Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Sınavda Çıkabilecek Sorular, Hastane vs Dahası

Sınavda Çıkabilecek Sorular, Hastane  vs Dahası

Şimdi Yazacaklarım sizlerin sırayla Anlatmaya çalışacam arkadaşlar Bizlerde bu işlemlerden geçtik Zamanında Pek kimse Yardımcı olmadılar bize ama Bizden sonrakiler en azından zorluk çukarmadan girip Mesleğe başlamasını isterim.

Kafanıza takılan soruları yine bizlere yazarak cevaplarız Sorularınızı.

Şimdi öncelikle Uzman erbaş , Uzman Çavuş demektir kimse bu ikisini ayrı olduğunu sanmasın ve bu mesleğe lütfen parası için değilde isteyerek yaptığınıza emin olun.

 


Şimdi gelelim sınav konusuna beyler İlk önce sınav olacağınız yere geliyorsunuz size orda yazılı sınav ön sağlık muayenesi ve spor mülakatı bekliyor.

 


Yazılı sınav: Yazılı sınav genel kültür ve 3 adet matematikten oluşmaktadır ve genel kültüre dayalı orta okul düzeyindeki bir çocuğun yapabileceği sorular mevcut.

 

Örnek vermek gerekirse; Adana ili hangi bölgemizdedir cvp: Akdeniz. Bu tarz basit sorular yada başka bir örnek vermek gerekirse Matematik sorusu 2+5-3=? Cvp: 4 . İşte bu kadar basit.

 


Ön Sağlık Muayenesi: Ön sağlık muayenesi boy kilo ölçümünüz alınır sonra 4-5 Doktor kontorlünde açık alanda hızlı bir şekilde sırayla hemen göz geçirirler Bakacakları şey tırnaklarınız, kollarınız sırtınız faça dövme vs iz kontorlü ve ağız kontorlü olacaktır. Şayet dövme yada jilet izi varsa hiç gitmeyin bile.

 


Spor Mülakatı: Spor mülakatı denilince aman ben yapamam, yada korkuyorum demeyin sakın, bakın her aşamada tüm komutanlarınız yardımcı oluyor sizlere onlarda sizin azminizi gördükçe bazı şeylere göz yumuyorlar, [ Mekik en az 27 ] [Barfiks en az 3 ] [ Durarak uzun atlama en az 175 cm ] spor mülakatıda çok zor değil siz sınava gitmeden 1 hafta öncesinden her akşam en az 4 km aralıksız belli tempoda koşun hazırlıklı hantal gitmemiş olursunuz.

 

2. Gün

 

Bir önceki gün mülakatlarımızı bitirtik bugün ise Jandarma personel temin merkezinde sözlü sınav olacak, işte asıl iş burada asıl heyecanlı bekleyişler burada olacak, ya tamam yada devam diceksiniz en püf nokayı yakalamanız lazım. Biz burada o püf noktaya değineceğiz.

 


Sözlü Mülakat: Sözlü mülakat ‘da herkes bir tiyatro salonu gibi olan bir büyük bir alanda oturur koltuklarda herkesin dosyası gurup olarak toplanır, daha sonra isim çağrıldıkça bir koridor var o koridor da 4 adet oda var her odada 3 rütbeli bulunur genelde üst teğmen yada albay olur, siz odaya girerken kapıyı çalın “Gel” sesi duymadan girmeyin, girdikten sonra esas duruta baş selamı vermeyi ve temil vermeyi unutmayın. Örnek Baş selamı ve tekmil “Ali çoban Konya emret komutanım” gür bir sesle yine esas duruşu bozmadan karşılarına geçin esas duruşta gögüsünüz kabarık şekilde durun, önünüzde ufak oval balık akvaryumu gibi bir kavanoz olacak içinde 1-30 a kadar olan sayı taşları olacak birini seçeceksiniz rastgele diyelim ki taşınız “3” , 3 numara komutanım diyeceksiniz, komutanlarınız karşısınıdaki monitöre 3 numaralı soruları gösterecek onları biliyorsanız cevaplarsınız yoksada “anımsayamadım komutanım” diyeceksiniz.

 


Sözlü Mülakatda Sorulan Sorular: Şimdi sözlü mülakat denilince ve karşınızda albay gibi rütbeli komutanlar denilince sakın korkmayın ve heyecan ve kekeleme yapmayın zaten ordaki sorulan sorular bahane adamlar sizin heycan ve diksiyonunuza bakacaklar.

 

Çıkacak benzer sorular ise Atatürkün inkilapları olabilir mesela, Milliyetçilik nedir ? Yada Laiklik ? Başka bir soru tarzı ise Mesela , Türkiyede maden ocakları hangi illerimizde var örnek ver birkaç tane ? Yada başka bir soru, Türkiyedeki akar sularına birkaç örnek verin. İşte bu tarz basşt genel kültüre dayalı sorular olur bazende kendini tanıt derler işte buna siz çalışın çünkü orda konuşma akışınıza ve heyecanınıza bakıyorlar yoksa adamın umurunda mı sen kimsin diye. Atatürkün hatatına falanda çalışın ne olur ne olmaz.

