Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği Nedir ?

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği Nedir ?

Değerli ziyaretçilerimiz, Bilindiği üzere Askeriyeye yapılan Tüm Subay Alımları, Astsubay alımları , Uzman Erbaş alımları  ve Sivil Memur alımları belli bir mevzuata göre yapılmaktadır. Askeri Personel Sağlık raporları, uzman erbaş sağlık yönetmeliği ile bu alımların yapılması sırasında en önemli aşamalrdan birisi de  Sağlık kurulu Raporu alınması zorunludur. Bu raporlar 15 Temmuz Hain Darbe girişimi Sonarsı çıkarılan Kanun hükmünde kararname ile Sağlık Bakanlığına bağlı Hastanereler tarafından veriliyor. Askeri personeller ile ilgili raporlar hazırlanırken, TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne bakılır. Biz bu yazımızda mevzuatın sizinle ilgili kısmını inceleyeceğiz.

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ne göre Sağlık Raporları Nasıl Hazırlanır?

Yazımız başında da belirtiğimiz üzere askeri personel sağlık raporları ile ilgili rapor TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre yazılır. bu yönetmelik , alınacak personelin hastalıkları ile ilgili hangi dereceye kadar kabul edileceğini ve hangi hastalık veya arızaya sahip olanların askeriyedeki rütbelere göre alınamayacağını belirtir. Hekimler adaylarda görülen hastalıkları TSK Sağlık Yeteneği Yönetmelikteki yerine göre bulup onay yada Ret verirler. ilgili Yönetmeliğe ulaşmak ve incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz

Hastalık ve Arızalar Listesi

Bu TSk Sağlık Yönetmeliği içinde bulunan ve Kişinin başvurduğu rütbeye ilişkin hangi hastalık ve arıszlarada o rütbeye başvuramayacağını belirten listedir. Hekim, adayın başvurduğu rütbeye göre Hastalıklar Listesine bakar ve bu listedeki hastalığını bulur. Bulduğu hastalıklar o rütbe için olamaz belirteci varsa adayın başvurduğu rütbe veya görev için uygun olmadğı kararını verir.

Sağlık Raporu Neleri Kapsar ?

Bu konu ile ilgili şu haberimizi yapmış olsak ta burada tekrar etmenin faydası vardır. Sağlık raporu hazırlanırkern temel olarak şu branşlarda muayene olmak gerekir.

 • Dahiliye
 • Kardiyoloji
 • Fizik Tedavi
 • Psikiyatri (Ruh Sağğlığı)
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
 • Genel Cerrahi
 • Göz Hastalıkları

Her Bir Branşın TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yeri vardır  ve adayda aranacak hastalıklar ayrıntılı olarak yazmaktadır. Branşların herbiri bağımsız olarak değerlendirilir hekim isterse yan dal uzmanı hekimlere konsültasyon ister. Bu durumda başka branşlarda TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre adayın asker olup olamayacağına karar verir.

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği

Sağlık Kurulu Raporu Ne Zaman Çıkar ?

Sağlık Kurulu Raporları  hastanenin işleyişeine göre çıkar, bazı hastaneler haftada bir sağlık kurulu yaparken, bazı hastaneler hergün sağlık kurulu yapabilmektedir. Bütün Sağlık kurullarında her bir branş için hazırlanmış TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği bulunur. Hekimler bu Yönetmeliği hızlı bir şeklide bakıp karar verirler.  Sağlık Kuruluna giren hekim ile Muayene eden hekim birbirinden farklı olabilir, bu nedenle hiç bir hekim kolay kolay TSk Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin dışına çıkamaz.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlikte Son Durum | Seçimden Sonra | başlıklı makalemizde bedelli askerlik 2018, bedelli askerlik ne zaman çıkacak ve bedelli askerlik tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 252 YORUM
 1. Adsiz kullanici dedi ki:

  Gamze hanım bana msü askeri mülakatlarda sağlık kontrollerinde doktor ” geçirilmiş anksiyete bozukluğu 16-a-1 ” yazdı . Bu geçer mi , ret mi yer ? İtiraz edicem ret olursa geçme ihtimalim nedir ? . Bu tanının koyulma sebebi ise 10 yaşımda yani 7 sene önce bir kere psikiyatriye aile sebebiyle gitmiş olmamdır .

 2. Mehmet dedi ki:

  Demir eksikliği uzmanlığa engel mi

 3. Veli dedi ki:

  Merhabalar bir sorum olacaktı 5 yıllık uzman çavuşum sağlık muayenesinde dalagim 15.3 cm çıktı yani periyodik muayene çıktı şuan bir tanı koymadılar kan sonuçlarında herhangibir şey çıkmadı sonuç ne olur teşekkürler

 4. Yusuf dedi ki:

  Merhaba psikiyatri dokturu 16A-1 yazdı raporada normal yazdı.sivil teknisyenlik için sonuç ne olur

 5. Burak Çetin dedi ki:

  Merhaba.
  ASEM için heyete girdim. Dahiliyede A53F1 hepatit yazdı raporuma. ve E-Nabızda yanında POZİTİF yazıyor. Bu elenmeme sebep midir. Lütfen acil açıklayabilir misiniz

 6. Mehmet dedi ki:

  Selamınaleyküm ben sözleşmeli er için heyete girdim dahiliye bana mcv+74.9
  Tsh+5.1 yazdı internetten araştırdım mcv en az 80 tsh en fazla 4.5 olmalı yazıyor sözleşmeli er olmama engel olurmu doktorum yazdığı

 7. Hasan dedi ki:

  Uzman erbaş için Talasemi minör engelmidir

 8. Ferit dedi ki:

  Sözleşmeli sivil personel MSB A63f3 tanısı konuldu rapora sivil personel olur yazdılar. Bu elenme sebebi olabilirmi?

 9. Hüseyin dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin, KKK Astsubay piyade sınıfındayim 45/c/f aldım 1 sene gözlem verdiler. 1 sene sonra gittiğimde aynı çıkarsa sınıf değişikliği mıdır?
  Degerler 132 mm kot kenarını 5 cm geçmiş teşekkürler

 10. Hasan dedi ki:

  L4-l5 fıtık başlangıcı var uzman erbaş olmama engel mi acaba.. komando olur/uzman erbaş olur raporu alacağım

 11. Sude nur dedi ki:

  5mm beyincik sarkmam var hava harpa engel olur mu ?

 12. Tolga dedi ki:

  Merabarlae benim kulak sol 30 sag 16 kayıp var
  Doktor a19 f1 yazdı ğeçermiyim kalırmıyım yardım edebilirmisiniz

 13. Umut yüztaş dedi ki:

  Merhaba bana dahilye doktorum 45a fıkra 10 yazmış elenmeye sebebemi sözleşmeli er için sağlık raporu alıyordum

 14. MUSTAFA ŞAHİN dedi ki:

  MERHABA BEN MUSTAFA 17 YILDIR DENİZ KUVVETLERİNDE UZMAN ÇAVUŞ OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM SÖZLEŞME YENİLEME MAKSADIYLA HASTANEDEN ALDIĞIM SAĞLIK KURULU RAPORUNDA KARAR ‘’TSK SAĞLIK YÖNETMELİĞİ GÖZ HASTALIKLARI MADDE -5-B-. F1 DİLİMİNE UYAR SINIFİ GÖREVİNİ YAPAMAZ, YÜZER BİRLİKLERDE GÖREV YAPAMAZ.’’ DENİLDİ. BUNUN BANA SONUÇLARI NE OLUR VE NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM? ( SAG GÖZÜMDE DOĞUŞTAN GELEN BİR HASTALIK OLAN GÖZ TEMEBELLİĞİ VAR İLK UZMAN ÇAVUŞ OLMADAN ÖNCE LAZER TEDAVİSİ OLDUM VE MESLEĞE BU ŞEKİLDE BAŞLADIM FAKAT İLERLEYEN ZAMAN İÇERİSİNDE GÖZÜMÜN DERECESİ DE İLERLEMİŞ DURUMDA KORNEA TABAKASI İNCELDİĞİ İÇİN TEKRAR LAZER DE OLAMIYORUM VE ŞU AN TEDAVİSİ BULUNMAMAKTA)
  1. MALÜLEN EMEKLİ OALBİLİYOR MUYUM ?
  2. SÖZLEŞMEM SAĞLIK SEBEBİ İLE FESİH Mİ OLUYOR ? FESİH OLURSA NE KADAR TAZMİNAT ALABİLİRİM ? İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİYORMUYUM VE ORTALAMA NE KADAR MAAŞ VERİLİR ?
  3. TSK DA HERHANGİ BİR BİRİMDE GERİ HİZMETE VERİLME DURUMU SÖZ KONUSU OLURMU ?
  4. MEMURLUĞA GEÇİŞ SÖZ KONUSU OLABİLİR Mİ ?

