Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Sözleşmeli Er Temini Başlıyor! Nasıl Seçim Yapılacak?

Sözleşmeli Er Temini Başlıyor! Nasıl Seçim Yapılacak?

Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre sözleşmeli er temini başlıyor. 15 – 26 Eylül 2020 tarihlerinde Ankara MEBS Okulu Ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda adaylar testlerden geçecek. Adaylar, gruplar halinde farklı günlerde davet edilecek ve davet günü iletişim numarası aracılığıyla bildirilecek.

Sözleşmeli Er Seçim Aşamaları Nasıl Yapılacak?

Ankara / Mamak MEBS Okulu Ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda gerçekleştirilecek olan seçim aşamalarında adaylar her yönden incelenecek. Adaylar sırasıyla şu aşamalardan geçecek:

  • Evrak Kabul,
  • Fiziki Değerlendirme (Boy – Kilo Tespiti),
  • Fiziki Yeterlilik Testi (Mekik, şınav ve 400 m koşu),
  • Mülakat.

Tüm aşamaları başarıyla geçen adaylar genel sağlık muayenesi için yetkili sağlık kuruluşlarına sevk edilecek. Sağlığında herhangi bir sorunu olmayan adaylar sözleşmeli er olmaya hak kazanabilecek. Muayene sonucunda bir sorun olduğunu düşünen adaylar ise komutanlığa yeniden başvurarak farklı hastanede yeniden muayene olabilir.

Sözleşmeli Er Temini Başlıyor!

Koronavirüs tedbirleri dolayısıyla her adayın ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması üzerinden HES Kodu alması gerekmektedir. Adaylar, ilgili kodu pembe kapaklı dosya üzerine yazmak zorunludur. Nizamiyede kodlar incelenir ve bir sorun olmayan adaylar seçim aşamalarına davet edilir. Sorgulama sonucunda riskli gözüken adaylar ise içeri alınmaz ve yeniden başvuru tarihi belirlenir.

Adaylar her ne sebep olursa olsun cep telefonu, kamera, flash bellek, delici ve kesici aletler vb. araçları yanında bulundurmamalıdır.

Belge ve evraklarında eksik, hata veya yanlış bulunan adayların başvurusu iptal edilebilir. Dolayısıyla adayların başvuru kılavuzunda belirtilen tüm evrakları hazırlaması gerekir.

Sözleşmeli Er Ne İş Yapar?

Sözleşmeli erler Kara, Hava ve Deniz Komutanlıkları’nın yanı sıra Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde görev alabilir. Birlikte veya görev sırasında bir erin yaptığı her işi yapabilir. Üniforması farklı değildir ve koğuşta erlerle kalabilir. Aynı zamanda son zamanlarda yapılan değişikliğe göre birlik faaliyetleri müsait ise mesai bitiminde evine dönebilir.

Sözleşmeli er, bir erin yaptığı her işi yaparken aynı zamanda maaş alır. 3500 – 6500 TL arasında maaş miktarı değişebilir. Öncelikle ilk sözleşme üç yıllık yapılır ve ardından dileyen kişiler yeniden sözleşmesini uzatabilir.

Ayrıntıları ve başvuru evraklarını PERTEM internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeli Er Boy – Kilo Tablosu başlıklı makalemizde boy kilo tablosu sözleşmeli er, sözleşmeleli er kilo tablosu ve sözleşmeli er boy kilo hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.