 


Dikkat etmeniz gerekenler: İşte burada işin püf ve ince noktaları mevcut, şimdi siz bir patronsunuz iş için yüzlerce kişi sizinle görüşmeye gelecek kimisi spor giymiş sakallı falan, kimisi işte günümüz modası enterasan giyinimiş saç jöleli felan, kimiside takım elbise yada çok sade ve gösrerişsiz ama temiz traşını olmuş saçlar normal düz. Şimdi siz olsanız kimi işe alırdınız ? Cevab belli tabiî ki sade gösterişsiz ve adam gibi giyineni. Bakın arkadaşlar biz orda adam damatlık takımı ile geleni gördük güldürler belki ona ama o adam kazandı ? Bilgisinden mi ? Hayır, işi ciddiye alıp efendi giyindiği için ordaki ince ayrıntılar bunlar işte sizde sözlü mülakata giereken varsa takım elbiseniz giyin çantanıza katın sözlü mülakat olacagı gün giyin, yoksada kumaş pantolon sade gömlek şık olmaya çalışın ve mutalaka asker gibi traş olun sakal falan olmasın elenirsiniz.
Sözlü mülakat bittikten sonra tekrar salondaki yerinize oturacaksınız isim isim çıkıştaki kapının ordan çağıracaklar sizi kazandınız yada kayıp ettiniz söylenecek. Diyelim ki kazandınız hastane seçiceksiniz sağlık muayenesi için bu hastaneler İstanbul, Ankara, Diyarbakır, sanırım birde İzmir yada Bursada vardı. Genelde Ankara seçerler ama Ankara Etimesgut’u seçin çünkü orası diğerlerine göre erken veriyor 1-2 gün.

 


3. Gün

 

Şimi Çok şükür her şeyi geçtik işin yorucu kısmı daha bitmedi smile ifade simgesi Çünkü 4 ile 6 gün sürebilecek olan bir hastane marotonu başlıcak.
Diyelim ki Ankara Etimesgut Asgari hastanesini seçtiniz sabah erkenden kalkıp 7 de orda olduk ilk olarak nizamiyede girişinimiz yaptırıyoruz ilk muayenemiz kan ve idrar örneği vermek olsun ki çünkü bu örnekelr bir ertesi gün veriliyor sonuçları bunları ilk gün aradan çıkarırsak zaman kaybı yaşamyız birde kan ve idrar örnegi verecegimiz için kesnlikle bi önceki gün akşaımı saat 22:00 dan sonra su dışından hiç bir şey yemeyin içmeyin sabhta kahvaltı yapmayın su için yine örnekler yoksa yüksek değer çıkar tekrar yaptırmak zorunda kalırsınız. Şimdi kan ve idrar örneği evrdikten sonra diğer muayeneneleride sırasıyla geçicez her gün 2-3 muayene girebildigimiz için yogunluktan dolayı hastane işlerimiz en erken 3 günü buluyor çünki hastane yogun oluyor gerçekten. Şunu unutmadan söyleyelim bir muayenede sizin cinsel organınıza bakılacak bir doktor tarafından utanmak yada rezil olmak istemiyorsanız etek traşınızı olun. Kulak içini kulak çöpüyle temizlemeyi unutmayın kulağada bakıyorlar, hatta duş alın siz direk en temizi. Herşey bittikten sonra sağlıkta bir sıkıntı çıkmadı dosyamızı hastanenin en alt katında bir yer var oraya veriyoruz ertesi gün yada akaşama doğru yetşirse dosyalarınız veriliyor size Jandarma Uzman Erbaş olabilr yada Jandarma Uzman Erbaş Komando olabilir yada olamaz yazar. Komando olamayanlar, Jandarma Asayiş olacaktır korkmasınlar olamadık yazısını görünce yani. Sonra dosyanızı alıp hızla Sözlü mülaktın olduğu yer Personel temin merkezine götürüp teslim edeceksiniz tabi güzel mutlu bir heyecanla çünkü sınavı kazandık artık bekleyeceğiz. Bekleme süresi güvenlik sorusturması en az 6-12 ay sürer arkadaşlar yani 1 sene bekleyen çok oluyor ama sonunda gidiyor merak etmeyin lütfen adak admayı unutmayın bu manevi güç olarak çok işinize yarar mesela, uzman olursam 10 fakiri doyurcam yada şu kadar para verecem yada kurban kesip fakire dağıtacam yada anamı babamı hacca gönderecem gibi şeyler bilirsiniz işte bir abi yada komutan tavsiyesi. Beyler biz yardımcı olduk gerisi siz ve Allaha kalmış bişey artık hakkınızda hayırlısı ise olur, hakkınızda hayırlı değilse olmaz bunuda unutmayın.

 


Not: Para lazım olaktır size yani en az bir 600-700 tl götürün yanınızda ULUS da oteller var 50 tl derler pazarlık yapın 40 tl felan indirin, sakın 20,25 tl otellere kanıp kalmayın rezelat ahırdan beterler. Duş yok yadak taş gibi sıcak su yok hiç bişey yok. Ama 40 tl olanlarda sabah kahvaltısı sıcak su , duş , tv vs hersey var.

 

Türk milletinin sizin gibi aziz, istekli, vatanını seven gençlere daima ihtiyacı vardır, Allah yar ve yardımcınız olsun yolunuz açık olsun.