 15. nuh dedi ki:

  5 yillik uzm cavusum ilk saglik raprundada simdikindede talesemi tasiyiciligi cikti sözlesme yenilemeye engelmi dahiliyeci engel diyor

 16. Ahmet.. dedi ki:

  Piyadeyim ve konuşma bozukluğu var bende kodu nedir ve sınıf değiştirebilir miyim Teşekkür ederim

  1. Asker Noktası dedi ki:

   TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği

   Madde 36 – (Değişik madde: 06/12/2004 – 2004/8202 S.Yön/38. mad)

   A) 1. Klinik ve lâboratuvar bulguları tam olarak iyileşmiş veya tedavi ile baskılanmış romatizmal eklem hastalıkları.

   B) 1. Klinik ve lâboratuvar bulguları kesintisiz en az altı aylık tedavi veya takip ile tam olarak baskılanmadığı sağlık kurulu kararı ile gösterilmiş romatizmal eklem hastalıkları.

   AÇIKLAMA : Bu fıkra; subay ve astsubaylarda bir yıl tedavi süresi beklenerek; yükümlülerde en az bir defa ertesi yıla bırakma veya en az bir yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.

   2. Klinik ve lâboratuvar bulguları kesintisiz olarak altı ay sürmeyen ancak, son bir yıl içinde en az iki kez tekrarladığı sağlık kurulu kararı ile gösterilmiş romatizmal eklem hastalıkları.

   3. (Mülga fıkra: 16/06/2008 – 2008/13831 S.Yön/59.mad)

   4. Kas iskelet sisteminde kalıcı sekel geliştiği gösterilen hastalar (Arızanın yerine göre “Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları” ile ilgili bölümdeki maddelerin B dilimlerindeki fıkralar gereğince işlem yapılır.).

   C) 36 ncı maddenin A, B ve D dilimlerindeki hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet hâlleri.

   D) 1. Beden hareketlerini ileri derecede bozan romatizmal hastalık sekelleri (Arızanın yerine göre ‘Kas ve iskelet Sistemi Hastalıkları’ ile ilgili bölümdeki maddelerin D dilimlerindeki fıkralar gereğince işlem yapılır.).

 17. Sedat dedi ki:

  Merhabalar Uzman Çavuş sözleşme yenilemek için rapor aldım, 45-A-F10 + 52-A-F2 diye tanı konulmuş, 45-A-F10 tanısını buldum fakat 52-A-F2 tanısının ne olduğunu bulamadık, sözleşme yenileye engel olur mu acaba, teşekkürler.

 18. Sahil güvenlik adayı dedi ki:

  Merhaba . Sahil güvenlik uzman çavuşluk için heyet raporuna girdim. Safra kesemde 4 mm boyutunda polip çıktı. Engel midir?

  1. Asker Noktası dedi ki:

   Gecen de oldu, geçemeyende oldu. bilgileri elime ulaştı ameliyat olup safranı aldırırsan sorun çözülmüş oluyor bunun için doktora başvurman seni ayrıntıya kavuşturacaktır.

 19. Adem kaan dedi ki:

  Merhaba bir sorum olacaktı. Msü sağlık raporunda herşey sağlam dahiliye hariç. Doktor kansızlık ve demir eksikliği var dedi ve 35/a/2 den elendim 1 hafta sonra JSGA Var sıralamam iyi bu belirti ilaç takviyesi ile düzelebilir mi ? JSGA İçin Mülakata gitmek zaman kaybımı olur.

  1. Adem kaan dedi ki:

   Hemoglobin değeri 12.3 ondan elediler galiba

  2. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Adem, Demir eksikliği anemisi Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği MADDE 35’de yer almaktadır ve rütbeli askeri personel olmaya engel teşkil etmektedir. Hemoglobin düşüklüğü tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu hastalığın birçok sebebi vardır. Belirttiğiniz değer aşırı düşük bir değer değil. Uzmanlar tedavi ile hemoglobin 2-4 hafta içinde 1-2 g/dl artabileceğini söylüyorlar. Detaylı bilgi için bir doktora tedavi olmanızda fayda var.

 20. Taha dedi ki:

  Merhaba.Benim sol akciğerimde bronşektazi(bronş genişlemesi) teşhisi konuldu 1 sene önce.Belli aralıklar ile doktora gidiyorum.Nefes darlığı,öksürük ve balgam çıkarma oluyor gün içinde.Bu durumda askerlikten muaf olabilir miyim?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Taha, Fonksiyon bozukluğu yapmamış lokalize amfizem ve kronik bronşit, amfizem, bronşiyal astma gibi obstrüktif tip akciğer hastalıkları, minimal bronşektazi, uyku apne hastalarından pozitif hava yolu basıncı (PAP) titrasyonu sonrası apne-hipopne indeksi 15 (15 hariç)’ten düşük olanlar için askerliğe elverişlidir kararı verilir. Toplam alanı en az sağ orta lobun medial segmenti kadar olan lokalize bronşiektazi ve Fonksiyon bozukluğu yapmış kronik bronşit, amfizem, bronşiyal astma gibi obstrüktif tip akciğer hastalıkları, uyku apne hastalarından pozitif hava yolu basıncı (PAP) titrasyonu sonrası apne-hipopne indeksi 15 ila 30 (30 hariç) olanlar hakkında “askerliğe elverişli değildir” kararı verilir. Ayrıca ileri derecede solunum fonksiyon bozukluğu yapmış ya da arter kan gazları analizinde PaO2 değeri 70 mmHg’den düşük saptanan ve toplam alanı en az sağ akciğerin alt lobu kadar olan yaygın bronşiektazi, İleri derecede fonksiyon bozukluğu yapmış, klinik belirtileri de bulunan kronik obstrüktif tip akciğer hastalıkları, uyku apne hastalarından pozitif hava yolu basıncı (PAP) titrasyonu sonrası apne-hipopne indeksi 30 ve yukarısında olanlar hakkında da “askerliğe elverişli değildir” kararı verilir.

 21. Ayhan capkın dedi ki:

  Tanısal laparotomi geçirdim engel midir?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ayhan, Laparotomiler, askerlik görevine engel teşkil etmeyen karnın veya inguinal ya da perineal bölgenin ateşli silahla, travmayla veya delici ve kesici aletlerle yaralanmaları ve bunların komplikasyonsuz ameliyatları, komplikasyonsuz karaciğer, pankreas ve dalak rüptür ameliyatları ile primer sütür ve splenorafiler sekelsiz batın içi abse ameliyatları askerlik görevine engel değildir.

 22. Emrah dikçe dedi ki:

  Merhaba
  Benim kardiyoloji değerlendirmemde b6 notu düşülmüş askerliğe engel bir durum mu daha ikinci kurula girmedim.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Emrah, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen hastalıklar listesindeki “B” maddesi hastalıklarından herhangi birine sahip kişiler hakkında barış zamanında askerlik görevi yapamaz kararı verilir. Yalnızca “b6” bir hastalığı tanımlamamaktadır. Doktorun b6 ile neyi yazmak istediğini tam olarak anlayamadım. Yanlış bilgilendirmiş olmayalım.

 23. İsmail dedi ki:

  Merhaba ben dalak ameliyatı olacağım askerlikte yada uzman er-cavus alımında bi engel olurmu

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba İsmail, En az bir yıl süreyle devam eden ve kot kenarını geçen splenomegaliler, görüntüleme yöntemleri ile ortaya konan geniş dalak infarktları, organik nedenle oluşanlar hariç bütün splenektomiler, konjenital dalak yokluğu Uzman Erbaş olmaya engel teşkil etmektedir.

