Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

TSK ve Jandarma Sözleşmeli Er ve Erbaş Alımında Yapılan Değişiklikler

TSK ve Jandarma Sözleşmeli Er ve Erbaş Alımında Yapılan Değişiklikler

Orduya sözleşmeli er, uzman jandarma, uzman çavuş ve uzman onbaşı alımlarında yepyeni bir döneme giriliyor. Sözleşmeli er ve erbaş kadroları için 12 ay askerlik hizmetini tamamlayıp TSK içinde görev yapmaya devam etmek isteyen kişilere öncelik verilecek. Askerlik sisteminin 6+6 ay olarak değişmesinin ardından askerlik ile ilgili birçok konunun da değişeceği düşünülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni sistem ile ilgili ilk açıklamayı geçtiğimiz günlerde yapmıştı.

12 Ay Askerlik Yapanlara Öncelik Tanınacak

Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı kuvvet komutanlıklarında 12 ay olarak askerliğini tamamlamış olanlar, başvuru yapmaları halinde sözleşmeli er ve erbaş olarak TSK bünyesinde istihdam edilecekler. Çavuş, onbaşı, er olarak görev yapan kişilerin sonrasında sözleşmeli er ve erbaş olarak istihdam edilmeleri söz konusu. Açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı. Bu şekilde profesyonelleşme sürecinde, jandarmanın da yapılandırılması sağlanacak. Öncelik, 12 ay boyunca askerlik hizmetini yapmış olanlara verilecek.

Yeni Askerlik Sistemi Hakkında

Askerlik sistemi yeniden yapılandırılacak. Buna göre yedek subay ve astsubay olarak görev yapanlar 2 aylık eğitim süreçleri boyunca harçlık, sonrasındaki kıta görevlerinde ise maaş alacaklar. Lise ve diğer eğitim seviyelerinden mezun olanlar ise 6+6 olarak askerlik hizmetlerini tamamlayacaklar. Bu sürenin ilk altı ayını bitirenler terhis olabilecekler. Askerlik hizmetine devam etmek isteyenler ise kalan 6 ay boyunca maaş alacaklar. 12 ayı dolduranlar ise sözleşmeli er ve erbaş kadrolarına geçmek için müracaat edebilecekler. Yeni askerlik sistemi içerisinde meslek yüksek okulu mezunlarını da ilgilendiren detaylar var. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması yeni sistemin parçalarından bir tanesi.

Bedelli Askerlik Sabit Hale Getirilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı açıklama içerisinde bedelli askerliğin de sabit hale getirileceğini belirtti. Yıl başına 145 bin kişilik bir bedelli kadrosu açıldığını ve buradan gelecek kaynağın da maaşlı askerlerin giderlerinin karşılanması için kullanılacağını söyledi. Bedelli askerlik süresi ise 1 ay olacak. Bedelli askerlik ile ilgili sayının, ordunun ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebileceğinin ihtimaller arasında olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, henüz bedelli rakamının netleşmediğini de belirtti. Muhtemel rakam dövizli askerlik bedeli ile aynı şekilde işleyecek. Bedelli askerlik başvurularında da eğitim şartı aranmayacak.

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeli Er Boy – Kilo Tablosu başlıklı makalemizde boy kilo tablosu sözleşmeli er, sözleşmeleli er kilo tablosu ve sözleşmeli er boy kilo hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.