 

Sınava Gelirken Getirceğiniz Malzemeler;

 

*Nufüs Cüzdanı ve Fotokopisi

 

*Ehliyet ve Fotokopisi

 

*Dört adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu. (Bu belge Sınav Tarihi açıklandıktan sonra sizlere vereceğiz *Facebook sayfamızdan ve Jandarmanın sitesinden )

 

*Lise diploması ve Fotokopisi varsa Üniversite Diploması  ( NOT: 06.01.2017 Tarihinden itibaren Bazı alımlarda İlkokul Mezunları da uzman çavuş olabilmektedir. )

 

*12 Adet vesikalık Fotoğraf

 

*Nitelik Belgesi (Halen Askerde olan adaylar için geçerli askeliğiniz bitmiş ise bunu dikkata almayın)
*Denklik belgesi (Okulunu yurt dışında bitiren adaylar için geçerli)

 

*Terhis Belgesi ve Fotokopisi (Terhis belgesini teslim etmiş oalnlar ask. Şubesinden alabilirler)
*1 Adet kağıt zarf yani mektup zarfı.

 

*Spor ayakkabı, şort, vs (Spor mülakatında rahat hareket etmeniz için)

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 303 YORUM
  1. samet dedi ki:

    komutanım peki uzman olmak isteyenler de askerlik şartı varmı benim abim jandarma asayiş personeli ama 16 yaşındayım ama erken diyor siz yardımcı olurmusunuz… SAYGILAR

  2. Hasan dedi ki:

    Mrb ben 24 nisanda sivana girdim kazandim ama hâlâ msj gelmedi eytim birliklerine cagrilan varmi 24 nisanda sinava giren ikinci grupmu oluyor

    1. Hasan İşlemlşeri biten adayların dosyaları puan sırasına göre sıralanıyor ve açılan kırsa konetyan kadar sıra ile çağrılıyor, muhtemelen puanın diğerlerinden düşük o nedenle beklemedesindir

    2. Yakup dedi ki:

      Yazili sinav cikan sorular kac adeti hatirliyorunusunuz sorular nasildi hatirladigun kadariyla ornek verebiliriminiz

  3. Düşünceli dedi ki:

    Mrb ikinci grupba msj gelen varmi ne zaman eytime çağırırlar 5 mayista 2018 hastane islemim bitti ama hala msj gelmedi bilgisi olan yardımcı olabikirmi teşekkürler şimdiden

  4. Mustafa dedi ki:

    komutanım ben kekemeyim ama öle çok değil arada sırada kekeliyorum askerliğime engel olurmu cevaplarsanız çlk memnun olurum

    1. Mustaf, kekemeliğinin sebebi, psikiyatrik bir durumdan dolayı mı yok sa fizyolojik(yani dil kaslarının bazılarının tam çalışmaması ) durumundan dolayı mıdır?

      1. mustafa dedi ki:

        korkudan oldu

        1. Mustafa, Psikiyatrik bir rahatsızlık ise bundan dolayı elenebiilirsin ama kekemelik derecen konusunda hekim eğerlendirip olumlu yada olumsuz karar verir

  5. gamze dedi ki:

    Admin arkdsm uzman sınavına gidecek ankaraya sınavda ne gibi sorular soruyolar mutlaka geçermi soruları söylermisiniz.bide lise açık öğretim aceba bide sınava güvenlk soruştrması belgesini kendisimi götürecek yardmcı olurmusunuz belgeleri kendimi dolduracak lütfen söyledmisiniz

    1. Sınava giderken götürülecek evraklar Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla) buradaki evrakları hazırlamalısın, Sorular için ise Bu haberimizi okuyunuz

      1. Gamze dedi ki:

        Teşekkür ederim bide sınava girerken sınav mekik bunlarıda yapacakmı aceba

      2. Gamze dedi ki:

        Hocam bu sınava ön çağrım belgesini nerden alacağız nerden çıkartcaz

          1. Şafak dedi ki:

            Teşekkür ederim hocam allh razı olsun hocam dilekçe ve güwenlik sorştrmasınınhepsini elle doldrsak olurmu bide adli sicil kaydını e dvlet üzerndn kendmz ckrsk kabul olurmu hocam

          2. Şafak, Gvenlik soruşturmasını kendin dolaştıramazsın. adli sicil kaydını e devletten alsan olur ama mumkunse adliyeden al hem onaylı olur

          3. Şafak dedi ki:

            Hocam milli savunma bakanlıgı perteme nasıl gidicez ankara cebeci ye lütfen yol göstergesini yazarmısınıç lütfen tekrar herşey için çok teşekkür ederim hocam

          4. Şafak, şu haberimize (Tıkla) adresi yazdık. nasıl gidilceğini de ekledik. dikkatlice oku lütfen

  6. İsminiz dedi ki:

    Merhaba benim diplomam üniversitede e devletten aldığım öğrenci durum belgesi geçerli olur mu?
    Teşekkür ederim

    1. Hilmi, Öoanylı öğrenci belgesi yeterli olur, mumkunse diplomanın onaylı bir fotokopisini al

  7. Ali dedi ki:

    Oncelikle yardımlarınniz icin teşekkür ederim ben ikinci gruptayim 24 nisanda sinava girdim alımlar ne zaman baslayacak bilgisi olan varmı

    1. Ali, Bazı adaylara SMS ler gelmeye başladı, sana hala gelmediyse işlemlerin bitmemiş olabilir, Bu haberimizde (Tıkla) bazı açıklamalar yaptık. ütfen Dİkkatlice oku