 24. Nur uslu dedi ki:

  Merhaba benim iman tahtası denen yer değilde onun yanındaki kikirdakta çok hafif cikiklik var bakınca belli olmuyor dokununca hafif bı hissediliyor sağlık açısından sıkıntı yaratmıyor bana bu güvercin göğsü bozukluğuna girip elenirmiyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Nur, Omurganın A/P planda ayakta çekilen grafilerinde 5 dereceye (5 dâhil) kadar olan eğrilikler Hava Harp Okulu öğrenci adayları hariç, tüm adaylarda sağlam kabul edilir. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına, Milli Savunma Üniversitesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç, diğer fakültelerde eğitim görecek öğrenci adaylarında omurganın A/P planda ayakta çekilen grafilerinde 10 dereceye (10 derece hariç) kadar olan eğrilikler öğrenci adaylığına engel değildir. Eğer bahsettiğiniz çıkıklık vücut hareket ve vazifelerini ileri derecede bozan veya görünüşü bozacak derecede şekil bozukluğu yapan eğrilik veya şekil bozuklukları değilse herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 25. Serhat dedi ki:

  Merhabalar MSÜ de A47-f1 ve A40f4 kodları yazdı dahiliye ve karidiyoloji hastalık sorun eder mi

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Serhat, A40f4 tanısı askeri fakülte ve yüksekokullarda öğrenci olmaya engel teşkil etmemektedir. A47-f1 tanısı hakkında ise TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde askeri öğrencilik için detaylı bilgi bulunmamaktadır.

 26. Soner dedi ki:

  Merhaba kardeşim ben 4 yıldır uzman çavuşum bu sene bende fmf hastalığı çıktı ilaç tedavisi alıyorum önümüzdeki sene tekrar sağlık raporu alınacak bu hastalık sorun teşkil edermi?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nun “Hizmet Süresi” başlıklı 5’nci maddesi ve Uzman Erbaş Yönetmeliğinin “Sözleşmenin Uzatılmasında Uygulanacak Esaslar” başlıklı 12’nci maddesi gereğince, normal olarak uzman erbaşlar, sözleşme süresinin bitiminde terhis edilirler. Bunlardan sözleşmelerinin yenilenmesini isteyenlerin istekleri, müteakip sözleşme süreleri bir yıldan az, beş yıldan fazla olmamak kaydıyla uzatılabilir. Bu yeniden görevlendirmede aranan şartlardan biri Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen sağlık niteliklerine sahip olmaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre ise Komplikasyonsuz ailevi akdeniz ateşi (FMF) ile Komplikasyonlu ve tedaviye yanıtsız ailevi akdeniz ateşi hastalıkları “Uzman Erbaş Görevine Devam Eder” raporu almak için engel teşkil etmektedir. Detaylar için Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği MADDE 45’in B ve D fıkralarını inceleyebilirsiniz.

 27. berkay dedi ki:

  Msü sağlıkta a53f1 koduyla iyi huylu böbrek kisti tanısı koyuldu subay yada astsubaylığa engel mi

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Berkay, Yapılan kontrollerde hakkınızda “Genel vücut ve böbrek fonksiyonlarını bozmayan böbrek, pelvis renalis, üreter ve mesanenin şekil bozuklukları, iyi huylu tümörleri, konjenital anomalileri, nedeni bilinmeyen izole mikroskobik hematürileri.” hastalıklarından birine sahiptir tanısı konmuş. Bu tanı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği MADDE 53’te belirtilmektedir. Bu belirtilen hastalıklardan herhangi birine sahip olan kişiler MSÜ ve diğer rütbeli personel alımlarında sağlam kabul edilir. Bu hastalıklar Subay ve Astsubaylığa engel değildir.

 28. Kader dedi ki:

  Merhaba. Kanım 11 olması gerekirken benim 10 çıktı doktorda demire eksikliğine bağlı anemi yazdı. Heyetin geçirme durumu nedir sizce çok düşük olmadığı için geçirir mi yoksa doktorun tanısınamı bakar direk

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Kader, Demir eksikliği anemisi Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği MADDE 35’de yer almaktadır ve rütbeli askeri personel olmaya engel teşkil etmektedir.

 29. Alper dedi ki:

  S1 vertebra posteriorda füzyon tanısı kondu Msü’de askeri ögrenci olmaz dendi heyette elendim.İtiraz ettimve gata ya gidicem sizce gata da geçirirler mi

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Alper, Hastalığınızın ne derecede olduğunu ve vücut hareket ve vazifelerinizi bozup bozmadığını bilmediğimiz için net bilgi vermek doğru olmaz.

   1. Alper dedi ki:

    Düşük derece galiba çünkü doktor askeri ögrenci olabilirsin dedi ama heyet eledi ben de itiraz ettim.

 30. Murat dedi ki:

  Merhaba jandarma astsubaylığa Akdeniz anemisi taşıyıcılığı engel midir?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Murat, Komplikasyonsuz ailevi akdeniz ateşi (FMF) ile Komplikasyonlu ve tedaviye yanıtsız ailevi akdeniz ateşi hastalıkları Harp okulları için engel teşkil etmektedir. Detaylar için Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği MADDE 45’in B ve D fıkralarını inceleyebilirsiniz.

 31. Oğuz dedi ki:

  s1 vertebrada posterior füzyon defekti izlenmiştir.yazıyor tomografi istediler msü karaya engel midir

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Oğuz, Hastalığınızın ne derecede olduğunu ve vücut hareket ve vazifelerinizi bozup bozmadığını bilmediğimiz için net bilgi vermek doğru olmaz.

 32. İsmail dedi ki:

  L5 sakrolize tanisi msü astsubayliklar için elenme sebebimidir ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba İsmail, Tek ve çift taraflı sakralizasyon, tek vertebrada lumbalizasyon Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına eğitim görülen diğer fakültelere alınacak öğrenci adaylarında sağlam kabul edilir. Ancak Hareket, his veya stabilite bozukluğu yapan spina bifida, spondilolistezis, sakralizasyon, lumbalizasyon ile ileri derecede hareket ve his bozukluğu yapmış sakralizasyon, lumbalizasyon, spina bifida, omurganın konjenital malformasyonları Subay ve Astsubaylık için engel teşkil etmektedir.

   1. İsmail dedi ki:

    Doktorun insiyatifinemi kalıyor demek istiyorsunuz

 33. Denizharp dedi ki:

  Merhaba Deniz Harp okulları için sağlık mülakatlarına girdim. Akdeniz ateşi hastalığı yani fmf için 3 yaşındayken genetik testin taşıyıcı olarak çıkmış ve ilaç kullandım sağlık mülakatında 2018de yazdırılan bir ilaç çıktı ama bir rahatsızlığım yok ve yıllardır ilaç kullanamıyorum taşıyıcı olmak engel mi geçer miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, Komplikasyonsuz ailevi akdeniz ateşi (FMF) ile Komplikasyonlu ve tedaviye yanıtsız ailevi akdeniz ateşi hastalıkları Harp okulları için engel teşkil etmektedir. Detaylar için Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği MADDE 45’in B ve D fıkralarını inceleyebilirsiniz.

 34. Şafak dedi ki:

  Özel kuvvetler için tam sağlam raporu alıcm ama göz doktoru sağ 1 sol 0.75 A7F1 e göre uygundur yazdı sizce ne olur.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Şafak, Görevde bulunan subay, astsubay, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve erlerden komando, paraşüt, özel harekât ve arama kurtarma özel ihtisasları ile kurtarma yüzücülüğüne seçilecekler tam sağlam olmalı veya hastalıkları, Hastalıklar Listesinin (A) diliminde bulunmalıdır. Ancak bunlardan Hastalıklar Listesinin (A) dilimine giren ve 1.00 diyoptiriyi aşan miyopi, hipermetropi ile astigmatizması olanlar ile diskromatopsisi bulunanlar bu görevlere seçilemezler. Tam Sağlam Olma şartı demek TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde hiçbir madde almamak anlamına gelmektedir. Hakkınızda Madde 7 fıkra A1 e giren bir hastalık teşhisi konduğu için muhtemelen bu görevlere seçilemez kararı verilir.

 35. Serkan dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar Telasemi minör Deniz Harp okulu için engel teşkil eder mi.. Teşekkürler

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Serkan, FMF hastalığı Harp okulları için engel teşkil etmektedir. Detaylar için Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği MADDE 45’in B ve D fıkralarını inceleyebilirsiniz.

 36. Bekir dedi ki:

  Merhaba Jandarma Uzman Erbaş için heyet raporu alıcam ortopedi doktoru 66a1 kodu ayak grafiği sol 14 sağ 16 derece yazdı elenir miyim?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Bekir, Belirttiğiniz derecelerde 66a1 sağlık raporu verilen kişiler için yardımcı sınıflarda Astsubay olur ancak Muharip sınıflarda görev alamaz kararı verilir.

