Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Sözleşmeli Er Nitelik Belgesi Nedir? (Nitelik Belgesi Örneği)

Sözleşmeli Er Nitelik Belgesi Nedir? (Nitelik Belgesi Örneği)

Kara, Hava ve Deniz kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının kritik görevlerdeki yetişmiş personel ihtiyacını karşılamakta kullandığı kaynaklardan biri de sözleşmeli er ve erbaşlardır. Genelkurmay Başkanlığı tarafından tespit edilen ihtiyaç doğrultusunda gerekli sayıda sözleşmeli er ve erbaş personelin istekliler arasından seçilmesi, eğitilmesi, göreve yerleştirilmesi, hizmet şartları, görevleri, terfileri, işten uzaklaştırılmaları, işi bırakmaları, yükümlülükleri ve hakları, 6191 sayılı “Sözleşmeli Erbaş Ve Er Kanunu”na göre düzenlenir.

Sözleşmeli er ve erbaş alımı yapılacağı, basın-yayın organları tarafından duyurulur. Bu ilana;

  • Zorunlu askerlik hizmetini er veya erbaş olarak tamamlamış olanlar:
    • Alımların yapılacağı yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 25 yaşını doldurmamış, en az ilköğretim veya dengi okul mezunu olmak şartıyla ve
  • Zorunlu askerlik hizmetine başlamamış ya da henüz tamamlamamış olanlar:
    • Alımların yapılacağı yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla yirmi yaşından gün almış ve yirmi beş yaşını bitirmemiş, en az ortaöğretim veya dengi bir okuldan mezun olmak şartıyla müracaat edebilirler.

Nitelik Belgesi Ne İşe Yarar?

Sözleşmeli er olmak isteyen adayların yaş ve eğitim durumu dışında, devlet memuru olmak için de aranan nitelikleri taşımaları ve ayrıca askeri disipline uygun hal ve tutum içinde olmaları gerekir. Halen askerlik görevini yapmakta olan adaylar için düzenlenen nitelik belgesi, bu adayların görev ve sorumluluk bilinci ile mesleki ve askeri yetkinliklerinin üstleri tarafından onaylandığını gösterir. Üstleri tarafından hakkında “sözleşmeli erbaş ve er olur” şeklinde onaylanmış nitelik belgesi düzenlenenlerin müracaatı, öncelikle kabul edilir.

Nitelik Belgesi Nereden Alınır?

Zorunlu askerlik hizmetini yapmakta iken sözleşmeli er olmak için başvuruda bulunmak isteyen adaylar hakkında düzenlenen nitelik belgesi, rütbe olarak en az tugay veya dengi birlik komutanı veya kurum amirinden alınır.

Nitelik Belgesi Doldurma

Basılı bir evrak olan nitelik belgesi, 3 kişiden oluşan bir sıralı amir heyeti tarafından doldurulur. Belgede, sözleşmeli er olmak isteyen personelde aranan çalışkanlık, dürüstlük, itaat, mesleki yetenek gibi insani ve askeri 10 nitelik sıralanmıştır. Sıralı amirlerin her biri, her nitelik için ayrı ayrı 10 tam puan üzerinden not vererek, sözleşmeli er adayını değerlendirirler. Her nitelik için verilen bu 3 puan toplanır, ortalaması alınarak “ortalama” hanesine yazılır.

Değerlendirmenin sonunda 10 nitelik için elde edilen ortalamaların toplanmasıyla elde edilen not ilgili satıra yazılır. “Sözleşmeli Er Olup Olamayacağına Ait Kanaat” hanesine ise, yine her 3 amir tarafından ayrı ayrı, “Sözleşmeli Er Olmaya Layıktır” ya da “…Layık Değildir” şeklinde görüşleri yazılır. Nihayet belgenin sonunda bulunan “Sözleşmeli Er Adaylığına Kabulü Uygundur/Uygun Değildir” satırı da doldurularak imzalanır ve onaylanır.

Sözleşmeli Er Nitelik Belgesi Örneği İçin TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeli Er Boy – Kilo Tablosu başlıklı makalemizde boy kilo tablosu sözleşmeli er, sözleşmeleli er kilo tablosu ve sözleşmeli er boy kilo hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.