    2. Gamze dedi ki:

      Sınavda ne sordular söylermisin

  8. 68 poyraz dedi ki:

    Slm ben uzmanlıgi kazandim kac ay icerisinde çağırıyorlar msj la bilgilendirme yapıyorlar siteden takip etmemiz gerekiyor komando olur raporum var komondo olarakmi giderim yardimiz için tşk ederim

    1. Poyraz, Bir onceki eğitimlerin bitmesine mukabil çağırırla muhtemelen, ama haziran sonunu bulabilir bu

  9. Poyraz dedi ki:

    Slm uzmanlik sinavini kazandim kac ay icerisinde çağırırlar msj la bilgilendirme yapıyorlar mi sitedenmi takip etmek gerekiyor komando olur raporum var komondo olarakmi giderim yardiminiz icin teşekkür ederim

    1. Poyraz Sınıflandırmala Kurs esnasında yapılıyor, siteden takip edilmeli

  10. 68 hasan dedi ki:

    Slm ben uzmanlik sinavini kazandim kac ay icerisinde çağırırlar msj atiyorlarmi sitedenmi takip etmek gerekiyor komando olur raporum var komondo olarakmi alirlar tşk ederim

    1. Hasan, Sınıuflandırma Kurs Sırasında yapılıyor. Sınav sonucu başarılı olan adaylara Temel eğitim kuursu ile ilgili mesaj gelecek ayrıca da siteden yayınlayacaklar bizde sitemizden anında yayınlayacağız takipte kal

  11. Mustafa dedi ki:

    Merhaba benim gögsüm biraz çukurda sizce bir sıkıntı çıkarmı

    1. Mustafa, Göğüs eğrilikleri konusunda Ortopedi uyzmanı karar verecek onun bir derecesi var o dereceye gore sağlık raporu çıkar

  12. 68 hasan dedi ki:

    Slm uzman onbasili kazandim kaç ay icerisinde cagirıyorlar msj la bilgilendirme yapıyorlarmı siteden takip etmemiz gerekiyormu komonda olur raporum var komondo olarak alım yaparlarmi simdiden tşk ederim

    1. yhasan şu anda devam eden Temel eğitim kursu var bitince, bayramda hesaba katarak yeni temel kursa çağrılar başlar

  13. Hasan dedi ki:

    Slm uzmanlığı kazandım kaç ay icerisinde çağırıyorlar msj gonderiyorlarmi sitedenmi takip etmek lazım bide eytim birligine çağrıyı kac gün onceden haber ediyorlar simdiden tşk ederim

    1. HAsan, sınavlar yeni bitti, şu an devam eden Uzman Erbaş temel eğitim kursları bitiyor, birince bayramı da hesaba katarak kazann adayları çağırırlar, sitemizden takip edebilirsin.

  14. Bora12 dedi ki:

    Goz derecem astigmat 1.25 0.50 saglik raporundan gecermiyim birde sacli deride başımda dogum lekesi vardı ameliyay oldum sacım uzandıginda kapanıyorsaygılarımla

    1. Bora görünmeyen yerde 50 cm karye kadar müsade ediyorlare, gözler için ise o kadar buyuk olmadığından problem çıkmaz

  15. Hasan dedi ki:

    Gamze Yeşil Ablacım Çok Sağulun Amin inşallah

  16. Hasan dedi ki:

    Benim 15 yaşında Ayağım kırıldı ve ayağımdan bi Sıkıntım yok Koşuyorum yürüyorum Aksama falan yok Lakin Ayağım Biraz dışa doğru eğri Ama hiç bi Sıkıntım yok en kötü ihtimal uzman onbaşı olabilirmiyiz

    1. HAsan, Rütbeler Eğitim seviyesine göre belirleniyor, Ayağın ile ilgili probemin kararını ortopedi doktor TSL sağlık yeteneği yöetmeliğine göre karar verir. Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla) Lütfen Dikkatlice oku

      1. Hasan dedi ki:

        Gamze Yeşil Ablacım Sence En kötü İhtimal Askerde Kalmak İstesem Ayağımdan Dolayı Çok Sıkıntı Ederlermi ben Çok Kalmak istiyorum Askerde 1999 luyum Ben Askerlik muanemi oldum 2019 şubatta Askerim İnşallah

        1. HAsan, ayağın eğer askerlik yapmana engel değilse muhtemelen problem çıkmaz. Allah Yardımcın Olsun

  17. Sedat Özişçi dedi ki:

    Ön capraz bag ameliyati engelmidir…

    1. sedat, bu ameliyat sonrası askerliğini yapmaya bir engel yoksa muhtemelen prloblem çıkmmaz ama TSK Sağlık Yetneği yönetmeliğini kontrol et istersen Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla)Lütfen Dikkatlice oku

  18. Ibrahim dedi ki:

    Selamın aleykum ahilerim birşey sormak istiyorum ben bu işe fazlasıyla gönül verdim yani olmak istiyorum fakat jandarma asayiş benim en çok istediğim hani onu olmamın ihtimalini yükseltmem için ne yaomaliyim

    1. İbrahim Jandara Uzman Erbaş 25 personel alınacak denildi, açıklanan alımın bavuru şartlarına uyuyorsan jandarma uzman erbaş olabilirsin, şimdilik beklemede kal Allah yardımcın olsun

