Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Tüm Vazife ve Harp Malülü Olan Gazilerimize Erken Emeklilik Müjdesi

Tüm Vazife ve Harp Malülü Olan Gazilerimize Erken Emeklilik Müjdesi

Bütçe ve Plan Komisyonunda ki torba teklifin kabul gören maddeleri arasında olan gazilere sunulacak yeni haklarla ilgili düzenleme değerlendirilmeye alındı.

Cumhurbaşkanı talimatı verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimat ile Meclise torba teklifin içinde sunulan gazilere yönelik olan düzenlemelerin 10 bin tane vazife ve harp malulü gazinin mağdur durumlarının giderilmesi için iyileştirme yapılacağı duyuruldu.

2013’te yapılan Gazilerin engellilikten oluşan emeklilik haklarının, engelliliği olmayanlar gibi sayılmasına yönelik yasal düzenleme ve iyileştirme sonrası yaşanan mağduriyetleri çözüme kavuşturmak için derneğin genel başkanı Mustafa Işık, zorlu bir mücadele verdiklerini açıkladı. Meclise sunulmuş olunan teklife göre 5 bin prim günü ve ayrıca 20 yıl sigortalılık süresini tamamlamış vazife ve harp malulü gazilerine ikinci maaş bağlanmasının olası olduğundan bahsedilmiştir.

Bu yapılmış olan teklif aynı zamanda aralık ayında maaşı kesilmiş olan 236 gazinin mağduriyetlerinin de giderilmesini sağlamaktadır. Başkan Mustafa Işık bu konuda ise Cumhurbaşkanımızın gaziler konusundaki hassasiyetine dikkat çekerek, yaşanılan mağduriyetin giderilmesi için gerekli talimatı verdiği bilgisini paylaşmıştır. Gazilerimizi mağdur etmeme konusunda teklifin Meclisten geçmesi için olan inançlarının tam olduğuna vurgu yapmıştır.

Başkan Işık ayrıca yapılacak olan düzenleme ve iyileştirme harekatında gazilerin engellilik oranlarının da göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret etmiştir. Görüşülecek olan düzenlemeler  yaklaşık 10 bin tane vazife ve harp malulü gazinin mağduriyetlerini giderebilme çalışmasıdır. Sadece hafif engelli ve ağır engelli olan gazilerin hepsinin bahsi geçmekte olan 20 yıl ve 5 bin prim günü olgusuna tabi tutulması bir mağduriyet durumu oluşturabilir. Buradan yola çıkarak ağır engeli olanlar için bu sürenin çok uzun olduğunun altını çizen Başkan Işık, bu sebeple teklifin kademeli olarak engellilik durumuna göre yeniden düzenlenmesini istediklerini açıkladı.

Başkan Işık önerilerinin ise, 20 yıl 5 bin iş günü için yüzde 40 ve daha altında engeli olan gazilerin, 17 yıl 4 bin 200 iş günü için yüzde 60 ve yüzde 80 arasında engeli olanların ve 15 yıl 3 bin 600 iş günü için ise, yüzde 80 ve üstü engellilik raporu olanların bu günleri doldurduktan hemen sonra erken emekli olmuş olarak ikinci maaşlarına kavuşması olduğunu söylemlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan MSB’den Mayıs 2020 Sınıflandırma Duyurusu! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.