırlanmalısınız.

  2. Ömer faruk dedi ki:

   Boy ölçümü çoraplamı yapıldı.

 20. Azizakbas dedi ki:

  İyi günler bir şey soracaktım boyum 163.5 kilom ise 58 asker olmak istiyorum uzman yada astsubay olarak meslek yapmak istiyorum sizce yarım santimden sıkıntı olur mu ? Şuan lisans programi olarak öğrenciyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Aziz, Dış kaynaktan astsubay alımlarında erkek adaylar için asgari boy sınırı 167 cm’dir. Bu sebeple Astsubay olamazsınız. Dış kaynaktan Uzman Erbaş alımlarında Erkek adaylar için asgari boy sınırı 164 cm’dir. TSK ve JGK, Boy standartları konusunda söz konusu yarım santim bile olsa çok katıdır. Bu sebeple şartları karşılayamadığınız anlaşılırsa fiziki değerlendirme aşamasında elenirsiniz maalesef.

 21. Alperen KARAYEL dedi ki:

  Merhaba Hocam Boy:1.76 Kilo:82 Uzmanlıkta Sorun Yaşarmıyım Geçermiyim Sizce

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Alperen, Tabloda belirtilen standartlara göre 1 kg fazla kiloya sahipsin. TSK ve JGK için personel alımlarında boy ve kilo kriteri oldukça önemlidir. Ön sağlık muayenesinden önce en az 1 kilo vermen gerekli. Aksi halde maalesef elenirsin.

 22. Alican Ataoglu dedi ki:

  Boyum 1.72 Kilom 54 Hiç Bir Hastalıgım Vücüdumda Tik Felan Yoktur Sizce Elenirmiyim ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Alican, Boy ve Kilo standartlarına uymuyorsun maalesef. Ön sağlık muayenesinden önce en az 2 kilo alman gerekli.

 23. Ahmet dedi ki:

  Admin Asker, başvuru formunda boy 170 kilo 78 yazdım,,3 kg fazlalık var,, bu fazlalıktan dolayı mülakata çağrılmadan direk eylenirmiyim, yoksa mülakata çağrılır 3 kg ozamana kadar veremez isem,,orada mı elenirim,,bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ahmet, Sistem tarafından başvuru işlemleri sırasında adayların profil bilgileri ile başvuru şartları
   karşılaştırılmakta ve sadece şartları uyan adaylar başvuru işlemlerini tamamlayabilmektedir. Başvurunu tamamladığına eminsen ve Başvurduğun branşın kontenjan miktarı içerisine girebilirsen çağrılırsın. Adayların boy ve kilo standartları ile genel fiziki kusurlarının olup olmadığı çağrıldıktan sonra Ön Sağlık muayenesinde kontrol edilir. Eğer kontenjan sayısından çok fazla aday başvurmuşsa çağrılmadan önceki eleme sürecinde bunları eleyici bir kriter olarak boy ve kilo yeterliliği kullanılabilir.

 24. Mustafa dedi ki:

  Merhabaa 67 aldım hocam kpss ortaöğretimden önlisansta okuyorum sağlıkta hiçbir problemim yok ne çizik ne dövme ne ameliyat izi sadecee kilom düşük Bi sıkıntı olur mu başvuru yaptım

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Mustafa, Tablo-2 de belirtilen boy ve kiloya sahipsen sıkıntı olmaz.

 25. Ahmet dedi ki:

  Boyum 178 kilom 84 ama fitnis yapıyorum çok mükemmel bir fiziğim var ve asla yağ oranı yok yani demem o ki kemiklerim baya ağır elenirmiyim teşekkür ediyorum

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ahmet, TSK Tablo-2 de belirtilen Boy ve Kilo sınırlamalarında hassas davranmaktadır. Belirttiğiniz boy ve kilo tablodaki kurallara uygun değil. Maalesef elenirsiniz.

 26. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar boyum 1.83 kilom da 63 alırlar mı

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba mustafa, kpss sınavında en az 50 puan aldıysanız başvurunuzu yapabilirsiniz.

   1. Mustafa dedi ki:

    67 aldım hocam kpss ortaöğretimden önlisansta okuyorum sağlıkta hiçbir problemim yok ne çizik ne dövme ne ameliyat izi sadecee kilom düşüş

 27. Said toprak dedi ki:

  Merhaba hocam 164 cm boyun altı hiç bi türlü kabul edilmiyor mu

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba said, ne yazık ki kabul edilmiyor.