  19. Hasan dedi ki:

    Mrb ben uzman erbaslik sinavları kazandim hattane isi kaldı hete randevu mu almamiz gerekiyor bu konu hakkında detaylı bilgi verirseniz sevinirim tşk ederim

    1. Hasan HAstan işlemlerini Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla) Lütfen Dikkatlice oku (sakın geç kalma 3 gunun var)

  20. Mehmet dedi ki:

    19 yaşında uzman er olmak isteyenler başvurabilirmi

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Mehmet KArdeşim, Jandarama Uzman Erbaş alımı daha açıklanmadı ama muhtemelen askerlik şartı aranmayacak, Hava Uzman Erbaş Alımları ile Deniz Uzman Erbaş Alımı nda ise askerlik şartı aranacaktır. Burada ki haberimizi dikkatlice oku jandarma uzman çavuş alımları nı bu sayfamızda bildireceğiz

  21. Mücahit dedi ki:

    Selamın aleyküm komutanım benim 5 sene önce bı mahkemem oldu hırsızlıkdı ama üstüme atılan bir suçtu 3 kişiydik avukatın anlatmamızı istediği gibi anlattık hakime, hakimde sizi bu seferlik beraat ediyorum demişti sicile falan işlemedi ama geçen karakola gittim TC mi aldıktan sonra bana bu mahkememi söyledi onların kayıtlarında gözüküyor bu bana sıkıntı olurmu

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Mücahit, şimdi ne desek boş, konuyu değerlendirecek olan Güvenlik soruşturmasını yapacak ekip, Allah Gönlüne göre versin diyelim, HAyırlısı ne ise o olsun

  22. sefa dedi ki:

    kardeşim benim gögüsüm kunduracı gögüsü hafif bi çöküklük var sağlığımda felan hiçbir sorun yok 400 mt kosuyu 56 sn durarak atlama 230cm 45 tane sınav 50 tane mekik ve 20 tane balfiks cekebiliyorum bunlardada sıkıntı yok tek korkum gögüsümde kunduracı gögusu olması hafıf bı cökukluk var ama cokta bellı degıl. bıde bı sorum olcak ben mayısta askere gıdıyorum askerlıgım manısa kırkagac jandarma komando ben orda uzmanlık basvurusu yapıp gıtsem bana dedılerkı sen mulakata felan gırmezsın dırek 12 tane doktara görünürsün dedıler dogrumudur ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Sefa, Seçim aşamasının nasıl yapılacağını Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla) Uzman Çavuş Sağlık kurulu raporu seçim aşamasınıdan sonra yapılacak. haberimizi Dikkatlice oku kardeşim, Allah Yardımcın olsun

      1. sefa dedi ki:

        sağol kardeşim jandarma komando olarak yapmam uzman olmamda faydası varmı peki kardeşim ?

  23. Hasan dedi ki:

    Mrb benim kavgadan dolayi 5 yiĺ suc islememe cezası verildi ilk olayım hukum geriye bırakıldi adli sicilim temiz sabikam cikmiyor sınavdasıkıntı olurmu tesekkurler

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Hasan Kardeşim, başvuru kalvuna göre 30 gün ve üzerie hürriyeti bağlayıcı cezaa gerektirecek bir suçç işlemediysen problem çıkmaz. Allah YArdımcın Olsun

  24. ... dedi ki:

    Muvafakkatname örneğini indirip doldurdum bi sıkıntı olurmu geçerli sayılır değilmi

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Fetih; Burada Bulunan Haberimizde muvafakatnameyi tekrar hazırladık istersen bunun çıktısını al

  25. Abd dedi ki:

    Komutanım benim kolumda yanık var bileklerimden omuz altına kadar sıkıntı olurmu bide dişimde tel var uzmanlık için yaptırdım

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Abdullah kardeşim, yanık genel görünümü bozmayacak şekildeyse problem olmaz, dişlerin ise heyet raporunda belli olur. seçim aşamasında problem çıkmaz merak etme

  26. ... dedi ki:

    Muvafakkatname örneği formu linki varmı çıktısını alıp biz doldurşak. ..

    1. Fatih; şu haberimize (Tıkla) en alata linki verdik oradan çıktı alabilirsin.

  27. MEHMET dedi ki:

    Merhaba
    benim kafam çok karıştı
    ben askerde onbaşıydım.
    orta okul mezunuyum
    uzm çvş. yada uzman onb.
    olmak istiyorum…
    terhis tarihim:05.02.2014
    benim terhis tarihinden 3 yıl gecmiş ama ay farkıyla kurtarabilirmiyim…
    eger kurtarabilirsem uzman onb. olarak mı kalacam yoksa bi müddet sonra çavuşlukta gelecekmi?
    teşekkür ederim…

    1. Mehmet Terhis tarihi 21 Şubat ve sonrası olan en az ortaokul mezunu olanlar Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman erbaş alımlarına başvurabiliyuor. bu bakımdan senin için bir problem yok

      1. MEHMET dedi ki:

        Admin şimdi ben uzman çavuş yada uzman on başı olabilirmiyim
        Gerçi başvuru yaptım 10 mayıs sınav tarihim yani olabilirim…

  28. Teşekkür sağolun dedi ki:

    Birde Bu güvenlik araştırma formunun üzerindeki fotograf kısmını kendimiz mi yapıştırıcaz 4 adet istiyorlar diye okudum başvuru klavuzunda…..nasıl ve ne yapmam gerek

