Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Uzaktan Eğitim İle Bedelli Askerlik Gündemde! Bedelliye Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim İle Bedelli Askerlik Gündemde! Bedelliye Uzaktan Eğitim

Dünyada ve Türkiye’de korona virüs vaka sayısının artması nedeniyle iş, eğitim, sosyal yaşantılar değişirken MSÜ (Milli Savunma Üniversitesi) de aldığı önlemlerle dikkat çekmektedir. Korona virüs tedbirleri kapsamında tören ve çarşı izinleri iptal edilmiştir. Aynı zamanda uzaktan eğitim ile bedelli askerlik konusu gündeme geldi. Bu sayede asker ve asker ailelerinin sebep olduğu sosyal hareketliliğin önlenmesi amaçlanıyor.

Uzaktan Eğitim İle Bedelli Askerlik Yapılabilir Mi?

Corona virüs salgını dünyada ve Türkiye’de zorunlu değişikliklerin yapılmasına sebep oluyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda askerlerin çarşı izinlerinin iptal olduğu belirtilirken tören, etkinlik ve organizasyon gibi tüm faaliyetler ikinci bir emre kadar kaldırılmıştı. Bununla birlikte birliğine yeni teslim olan askerler 14 gün karantinada tutulduktan sonra görevine devam ediyor.

Uzaktan Eğitim İle Bedelli Askerlik

Milli Savunma Bakanlığı ve TSK tarafından alınan korona virüs tedbirleri ile ordunun içinde salgının başlaması engellenmeye çalışıyor. Ordu içinde yayılan salgının birçok soruna sebep olacağı düşünülürken önlemler arttırılmaktadır. Dolayısıyla bir ay temel askerlik eğitimi alan bedelli askerler içinde yeni düzenlemeler gündeme geldi.

Uzaktan eğitim ile teskere alabilecek olan bedelli askerler için henüz son tasarı belli değil. Konuyla ilgili son görüşmeler devam ederken en son kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmesi bekleniyor.

Koronavirüs Tedbirleri

Covid – 19 salgını kapsamında alınan önlemler arasında bedelli askerliğin uzaktan eğitim ile online olarak yapılması da öngörülüyor. Milli Savunma Bakanlığı’na yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre kışlaya gitmeden verilmesi beklenen bedelli askerlik eğitimi için çalışmalar sürüyor.

Bedelli askerliğin uzaktan eğitim ile gerçekleştirilmesinin yanı sıra terhis ve celp dönemlerinin de ertelenmesi yönünde bilgiler iddia ediliyor. Bu dönem için bedelli askerliğe alınacak olan kişi sayısının kırk binin üzerinde olması beklenirken aileleri ile birlikte düşünüldüğünde sosyal hareketliliğin oldukça fazla artacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla sosyal hareketliliği en aza indirgemek, asker ve asker ailelerinin güvenliğinin yanı sıra toplum sağlığını koruyabilmek amacıyla kırk bin askerin uzaktan eğitim ile askerliğini tamamlaması için çalışmalar devam ediyor. Ancak son karar MSB ve Cumhurbaşkanlığı tarafından verilecek.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlerin Kaçıracağı Lezzetli Yemekler Nelerdir? başlıklı makalemizde askeri bilgiler, askeri yemekler ve Bedelli Askerlik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.