Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Sözleşmeli ve Muvazzaf Astsubaylık Arasında Nasıl Bir Fark Var?

Sözleşmeli ve Muvazzaf Astsubaylık Arasında Nasıl Bir Fark Var?

Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının sözleşmeli astsubay alımlarına başlamasıyla birlikte adayların kafasında sözleşmeli ve muvazzaf astsubay arasındaki farkın ne olduğu sorusu belirdi. Sözleşmeli astsubaylığa başvuran on binlerce kişi, sözleşmeli sistemin mi yoksa muvazzaf astsubaylığın mı daha avantajlı olduğunu merak ediyor.

Muvazzaf Ne Demek?

Arapçadan Türkçeye geçen muvazzaf kelimesinin asıl anlamı “görevlendirilmiş, vazifeli kişi” anlamına gelir. Ancak muvazzafın Türk Dil Kurumundaki anlamına baktığımızda kelimenin gerçek anlamından farklı kullanıldığını görüyoruz. TDK’ye ait sözlüğe göre muvazzaf Türkçe’de “silahlı kuvvetlerde çalışan, mesleği askerlik olan kişi” anlamını taşımaktadır. Kelimenin sözlük anlamı “sözleşmeli” ve “muvazzaf” astsubay kavramlarına dair oluşan kafa karışıklığının sebebi. Çünkü düşünüldüğünde iki tip askerlik de “silahlı kuvvetlerde çalışan, mesleği askerlik olan kişi” tanımlamasına uyuyor. Öyleyse bu iki tür askerlik arasındaki fark neyden kaynaklanıyor?

Muvazzaf Astsubay Nedir?

Muvazzaf astsubay, en yalın şekliyle anlatmak gerekirse kadrolu çalışan astsubaylardır. Nasıl ki belediyelerde bir grup çalışan kadrolu ise aynı şekilde Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli astsubayların bir kısmı da kadrolu olarak çalışmaktadır. Bu astsubaylar, darbe girişimi öncesi eğitim veren askeri liselerden mezun olmuş olabileceği gibi aynı zamanda sonradan askeri okulları kazanıp gerekli eğitimi alarak astsubay olmuş olabilirler.

Sözleşmeli Astsubay Nedir?

Sözleşmeli astsubay aslında adından da anlaşılacağı gibi kadrolu değil, sözleşmeli çalışan astsubaylardır. Bu astsubaylar askeri okullardan mezun olarak astsubay olmamış, çeşitli dönemlerde gerçekleştirilen alımlarda gerekli şartları sağlayarak astsubay olmayı başarmış kişilerdir. Sözleşmeli astsubayların imzaladıkları sözleşme süresi dolduğunda, tıpkı özel sektörde olduğu gibi;

  • Performansıyla ilgili olumsuz rapor verilmişse,
  • Hakkında disiplin soruşturması açılmışsa,
  • Askerlik onuruna leke sürecek davranışlarda bulunmuşsa sözleşmesi yenilenmeyebilir.

Muvazzaf Astsubaylık ve Sözleşmeli Astsubaylık Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki astsubaylık türü arasındaki en temel fark, muvazzaf astsubaylar ciddi bir suç işlemedikleri sürece emeklilikleri gelene kadar Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir çalışanı olmaya devam ederler. Herhangi bir sözleşme durumları olmadığı için “sözleşmem yenilenecek mi” endişesine kapılmazlar.

Sözleşmeli astsubaylar ise, sözleşme süreleri dolduktan sonra sözleşmelerinin yenilenmemesi tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Örneğin iki yıllık bir sözleşme imzalayan sözleşmeli astsubay, görev süresinde;

  • Olumsuz rapor alırsa,
  • Düşük sicil alırsa sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte sözleşmesi yenilenmez ve TSK’deki görevinden ayrılır.

Aynı şekilde muvazzaf astsubaylar için herhangi bir sağlık raporu kısıtlaması bulunmazken sözleşmeli astsubayların belli süreden uzun istirahat raporu almaları neticesinde sözleşmeleri yenilenmeyebilir, hatta sonlandırılabilir.

Bunların haricinde iki grup da aynı rütbe kısıtlamalarına sahiptir ve son rütbeye kadar yükselme şansları yoktur. Aldıkları maaşlar ve sahip oldukları özlük hakları da aynıdır.

Özetlemek gerekirse, sözleşmeli astsubaylar, sözleşmelerinin yenilenmeme ihtimalinden dolayı sürekli diken üstündedirler ve TSK’dan emekli olma ihtimalleri sözleşmelerinin yenilenmelerine bağlıyken, muvazzaf astsubayların sözleşme korkuları bulunmaz ve ciddi bir disiplin suçu işlemedikleri müddetçe “sözleşmeme yenilenecek mi” endişesi taşımadan Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olabilirler.

Bir önceki yazımız olan Bayan Astsubay Boy ve Kilo Tablosu başlıklı makalemizde bayan astsubay, bayan astsubay boy kilo tablosu ve bayan astsubay boy tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.