Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Çavuş Sınavları Nasıl Yapılacak | Güncel

Uzman Çavuş Sınavları Nasıl Yapılacak | Güncel

Uzman Çavuş Sınavları Hakkında Bilgilendirme

Kara Kuvvetleri komutanlığının 2018 Yılı Uzman Erbaş alımları 22 Şubat 2018 tarihinde açıklandı bu haberde belirttiğimiz üzere adaylar başvurularını yaptılar. Online başburu ve evrak hazırlanmasının ardından sitemize yapılan sorular arasında Uzman Çavuş Sınavları nasıl yapılacağı yoğun yer tutuyor.

Bu haberimiz şu başlıklardan oluşmaktadır:

 • – Sınavlar Nasıl uygulanacak ?
 • – Evrak Kontrolu Nasıl Yapılacak ?
 • – Fiziki Değerlendirme Nasıl yapılacak ?
 • – Yazılı sınav nasıl yapılacak , Yazılı sınavda neler sorulacak ?
 • – Fiziki Yeterlilik Testi Nasıl Yapılacak ?
 • – Mülakat nasıl yapıalcak neler sorulacak ?

Sınavlar Nasıl uygulanacak ?

Uzman Çavuş Sınavları tek gün içinde yapılacak ve aşağıdaki kontrol ve testler sırasıyla yapılacaktır.

Evrak Kontrolu Nasıl Yapılacak ?

Öncelikle Başvuru yapan adayların beyanına dayalı olarak mevzuata uygun olarak evraklar kontrol edilecek ve birinci eleme bu işlem sırasında yapıacaktır. Evrakları eksik olan ya da yanlış beyanda bulunanlar bu noktada eleneceklerdir.

Fiziki Değerlendirme Nasıl Yapılacak  ?

Bu değerlendirme adayın boy ve kilosunun kontrolu ile ilgilidir. Bu değerlendirmede adayın şu haberimizide  belirttiğimiz tabloya göre boy ve kilosuna bakılacaktır.  Uzman Çavuş Sınavları nda adayaların tabloya uygun olmadığı anlaşıldığında 2. eleme de bu noktada yapılacaktır. Adayın Boyu çıplak ayak ile ölçülecek kilosu ise üzerine sadece şort varken ölçülecektir. Tablodaki aşartlara uymak önemlidir. bu konuda adaylara kiloları uygun değil ise mutlaka bir diyetisyene gitmelerini tavsiye ediyoruz.

Yazılı Sınav Nasıl Yapılacak , Yazılı Sınavda Neler Sorulacak ?

Yukarıdaki iki şartı sağlayan adaylar seçim aşamasına çağrıldığı gün  yazılı sıonav olacaklar. Sınavlar açık uçlu olup 3 Soru Matematik ve 1 Soru Atatürkçülük ve Inkılap Tarihi ile 1 soru da özgeçmişiniz ile ilgili konulardan oluşacak. Sınav 100 puan uzerinden değerlendirilip her soru 20 puan olacaktır. Burada önemli bir diğer nokta ise Uzman Çavuş ve Uzman Onbaşıların eğitim durumlarına göre ayrı sınav hazırlanacağıdır. yani İlkokul mezunu Uzman Onbaşının sınavı ile Lise Mezunu Uzman Çavuş Sınavı aynı olmayacak   Sınavda çıkacak sorular ile ilgili şu haberimizi de okuyabilirsiniz.

Fiziki Yeterlilik Testi Nasıl Yapılacak?

