Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Tokat 48. Piyade Er Egitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Tokat 48. Piyade Er Egitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Kara Kuvvetleri Komutanlığının en önemli eğitim birliklerinden biri olan Tokat 48. Piyade Eğitim Alayı, zorlu eğitim şartlarıyla nam salmıştır. Piyade sınıfında er ve erbaşlara eğitim veren alay, Tokat il merkezinde bulunur. Her biri üç bölüğe sahip iki taburdan oluşan alayda özellikle kış ayları oldukça zorlu geçer. Ayrıca ikliminden dolayı burada yaz aylarında bile gece nöbetlerinde parka giyildiği söylenmektedir.

Tokat 48. Piyade Eğitim Alayı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

48. Piyade Eğitim Alayında hava ve eğitim şartlarının zorlayıcı olduğunu dile getirmiştik. Bunun nedeni, acemiliklerini bu alayda tamamlayan askerlerin %98 oranında Doğu ve Güneydoğu illerine gönderilmesinden dolayıdır. Buradaki eğitimler sırasında askerler “terör bölgesi” olarak adlandırılan yerlerdeki hem hava hem de çatışma koşullarına hazır hale getirilirler.

Alayda verilen eğitimde aynı zamanda acemi erlere yanaşık düzen, nişancılık, ışık-ses-çöp disiplini ve intikal eğitimleri de verilir. Bu sayede hudut karakollarında görevlendirilmesi muhtemel askerler, usta birliklerine teslim olduklarında görev ve bölge şartlarına tam olarak hazır hale gelirler.

Usta birliği olarak Tokat 48. Piyade Eğitim Alayına gelen kısa dönemlerin büyük bölümü 17 kişilik bir mangadan sorumlu olur. Erbaş statüsündeki kısa dönem askerlerden biri, bu acemi manganın oryantasyonundan ve eğitiminden sorumludur. Eğer yeterli sayıda erbaş varsa, kalanlar kısım amirliklerinde görevlendirilirler. Kısım amirlikleri; personel ve lojistik, muhaberat, harekat merkezi ve revir olarak sıralanabilir.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Askerlik görevini burada tamamlamış kişilerin aktardığı tecrübelere göre alayın yemeklerinin kötü olduğu iddia edilmektedir. Bazı dönemlerde arka arkaya aynı yemeklerin çıktığı dile getirilmektedir. Ancak yemekhanenin yemeklerinden memnun olmayanlar için gıda ve günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yeterli sayıda kantin, kışla içerisinde mevcut.

Ayrıca çeşitli kısıtlamalara sahip ancak genel kullanıma açık internet erişimi mevcut bilgisayarlar, alay içerisinde bulunuyor. Askerlerin eğitim harici zamanlarını değerlendirmeleri ve hafta sonu izinlerinde kullanabilmeleri için çim ve kum saha, basketbol ve voleybol sahaları gibi spor tesisleri de hizmete açık.

Askercell hattına sahip cep telefonları kışla içerisinde serbest olsa da tercih edenler için yeterli sayıda ankesörlü telefon, para çekip gönderebilecekleri ATM ve bir adet PTT şubesi alayın içerisinde yer alıyor.

Son olarak burada askerlik yapanların anlattığına göre, tam bir sosyal faaliyet sayılmasa da alayın içerisinden geçen su kanalının etrafında oturarak boş zamanları değerlendirmek mümkün.

Tokat 48. Piyade Eğitim Alayına Nasıl Gidilir?

İl merkezinde yer alan Tokat 48. Piyade Eğitim Alayına kara yolu ve hava yoluyla ulaşım mümkün olsa da merkezi konumu ve terminale yakınlığı sebebiyle en ideal ulaşım yöntemi kara yolu olacaktır. Sivas-Samsun hattında çalışan trenler, Artova, Zile ve Turhal ilçelerinden yolcu alsa da Tokat il merkezine trenle ulaşım mümkün değil ancak Nisan 2018’de şehir merkezinden geçmesi beklenen bir tren yolu projesine başlandı. Bu açıdan yakın bir zaman içerisinde Tokat’a trenle seyahatin de mümkün olması bekleniyor.

Kara yolu ile ulaşım: Başkent Ankara’nın kuzeybatısında yer alan Tokat’a Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinden otobüsle ulaşmak mümkün. Özellikle Ankara’ya olan yakınlığı ve pek çok güzergahın ortasında kalması, otobüs firmalarının düzenledikleri seferler sırasında Tokat’a uğramalarını zorunlu kılıyor. Tokat;

 • Ankara’ya 367,
 • İstanbula 791,
 • Hakkari’ye 965,
 • Ardahan’a 716 kilometre uzaklıktadır.

Tokat’a kara yolu ile ulaşım;

 • Ankara’dan 4,5 saat,
 • İstanbul’dan 9 saat,
 • Hakkari’den 13 saat,
 • Ardahan’dan 9,5 saat sürmektedir.

Ancak bu süreler araçların direkt Tokat’a ulaşım süresine göre hesaplanmıştır. Otobüs firmalarının düzenledikleri seferlerde güzergaha göre hareket etmeleri, mola süreleri ve hava koşulları bu sürelerde birkaç saatlik farklar yaratabilir. Tokat Terminali’ne vardıktan sonra, celp dönemlerinde alay tarafından tahsis edilen servislerle askerler terminalden alınarak kışlaya getirilir.

Hava yolu ile ulaşım: Tokat şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Tokat Havaalanı’na uçak seferleri şu an için yalnızca Edremit Kocaseyit Havaalanı’ndan düzenlenmektedir. Ancak İstanbul, Ankara, Bodrum ve Trabzon’dan Sivas’a düzenlenen uçak seferlerinden faydalanabilir, ardından Sivas’tan Tokat’a kara yolu ile devam edebilirsiniz.

 • Tokat ve Sivas arası 107 kilometre olup yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.

Tokat 48. Piyade Eğitim Alayı İletişim Bilgieri

Adres: 48’inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı/Tokat

 • Telefon: 0 356 214 08 48 – 21 84
 • Faks: 0 356 214 93 27

Bir önceki yazımız olan Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizde 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ve Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı iletişim bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.