 28. Muhammed dedi ki:

  S.aleykum benim boyum 1.73 kilom ise 80 mulaktta sorun yasarmiyim ama çok sağlamamim kilolu hiç göstermiyorum bide tek tek seferde 70 civarı şınav çekiyorum 100 tane mekik yani baya kuvvetliyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   A.slm muhammed eğer kpss sınavına girdiysen başvurunu yap bence sorun olacağını düşünmüyorum.

 29. Azat aksakal dedi ki:

  Ben 1.82 Boyundayım 80 Kiloyum Kolumun İç tarafında Uzunluğu 7 Santimlik Bi Dövme Var Bu Sıkıntı Olurmu Acaba ?

 30. Serhat dedi ki:

  Merhaba ben Boyum 172 cm kilom 54 jandarma uzman erbas olabilirmiyim bi sıkıntı olurmu acaba

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba serhat, uzman erbaş başvurusu yapabilirsiniz boş şans.

 31. Abdullah Açıkgönül dedi ki:

  Merhaba ben 178 cm boyunda 105 kilo ağırlığındayım 155 kilodan düştüm güreşin iki farklı branşında lisanslı sporcuyum vücudum gayet toplu görüntüde sıkıntı yok diyip kiloyu göz ardı ederler mi

 32. Selami demir dedi ki:

  Sol elimde fazla parmağım var.Ama.engel teşkil etmiyor benim için diğer sağ elim gibi normal kullanıyorum .Solak değilim uzmanlık için engel olur mu ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba selami, ne yazık ki sorun olur uzmanlık için.

 33. Ali dedi ki:

  Uzmanlık için lise bitirme şartı varmı ?

 34. Emre dedi ki:

  Selamlar ben şimdi 19 yaşındayım lise son okuyorum acaba 1 2 seneye uzman olmak için hala lise diplomasi mi isterler yoksa üniversite mi boydan kilodan sagliktan hiç bir sıkıntım yok

 35. Bahattin can dedi ki:

  İyi günler yaaa benim boyum 163 cm kilom 60 sizce elenebilor miyim astsubaylık Myo üniversiteden

  1. Bahattin can dedi ki:

   Yaa benim boyum 163 kilom ise 60 ben astsubaylık Myo üniversiteden elenebiliyor muyum sizce bı de ikincisi 163 boyumla uzmancavus mullakatlardan elenebiliyor muyum ve uzmancavus olmak için lise diploması gerekiyor mu son bişey uzmancavus olmak için diyorlar ki en az iki yıllık üniversite mezunu olmak lazımmış sizce hepsi doğru mu

 36. Hacı Ali dedi ki:

  56 kiloyum ve boyum 1.69 sözleşmeli er olabilirmiyim

 37. Ahmet dedi ki:

  Ben şuan uzöan çavuşum mesleğe gireli 1 yıl oldu ve aşırı kilo aldım boyum 176 ve kilomkilombununla ilgili bi sıkıntı çekermiyim meslekten atılma gibi bişey olurmu

 38. Ahmet dedi ki:

  Benim boyum 165 veya 166 kilom 63 kilo sıkıntı olurmu uzman çavuş olmam için

 39. Caner dedi ki:

  Arkadaslar boy kilo sorunu olanlar Ricam samimi bir şekilde cimere yazınız 2021 alımlarında boy kilo endeksi esnetilmelidir herkes sorununu yazıp tek yürek olalım

  1. YUNUS EMRE dedi ki:

   valla aga bencede esnetilmeli benim normalde boyum 1.65 veya 1.66 cm ama astsubaylık mülakatında 1.63.9 cm ölçüldü ve boydan kaldım 1.67 cm sınır çok yani 1.64 olsa ona da kabulüz ama şimdi uzmanlıkta da astsubaylıkta da 1.67 cm sınır yaptılar adalet yok aga yani bu boy şartının esnetilmesi için ne gerekiyorsa yapalım imzaysa imza dilekçeyse dilekçe boy sınırı bence erkekte 1.60 cm e kadar düşürülmeli ve bir ikincisi de ön sağlık mülakatında boy ölçüm aleti herkesi 2-3 cm kadar kısa ölçtü benim girdiğim mülakatta buna da bir çözüm bulunmalı.

