Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Sözleşmeli Er Ve Sözleşmeli Erbaş İçin İki Önemli Değişiklik!

Sözleşmeli Er Ve Sözleşmeli Erbaş İçin İki Önemli Değişiklik!

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde çalışan sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaş için iki önemli değişikliğe gidildi. Buna göre sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaşlar mesai bitiminde eve gitme hakkına sahip olacak.

Sözleşmeli Er Ve Sözleşmeli Erbaş Mesai Bitiminde Eve Gidebilecek!

6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu esaslarına göre istihdam edilen sözleşmeli er ve erbaşlar hizmetleri boyunca maaş almaktadır. Er ve erbaş kadrolarında istihdam edilen sözleşmeliler, er ve erbaşların yaptığı işleri yapar aynı zamanda para kazanır. Sözleşmeli er ve erbaşlar ilk etapta 3 veya 4 yıl sözleşme imzalayabilir. Sözleşme bitiminin ardından alt sınırı 1 üst sınırı 3 yıl olacak şekilde yeniden sözleşme yapılabilir. Sözleşmenin devam edip etmeme kararı er ve erbaşlar tarafından verilir, başarılı ve uygun görülen kişilerin sözleşmesi yeniden uzatılır.

6191 sayılı Sözleşmeli Er ve Erbaş Kanunu’nun 8’inci maddesinin sekizinci fıkrasında yer alan “Sözleşme ve görev süresince kışlada iskân edilirler.” Cümlesi Milli Savunma Komisyonu toplantısı sonrasında değiştirildi. “Belirlenen birliklerde sözleşmeli erbaş ve erlerden isteyenler Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununun bu konudaki hükümleri saklı kalmak şartıyla, gece evlerine gidebilirler (Nöbetçi olanlar hariç). Gece kışlada veya gemide kalmayı kabul edenler yetkili amirin izni olmadan kışladan veya gemiden ayrılamazlar. Bunlar mümkün olduğu kadar erbaş ve erlerden ayrı olarak tahsis edilecek yerlerde yatırılırlar.” İfadesiyle sözleşmeli er ve erbaşların mesai bitiminde eve gidebilmesi kararlaştırıldı.

Sözleşmeli erbaş ve erler birliğin faaliyetleri ve komutanlarının izniyle mesai bitiminde eve gidebilecek.

Sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaş mesai bitiminde evine gidebilecek.

Sözleşmeli Erler Memur Olabilir Mi?

Sözleşmeli erbaş ve erlerin memuriyete hak kazanması için de çalışmalar başlatıldı. Buna göre önümüzdeki günlerde verilen kararlar doğrultusunda 7 yıl sözleşme süresini tamamlayan sözleşmeli erbaş ve erler memur olabilecek. Ancak bu çalışma henüz imzalanmadı ve gerekli çalışmaların tamamlanması beklenmiyor.

Geçtiğimiz aylarda dış kaynaklardan uzman çavuş alımı geçici süreliğine durdurulmuş ve uzman çavuş ihtiyaçlarının MSB içinden karşılanacağı açıklanmıştı. Bu karar doğrultusunda sözleşmeli erbaş ve erler uzman çavuşluğa başvurma şansı elde etti. Başvuru yapan ve şartları taşıyan sözleşmeliler uzman çavuş eğitimi alarak göreve başlayabilecek.

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeli Er Boy – Kilo Tablosu başlıklı makalemizde boy kilo tablosu sözleşmeli er, sözleşmeleli er kilo tablosu ve sözleşmeli er boy kilo hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.