Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Tecil Başvurusunda Sınıf ve Tertibat Bekliyor İfadesi Ne Anlama Gelir?

Tecil Başvurusunda Sınıf ve Tertibat Bekliyor İfadesi Ne Anlama Gelir?

E-devlet sistemi üzerinden askerlik durumu sorgulaması yapanlar “sınıf ve tertibat bekliyor” ibaresiyle karşılaşınca paniğe kapılabilirler. Özellikle askerliklerini tecil ettirdiklerini düşünenlerin bu ibareyle karşılaşması; “beni derdest edip askere mi alacaklar” korkusunu da beraberinde getirir. Ancak gerekli işlemler yaptırılırsa, askerlik durum sorgulamasında “sınıf ve tertibat bekliyor” ibaresi yer alan yükümlüler askerliklerini tecil ettirebilirler.

Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Demek?

2016 yılından beri, e-devlet üzerinden askerlik sorgulaması yapan bazı yükümlülerin karşısına çıkan bu ibare, en yalın haliyle anlatmak gerekirse, yükümlünün tecil süresinin dolduğunu ve bir sonraki sevk tarihinde askerliğe alınacağı anlamını taşır.

Bazı durumlarda bu ibare, öğretim kurumunun gerekli belgeleri göndermemesi neticesinde, kişi hala okula devam ederken de çıkabilmektedir. “Erteleme nedeni: sınıf ve tertibat bekliyor” ibaresini gören ancak öğrenim süresi hala devam eden yükümlülerin vakit kaybetmeden ilgili kurumdan aldıkları öğrenim belgesiyle birlikte bağlı oldukları askerlik şubesine gitmeleri gerekir. Gerekli işlemleri yaptırmamaları halinde yükümlüler, yoklama kaçağı durumuna düşerler.

Sınıf Ve Tertibat Bekliyor Ne Zaman Belli Olur?

Tecil durumunda bu ibareyle karşılaşan ve askere gitmeye karar veren yükümlülerin, ibarede de belirtildiği üzere sınıflandırma işlemi gerçekleştirilir. Sınıflandırma, yükümlünün jandarma mı, piyade mi, komando mu olarak askerliğini yapacağının belirlenmesidir. Sınıflandırmanın ardından tertibat aşamasına geçilir ve alımlara başlanır.

Sınıf ve tertibatlandırma sürecinin sonuçlanması, yükümlünün başvuru yaptığı tarihe göre değişiklik gösterir. Eğer yükümlü, en yakın celp dönemini yakalayacak bir tarihte başvuru yapmışsa işlemleri en kısa sürede sonlandırılarak askere alımı sağlanır. Eğer başvuru tarihi, bir sonraki celp dönemine tekabül ediyorsa sınıf ve tertibat süreci, askerlik yerinin belli olmasıyla birlikte sonuçlanır.

Tertibat Ne Demek?

Tertibat, kabaca özetlemek gerekirse hangi yıl veya dönemde askere alınacağınızın göstergesidir. Örneğin kısa dönemseniz üç haneli tertibat numaranız olur. Uzun dönemseniz, içinde bulunulan sene, hangi yıl doğanlar alınıyorsa o yılın kaçıncı döneminde alındığınız tertibat numaranızdır. Örneğin 1999 doğumluların alındığı yılın 2. celp döneminde askere alınacaksınız tertibiniz 99/2 olur.

Sınıf ve Tertibat Bekliyor İbaresi Kimlerde Çıkar?

Bu ibarenin genelde yalnızca lise ve lisans mezunlarının tecillerinin sonlanmasının ardından çıktığı ile ilgili yanlış bir bilgi söz konusudur. Sınıf ve tertibat bekliyor ibaresi, ilkokul mezunlarından yüksek lisans mezunlarına kadar eğitim görmüş herkeste çıkabilir. “Sınıf ve tertibat bekliyor” yüksek lisans için kayıt yaptırmak üzere olan kişilerde de eğer lisanstan doğan tecil hakları dolmuşsa çıkabilmektedir. Ayrıca, açıköğretime kayıt yaptırmayı düşünenlerde yer alan “sınıf ve tertibat bekliyor” tecil hakkını ortadan kaldırmaz.

Askerlik Erteleme Nedenleri Nelerdir?

Askerlik tecili için en yaygın sebep öğrenimdir. Lise veya lisans öğrencilerinin askerlikleri öğrenim hayatları boyunca tecil edilir. Mezun olduktan sonra da herhangi bir sebep göstermeksizin askerlik görevlerini 2 yıl erteleyebilirler. Ayrıca;

  • Maddi koşuları yetersiz olan ve bunu gelir belgesiyle tasdik edenler,
  • Lisanslı sporcular,
  • İlmi faaliyette çalışanlar da gerekli koşulları sağlamaları halinde askerliklerini tecil ettirebilirler.

Askerlik Tecil İşlemleri Hakkında Detaylı Bilgi: Tecil Şartları Tecil Süreleri Nedir, Tecil Nasıl Yapılır ve Yapılmazsa Ne Olur?

 

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Askerlik Celp Dönemleri 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.