 40. hamzaer dedi ki:

  arkadaşlar benim boyum 162 cm sizce boydan geçme ihtimalim varmı

  1. Caner dedi ki:

   Bende aynı boydayım sizinle boylar bence 160 a düşürülmeli bunun icin imza toplayalım arkadaslar 164 ün yaptığı işi biz yapamıcakmyız yani ne saçma 2 cm için adam harcıyorlar

   1. nuri dedi ki:

    benim boyumda 162 kesinlikle dusurulmeli 160 agzi duz olsun

   2. Ahmet dedi ki:

    Benim boyumda 161 gerçekten çok saçma bu nedir 2 santim için geleceğimize zarar vermenin anlamı ne siz gectinizmi bi bilgi verebilrmisinz

 41. Serdar dedi ki:

  Sözlesmeli er veya uzman cavus olmak istiyorum ne yapmalıyım nreye basvurmaliyim

 42. İbrahim dedi ki:

  Boy 171 kg 56 sizce sizce boyuma göre kilom iyimi mülakatta kurtarırmi bilgi verirseniz çok sevinirim…

 43. Erdinç yıldız dedi ki:

  Boyuum 1.77 kilom 57 en az 60 kilo almam lazım mülakata 5 gün var eğer üç kilo eksik olarak mülakata girersem beni elerlermi yoksa insiyatif kullanırlarmı daha önceki adaylarda böyle proglem oldumu eledilermi yoksa geçirdilermi
  Hemen cevaplarsanız çok sevinirim

 44. Ali ayaz dedi ki:

  165 boy 75 kilo on elemeyi gecermiyim

 45. Doğukan dedi ki:

  Boyum 1.78 kilo 93 olabilirmi

  1. Doğukan 178 cm olan adayın en az 60kg, en fazla 82 kg olması gerek bu nedenle bir hastaneye gidip diyet programı lamalı ve kilo vermelisin

 46. Mustafa dedi ki:

  Benim boy 1.72 kilom 56 sorun olur cvp bekliyorum acil

  1. Mustafa Jandarma Uzman erbaş alımları için boy kilo tablosuna göre 172 cm olan bir adayın en az 56 en fazl 77 kg olması gerek,

 47. Adem Onur dedi ki:

  Yeni alımda boy alt sınır 1.64 benim boyum 1.63 sıkıntı yaşarmıyım

  1. Adem, Boy kilo tablosu dışında kalanlar eleniyor ama 1 cm için inisiyatif kullanabililer belki. Allah Yardımcın olsun

   1. Adem Onur dedi ki:

    Oda insan bende insanım biraz tolerans tanınması iyi olur diye düşünüyorum sadece benim değil herkezin Allah Yardımcısı Olsun

 48. Orhan dedi ki:

  Göbekli olursak sıkıntı olurmu

  1. Problem değil ama boy kilo tablosuna uygun olman gerekiyor. Şu haberimizde(Lütfen Tıkla) Ayrıntılı olarak anlattık dikkatlice oku lütfen

 49. Sinan dedi ki:

  Benim boyum 1.60 kilom ise 56 şansımı denesem uzman olma ihtimali var mı

  1. Sinan Uzman Erbaş Boy kilo tablosu her alımda değişebiliyor. bu bakımdan bir sonraki alımlarda bakmak gerekir. ilk alımlarda sitemizden yayınlayacağız takipte kal lütfen

   1. İsminiz dedi ki:

    Çok teşekkür ederim

 50. Galip Dölek dedi ki:

  Aykabisız 1.85 boyundayim ve ayakkabisiz 59 kiloyum doktor veya komutan uzman erbas olmama göz yumarmı

  1. Galip, 185 cm olan aday ,en az 65 kg en fazla 89 kg olması gerekiyor, bu bakımdan 10 kg kadar k,ilo eksikliğin var. hastanede Diyetislenler vardır onlara başvur sana bir diyet listesi hazırlarlar. Diyet Listesine uyarsan muhtemelen gerekli kiloya ulaşırsın

 51. Nihat dedi ki:

  Merhaba, ben uzman onbaşı sınavını kazandım ve sağlık raporunuda hepsini sağlam alıp sağlık kuruluna teslim ettim 1 hafta sonra sonuçlar açıklanacak benim tek sıkıntım 1 kilo fazla olmam sorun yaratırlar mi acaba boy 179 kilo 84 cevaplarsaniz çok sevinirim