   1. Rahmi dedi ki:

    Okullara girmek için muharip sınıf şartını sağlamak şart mıdır

 37. Bahadır dedi ki:

  Merhabalar sözleşmeli er heyetinde bi bölümden elendim itiraz ettim ama itiraz sürecim bazı sebeplerden dolayı uzadı 45 gün süreyi bi kaç gün geçsem sorun olurmu

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Bahadır, Eğer Fiziki Kontrol Aşamasında elendiyseniz itirazınızı o anda yani sınav merkezinden ayrılmadan yapmanız gerekirdi. Diğer sağlık konularında itiraz ise şu şekilde; Sağlık Bakanlığına bağlı TSK sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarınca temin sürecinde bulunan adaylara ilişkin verilen raporlara tebliğ tarihinden itibaren üç iş günü içinde itiraz edilebilir.

   .

   45 gün süresi kuralı tüm sağlık işlemlerinin sonlanacağı konusunda geçerlidir. Bu kural şunu ifade eder; “En son adayın hastaneye sevk tarihinden itibaren sağlık raporu işlemleri en geç 45 gün sonunda tamamlanır, bu tarihten sonra Personel Temin Dairesi Başkanlığına gönderilen sağlık raporlarına işlem yapılmaz ve raporu ulaşmayan, geç ulaşan, hatalı rapor düzenlenen adayların adaylıkları sonlandırılır.”

   .

   Yani sizin hastaneye sevk işlemlerinizi başlatmanız, onların olumsuz karar alması, sizin itiraz etmeniz, itirazınıza karar verilmesi, eğer itirazınız kabul edilirse 3. hakem hastaneye gönderilmeniz onların tedavi edip sonucu Personel Temin Daire Başkanlığına gönderilmesi maksimum 45 günde olmalıdır. Bahsettiğiniz 45 gün bu.

   .

   Sonuç olarak bu olumsuz kararın size tebliğinden itibaren en geç 3 gün içerisinde itiraz etmeniz gerekir. İtiraz süresini geçirirseniz itiraz hakkınızı kaybedersiniz.

 38. İbrahim dedi ki:

  1.derece karaciğer yağlanması askeri heyetten gecebilirmi

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba İbrahim, Karaciğer transaminaz enzim düzeylerinde normalin üst sınırının iki katına (iki kat dahil) kadar fonksiyon bozukluğuna neden olmuş hepatosteatoz, etiyolojisi bulunamayan ve karaciğer biyopsisinde minimal reaktif değişikliklerin varolduğu normalin üst sınırının iki katına (iki kat dahil) kadar olan karaciğer transaminaz enzim yükseklikleri, etiyolojisi bulunamayan ve karaciğer biyopsi sonucunun tamamen normal bulunduğu tüm karaciğer transaminaz enzim yükseklikleri asker olmaya engel teşkil etmez. Fakat Biyokimyasal ve histopatolojik olarak düşük veya orta aktiviteli kronik hepatitler, steatohepatit, karaciğer transaminaz enzim düzeylerinde üst sınırın iki katından fazla artış ve karaciğer biyopsisinde minimal reaktif değişiklikler tespit edilen hepatosteatoz, kronik veya tekrarlayıcı intrahepatik kolestaz askerliğe engel teşkil etmektedir.

   1. Mustafa dedi ki:

    Merhaba karaciğer büyümesi 170mm geçer mi acaba yönetmelikte bulamadım

 39. Gürkan dedi ki:

  Hocam merhabalar kolay gelsin. Bana a7f1 tanısı koydu doktor. tam ( -1.00 )
  tam( -1.00 ) yazdı ve renk körlüğü yok normal yani . R.G > N yazdı geçer miyim ? Teşekkür ederim.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Gürkan, Belirttiğiniz göz hastalığı değerleri hastalıklar listesinin A diliminde yer almaktadır. Yani askerliğinizi yapmanıza engel teşkil etmemektedir.

 40. Bahadır dedi ki:

  A22F1 tanısı nazal septum deivasyonu sözleşmeli er olmamam engelmidir elenirmiyim sizce

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Bahadır, TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği MADDE 22’de açıklanan sağlam kabul edilme şartlarını sağlamayan Septum Deviasyonları Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Er olmaya engel teşkil etmektedir.

   1. Bahadır dedi ki:

    Yapma be 🙁

   2. Bahadır dedi ki:

    Hocam 22. Maddeyi okudum septum deivasyonunu kapsıyor ama anlayamadım

 41. ffff dedi ki:

  askerlikten muaf olmak için göz görme oranı derecesi kaç olmalı??

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, Bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Askerlik Göz Muafiyeti Şartları adresini ziyaret edebilirsiniz.

   1. Ffff dedi ki:

    Teşekkürler

 42. ilzay dedi ki:

  merhabalar çarpık bacaklar hho ya engel olur mu? kaç derecenin altında sorun yaratmaz?

 43. efe dedi ki:

  Merhaba hayırlı aksamlar A59F1 maddesı ne içermekte omuz klavikula kemıgı kırıldı ve platın takıldı uzman erbas olur olamaz ve komando olur olamaza yonlendırıldım sonuc ne cıkar ???

 44. Kaan dedi ki:

  A63f3 sakralizasyon kara harp için elenme sebebi midir lütfen cevaplar mısınız

 45. Filiz dedi ki:

  İyi günler benim oğlum askere gitti.9ml beyincik sarkması var baş ağrısı çok oluyor askerlikten muaf olabilirim. Bu hastalık nadir göründüğü için muaf durumu TSK de belirtiliyor ne yapmamız lazım

 46. Resul dedi ki:

  Arkadaşlar bana A63F3 L5 sakralizasyon dedi hava deniz kara hangisi olursa subaylık istiyorum (HHO kontrollerinde doktor dedi)elenme sebebi midir nisan 2020 yönetmeliğini bulamadım bilen birileri yardımcı olabilir mi?

  1. Resul dedi ki:

   buna ek olarak ben düzenli spor yapan birisiyim 8 tane lisansım var farklı farklı branşlarda ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım bu zamana kadar ağrı hareket kısıtlaması vs olmadı (spor mülakatında koşum 1dk 2 sn mekik 1 dkda 48 tane)

  2. Kaan dedi ki:

   Dostum bana da aynı tanı koydular geçtin mi söyler misin

 47. Tulin dedi ki:

  A17 F3 kişilik bozukluğu tanisi konulmuş biri askere alinir mi

 48. arda dedi ki:

  hazır olda dizlerim ve ayak bileklerim birlesiyor fakat arada boşluk kalıyor. elenme sebebi midir

 49. kazım dedi ki:

  bir sorum olacak tı 1.5 yaşımdan itibaren kalsiyum ve metobolizma eksikliği tedevi aslıyorum yaşım 24 devam tedaviye 5 sene önce konulan kas uyuşması ve kasılma tanısı var bu durum engel mi ve ağır işlerde çalışamama durumum var

 50. Kazım dedi ki:

  bel düzleşmesi d1 veya d2 subay olmaya engelmi

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba kazım, D dilimindeki hastalık grubu askerliğe el verişli değildir demektir.

   1. Kazım dedi ki:

    peki bel düzleşmesi için egzersiz verildi.Bu sorun Egzersizle ortadan kalktıktan sonra olabilirmiyim.Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim sağolun.

    1. Admin Asker dedi ki:

     Ben tşk ederim, tabi ki olabilirsiniz. geçmiş olsun.

 51. Mehmer dedi ki:

  Hocam benim yas 23 boyum 170 kilom 50 geldi belimde ise l3‐4‐l4‐5 fıtık tanisi cikti ic hastaliginda ise hebatit b pozitif cikti haftaya heyete girecegim sizce sonuc ne olur bi yardimci olsaniz…

 52. Adil dedi ki:

  Gamze hani benim köprücük kemiğim kırıldı şuanda görevdeyim çanta taşımak sıkıntı yaratıyor doktora gittim58a1 yazdı hangi maddeyi yazsa komando olamaz alabilirim

  1. Adil 58 B ile başlayan kod yazsa idi komondo olamaz yazarlardı muhtemelen

 53. Emincan dedi ki:

  Kansızlık askeri öğrenci adayları için elenme sebebi mi?

  1. Kansızlık dediğin hemoglabin değerin ise ve tedavi ile giderilebilecek ise problem olmaz muhtemelen emincan

 54. Emincan dedi ki:

  Abi kansızlık elenme sebebi mi ?

  1. Tedavi edilebilen bir şekilde ise muhtemeln problem olmaz Emincan

 55. Emincan dedi ki:

  Abi kansızlık askeri öğrenci olmaya engel mi ?

