Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzman Çavuş Maaşları Kuvvetlere Göre Değişir Mi ?

Uzman Çavuş Maaşları Kuvvetlere Göre Değişir Mi ?

Kara, Deniz ve Hava Uzman Çavuş Maaşları

Uzman Çavuş Maaşları nın Kuvvetlere göre farkı varmı? Uzman Çavuşların Özlük Hakları, Nöbet Ücretleri, Aile Yardımı konusunu anlatacağımız bu yazımız ile Bazı kafa karıştıran konulara açıklık getireceğiz.

Türk Silahlı kuvvetleri Bünyesinde görev yapan Uzman Çavuşlar tüm Kuvvet Komutanlıklarında bulunmaktadır. Peki, Uzman Çavuş maaşları kuvvetlere göre değişiklik gösterir mi? Jandarma uzman Çavuş Maaşları ve Deniz Uzman Çavuş Maaşları ne kadar fark eder, Hava Uzman Çavuş Maaşlarının görev yeri ve eğitim farkı var mı?

Bilindiği üzere Uzman Çavuşlar yurdun her köşesinden kendisine verilen görevleri yerine getiren Türk Silahlı Kuvvetleri personelleridir. Maaşlar hesaplanırken eğitim seviyesi, görev yılı, aldığı sertifika, kurs ve takdirlere göre değişebilmektedir.

Kuvvetler Arasında maaş farkı var mıdır?

Uzman Çavuş Maaşları arasında kuvvet sınıflandırmasına göre fark bulunmamaktadır. Fakat Kara Kuvvetleri Komutanlığında çalışan Uzman Mavuş Maaşları bulunduğu yere göre değişiklik göstereceğinden OHAL bölgeleri, sınır dışı harekâtlar gibi özel durumlarda maaşlarına ek ödeme yansıyacaktır. Aynı durum Deniz Uzman Çavuş Maaşlarında da geçerli olup gemi hizmetinde iken Karasuları dışı görevlerde maaşında artış gözlenir. Hava Uzman Çavuş Maaşları ise bulunduğu birliğin ani görev yeri değişikliği OHAL başlaması gibi durumlarda artma olabilir.

Uzman Çavuş Maaşı Nasıl Artar

Bu konuda bilinmesi gereken en önemli nokta Uzman Çavuş Maaşları da tıpkı diğer devlet memurlarının maaşlarının hesaplandığı gibidir.  Yeni göreve başlamış 1 yıllık Uzman Çavuş devlet memurları kanununun ilgili maddesine göre 11/9 derece ve kademe ile maaşları belirlenir. Fakat Uzman Çavuşlar 7*24 esasına görev yaparlar bundan dolayı da ek hizmet farkı alabilirler.

Uzman Çavuşlar evlendiklerinde eğer eşleri çalışmıyor ise aile yardımı alırlar bu 2018 Yılında  na yaklaşık 245,36 TL artırdı. 2018 Temmuz aile yardımı yapılan zamlar ile 267 TL ye çıkarılacak.

Ayrıca 2018 Maaşlarına çocuklar için ek ödeme yapılır. Bu ödeme 2018 yılı için 0-6 yaş çocuklar için 60.36 TL 6 yaşından büyükler için 30.18 TL olarak belirlendi.

Bu bağlamda  Maaş  artışı evli, eşi çalışmayan 2 çocuklu bir Uzman Çavuş için ocak ayı için 321,71 TL ve Temmuz 2018 için 378.35 TL olacak.

Uzman Çavuşlar Nöbet Ücreti Alır mı?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan Uzman Çavuşlar az önce belirttiğimiz gibi 7 gün 24 saat prensibine göre çalışırlar. Bu nedenle Maaşlarında nda bir değişiklik olmaz.

Uzman Çavuş

Uzman Çavuş Maaşları

Uzman Çavuşlar Eğitim ve yolluk ödemesi alır mı?

Konumuzun 2018 Uzman Çavuş Maaşları olması hasebiyle Uzman Çavuşların Eğitim ve yolluk ödemesinin yapılıp yapılmayacağı da önem arz etmekte.

Maaşlar hesaplanırken görev gereği bulundukları birliğin 90 km ve ilerisi görevlendirmeleri için yolluk ücreti alması gerekir bu hesap 2017 H cetveline göre kadro ve derecesi 1-4 arası olanlar için 37,25 TL 5-15 arası olanlar için 36,25 TL olarak yansır.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlikte Son Durum | Seçimden Sonra | başlıklı makalemizde bedelli askerlik 2018, bedelli askerlik ne zaman çıkacak ve bedelli askerlik tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.