Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Erbaş Aday Durum Takibi Nasıl Yapılır?

Uzman Erbaş Aday Durum Takibi Nasıl Yapılır?

Türk Silahlı Kuvvetleri, belirli zaman aralıklarıyla oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli kadrolarda yetişmiş personel istihdam etmek amacıyla uzman erbaş alımı yapar. Bu alımlara başvuran adayların nitelikleri ile alakalı doğru bilgi beyan etmeleri gerekir. Eleme aşamalarında yapılan sınavlarda başarılı olan adaylar, eğitime tabi tutulur. Uzman erbaş olmak ve sınavlara katılım sağlayabilmek için açılan her ilanda gözetilen şartlarda farklılık olurken birtakım ortak koşullar da mevcuttur. Bunların arasında en önemli kriter, adayın daha önce askerlik ile ilişiğinin kesilmesini gerektiren bir durumun söz konusu olmamış olmasıdır. 

Uzman Erbaş Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çeşitli komutanlıklar bünyesinde açılan ilanların duyurusu ile birlikte alım sürecini içeren sınav çağrısı, sınav sonuçları gibi duyurular internet üzerinden yayımlanır. Herhangi bir konuyla alakalı adayların adreslerine herhangi bir tebligat yollanmaz. İnternet üzerinden yapılan duyurular tebliğ niteliğinde olur. Bu nedenle adayların uzman erbaş başvuru sorgulama için Milli Savunma Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı komutanlıkların resmi internet sitelerini takip etmeleri gerekir. Sadece sınavlara girip başarı kazanan uzman erbaş adaylarının online formda beyan etmiş oldukları e-mail adreslerine bilgi ve cep telefonlarına SMS ile tebligat gönderilir.Uzman erbaş aday numarası sorgulama ile aday durum sorgulama için herhangi bir tebliğde bulunulmaz.

Sınav duyuruları ve ilgili tüm bilgiler için Milli Savunma Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı web sitelerinin takip edilmesi yeterlidir. Ayrıca, başvuru esnasında beyan edilen cep telefonu numarasına da çeşitli güncel haber ve duyurular SMS olarak iletilmektedir. Milli Savunma Bakanlığına bağlı tüm internet siteleri haricindeki sitelerde güncellenme ve anlık bilgi konularında karışıklık çıkabileceğinden, resmi sitelerden, özellikle Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Dairesi Başkanlığı internet sitesinde bulunan “e-devlet giriş” bölümünden, TCKN ve e-devlet şifresi ile giriş sağlanarak en sağlıklı haberlere ulaşılabilinir. Aday numaramı hatırlamıyorum diyenler ise aynı siteden e-devlet şifresi ile giriş ve sorgulama yapabilir.

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan duyuruların anlık takibi gazetelerden de yapılmaktadır. Özellikle son dakika haberleri ile açılan sınavlar, personel alımı duyuruları takip edilebilir. Millî Savunma Bakanlığı tarafından Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına yapılacak alımlar için hem MSB’nin internet sitesinde hem de ilgili komutanlıkların internet sitelerinde duyurular yapılmaktadır. Başbakanlık İletişim Merkezi olan BİMER 24 Haziran seçimleri sonrası Başbakanlık Makamı ilga olduğundan CİMER olarak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ismiyle hizmet vermeye başlamıştır. BİMER başvuru takip de CİMER üzerinden devam etmektedir.

Sınavları Kazanan Adaylar Ne Yapmalıdır?

Yazılı sınavda başarılı olup mülakat için çağrılan adaylar Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinde belirtilen tarihlerde Mamak’ta bulunan MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında hazır bulunmak zorundadır. Adaylar öncelikli olarak bulundukları bölgelerdeki sağlık ocaklarından ya da SGK anlaşmalı tıp merkezlerinden, bu sınavlara girebileceklerine dair olumlu sağlık raporu almak zorundadırlar. Adaylar, başvuru yaptıkları ilana göre istenilen evrakların kontrolü, fiziki değerlendirme, çeşitli spor aktivitelerinin yer aldığı fiziki yeterlilik testi, mülakat, uygulamalı sınavlar, yüzme sınavları gibi çeşitli aşamalardan geçer. Adayların sınava gelirken yanlarında spor kıyafetlerini ve yedek kıyafetler getirmeleri gerekir. Adaylar, yüzme testi için yanlarında mayo, bone, terlik ve havlu getirmek zorundadır.

Seçim sınavları bir ya da iki gün sürer. Adaylar, sınava gelirken başvuru kılavuzlarında belirtilen evrakların yanı sıra e-devlet şifrelerini de beraberlerinde getirmek zorundadır. Bunun yanı sıra tüm belgelerin asıllarıyla birlikte, fotokopilerini de getirmeleri gerekmektedir. İlgili evrakların tesliminde, asıllarını değil fotokopilerini teslim etmek durumundadırlar. Adayların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları ilgili evraklar üzerinden kontrol edileceğinden evraklarda eksik ya da yanlış bilgiler fark edildiğinde, sınavın hangi aşamasında olunursa olunsun sınavları iptal edilecektir. Bu nedenle adayların başvuru kılavuzlarını okumaları ve sınav yerine gelmeden önce tüm evraklarının eksiksiz ve aşınmamış olduğundan emin olmaları çok önemlidir.

Uzman erbaş olarak askeri kadrolarda istihdam edilmek isteyen adayların, konu ile ilgili sınav ve duyurular için resmi web sitelerini titizlikle takip etmeleri gerekir. 

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.