  1. Emincan Askeri öğrenci alımlardında TSK Sağlık yeteneği yönetmeliğine bakılır, senin kansızlık kronik bir rahtasızlık ise sana bir teşhis konulması gerek o teşhisi bize gnonderirsen kontrol ederiz

 56. Hasan dedi ki:

  Bende dalak büyümesi var dalagim 15 cm cıktı bu askeri öğrenci olur raporu almaya engelmidir acil cevaplarsanız sevinirim

  1. Hasan Dalak Büyümesinin nedeni belli mi eğer patolojik bir durum söz konusu ise muhtemelen olumsuz rapor çıkar. eğer fizyolojik ise doktorun değerlendirmesine bapğlı birazda

   1. Hasan dedi ki:

    Komutanım ve ayrıca bende kot kenarını geçmiyor diye yazıyodu

    1. normal sınırlar içinde demek hasan

 57. Serabiavet dedi ki:

  Jandarma astsubay sınavlarına girdim23 24 mayıs tarihinde sonuç bekliyoruz malum falat bende böbrek ağrısı başladı dra gittim taş varmış kırma işlemi yapılacak eğer rapor almaya gittiğimde taş çıkarsa elenirmiyim? Üroloji böbrek ultrasonu çekiyormu yardımcı olurmusunuz??

  1. Sercan, böbreklerinde kronik bir rahatsızlık yoksa problem çıkmaz muhtemelen, taş kırılıdktan sonraki durumu değerlendirir nefroloji doktoru

 58. mine dedi ki:

  merhaba guatr hakkında bilgi almak istiyorum gamze hanım.hashımato fakat ilac kullanımı yok elenme sebebi midir?

  1. Mine, bu kararı iç hastalıklaraı yada endokrinooji uzmanı verebilir, TSK Sağlık yeteneği yöentmeliğine göre hashimoto ile ilgili direkt bir madde yok, hormon bozukluluğunun derecesine göre elenebilir yada elenmeyebilir

 59. israfil dedi ki:

  Artroskopik kapali kol ameliyati astsubayliga engelmidir

  1. İsrafil ameiyatla tamamen geçmiş ahatsızlıklar genel olarak engel olmuyor ama bu ameliyatın sebebi ne ise na göre TSK sağlık yeteneği yönetmeliğine bakmak gerekir BU haberimizde TSK sağlık yeteneğini açıkladık (Tıkla) Dikkatlice oku lütfen

 60. israfil dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 2 til once kolum cikdigindan dolayi kapali omuz ameliyati oldum 4 yerde gieis yaptilar kucuk kesikler va icerde yirtik varmis bide kucuk vida seklinde bise ile kolu sabitlediler sıkinti yaratirmi icerdeki kola sabitlenen vida rontgende gorunuyor gecirirlermi cevaplarsaniz sevinirim şimdiden tesekkurler

  1. İsrafil, yapılan ameliyatın askerlik yapmana engel olup olmadığına doktor karar verebilir. bu bakımdan buradan kesin bişey soylemek imkansız

 61. Ferhat dedi ki:

  MERHABA sol omuzumda 23 cm dövme var acaba sıkıntı olurmu yazlik kıyafet gomlek fln giydigimd3 gözükmüyor ama bi yardimci olurmusunuz

  1. Ferhat, TWSK Sağlık yeteneği yöentmeliğine göre vucutta bulunan dövelemlerden görünmeyen yerlerdeki dövme boyutu 20 cm kareyi geçmeyenler için problem olmuyır ama değerlendirme yapan hekim parçalı olan dövmeleri değerlendirebiliyor

   1. Ferhat dedi ki:

    Görünmeyen kısım dediginiz nasil oluyor yani yazlık kıyafet giydiğimiz de benim tam kapatıyor dirsegime kadar gelmiyor bile omuzdan basladigi icin ama 23 cm uzunlugunda 3cm icin e elenirmiyim yani veya sildirse yapicam felan desem ?

    1. Ferhat, göğüs bölgesi diz sütü ve dirsek omuzun üzeri görünmeyen bölgen sayılır. Sİldirme sonucu genede iz kalacaktır zaten tsk sağlık yeteneği yönetmeliğinde dövme olarak değil yara izi, doğum izi ve belirgin renk faklılığı olarak yazıyor

 62. Tarık Erdemir dedi ki:

  A/17 F 3 nedir geçer mi kalır mı
  Anlayamadık

  1. Tarık hangi alımlar için bu kodu verdiler sana uzman çavuş mu yoksa kara harp okulu mu yoksa meslek yüksek okulu mu

   1. TARIK dedi ki:

    Kara Harp Okulu

    1. Tarık bu uyum bozukluğu ile ilgili bir kod bunun HAstalıklar ve arızalar tablosunda kaşılığı yok muhtemelen olumlu çıkar, Allah yardımcın olsun

     1. TARIK dedi ki:

      Merhabalar, İlk heyet olumsuz verdi. İtiraz ettik. Olumlu çıktı. Devamı hakkında bilgi verebilir misiniz?

     2. tarık şimdi 3. hastaneye sevk etmesi gerek sizi il sağlık müdürlüğü oradan çıkacak sonuç kesin sonuç olacak artık

  2. kazım şen dedi ki:

   Bende aynı tanıyı aldım sonuç ne oldu sizin

 63. Sui07 dedi ki:

  Burun eğriliği uzmanlığı etkilermi

  1. eğrilik genel görünümü bozuyor ve neefes almana engel oluyorsa muhtemelen heyet raporundan elenirsin suat

 64. Sidar dedi ki:

  Bende a63f3 sekralize tanısı konuldu heyet daha belli olmadı elenme sebebimidir ?? Kara harp okulu icin girdim

  1. Sidar, TSK Sağlık yeteneği yöentemeliğine göre baktığımızda Teğmen rütmesinden Kıdemli Albaya kadar olumlu görünüyor ama kesin bilgi değil tabii hakkında hayırlısı olsun

  2. Kaan dedi ki:

   Dostum bana da aynı tanı koydular geçtin mi

 65. duygu burak dedi ki:

  merhaba 4 yil once safra tasinin safra girisini tikamasi nedeniyle keseyi mikro cerrahi ile aldilar.safra kesesi organ eksiksigine giriyor mu? subay olabilir miyim?

  1. Duygu konu ile ilgili TSK Sağlık yeteneği yöentmliğine bakmak gerekir. bahsettiğin ameliyuat subay olmaya engel midir kontrol edip yazalım

 66. Cengizhan dedi ki:

  Merhabalar ben harp okullarına başvurdum, fiziksel mülakatı ve sözlü mülakatı geçtim daha sonra sağlık testine girdim hepsinden sağlam aldım fakat cildiyeci saçımda beyaz teller olduğu için bana A30F1 yazdı, heyet askeri öğrenci olur raporu verebilir mi?

  1. Cengizhan, Tssk Sağlık yeteneği yönetmeliği Hastalıklar ve arızalar tablosunda 3. Maddenin A diliminde bulunmuyor. muhtemelen problem çıkmaz.

   1. Cengizhan dedi ki:

    Teşekkür ederim yarın saat 11de açıklanacak haberdar edeceğim.

 67. Emrah dedi ki:

  Merhaba ben p.uzm.cvs. daha önce kalpten supravetrikuler taşikardi rahatsızlığından dolayı Ablasyon operasyonu geçirmiştim saglik rapporunda A42F-9 yazıyordu yeni sağlık yönetmeliğinde bunun karşılığı
  nedir. Ogrenebilirmiyim teşekkürler

  1. Emrah Kod farklı olabilirmi çünkü bu kodun karşışlığı yok 8 fıkra var sadece bu kodda

   1. Emrah dedi ki:

    2015 yılında almış olduğum raporun Teshis bölümünde: I47.1 supravetrikuler taşikardi (Başarılı Avnrt yavaş yol Ablasyon uygulaması) yazıyor. Yeni sağlık yönetmeliğinde karşılığı nedir göreve devam edermiyim

    1. Emrah TSK Sağlık yeteneği yönetmeliğinin KAlp hastalıkları başlığına (MADDE42) ye bakmalısın. burada sana uyan bölümü bize gonderirsen kontrol edebilirz

 68. ömer dedi ki:

  böbrek taşı çıktı ama yönetmenliğe baktım böbrek boyut ve foksiyonları düzgünse önemli değil okudum doğrumu 53A2 sanırım kodu da

  1. öMER a53f1 ise Muhtemelen problem olmaz.