(Dikkat Bu sınava girmek için yanınızda spor malzemesi ve spor yapmanıza engel olmadığına dair doktor raporunu mutlaka yanınızda  getirmelisiniz)

Uzman Çavuş Sınavları ndan Fiziki Yeterlilik Testi (FYT) adayın fiziki yeterliliğini ölçecek olup sınavlar arasında en önemli yeri teşkil etmektedir. Bu testler Şınav, Mekik, ve Koşu alanlarında yapılacaktır. Elenen adaylara bir defaya mahsus not yükseltme sınavına girme hakkı olacak.  Sınav değerlendirme si ise aşağıdaki tabloya göre yapılacak

Fiziki Yeterlilik Testi Puanları

Fiziki Yeterlilik Testi Puanları

Adayların bu sınavlara gireceğinden sınava gelmeden kondüsyonunu yüksek tutması özelikle bu branşlarda kendini yeterince geliştirmesi uygun olacaktır. Sınav gününe kadar hazırlanmayıp nasıl olsa geçerim mantığyla gitmek bile bile lades demek oluyor. Adaylar bu konuda önceden tedbirinin almalıdırlar. Adaylar Şınav, Mekik, ve Koşu sınavlarından  az 1 er puan almaları halinde bir sonraki sınava katılabilecekler.

Not nasıl belirlencek ? Adayların her branştan aldıkları notun aritmetik ortalaması alınacak ve sonuç Fiziki Yeterlilik Testi Notu olacak. Sınav sonucu adaya sözlü olarak söylenecek. Elenen adaylar itirazlarını aynı gün için de seçim yapılan bölgeyi terketmeden yapabileceklerdir. Yani Sınavada bir notunuzua itiraz edecekseniz hemen orada bu itirazınızı yapmalısınız. Herşey bittikten sonra itirazlar kabul edilmeyecek. Tekrarlamakta fayda var : Bu sınava adaylar kendi spor malzemeleri ile katılacaklar ve her aday yanında spor yapmasına engel olmadığına dair doktor raporunu getireceklerdir.

Doktor Raporu ve Muvafakattname

Doktor Raporu ve Muvafakattname

Mülakat Nasıl Yapılacak ?

Bu değerlendirme de adaylar birebir görüşülerek adayın, konuşma yeteneği, ses tonu, heyecanlanıp heyecanlanmadığı, düşünme yetisi, davranış bozukluğunun olup olmadığı, kendine güven gibi çeşitli izlenimler değerlendirilecek Bu Değerlendirme Fiziki Yeterlilik Testinin hemen ardından aynı gün içinde yapıalcak. 100 üzerinden yapılacak mülakat değerlendirmesinden asgari 70 puan almak gerekiyor. Sonuç adaya sözlü olarak mülakat bitiminde soylenecektir ve adayın itiraz hakkı yoktur.

Uzman Çavuş Sınavları sonrası başarılı adaylar Ankara içinde  en fazl a3 iş günü diğer illerde ise en fazla 5 gün içinde Sağlık kurulu raporu alacaklardır.

Sınav Ne zaman yapılacak?  Başvuruları alınan ve başvurusu kbul edilenler Milli Savunma Bakanlığı’nın Resmi İnternet Sitesinde yayınlacak ve duyuru yapılacak.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlikte Son Durum | Seçimden Sonra | başlıklı makalemizde bedelli askerlik 2018, bedelli askerlik ne zaman çıkacak ve bedelli askerlik tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Mahmut yilmaz dedi ki:

  Merabalar ben uzman onbasi olarak basvuru yaptim daha oncede sozlesmeli er olarak basvuru yapmistim askeriyede telefon yakalattim 2 defa 1 defada olay kavga cikmisti magdur olan arkadas orda gordugu kim var ise hepsini soylemis kamera da olmadigi icin sucsuz oldugumuzu beyan etmemize ragmen ceza aldim toplamda 30 gun cezam var sozlesmeli er olarak gittim spordan gectim sozlu mulakatta 30 gun cezam oldugu icin bu durumda direk elenme sebebin dediler ve oylede oldu simdi ise uzman onbasi olarak basvuru yaptim acaba yine cezam oldugu icin elenir miyim …

  1. Mahmut, Bu anlattıkların Askeri sicilien işliştir. bunları referaans alırlar, mülakat sırasında nasıl olur kesin bişey diyemeyiz. Allah Yardımcın Olsun

   1. Mahmut yilmaz dedi ki:

    Anladim bilginiz icin sagolun…