Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

TSK Koronavirüs Önlemleri! Hangi Tedbirler Alındı?

TSK Koronavirüs Önlemleri! Hangi Tedbirler Alındı?

2019 Aralık Ayı’nda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Coronavirüs bilinen adıyla Koronavirüs milyonlarca insanı etkilemeye devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan açıklamada askerlerin ve askeri bölgelerin virüsten korunabilmesi için yeni önlemlerin alınacağı belirtildi. TSK koronavirüs önlemleri milyonlarca askeri ve asker ailelerini yakından ilgilendiriyor.

Koronavirüs Nedir?

Covid – 19, Wuhan virüsü ve sıklıkla Korona virüs adıyla bilinen hastalık, hayvanlardan insana bulaşan ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir hastalıktır. Bugüne kadar 120 ülkede koronavirüsü tespit edilirken 155 bin kişiye bulaştığı biliniyor. 6 cin civarında insan hayatını kaybederken yetmiş binden daha fazla sayıda kişi ise iyileşti.

Kış aylarında sıklıkla karşılaşılan grip hastalığına göre koronavirüsün bulaşılıcığı daha fazla ve ölüm oranı %3.41. Bağışıklık sistemi düşük olan kişileri ve yaşlı insanları daha fazla etkileyen koronavirüs, yüksek ateş ve öksürük ile başlarken ağır vakalarda nefes darlığı görülmektedir. Bu nedenle Türkiye’de ve dünyada birçok ülke tedbir amacıyla ülkeye giriş – çıkışları kapatırken uyarılarına devam ediyor.

TSK Koronavirüs Önlemleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye’de koronavirüs vaka sayısının 6 olduğu bildirilirken yurt dışından gelen vatandaşların 14 gün boyunca evden çıkmaması istendi. Koronavirüs hastalığının kuluçka süresi 14 gün ve hava yoluyla bulaşabiliyor.

TSK Koronavirüs Önlemleri

TSK koronavirüs önlemleri ve tedbirlerinin alınabilmesi için çalışmalarına başladı. Milli Savunma Bakanı, Hulusi Akar tarafından yapılan açıklamalarda “Tüm askeri birimlerde termal kamera denetimi olacak, sınırdaki personellere virüs koruyucu kıyafet verilecek.” İfadelerine yer verildi. Ayrıca termal kameraların bulunmadığı bölgelerde askerler, birlik ve kışlalara giren kişilerin ateşini ölçmek için ateş ölçer kullanabilir. Ateş ölçümleri yüksek çıkan kişiler hakkında ilgili sağlık kuruluşları bilgilendirilerek Covid – 19 testi uygulanacak.

MSB Koronavirüs tedbirleri arasında er izinlerinin iptali de açıklandı. Çarşı izinlerinin iptali için herhangi bir süre bilgilendirilmesi yapılmazken salgın hızı yavaşlayana kadar devam edebilir.

Koronavirüs önlemleri arasında mezuniyet ve yemin törenleri için misafir kabul edilmemesi de bulunuyor. Aynı zamanda askeri törenlerin iptali de söz konusu. Milli Savunma Bakanlığı, görevine yeni başlayacak ve görevine devam eden er ve erbaşlar için de sağlık kontrollerinin arttırılacağını açıkladı.

Koronavirüsünden korunabilmek için ellerin sık sık su ve sabunla yıkanması ya da dezenfekte edilmesinin yanı sıra tokalaşma ve el sıkışmadan uzak durulması gerekmektedir. Akciğer, kalp ve diyabet gibi kronik hastalığı bulunan kişilerin ise kişisel hijyenine daha fazla dikkat etmesi ve herkesin kalabalık ortamlardan uzak durması en önemli tedbirler arasında bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.