 69. selin dedi ki:

  merhaba ben 17 yaşındayım JANA olmak istiyorum tek sıkıntım gözlük kullanıyorum gelicek yıl 18 yaşıma girdikten sonra göz çizdirme ameliyatına gireceğim.Mülakat günü sağlık testinden geçebilirmiyim?

  1. Selin, JANA yani jandarma astsubay olmak istiyorusan, oncelikle Milli Savunma Üniversitesi Astsubay meslek yüksek okuluna gitmelisin, fakat 2 yıldır bayan astsubay alınmıyor, sen mezun oluncaya kadar değişebilir. gözülk ise TSK Sağlık yeteneği yönetmeliğine bakmalısın Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla) Dikkatlice oku lütfen

 70. Gazi dedi ki:

  Kolay gelsin ben Uzmn erbaş olarak halen görev yapıyorum operasyon sırasında yanımda eyp patlatması sonucu yaralandım ve bacağım kısalık meydana geldi kulağımda çınlama ve raporuma yazılmayan kolumdaki his kaybı böyle bi rapor düzenleyip birligime gönderdiler aklıma gelmeyen arızalarda oluştu bacak kısalığı,his kaybı bunlar gazilik verilmesi için yüzde kaç gerekli ki komando olamaz Uzmn erbaş olur yazıp gönderildi rapor tekrar heyete girip rapor alacağım görev yapar/yapamaz diye bilgi verirseniz.

  1. Serhan, 5510 sayılı kanunun ilgili maddelerine göre Kamu görevlileri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü, kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalılar malul sayılır. ” denilmekte bu durumda engelli raporu alırken yuzde 60 ve yukasırı engel durumu gazi sayılman için yeterli olması gerekiyor, Obir onceki aldığın raporda eğer düşük ise yenisine başvurman için engel durumunda değişiklik olmlası gerekiyor, buradan yeni eklenen engel durumların için sağlık kuruluçşunda tekrar sağlık kuruluna girmelisin

 71. C dedi ki:

  Iyi günler secim aramalarında sağlık kurulu raporu için bir sure dikkat eksikliği ilacı kullanmak etkilermi doktorum 3 doktorlu tedavinin sonuçlandığı ve tamamlandığına dair rapor verdi yeterli olurmu

  1. Cenil, dikkat bozukluğu sağlık raporunun olumsuz çıkmasına neden olabilir. Fakat kisa süreli ise nasıl olur bilemiyorum. Bu konuda karari doktor degil de muhtemelen heyet karari olumsuz cikarsa sorun olur muhtemelen. Hakkında hayırlısı olsun…

 72. Emir dedi ki:

  Sağlık raporu filmlerin geç çıkması nedeniyle 33 gün sonra hastane yollarsa kabul edilirmi

  1. Emir, seçim aşamalarını son gunu itibari ile 30 gına kadar gonderilen tüm raporları kabul ederler. muhtemelen seninki de çoktan gitmiştir zzten

 73. Hanifi dedi ki:

  Jandarma astsubay sağlık raporu göz derecesi kaç olmalıdır ?

  1. Hanifi, Bu konu şe iltigli TSK Sağlık yeteneği yönetmeliğine bakmak gerek, Bu haberimizde ayrintili olarak anlatmistik dikkatlice oku lütfen

 74. Mustafa dedi ki:

  Hayirli geceler hepatit b tasiyicisiyim ve simdide astim cikti komando birliginde gorev yapiyorum bu yilin son7nda tekrar sozlesme yenileyecem bbenim durumum ne olur tskler.

  1. Mustafa, sözleşmeyi, yenileme açısından problem olmaz ama uzman erbaş olarak başvuru yapacksan, taşıyıfı olduğundan hasta sayılmazsın, ama astım eforlu ekg de problem çıkarabilir, doktor değerlendirecek.Hakkında hayırlısı olsun

 75. Harun dedi ki:

  Merhaba hepatit b tasiyicisiyim yaklasik 3 yildir gorev yapiyorum yeni yasaya gore hepatit b tasiyicisi olmam beni etkiler mi tsk goreve devam eder miyim

  1. yasalar geitye doğru ilemez Harun, bu bakımdan sıkıntı olmaz merak etme

   1. Harun dedi ki:

    Tskler peki malulen emeklilik icin ne kadar hizmet gerekir kimi diyo 8 kimi 10

    1. Harun, Malulen emeli olmak iin SGK nuın ilgili mevzuatına bakmak gerekir. senin için yarın bakalım

     1. Harun dedi ki:

      Tmm tskler?

 76. Sevinç dedi ki:

  Tekrardan merhaba yanık ile ilgili görünmeyen yerde %50 görünen yerde %20 yanık dövme izi olabilir diyorlar bu sizce doğru mu?

  1. Sevinç görünen yerde 20 cm kare görünmeyen yerde 40 cm kareye kadar müsadee var. bu bakımdan problem olacağını sanmıyorum

   1. Sevinç dedi ki:

    Ordaki yönetmeliğe bakmışlar 10cm yazıyormuş görünmeyen yerde tam olarak emin değilim kaç santim olacağından herkes ayrı ayrı konuştuğu için kesin bilgi mi?

    1. Sevinç 10 cm uzunluğu, 2 cm genişliği varsa zaten 20 cm kare oluyor, ikisi de doğru yani

     1. Sevinç dedi ki:

      Benim nişanlıma 40 cm kare yazmışlar fazla olmuyor mu geçer mi emin olamadım

     2. görünmeyen yerde ise problem olmaması lazım sevinç hanım..

     3. Sevinç dedi ki:

      Çok teşekkür ederim Gamze hanım

 77. EMre dedi ki:

  Merhabalar uzmanlık için heyete girdim sonucunu bekliyorum cildiye sol bilek içinde 5-6 cm tatuaj var dedi birde urolojiden varikosel var dedi olumsuz sonuclanır mı?

  1. varikoselden bir kaç elenen oldu ve itiraz ettiler, eğer elenirsen sende itiraz edersin

   1. Sayın gamze yeşil dedi ki:

    Peki ya dövme? Sıkıntı olur mu fotografını gonderebilirim

 78. Ali dedi ki:

  Safra kesesini aldıran bir kişi uzman erbaş olabilir mi? Admin doğru ve net bir cevap verirsen sevinirim

  1. Ali, Safra kesesinin aldırma nedeni önemli bize soylersen bakalır TSK sağlık yeteneği yönetmeliğine

 79. Uğur dedi ki:

  17A/F.2 (gecirilmis madde kullanim bozukliğu) uzman cavus olmaya engelmi?

  1. Uğur, Bu maddeye göre Sağlık Kurulundan Olumsuz rapor çıkar muhtemelen

   1. Uğur dedi ki:

    Öyle oldu zaten itiraz ettim ama karar değişirmi bilmiyorum..

 80. omer furat dedi ki:

  hepatit b taşıyıcı olmak uzman erbaşlığa engel mi değil mi çoğu sitede tam anlamıyla cevabını bulmuş değilim Sizde biliyorsanız yardımcı olabilir misiniz

  1. Hapatit B taşıyıcısı olmak, hasta olmak anlaıman gelmiyor, TSK Sağlık yeteneği yönetmeliğine göre A52F2 koduna uyuyor, Hekim çıkan testlere gore sonu yazacaktir

 81. Kadir dedi ki:

  Selamaleyküm benim heyette cildiye doktoru sağ alt kolda 10 cm dövme yara izi war yazdı birde sağ üst kolda 20 cmden büyük dövme war yazdı, Yanınada 29/A/1 yazdı.KBB doktoru burunda et war dedi oda A ile ilgili bi kod yazdı bundan heyette kalor mıyım??

  1. Kadir Eğer 20 cm den buyuk ise kalma ihtimalin yuksek. itiraz edersin kalırsan

   1. Merhaba dedi ki:

    Sol bilek içinde 5-6 cm sıkıntı olur mu

    1. ondan problem çıkmaz muhtemelen,

 82. Süleyman dedi ki:

  Merhabalar bana rsdyolojoden herşey böbrek büyüklükleri normal sol böbrek aşada yazdı tanıya elenirmiyiz sizce ?