    1. Fetih; formun üzerine resmi bilgisayarda yerleştirip renkli çıktı alman gerekiyor,i bunun için program hazırladık sende istersen oradan çıktı alabilirsin Form burada(Tıkla)

      1. ... dedi ki:

        Resimi kendimiz yapıştırip renkli çıktı alsak yada kendimiz yapistirip öyle teslim etsek nasıl olur peki birde 1.62 boyum kurtarır mi acaba çizelgedeki boy ortalaması altında sonuç ne olur

        1. fetih; Resmi Bilgisayarda ofrma yerleştirip renkli çıktı almalısın, 162 cm Boy Standartları dışında olduğu için inisiyafi göstereip göstermeyeceklerini bilemiyoruz maalesf. Allah YArdımcın Olsun

  29. Saffet dedi ki:

    Benim sağ yanağımda 2,5 3 cm kadar jilet yarası var ama bu yara ben 3 yaşındayken olmuş sıkıntı olurmu acaba mayısın 7 sinde sınava giricem

    1. Saffet, Görünen yerlerde 20 cm ye kadar genel görünbümü bozmayan yara izlerine müsamaha ediyorlar, sen de bu durumda isen problem çıkmaz

  30. Mustafa dedi ki:

    Merhaba lar banka borcundan icram var birde trafik cezasi başvuru yaptım uzmanlığa bunlar engel olurmu tesekkurler

    1. Mustfa bunlar önemli cezalar değil, ama yüz kızartıcı suçlar direk eleniyor

      1. Mustafa dedi ki:

        Tesekkur ederim.şükür hiç başıma yüz kızartıcı suç gelmedi tek problemim bu borclardi

        1. Mehmet ali dedi ki:

          İyi günler benim bu cüma günü mülakatım sınavım var kolumda görünmeyen yerde iki tane kesik izi var bi de cok ufak dövmem var sıkıntı yapıyorlar mı .ne yapmam gerek . Şimdiden teşekkürler

          1. Mehmet Ali, Görünen yerlerde 20 cm ye kadar görünmeyen yerlerde 50 cmye kadar yaraizi, doğum izi ne musade ediyorlar, sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Allah Yardımcın Olsun

  31. Hasan uzuntaş dedi ki:

    Ben suan askerim sinava 24 Mayıs da giricem benim sadec sinava giris kâğıdım var gerisi çıkmadı napmam gerekiyor bi yardım ederseniz sevinirim

    1. HAsan Askerde olanlar için, nitelik belgesi hazırlaman gerekiyor, komutanına söyle sağlık raporu alman için seni hastaneye yada aile hekimine gönderebilir, öğrenim belgen yada diploman yanında değil ise, onaylı öğrenim belgesini ailen alsın sana gondersin, en kısa yol bu şimdilik

  32. Erol dedi ki:

    Merhabalar benim bu cuma uzmanlık sınavım var adanada gireceğim sınava kafamda bi ameliyat izi var çocukluktan kalma 18 yıl oldu ama sorun olurmu sizce

    1. Erol görünen yerlerdeki 20 cm kadar genel görünümü bozmayacak yara izleri problem olmuyor

      1. Erol dedi ki:

        Çok teşekkürler

  33. Furkan dedi ki:

    Vucudumda istemsizce olan faça var kendim yapmadım dövmede yok Allahımın verdiği vucudu temiz teslim etmek isterim fakat bu 2 tane faca çocukken olmuş bişey alım yapılırmı yardımcı olurmusunuz

    1. Furkan, görünen yerlerde 20 cm yeümü bo kadar, gorunmeyen yerlerde 500 cm ye kadar genel görünumu bozmayacak, izler problem çıkarmıyor,

      1. Furkan dedi ki:

        Sol kolumun üst tarafında 5 cm kadar sağ bileğimde 3 cm kadar var teşekkürlee bu arada cevabınız için

  34. Selahattin dedi ki:

    Muvafakkatname yi nasıl yapıcaz bilen varmı kendimizi mi yazıcaz yoksa çıktı alıp doldurup mu götürucez

    1. Selahattin Çıktısını Alıp Doldurup imzalayacaksın, elle yezsanda aolur aynı anlama gelir zaten, hatalı yazma yeter

  35. Selahattin dedi ki:

    Herkeze iyi günler takıldığım bi konu var bu muvafakkatnameyi kendimiz el yazımızda mi yazıyoruz yoksa çıktı alıp bi yerden onumu doldurup götürüyorum bilgisi olan cvp verirse sevinirim sağolun şimdiden

    1. selalahttin, ikisi de olur ama bilgisayardan çıktı alman daha düzenli olur

  36. Tesekkur ederm saoln dedi ki:

    Benim askerde vukatim oldu ama basvrum kabul edildi snav tarihim belli sorun olurmu dosymi gturdugumde carsi izninden bi gun gec dondum

  37. Hasan eray dedi ki:

    R harfini söyleyemiyorum uzman çavuş olabilirmiyim.

