Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Sonradan Türk Vatandaşlığına Geçenlerin Askerlik Muafiyeti İşlemleri

Sonradan Türk Vatandaşlığına Geçenlerin Askerlik Muafiyeti İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde doğan herkes T.C. vatandaşı olarak kabul edilir. Farklı ülkelerde doğup, doğdukları ülkenin kimliğine sahip olan kişilerin sonradan T.C. vatandaşı olmalarının ise önü açıktır, ancak bunun için belirli kriterleri sağlamaları gerekir. Bu kriterleri sağlayıp vatandaşlığa kabul edilen bireyler, vatandaşlık haklarıyla birlikte bazı yükümlülükleri de edinmek durumunda kalırlar.

Kimler Sonradan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olabilir?

Türk vatandaşı olmak için sağlanması gereken kriterleri aşağıda sıraladık. Ancak bu kriterlerden bir veya daha fazlasını sağlıyor olsanız dahi başvurunuz kabul edilmeyebilir.

Yabancı uyruklu bir kişiye T.C. vatandaşlığı verilmeden önce detaylı bir araştırma yapılır. Eğer kişinin T.C. vatandaşı olmasına engel teşkil eden bir durum söz konusu ise vatandaşlık başvurusu olumsuz sonuçlanır.

1. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde 5 yıl ve daha fazla süredir yaşayanlar

Eğer en az 5 yıl Türkiye sınırları içerisinde yaşıyorsanız, yapacağınız başvuru ile birlikte T.C. vatandaşlığına geçiş yapmanız mümkün.

Halihazırda hangi ülkenin vatandaşı olduğunuz fark etmeksizin, 5 yıldır Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşıyorsanız Türk vatandaşı olma hakkını elde edebilirsiniz.

2. En az 3 yıldır bir T.C. vatandaşıyla evli olanlar

Eğer 3 yıl veya daha fazla süreden beri resmi bir T.C. vatandaşı ile evliyseniz, vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkını elde etmiş olursunuz.

3. T.C. yararına çalışmalara katılmış ya da katılacak olan kimseler

T.C. vatandaşı olmasında herhangi bir engel bulunmayan, kendi ülkesindeki yaptığı çalışmaların ardından Türkiye Cumhuriyeti adına üreteceği çalışmalarla Türkiye’ye katkı sağlayacağı düşünülen kimseler, başvurularının ardından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilirler.

4. Türkiye Cumhuriyeti’ne ekonomik katkıda bulunan kimseler

 • Türkiye sınırları içerisinde istihdam yaratan,
 • Belirli bir ücretin üstünde belirli bir süre boyunca satmamak koşuluyla taşınmaz mülk satın alan,
 • Türkiye’de faaliyet gösteren bankalarda belirli bir miktarın üzerinde mevduat hesabı oluşturan yabancı uyruklu kişiler Türk vatandaşı olmak için başvuru yapma hakkına sahiptirler.

Sonradan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmanın Getirileri

Sonradan Türk vatandaşı olanların kazanımları ve yükümlülükleri Anayasa’da düzenlenmiştir. Sonradan Türk vatandaşı olan erkek bireylerin en çok merak ettikleri konuların başında ise askerlikle alakalı soru işaretleri bulunuyor. Askerlik, her Türk vatandaşı erkeğin yapmakla görevli olduğu bir ödevdir. Türk vatandaşlığını sonradan kazananların askerlik durumu ise belirli kurallara bağlıdır.

Türk Medeni Kanunu’nda, Türk vatandaşlığına geçişte askerlik zorunluluğu hakkında aşağıdaki gibi bir bölüm bulunuyor:

“Kökeni farklı ülkeye bağlı olup 22 yaşından sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına dahil olan kişiler askerlik görevinden muaftır.”

Türkiye’de 20 ila 41 yaşında arasındaki erkek vatandaşlar askerlik yapmakla yükümlüdür. Dolayısıyla sonradan T.C. vatandaşlığına dahil olan bir kişinin yaşı 41’in üzerindeyse askerlikle alakalı herhangi bir konuda görevlendirilmesi söz konusu değildir.

Ayrıca çifte vatandaşların askerlik durumuyla alakalı konular da yasalaştırılmış, Türk vatandaşı olup sonradan çifte vatandaşlık hakkı kazananların askerlik yükümlülükleriyle ilgili çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Dolayısıyla Türk Medeni Kanunu’nun hem çifte vatandaş olan Türk vatandaşlarının hem de Türk vatandaşlığına geçen yabancıların askerlik durumu ile alakalı yeterli madde barındırdığı ve ek olarak çıkarılan kararnamelerin de mevcut kanunları desteklediği söylenebilir.

Çifte Vatandaş Askerlik Yapar mı?

Hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem de farklı bir ülkenin vatandaşı olan çifte vatandaş sıfatına sahip kişilerin, Türkiye sınırları içerisinde bulundukları takdirde askerlik ödeviyle yükümlü olup olmamaları çeşitli koşullara bağlıdır. Aşağıdaki ülkelerle yapılan anlaşma doğrultusunda bu ülkelerin vatandaşı olan kişiler, askerlik görevini vatandaşı olduğu ülkelerden birinde yerine getirdiklerini belgelendirmeleri halinde diğer ülkede askerlik yapmak zorunda değildir.

Eğer çifte vatandaşlığa sahip kişi, vatandaşı olduğu her iki ülkede de askerlik görevini tamamlamamış ise Türkiye sınırları içerisinde yerine getireceği askerlik görevini en geç 38 yaşına kadar erteleyebilir.

Söz konusu anlaşmaya dahil olan ülkeler aşağıdaki gibidir:

 • Danimarka
 • Avusturya
 • Finlandiya
 • İsrail
 • Suriye
 • İsviçre
 • Norveç
 • Tunus
 • Yunanistan

Genellikle Türk vatandaşların Almanya ve Hollanda vatandaşlığı bulunması, söz konusu anlaşmaya bu ülkelerin neden dahil edilmediği sorusunu doğurabilir. Bu ülkelerde askerlik görevi zorunlu tutulmadığı için askerlik konusuyla alakalı herhangi bir anlaşma yapılmamıştır.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.