Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

TSK Uzaktan Eğitimi Nasıl Olacak?

TSK Uzaktan Eğitimi Nasıl Olacak?

Milli Savunma Bakanı tarafından yapılan açıklama ile celp ve terhisler virüs nedeniyle uzadı. Aynı zamanda yakın kaynakların aktardığı bilgiye göre uzaktan eğitim de TSK’Nın gündeminde yer alıyor. Bu noktada dövizle bedelli yapan yani yurt dışında yaşayanlar için uzaktan eğitimle askerlik yapılması bekleniyor. Peki TSK uzaktan eğitim nasıl olacak? Kimler yararlanacak? Tüm bu sorular birçok asker adayı tarafından merak edilmeye başlandı bile.

MSB ve TSK tarafından yapılan açıklama ile yurt dışında askerlik hizmeti uzaktan eğitimle olacak. Dövizle askerlik yapacak olan asker adayları TSK tarafından hazırlanan internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Konu ile ilgili merak edilenler ise şu şekildedir.

Uzaktan Eğitim İşlemleri

TSK ve MSB tarafından hazırlanan https://dovizle.msb.gov.tr adresi üzerinden eğitimler yapılacak. Asker adayları bu portalı kullanarak eğitimlerine başlayacak. Fakat en çok merak edilen ise TSK uzaktan eğitim portalının nasıl kullanılacağıdır. Asker adaylar tarayıcılarının adres bölümüne internet sitesinin adresini yazarak erişim sağlayabilirler. Adaylar “Sisteme giriş” bölümünden T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile eğitim içeriklerine erişmek mümkündür.

T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile sisteme giriş yapanlar ise oluşturulan bu içeriklerin bir tamamlanma süresi bulunmamaktadır. Eğitimlerin yer aldığı bölümlerdeki etkinlikler tamamlandığında rengi kırmızıdan yeşile dönmektedir. Aynı zamanda adaylar eğitime ilişkin durumlarını “İlerleme Durumu” bölümünde takip edebilmektedir. Eğitim içeriklerini tamamlayanlar isemüteakip oturma ve çalışma durumunu ispatlayarak, ilgili belgeler ve geçerli pasaport ile bağlı bulunulan konsolosluğa müracaat ederek tamamlanması gerekmektedir.

Talimatlar Neler?

İlgili internet sitesi üzerinden TSK uzaktan eğitim ile ilgili olarak kullanma talimatları bulunmaktadır. İlk olarak sisteme ilk defa giriş yapacaklar için “Yeni hesap” butonunu tıklayarak açılan penceredeki formun doldurması gerekmektedir. Sisteme T.C. kimlik numarası ve belirlediğiniz şifre ile giriş yapmak mümkündür. Daha sonra ise şifreye giriş yapıldıktan sonra, ders içeriklerinin tamamlanması ve bölüm sonundaki soruların cevaplanması gerekmektedir. Tüm bu uygulamalar yapılmazsa eğitim tamamlanmış sayılmayacaktır. Tüm eğitimler bitince de sitede yer alan belgeler ile konsolosluğa başvuru yaparak askerlik tamamlanmış olmaktadır. Adayların bu süreçte kullanım kılavuzundan yararlanmaları önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ulutas Ali dedi ki:

  Dövizli uzaktan egitimde
  Kayit olmak icin nasil bir sifre yazmam gerekiyor
  Kendi adima olsn sifreyi yaziyorum
  Ama kayit olamiyorum
  Nerde yanlis yapiyorum