  1. Nihat, Boy kilo tablosuna göre 1 kilo kadar fazlan varsa doktorların tamamı uygun gorurse sıkıntı çıkmaz ama olumsuz çıkarsa itiraz et ve bu ara diyetine dikkat et o bir kiloyu vermeye çalış hakem hastaneen geçebilirsin boylece

 52. Tolga dedi ki:

  Komutanım boy 1.81 kilo 87
  Mülakat 17 mayısta sizce bir sorun olurmu

  1. Tolga, 181cm olan aday için en az 62kg en fazla 85kg olması gerek, 2 kilo fazlan var, bize gelen bilgilere göre pek problem çıkmıyor ama zmanın var hastaneye gidip diyetisyen ile görüş sana bir proghram verebilir belki

   1. Tolga dedi ki:

    Bugün gittim 6 günlük diyet listesi yazdırdım. Yüksek oranla verirsin dedi doktor bey. Bilginiz için teşekkür ederim. Fakat 2 kilo ile elenirsem çok Koreli’m bozulacak.

    1. Tolga dediğim gibi Diyate sıkı sıkı uy mutlaka, 2 Kilo için kalacağını sanmıyorum. Allah YArdımcın Olsun

 53. Tuncay dedi ki:

  Merhabalar kara kuvvetlerine uzman çavus icin basvurum kabul edildi mayis 25 te sinav ve mulakata çağırıyorlar benim boyum 1.75 kilom 90 göbek yok sorun cikar mi bilemiyorum ve bu arada yeğenim goreve başlayalı 8 ay oldu oda 9 kilo fazla ile kazandı sorun olmadı kafam karışık yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler…

  1. Tuncay, seçim aşamaları sırası, önce evrak kontrolu sonra boy kilo olçümü, bu olçular ise herkesin gözü onunde yapılıyor, şimdi sendeki kilo fazlalığı göz ardı edilebeilcek kadar ise problem olmaz, Umarım sorunsuz geçebilrsin ama sınava kadar genede elinden geleni yap.

   1. Tuncay dedi ki:

    Tessekkurler.

 54. İrfan KARACA dedi ki:

  Selamın aleyküm benim boyum 1:70 ve kilom 85 103 kilodan 3 ay içinde 85 e düştüm Mayıs 24 de mulakat var kilodan umutsuzluk ama şansımı denemek istiyorum RABBİM herkesin gönlüne göre versin

 55. Zehra dedi ki:

  Eşimin boyu 170 kilo 85 ama sporların hepsini yapıyor ve askerde çavuşmuş sizce şimdi başvuru yapsa alınır mi?

  1. Zehra, 170 kg olan bir aday için en fazla 75 kg olması gerek bu bakımdan, bir diyetisyene danışıp kilo vermeye çalışsın, şu an için sözleşmeli er bavuruları var, uzman erbaş başvuruları tekrar açılacak yakın zaman da Allah yardımcınız olsun

 56. Şahin06 dedi ki:

  Merhabalar. Öncelikle selamlar saygılar.

  1. Boy ve kilo orantılarından 1-2 kilodan dolayı eleme olur mu?

  2. 17.asliye ceza mahkemesinde devam eden bir dava dosyam var (hiç bir suçum yok. görüntü kaydı. ispat. hiç bir şey yok.) fakat 11.duruşma temmuz ayında olacak. Ve uzamasının sebebi hakim’in emekli olması ve 2 kişinin ifadesinin alınmaması.

  Bu gibi durumlar benim asker olmama engel olur mu? Lütfen yardımcı olur musunuz? Tek endişem şu an güvenlik soruşturması…

  1. şahin sıra ile cevaplayalım
   1. kilodan dolayı 1veya 2 kiloya kada musamaha edildiğini soyluoyr sınava katılan arkadaşlar bu konuda kesin bişey soylemek imkansız maalesef.
   2. devam eden davalardan dolay erteleme olabilir, fakat dava konusu yuz kıuzartıcı bir suç değil ve hukum giymeyi gerektirecek(para cezasıyla hukme bağlanması muhtemel) ise problem çıkmaz

   1. Şahin06 dedi ki:

    Komutanım çok teşekkürler.

    İçimi rahatlattınız. Ben şimdi aşırı şekilde spor ve diyet yapıyorum. 2 yıllık üni de açıktan okuyacağım. Onu bitirip uzm. çvş. dan astb yükselmek istiyorum.

