Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Çavuş Yaş Sınırı Nedir? [Güncel Durum]

Uzman Çavuş Yaş Sınırı Nedir? [Güncel Durum]

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek, 20 yaşına bastığı tarihten itibaren askerlik görevini yapmakla yükümlü hale gelir. Zorunlu askerliğin yanı sıra belirli bir ücret karşılığında meslek olarak da askerlik yapılması mümkündür. TSK bünyesinde süreklilik arz eden kritik ve teknik görev yerlerinde görev alan, ilgili kanun esaslarına göre istihdam edilen veya yönetmelik kapsamında belirtilmiş esaslar dahilinde uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa terfi eden askerler mevcuttur. Yeni yapılan düzenlemelerle birlikte uzman çavuş alımları ve terfi konusunda birtakım değişikler meydana geldi. Bunlardan biri de uzman çavuş alımı yaş sınırı oldu.

KHK ile Yeni Düzenleme

Kısaca KHK olarak adlandırılan Kanun Hükmünde Kararnamelerden bir tanesi de uzman çavuşluğu kapsıyor. 2018 yılında yayımlanan KHK ile İçişleri Bakanlığı tarafından uzman çavuş alımı yaş şartı şu şekilde düzenlendi:

  • Önceki düzenlemeye göre 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla 20 yaşını doldurmak ya da 27 yaşını tamamlamamış olmak gerekiyordu. Mevcut durumda ise yaş konusunda değişikliğe gidildi. 27 olan üst sınır düzenlendi ve yaş sınırı için üst sınır 29 olarak ayarlandı. 

Uzman Çavuş Olma Koşulları

Uzman çavuşluk için aranan tek şart yaş sınırı değil. Bunun yanı sıra;

  • En az lise ve dengi okul mezunu olmak,
  • Kurumun öngördüğü boy ve kiloda olmak,
  • Sözleşmeli erbaş ve erler için; en az üç yıl süreyle bu alanda çalışmış olmak,
  • Disiplin suçu almamış olmak,
  • Kanunda yer alan diğer maddelere uygunluk göstermek gerekiyor.

Çalışılmakta Olan Birimler

Uzman çavuş olarak paralı askerlik hizmeti verecek olan kişiler Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinde görevlerini yerine getirirler. Bu komutanlıkların olduğu her yerde uzman çavuşlar görev almaktadır. 

Uzman Çavuş Maaşları

Uzman çavuş olarak işe başlayan askerlerin maaşları 3000 TL’den başlayarak kademe kademe artmaktadır. Ancak doğu illerinde çalışan askerler için bu rakamlar çok daha yukarı çıkmaktadır. 2019 yılı itibarıyla uygulanan ek ücretlerle birlikte bu rakamların 5000-6000 Türk Lirası aralığına kadar çıkması mümkündür.

Doğu illerinde yaklaşık iki kat gibi bir farkın olmasının temel nedeni ise bölgenin içinde bulunduğu mevcut yapısından kaynaklanır. Ayrıca Doğu illerinde, İç Anadolu, Ege, Akdeniz gibi bölgeler ile kıyaslandığında coğrafi özellik açısından çok daha zorlu koşullar mevcuttur.

Ek ücret kapsamında ise çocuk yardımı, çalışmayan eş yardımı gibi genel yardımlar mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Jandarma Asayiş Ne İş Yapar? Görevleri Neler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.