Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Söğüt Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Söğüt Jandarma Ulaştırma Tabur Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Jandarma Genel Komutanlığının şoför ihtiyacını karşılayan Söğüt Jandarma Ulaştırma Eğitim Taburu, Türk tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Söğüt ilçesinde bulunmaktadır. Her yeri tarih kokan Söğüt’teki komutanlıkta acemiliğini yapan askerlere temel askeri eğitimin yanı sıra, çeşitli araçların kullanımıyla ilgili eğitim verilir. Araç kullanacak olmalarından dolayı buraya gönderilen acemi askerlerin tümünün ehliyeti vardır.

Acemiliğini burada tamamlayanlar genel olarak bu birlikte askerliğin oldukça zor olduğunu iddia etmektedir. Birlikte ısıtma, hijyen ve devrecilik gibi problemlerin yaygın olduğunu iddia eden erlerin acemi birliği tecrübeleri genelde olumsuz yönde olsa da usta birliklerinde rahata erdiklerini belirtiyorlar.

Söğüt Jandarma Ulaştırma Eğitim Taburu Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Birlikte ulaştırma eğitimi verildiğinden, acemiliğini burada tamamlayan jandarma erler, ihtiyaca göre Türkiye’nin jandarma birliği bulunan tüm il ve ilçelerine gönderilebilirler.

Toplam beş bölüğün eğitim aldığı birlik, tamamen şoför yetiştirdiğinden usta birliğine teslim olduğunuzda şoför olarak görevlendirileceğiniz kesindir. Bu bağlamda, acemiliğini Söğüt Jandarma Ulaştırma Eğitim Taburunda yapan askerler, hangi ile veya ilçeye gidecekleri en belirsiz olan birliklerden biridir.

Buradan nereye gönderileceğiniz tamamen devre boşluğu ve ihtiyaca göredir. Eğer doğu ve güneydoğu illerindeki askerlerin terhis zamanı yaklaştıysa ve burada yakın zamanda şoför ihtiyacı doğacaksa bu bölgelere, aynı durum batı il ve ilçelerinde söz konusuysa batıya gönderilirsiniz. Bu sebeple yüksek oranda doğuya veya batıya gönderdiği iddia edilen birliklerin aksine Söğüt’te eğitiminizi tamamladıktan sonra nereye gönderileceğiniz tamamen şansa bağlıdır.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birlik içerisinde askerlerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri ve vücutlarını zinde tutabilecekleri pek çok spor tesisi bulunmaktadır. Kışla içerisinde futbol, voleybol ve basketbol sahalarının yanı sıra pinpon masası da yer almaktadır. Taburun içerisindeki kantinlerden yiyecek ve içecekle birlikte pek çok askeri malzeme de temin edilebilmektedir.

Ancak birlik hakkında asıl bilinmesi gereken, kışla içerisindeki şartların sorunlu olduğudur. Acemiliğini burada yapmış kişilerin bir bölümü, yaşanan temiz su sıkıntısından dolayı acemilik süreleri boyunca duş alamadıklarını dile getiriyorlar. Ayrıca yatakhanelerin bakımsızlığından dolayı tavanların aktığı ve üst ranzada yatanların bu akan tavanlardan dolayı üşüterek hastalandığı belirtilmektedir. Bu sorunların bir kısmının geçtiğimiz yıllarda düzeltildiği iddia edilse de Söğüt’te yaşadığı tecrübelerini aktaranlar, ne yazık ki birlik hakkında pek olumlu şeyler söylememektedirler.

Bu olumsuz tablonun haricinde birlikte çıkan yemeklerin güzel olduğu, zamanında çıktığı ve birlik içerisindeki tüm askerlere yetecek kadar bol olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca birlikte disiplin seviyesi son derece yüksek olmasına rağmen askerin halinden anlayan ve haksızlık karşısında onları kollayan komutanlar bulunuyor.

Söğüt Jandarma Ulaştırma Eğitim Taburuna Nasıl Gidilir?

Bilecik’in ilçelerinden biri olan Söğüt, Bilecik il merkezine 26 kilometre uzaklıktadır. Bilecik il merkezi bile ulaşım konusunda pek çok otobüs firmasının teğet geçtiği bir yerken ilçeye ulaşımda çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır. Hava yolu ile ulaşımın mümkün olmadığı Söğüt’e demir yolu ve kara yolu ile ulaşmak mümkündür.

Kara yolu ile ulaşım: Söğüt ilçesine civar il ve ilçelerden kolaylıkla otobüs bulabilmek mümkündür. Özellikle ilçeye 50 kilometre uzaklıkta yer alan Eskişehir’den ve Bilecik il merkezinden her saat başı minibüsler kalkmaktadır. Söğüt;

 • Eskişehir’e 50,
 • Bursa’ya 130,
 • Ankara’ya 260 kilometre uzaklıktadır.

Bu şehirlerden Bilecik’e direkt otobüs seferi kolaylıkla bulunabilir ancak daha uzak illerden gelecek olanların, Eskişehir ya da Ankara’dan aktarma yaparak Bilecik’e, oradan da minibüsle Söğüt’e geçmeleri gerekmektedir. Söğüt Otobüs Terminali kışlaya 2,5 kilometre uzaklıktadır ancak terminale gitmek yerine Söğüt-Bilecik yolu üzerinde yer alan nizamiyenin hemen önünde inerek birliğe ulaşabilirsiniz.

Demir yolu ile ulaşım: Söğüt ilçesine demir yolu ile direkt ulaşım mevcut değil fakat Ankara-Pendik yüksek hızlı tren hattı güzergahında kalan Bilecik’e trenle vardıktan sonra, ilden hareket eden minibüslerle Söğüt’e ulaşabilirsiniz. Ankara’dan yüksek hızlı tren seferleri sabah 06:10’da başlarken İstanbul/Pendik istikametinden ilk hızlı tren seferi sabah saat 07:30’da başlamaktadır.

Söğüt Jandarma Ulaştırma Eğitim Taburu İletişim Bilgileri

Adres: Jandarma Ulaştırma Eğitim Tabur Komutanlığı Söğüt/Bilecik

 • Telefon: 0 228 361 34 17 – 0 228 361 38 86 – 0 228 361 33 58
 • Bölük Dahili Numaraları:
  • 1. Bölük – 8710
  • 2. Bölük – 8720
  • 3. Bölük – 8730
  • 4. Bölük – 8760
  • 5. Bölük – 8770

Bir önceki yazımız olan Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizde 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ve Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı iletişim bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.