  1. Böbrek Fonksiyonlarında problem yoksa sıkıntı olmaz süleyman merak etme

 83. Yahya dedi ki:

  Afd-1 hocam yazi ortepedi durumunda herhangi bir siķinti olurmu

  1. Yahya Kod eksik A45F1 gibi bişey yazması lazım o kodu gonder kontrol edelim

   1. Yahya dedi ki:

    Kod 8315 oppe ADF-1 YAZIYO HOCAM NUMARANIZ VARSA BEN RAPORU SIZE YOLLASAM

    1. askernoktasi@gmail.com adresine fotoğraf olarak gonderebilirsin

     1. Yahya dedi ki:

      Fotorafi gönderdim geldimi acaba

     2. Geldi yahya orada A59 F1 yazıyor. buna göre aslında Komondo olamaz Uzman Çavuş olabilir çıkması lazım, rapor sonucu olumsuz çıkarsa itiraz et muhtemelen hakem hastanede olumlu çıkar

     3. Yahya dedi ki:

      59af1 19af1

 84. Yilmaz dedi ki:

  Gamze hanim nisan ayinda uzman onbasi basvurusunda bulundum aradan 2 ay kadar zaman oldu grup halinde oldugunu soylemistiniz 22 mayis gunu msb adresine girdim tc kimlik numarami sorguladim kayitlarda bulunamamaktadir dedi ve bugunde sonuclar aciklanmis ayni seyi birkez daha karsilastim basvuru yaptim aday numaramda elimde neden hic biyerden haberdar olamiyorum yardimci olursaniz sevinirim

  1. Yılmaz, Edindiğimiz bilgiler Işığında Mart ayında başvuranları çağımışlar, nisn ayında başvuranları da haziran içinde açıklanacağını söyleyebiliriz. Senin gibi bekleyen çok aday var.

 85. Serkan dedi ki:

  İyi akşamlar admin bi sorum olacak. Acil cevaplarsanız sevinirim. Bütün doktorlardan sağlam yazısını aldım sadece dahiliye doktoru 45A12 yazdı. Heyetten nasıl bir sonuç çıkar? Eğer heyetten geçemezsem itiraz edeceğim. İkinci hastaneden geçme ihtimalim var mıdır??acil cevap lütfen

  1. Serkan, karaciğer ile iglili bir problemden bahsetmiş, sonuç olumsuz çıkarsa ityiraz et başka bir hastanede durum değişebilir.

  2. ömer dedi ki:

   kardeşim cevap alabıldınmı aynı tanı bendede cıktı
   vede sonuc ne oldu

 86. Deniz dedi ki:

  Merhaba ben sivil memurluk için başvurdum muayenede Dr sağ 10/10 sol 9/10 yazmıştı %10 göz tembelliğin var dedi bir de A7f1 kodu yazmış ama kurulda A7f1,2 yazmışlar ve bir gözüm 9/10 olduğu için 76. Maddeden olumsuz rapor verdiler itiraz ettim başka hastanede tekrar göz muayenesi olacağım sizce sonuç değişebilir mi ?

  1. Deniz, Gittiğin hastane de de tekrar kontrol edecekler orada da ayı sonuç çıkarsa elenirsin, ama sonuçlarda farklılık varsa doktorun inisiyatifine kalabilir.

 87. Sinan dedi ki:

  A52 f3 kodu verildi komando olarak askerliğimi yapıyorum süreç nasıl olur başka birliğe mi gonderilirim

  1. Sinan Uzman Erbaş Olamk için başvurduğunda bu kodu verdiyse, komondo olamaz raporu çıkar muhtemelen, bunu birlk komutnalığına iletirsen komondo olamayacağın iiçn muhtemelen başka bir birliğe gönderirler seni

 88. Ali dedi ki:

  Admin bende safra kesesinde polip tesbit edildi ve elendim bir sonraki alımlara kadar ameliyat olsam gecebilirmiyim yani onunda tedavisi safra kesesi tamamen o zaman aldırırsam geçermiyim yoksa hiç sansım kalmaz mı safra kesesini aldırdıgım için

  1. Ali, safra kesesinden senin isteğine göre almazlar, gerek duyarlarsa alırlar değişlse sazen muhtemelen ilaç tedavisi ile geçer, bir sonraki alımlara kadar iyileşirsen sıkıntı olmaz

   1. Ali dedi ki:

    Bu poliplerin tedavisi yokmuş dr. Öyle söyledi safra kesesi tamamen alınmalıdır dedi demek istedigim o organı aldırırsam sonuç nasıl olur heyet geçer raporu verir mi ilaç tedavisi yokmuş tek secenek tıpta

    1. ALi o halde organ eksik olmuş olacak, hakkında hayırlısı, sağlığın herşeyden onemli , tedavini ol herşeyin hayırlısı

 89. Yilmaz dedi ki:

  2. Grup aciklandimi

  1. Hayır Yılmaz 1. Grupların sınavları bugun bitiyor, haziran ortasını bulur muhtemelen

 90. Emre dedi ki:

  Ben 25 yasindayim uzman onbasi olabilirmiyim

  1. Emre, Uzman erbaş Alımı şu an için yok, bir sonraki alımlardaki başvuru kirterlerine bakmak gerek. ama bir onceki alımlardaki uzman erbaş alımlar için askerliğini yapmış yada yapıyor olmak , terhis tarihinden itibaren 5 yıl ggeçmemiş olmak ve en fazla 27 yaşında olmak yazıyordu.

 91. ece dedi ki:

  Eşim sınavdan geçti fakat sağlık raporunda psikiyatri yüzünden kaldı sadece 1 ay bi hap kullandı ama raporda “geçirilmiş anksiyete bozukluğu” yazıyordu.İtiraz etti antep de başka doktora gözükecek . Sizce bu durum uzman erbaş olmasına engel mi

  1. Ece kardeşim, Psikiyatri ile ilgili bir kod yazmışlarddır A47F1 gibi bişey onu gonderirseniz kontrol edelim.

   1. Mustafa dedi ki:

    Gamze hanım doktora sordum kalırsın dedi itiraz edim mi

    1. Kalırsın dediyse yapacak bişey yok istersen itiraz et Belli olmaz

 92. Cumali dedi ki:

  Gamze hanim ben bisi anlamadim yardimci olursan rahatlicam ben piskiyatriye gittim ama bidaha gelmemi istedi bende kendimi iyi his ettigimden dolayi gitmedim komutanda rdm deilsn evladimdedi bende rahatladim simdi bu uzman onbasi olmamda sakinca cikarmi ltdn yardimci olunuz

  1. Cumali, RDM ler Rehberlik ve Danışma Merkezidir. Bu birime gelen herkes psikiyatri hastası sayılmaz, Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla) Lütfen Dikkatlice OKu

 93. Mustafa dedi ki:

  Gamze hanım benim kulaklarda işitme kaybı çıktı problem olur mu

  1. KBb doktoru oraya bir kod yamış olması gerek onu gönderirsen bakarız mustafa

   1. Mustafa dedi ki:

    32/23. 30/23

    1. Hayır şu şekilde olması lazım kodun “A30F1” gibi

   2. Mustafa dedi ki:

    19A2 19A3

    1. Mustaf bu koda göre kulakların 2 metrede çok az duyuyor, ayrıca kulak sinirlerinde kulak duyma kaybı var. bu halde muhtemelen itiraz etsende elenirsin. bu duyma ile ilgili işlemler teste dayalı olduğu için doktorun bile yapabileceği bişey yok. İstersen itiraz et ama sonuç ne olursa olsun hakkında hayırlısıdır.

   3. Tolga dedi ki:

    Gamze abla benim kulağada a19 f1 yazdı geçerniyim sizce ne anlama geliyor abla acil yardim edermisiniz ona gore kalisam itiraz edebilme hakkim olabilirmi

 94. Ercin dedi ki:

  Merhaba hocam göz doktoru şunları yazdı rapora
  Sağ gorme 0,75 tam
  Sol görme 0,50_x0,50 (175) 8/10
  Bunları yazdı sizce sorun çıkartır mı
  Sözlü olarkta göz tembelligin var dedi .

  1. Ercin, bahsettiğin değerler TSK Sağlık yetenegine göre uzman erbaş olmana engel değil bu nedenle sıkıntı çıkmaz muhtemelen

   1. Teşekkürler hocam dedi ki:

    Göz tembelliği uzman onb olmama engel değil ozaman oran olarak 8/10 verdi .

 95. Emre Canbaz dedi ki:

  Arkadaşlar alnımın sol üst tarafında doğum lekem var 4 cm kadar jandarma astsubaylık mülakatlarına gidicem sağlık mülakatında elenir miyim fikri olan yazabilir mi lütfen?