    TEK KORKUM BU DAVADAN EN KÖTÜ PARA CEZASI BİLE ALSAM BENİ TSK ALMAMALARI 🙁 BEN ÇOK İSTİYORUM BU İŞİ. YENİ EVLİYİM. EŞİM DE SUBAYLIĞA VEYA KOMİSERLİĞE HAZIRLANIYOR…

    1. Allah Gönlünüze göre versin Şahin,

     1. Şahin06 dedi ki:

      Teşekkür ederim. Amin.

 57. Müslüm dedi ki:

  Iyi Aksamlar abi boyum 1.78 kilo 97 ve ayin 3 de sinavim var ve bende 2 tane dovme var kollarda ve 20 cm kucukler bir sikinti cikarmi acaba.

  1. Müslüm 178 cm olan aday’ın en az 60kg en fazla 82 kg olması gerekiyor, bu bakımdan kilo ile ilgili problemin var, bu konu ile ilgili haberimizde de paylaştığımız gibi önce bir diyetisyene git ondan alacağın önerileri harfiyen uygula ve kondusyonunu yuksek tut, zamanın var zaten

 58. Ibrahim dedi ki:

  Boy ve kilodan elendim itiraz hak kim var mi ve orda itiraz edmiyorum kağıdı imzaladım sonradan dilekçe versem olur mu k.k. uzmanlık icin

  1. İbrahim, itirazın varsa o anda yapman gerekiyordu, başvuru klavuzunda oyle yazıyor, çok buyuk bir uyumsuzluk yoksa zaten göz ardı edebiliyorlar, bu bakımdan dilekçe verme hakkın var ama sonucun olumlu olacağını sanmıyorum

  2. Ahmet dedi ki:

   Boyun ve kilon kaç kardesim

  3. Ferhat dedi ki:

   3 yılık personelim jandarmada 13 kilo fazlam var sozleşme yenılıcem sıkıntı olurmu

 59. Hakan dedi ki:

  Boyum 170 kilo 62 sikinti cikarmi

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Hakan Kardeşim 170 cm olan adayın en az55kg en fazla 75kg olması gerek bu bakımdan senin için problem çıkmaz kardeşim

   1. İsminiz dedi ki:

    183 boyum kilom 57 ne yapmalıyım çok düşük kilo almazlarmı başvurdum bekliyorum

    1. Muslüm 183 cm olan adayın en az64 en fazla 87 kg olması gerek bu bakımdan en az 7 kilo almalsıın bunun için daha once hazrıladığımız Burada ki haberimizi dikkatlice oku Lütfen. Allah Yardımcın olsun

 60. Osman dedi ki:

  Komutanım selamlar ben uzman çavuşluğa başvuru yaptım p. Komando boyum 1.69 kilom 79 sizce sıkıntı olur mu

  1. Osman 169 cm olan adayın en az 61kg en fazla 83 kg olması gerekiyor. bu bakımdan senin için problem yok, ama kondusyonunun yüksek tutmalısın

   1. Osman dedi ki:

    Anladım ama bizim internette gördüğümüz şu 1.70 boya uygun kilo 75 yanlış mı o zaman yardımınız için çok teşekkür ederim

    1. Osman Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş Alımları klavuzundaki bot kilo tablosunda belirttiğimiz gibi yazıyor, biz Mevzuatta ne yazıyorsa onu ekliyoruz sitemize

 61. Mehmet Kıray dedi ki:

  Merharalar boyum 1.77 şuan kilom 88 mülakatlara 19 gün kaldı elimden geldiğince kilo veriyorum 1 2 kilo fazlam olsa problem olur mu acaba ?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Mehmet, Boy kilo tablosu belli bu nedenle musamaha gostermeyebilirler sen elinden gelen yap genede kondusyonunu yuksek tut kardeşim. Allah YArdımcın olsun

 62. Turancan dedi ki:

  180 boyundayım kilom 98 geçermiyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Turancan, 180 cm olan adayın en az 62kg en fazla 84kg olması gerekir. Kilo ileilgili bir diyetisyne danışıp kilolarını sağlıklı bir şekilde vermelisin

 63. Şevki dedi ki:

  İyi Günler Boyum 1.78 Kilom 92. 18.05.2018 De Mulakatım Var Acaba 85-86 Kiloya Düşsem Geçirirlermi Beni?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Şevki, 178 cm olan adayın en az 60kg 82kg olması gerekiyor zamanın var bence bir diyetistyene danışıp kilo verebilirsin Boy kilo ile ilgili Bu haberimizde (Tıkla)Allah Yardımcın Olsun