    1. Hasan, Konuşma Bozuklukları ile gili TSK sağlık yetenği yönetmeliğinde özel birşey yok, fakat konuşmanı güçleştirecek kekemelik gibi bir durumun varsa bu ruh hastalıkları tarafından değerlendirilir.Burada Bişey soylemek İmkansız. Allah Yardımcın Olsun

      1. Hasan eray dedi ki:

        Allah razı olsun

  38. Orhan dedi ki:

    Merhaba. Ön lisans son sınıfım lise diplomam kayıp üniversiten okuyor belgesi alsam yeterli midir? Birde memleketten uzağım terhis belgem elimde ama şube imzası yok buradaki şubeden imzalatabilir miyim ?

    1. Orhan, Lise Diplomana Üniversitededir, İstersen bir kopyasını verirler ama okuldan da ayrıca Onaylı öğrenim belgesi alman gerekiyor sakın unutma

  39. Kadir degirmenci dedi ki:

    Selamin aleykum benim omzumda 1 tane büyük bir faça var sorun olurmu uzmanlık için

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Kadir Kardeşim, bahsettiğin iz 20 cm den küçük ise v genel görünümü bozmuyor ise sıkıntı çıkmaz.

      1. Kadir degirmenci dedi ki:

        Eywalla reis

  40. Ramazan dedi ki:

    İyi günler ben askerim uzmanlığı kazandim ama hastane işleri bitmedi iznim bitecek raporda alamıyorum ne yapmam gerek acaba

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Ramazan hangi uzmanlık için başvurmutun, 2017/10 için ise o sure çok uzundu yetişmemesinin sebebi olmalı, eğer KKK nın ise o da yeni başladı heyet raporu almak için daha erken

      1. Ramazan dedi ki:

        2017/10icin bölgede hasta çok olduğu için doktorlar olmuyor haliyle islerim uzuyor sevk için 30 gün süre var bundan faydalana bilirmiyim normal rapor alamıyorum işlerim bitsin diye valilik yasaklamış .

        1. Turan Ayvaz dedi ki:

          Ramazan, Sen heyet raporu almaya çalışıyorsun, bunun için işlerini geciktirme, mümkünse yakın illerden biriinden al, hastane öneli değil önemli olan raporda uzman erbaş yazması

  41. Dogukan dedi ki:

    Lıseyı dısardan okuyorum lıse dıplomam henuz yok sınava gırmeye hak kazandım dıplomam yok henuz yardımcı olurmusunuz

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Doğukan Lise mezunu değilsen , Uzman onabaşı olabilirsin, eğer kayıt sırasında yanlış bilgi yazmadıysan, ilk sınavlara gideceksin, Açık lise müdürlüğüne gidip onaylı öğrenim durum belgesi alman yeterli

  42. Hakan dedi ki:

    Selamun aleykum kolumda omuz hizasimda cizik var gorunmuo ztn uzman cavus komandoyu etkiler mi?

    1. Hakan, Görünmeyen yerlerdeki yara izleri askerlik yapomana engel değilse problem olmaz

      1. Hakan dedi ki:

        Saglikta elenmem dmi engel dil cok az zor gorunuo ztn ztn omuz tarafinda elenmem dmi

        1. Bu konudan dolayı elenmezsin Hakan

  43. haydar dedi ki:

    Arkadaslar uzman onb lar sade komando oluyomusun olmazsak eliyolarmi direk bilgisi olan varmi yoksa sade yalan habermi

  44. mehmet dedi ki:

    selamun aleykum hayırlı gunler başvuru yapacam ama liseden terk ettim diplamom yok taksiknamem var bı sıkıntı olurmu

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Mehmet Mehmet KArdeşim, Liseden terk isen Bıraktığın liseden Onaylı Öğrenim durum belgesi , tasdikname ile başvuru yaabilirsin

  45. Özkan dedi ki:

    23 martta basvuru yaptım şöyle bir yazı yazıyor ( asagıda yazılı olan bilgilerlerle sisteme kaydınız basarılı bir şekilde yapılmıştır. Tercihler uzman onbası yazıyor aday numarasıda var sınava nezman cagırılırım bide basvurum onaylanmısmıdır

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Aday numarasi versiyse basvurun kaydedilmistir. Sira ile inceleyim mesaj gonderiyorlar. Sonuç lar aciklaninca sitenizden yayinlayacagiz takipte kal

  46. Abdullah dedi ki:

    Kardeşim merhaba benim altcenem üst cenemden önde ön sağlıkta sıkıntı olurmu

    1. Abdullah behtettiğin Çene ileriği eğer 3 mm fazla ise problem çıkar, İstersen bir kere ortopediye, yada plastik cerrahiye görün,

      1. Mustafa dedi ki:

        Merhaba sistem de hata veriyor uzman erbas basvuru yapmistim 1 ay once bana yardimci olurmusunuz sonuc ne zaman ve boyle hata veriyor (Girmiş olduğunuz kriterlere göre bilgileriniz bulunamamıştır.
        Veya Başvurunuz İşleme alındığı için sorgulama yapamazsınız.)

  47. Emre dedi ki:

    S.a hayırlı günler ben 11 martta başvuru yaptım ne zaman açıklanır çağırılıp çağrılmayacağım bilgi verir misiniz tşkler . Bide ufak bi fizik var sol kolumda bir sıkıntı olur mu .