  1. Emre Bunun ile ilgili TSK sağlık yeteneği yönetmeliğine bakmalısın Deri ve zührevi hastalıklar bölümünde lekeler ile ilgili kısım var şu haberimize (Tıkla) açıkladık dikkatlice oku, anlamadığın noktada o bölümden sorabilirsin sorunu

   1. Emre Canbaz dedi ki:

    A) 1. (Değişik: 22/9/2017 – 2017/10844 K.) Çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete
    engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, pigmente veya depigmente nevus-
    ler, hemanjiomlar, keloidler, sikatrisler ve yanık sekelleri (yüz bölgesinde 4 cm2
    ’den, diğer vücut
    bölgelerinde 10 cm2
    ’den büyük olanlar), tatuajlar (el ve yüz bölgesi hariç yazlık üniforma ile
    vücudun görünmeyen bölgelerinde 20 cm2
    ’den büyük olanlar). Böyle bir madde var gamze hanım fakat doğum lekesi dahil mi onu pek anlayamadım siz yorumlanabilir misiniz ?

    1. Evet bak burada da soylüyor, depigmente durumunda yuz bölgesinde (saçlı deri haricindeki yerde) 4 cm den buyuk olmaması gerekiyor. en ve boy olarak 4 cm yi geçmiyorsa problem çıkmaz

     1. Emre Canbaz dedi ki:

      Çok teşşekür ederim

 96. Ersin dedi ki:

  Bende sağlık raporunda doktorların hepsi sağlam yazdı cildiye bölümü ise 20 cm den büyük olmaması gerekirken benim rapora 21 cm yazdı ve a29f1 maddesini yazdı bişey olur mu acaba

  1. Ersin sonuç çıkınca eğer olumsuz ise mutlaka itiraz et. Nasıl itiraz edeceğini Bu haberimizde ayrintili olarak anlatmistik Lütfen dikkatlice oku

 97. Ümit Yücel dedi ki:

  Selamün aleyküm ben şunu soracağım bana Akdeniz anemisi taşıyıcılığı tanısı kondu doktor ucu ucuna %2 ile taşıyıcısın dedi ve yazdığı değerler aynen şunlar HB:13.5 WBC:8090 MCV:61.6 ALT:255000 KULLANDİGİ İLAC YOK BİLİNEN HASTALİK YOK MADDE 35 A 2 YAZDİ BİRAKTİ ALT DUZEY TASİYİCİYMİSİM OYLE DEDİ SIKINTI OLUR MU

  1. Ümit taşıyıcı demek hasta anlamına gelmişyor bu nedenle sıkıntı olmaz merak etme

  2. TAYMA dedi ki:

   GEÇTİN Mİ KARDEŞ?

 98. Murat dedi ki:

  Astim uzman erbaşlıga engel olurmu

  1. Astım hastaları Uzman Erbaş Olur mu ?
   astım hastaları TSK Sağlık yeteneğine göre komondo olamaz, fakat astımın derecesine göre uzman erbaş olabilirler, doktorun inisiyatifi ile birlikte tüm sağlık kurulunun da onay vermesi gerekir

   1. Ersin dedi ki:

    Sağlık raporunda cildiye bölümü normalde 20 cm sen büyük olmaması lazım benimkine 21 cm yazdı bir sıkıntı olur mu yardımcı olur musunuz

    1. Ersin 20 Cmden buyuk olanlar elenir, olmazsa itiraz edersin nasıl itiraz edilir Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla) Dikkatlice oku lütfen

     1. Ersin dedi ki:

      Ama görünür bölge değil ve bir tırnak ucu kadar 1cm yüzündenkomik değil mi

     2. Ersin sen itirazını yap, Hakem hastanede durum değişebilir. Nasıl itiraz edeceğini Bu haberimizde ayrintili olarak anlatmistik (tıkla) Lütfen dikkatice oku

 99. BÜNYAMIN dedi ki:

  L5 vertebra transizyoneldir (Castelvi TIP 3B ) hastalik cik tı dogustan gelen bi hastalıkmış tek bu hastalikdan kaliyom Banada yardimcı olursaniz sevinirimmm

  1. Bünyamin, raporda A25F3 gibi bir kod olması lazım, o kodu goderisen kontrol ederiz,

   1. Kadir dedi ki:

    45A12 ne d3mektir??

 100. No name dedi ki:

  Cildiye a29f1 kodu yazdi tani olarak
  Sag on kol ic bolgesinde yanik lekesi var kimse bisey demiyor kurul bilir diyor

  1. sadece bilgi amacıyla yazılmış bir kod, bu koda göre Uzman Erbaş olabilir sonucu çıkması gerek

 101. Gamz dedi ki:

  Merhabalar uzman erbaş alımında aldığımız göz raporunda doktor bize kornea şekil bozukluğu tanısı koydu ve aynen şunlar yazıyor -6.50×3
  -5.25×167 ve son olarak da daire içine alınmış bi şekilde A6F1 yazıyor sizce sağlam raporu verirler mi heyetten

  1. Gamze, bahsettiğin koda göre cmla düzeltildikten sonra kadar olan kornea, lens ve vitreusun kesafetleri, göz tabakalarının çeşitli şekil bozuklukları ile hastalıklarının bıraktığı arızalar ile ilgil bu bakımdan Uzman Erbaş olmaya engel değil ama Komondo açısından v Engel olabililir

   1. Gamz dedi ki:

    Yani heyette bi sorun olmaz mı sağlam raporu verirler mi

    1. Buradan kesin bişey soylemek imkansız ama bu kodla sağğlam çıkması gerekir

   2. Gdinçer dedi ki:

    Yani bi sorun olmaz demi heyette sağlam raporu çıkar

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     Gamze Arkaşaımın dediği gibi muhtemelen çıkmaz, ama komondo olamaz, uzmen erbaş olabilir raporu çıkar

 102. Hatice dedi ki:

  Merhaba abi benim nişanlım sınavı geçti fakat burnunda kemik eğriliği vardı ve ameliyat oldu. Bugun tekrar heyet karşısına çıktı. Doktor bir ay sonra tekrar gel burnunun ameliyat sonrası haline bakacağız demiş. Fakat bu süre zarfında zaman gecmiş olacak ve sağlık raporu işlerini halletme süresi bitmiş olacak. Ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Cok teşekkürler şimdiden

  1. Hatice,Önemli olna sağlık kuruluna başvuru tarihi, zaten kati raporlar 2 aya ancak girer. zaman açısından problem çıkmaz merak etme

   1. Hatice dedi ki:

    Anladım başvuru tarihi 8 mart bu sürede ameliyatınıda oldu doktor önümüzdeki ay gel demiş yani zaten bir ayı geçti mayısın 8ine kadar hallolması lazım artık değil mi? Çünkü bizim elimizde olan bir durum değil ameliyat sonrası duruma bakmak için doktor kontrol edecek. Umarım bir şeylere geç kalmış olmayız 🙁

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     Hatice hanım, Gamze arkadaşımın da dediği gibi önemli olna sağlık kuruluna başvuru tarihi, başvuru yaptıktan sonra ameliyat olduysa bunun sağlık kurulu ile ilgisi yok. sağlık kurulu toplandığında tüm doktorların onune o ameliyat ile ilgili bilgiler de gelir, onlarda bu ameliyat sonucu Uzman Erbaş olup olamayacağına karar verirler. Hakkınızda hayırlısı olsun.

     1. Yusuf dedi ki:

      Merhaba.ameliyat sonucunu tekrar kontrol etmek için ileri tarihe attılar sonuçlanmamıştı fakat güvenlik soruşturması için geldiler. Sağlıktan gecmiş mi sayıldı

     2. Hayır Yusuf, ikisi ayrı şeyler, guvenlik soruşturmasını yapıp dosyaya koayar ve sağlık kurulu raporunu bekleyecekler

 103. İbrahim dedi ki:

  Anlamadiğim sey renk körlüğu uzman erbaşlığa engelmidir bunun cewabini verirmisiniz

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   İbrahim, TSK Sağlık yeteneği Yönetmeliğine göre Uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er alım muayeneleri bölümünde “Uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er adaylarında hepatit B, hepatit C, HIV, yaygın
   sekelle iyileşmiş veya aktif tüberküloz ile kronikleşebilecek ya da zamanla artabilecek nitelikte
   herhangi bir hastalık ve diskromatopsi bulunmamalı ve tashihli görmeleri tam olmalı, bunlar ruh
   sağlığı ve hastalıkları açısından tam sağlam olmalıdır.” yazıyor. bu bağlamda renk körlüğü problem çıkarabilir.