   1. Volksn dedi ki:

    Muvafakatname nasıl yapicaz onu yardımcı olurmusunuz örnek verirseniz iyi olur

    1. Volkan, Muvafakatname , Başvuru klavuzunun 29. sayfasnda yer alıyor, onun çıktısını alıp doldururarak imzalayacaksın.

 64. hakan dedi ki:

  boy 163 1 cmdn sıkıntı cıkarmı kılo 66

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Hakan , Boy kilo konusunda müsamaha gösterirlerimi bilemiyoruz, istersen bi kere şansını dene

 65. Eray dedi ki:

  Boyum 1.69 kilom 59
  Uzman Olma Ihtimalim Nasil Hocam

  1. Eray, 169 cm olan adayın en az 54 en fazla 74 kg olması gerek bu bağlamda boy kilo açısından problem görünmüyor.

 66. UĞURCAN dedi ki:

  Boyum 181 kilo 86 bu engelmidir uzman çavuşluga

  1. Uğurcan, 181 cm olan adayın en az 62kg en fazla 85 olması gerekiyor zamanın varsa 1 kilodan biraz falza ver, zaten kondusyon için spor yapacaksın beslenmene de dikkat etmelisin. Konuyla ilgili Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla)

 67. emre dedi ki:

  boy 165 kilo 80 eleme olurmu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Emre KArdeşim, 165 Cm olan adayın en fazla 52 an az 72 kg olması gerekiyor, bu bakımdan kilo vermelisin, Lütfen bir diyetisyene danış ve sağlıklı birşekilde kilo ver, konu ile ilgili şu haberimizi okuyabilirsin

   1. emre dedi ki:

    8 kg fazla var spor yaziliyim abicim

 68. Mehmet rayhan dedi ki:

  Acil acil acil
  Benim boyum 170cm kilom 62
  Uzmam çavuşluk için kilom nasıl
  Acil acil acil

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Mehmet KArdeşim, 170 Cm olan adaya için en az 55 kg en fazla 75 kg olmak gerekiyor bu bağlamda senin boy ve kilon uygun. konsuyounu yuksek tut

 69. Ömer dedi ki:

  Benim boyum ayakkabısız tartıda 1.72 çıktı kilo 84 çıktı direk elediler bu sefer ayakkabı ile çıkıcam 1.76 çıkarım geçirirler heralde

  1. Ömer, Sınav sırasında lçüm sadece şortla yapılıyor ayakkabı ile ççıkman mümkün değil

 70. Adem dedi ki:

  Ben uzmanlıga başvurdum onaylandı adaynumarası sayfasının çıktısını almadım şimdide girilmiyor

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Adem kardesim cijtiya gerek yok yalniz aday numarabu kaybetme. Sonuclar aciklaninca lazim olacak

   1. Adem dedi ki:

    Teşekkür ederim

    1. Emrah dedi ki:

     4 nisan da sınav var boy 1.78.kilo 92 napcam

     1. Emrah, KKK Uzman erbaş Boy Kilo Tablosuna göre biraz kilon var, bu kilo ile ilk muayenede kalma ihtimalin yuksek, bu olmazsa bir sonraki alımlara başvurabilirsin

 71. Emre BAŞOĞLU dedi ki:

  Meraba ben pazartesi günü mülakata giricem fakat boyum 1.76 kilom 84 sıkıntı olurmu

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Emre kardeşiöre 176 cm olan adayın en az 59 en fazla 81 kg olması gerekiyor. zamanın vardı aslında keşke diyettisyene gidip 3 kg verebilseydin. problem olma ihtimalini sen kendin karar vermelisin, Askeriyede ölçümler sadece şort ile yapılıyor,

 72. Mustafa dedi ki:

  Bir kilo fazlam var sıkıntı olur mu 178 boy ağırlık 83

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Mustaf Kardeşim, sadece bir kilon varsa hsınav zmanına kadar onu verebilrisin, zaten konsusyonunu yüksek tutmak için spor yapmalısın,

 73. İbrahim dedi ki:

  160 boyundayım 65 kiloyum elenir miyim

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   İbrahim Kardeşim, Alt sınır 164 cm, muhtemelen sağlık kontrolunden geçemezsin…

   1. İbrahim dedi ki:

    Herkese slm ben 1.71 boyumdayım ve 57 kiloyum sizce sorun çıkarmı bilgi verirmisiniz ricaetsem2