Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Suriye’de Rejim Güçlerinin Kimyasal Silah Kullandığı Doğrulandı!

Suriye’de Rejim Güçlerinin Kimyasal Silah Kullandığı Doğrulandı!

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), Suriye Serakib’de 4 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşen klor gazı saldırısının rejim güçleri tarafından gerçekleştirildiğini tespit etti.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), Suriye Serakib’de 4 Şubat 2018 tarihinde meydana gelen klor gazı saldırısı hakkında rapor yayınladı. Raporda saldırının rejim güçleri tarafından gerçekleştirildiği ifade edildi.

Dış İşleri Bakanlığı Rapora İlişkin Açıklamalarda Bulundu!

Dış İşleri Bakanlığının resmi internet adresinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Suriye’de kimyasal silah kullanan tarafların tespiti amacıyla ihdas edilen, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) Soruşturma ve Tespit Ekibi, 12 Nisan 2020 tarihinde açıkladığı ikinci raporunda, 4 Şubat 2018 tarihinde Serakib’de vuku bulan klor gazı saldırısının, rejim tarafından gerçekleştirildiğini tespit etmiş bulunmaktadır.

Soruşturma ve Tespit Ekibi, bir kimyasal silah saldırısında daha rejimin sorumluluğunu ortaya koymuştur.

İnsanlığa Karşı İşlenmiş Bir Suç Olduğu Vurgulandı!

Yapılan açıklamada kimyasal silah kullanımının insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu ifade edildi. Yapılan açıklamada bu konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi; “Kimyasal silah kullanımı, Kimyasal Silahlar Sözleşmesinin ağır bir ihlali olmasının yanısıra, insanlığa karşı suç ve savaş suçudur. Bu vesileyle, uluslararası hukukun vahim bir ihlalini oluşturan sözkonusu saldırılarının sorumlularının cezasız kalmaması gerektiğine dair çağrımızı yineliyoruz.”

Destekleme Devam Edecek!

Suriye’de yapılan ihlallerin karşısında durulacağı ifade edilirken konuya ilişkin; “Türkiye, BM ve KSYÖ başta olmak üzere, Suriye’de hesap verilebilirliğin sağlanmasına yönelik çabaları desteklemeyi sürdürecektir.” ifadelerine yer verildi.

Bir önceki yazımız olan RDM Ne Demek? RDM Asker Kime Denir? başlıklı makalemizde rdm, rdm hava değişimi ve rdm nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.