    1. Emre KKK sırayla başvuruları kontrole dip hak kazananlara mesaj atıyor, ne zman sınavların başlayacağı şimdilik bilinmiyor, biz takip ediyoruz sende sitemizi takip et

  48. haydar özkan dedi ki:

    22 şubatta başvuru yaptım onaylandı sınava ne zaman çağırıyor lar bilgisi olan varmi

  49. Oğuzhan yıldırım dedi ki:

    Komutanım iyi günler ben piyade komando uzman onbası mülakatına girdim 01.02.2018 tarihinde hastane saglik raporuda hepsi saglam gonderdim zaten bizim sonuclar yada cagirmalari ne zaman belli olur??

    1. Oğuzhan , Bugunlerde Sonuç SMS lseri gönderiyor KKK. Bekle yakında sonuçlar vbelli olunca ne zman çağıracaklarını MSB nin sitesinde yayınarlar

  50. Can dedi ki:

    Merhabalar 2017/10 2.grup 28 şubatta sınava girenleri eğitime ne zaman çağırırlar ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Can KArdeşim, biliyorsun alım 2 grupta yapıldı, 2. guruplar sağlık raporlarını yeni gidiyor. sabırla bekliyorz bizde

  51. Mertcan dedi ki:

    Merhabalar 2017/10 2.grupların eğitim yerleri ne zaman açıklanacak tahminen belirli birşey var mı ?

    1. Ali KARA dedi ki:

      Mertcan, 2017/10. basuruları peyderpey yapılıyor. muhtemelen sıraya aldılar bugun yarın eli kulağındadır ararlar inşallah. Allah YArdımcın Olsun

  52. kemal dedi ki:

    selamunaleykum benim bi sorum olacaktı askerligim 2016 da cavuş olarak bitirdim firar sucum vardı sivil asliye ceza mahkemesinde yargılandım. Hakimda 5 yıl denetimli serbestlik verdiler acaba uzman erbaş yada sozlesmeli er olabilirmiyim.

    1. Ali KAYA dedi ki:

      Kemal Kardeşim, Bu Sicilinde çıkacaktır. Güvenlik araştırması arşiv araştırması sırasında belli olur ne olacakğı. KEsin Bişey Soylemek Ne yazıkki mumkun değil

      1. kemal dedi ki:

        ali kardesim tesekur ederim cevapladığın icin sabıka da ve arsiv temiz cıkıyor guvenlik sorusturmasinda elbet cikar allah buyuk sansimizi denicez tekrardan tesekur ederim

  53. Alican dedi ki:

    Merhaba heyet raporundan sonra yapılacak başka bir işlem var mı ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Ö raporu Almış olman gerekiyor. Kati Rapor hastaneden gönderilecek. şimsi Sınava Çağrıyı beklemelisin. Şu Haberimizde Uzman Erbaş Başvuru Sonuçlarını Takip edebilirsin

  54. Emre dedi ki:

    Selamun aleykum ben bugun uzman onbasi olmak icin basvurdum 2 sorum olcak 24 yasindayim 1993/3 tertip askerlimi yaptim haliyle 3 seneyi geciyor ama basvuru asamasinda form doldururken bi sikinti olmadi 2 ci sorumda guvenlik sorusturmasinda neye bakiyolar acaba babamin adina haciz felan var etkilermi

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Emre KArdeşim, Uzman Onbaşı Olmak için 27 yaşını bitirmemiş olmak gerekiyor, ayrıca terhis tarihi 22 Şubat 2013 ve sonrası olanlar başvurabiliryor.
      Güvenlik soruşturması tam bir kapalı kutu, çok değişik faktorler var ama babannın üzerine olan hacizi ok önemseyeceklerini sanmıyorum. Allah YArdımcın Olsun

      1. emre dedi ki:

        Eyw allah razi olsun beklicez bakalim cagirmalarini

  55. Cengiz dedi ki:

    Merhaba güvenlik araştırma emineyete ne zaman ulaşır ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Cengiz kardeşim , Güvenlik araştırması çok boyutlu bir araştırma. sen evrakları teslim ettikten hemen sonra başlar ve emekli olana kadar güvenlik takibin yapılabilir. Fakat yakında seçimlere çağrılar olacak muhtemelen 1 ayı bulmadan güvenlik araştırmaları biter

  56. Kürşat dedi ki:

    Merhaba 2017/10 ikinci grup ne zaman açıklanır eğitim yerleri

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Kürşat kardeşim, 2017 uzman cavus alimlari sonrasi sinavlar yapildi. Egitim yerleri msb nin resmi sitesinde yayınlanacak bizde takipteyiz. Bizi takip et.

  57. haydar ozkan dedi ki:

    Komutanım kolay gelsin önce bir sorum olcak ben uzman Onbaşı lik için başvuru yaptım kilim boyum kurtarır çok şükür jilet dövme yok adlı kaldım temiz sporda zorlanan kalırmi birde askerde üstün başarı belgesi aldım taktikleri var bi işe yarar mı Hakkari Çukurca’da askerlik yaptım .tek kafama takılan spor olayı oda kondisyon yok Allah herkesin hakkında hayırlısı versin kolay gelsin

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Haydar kardeşim, zamanın var kondüsyonunu yükseltmek için düzenli spora başla muhtemelen spordan geçersin

  58. Emrah dedi ki:

    İkinci grupların eğitimi ne zaman açıklanacak bu Martın kaçında ve SMS gelecek mi bize ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Emrah KArdeşim, İlk guruba sms ile bilgilendirme yapmışlardı, yakın zmanda çağıracaklardır. biz de ilk anda sitemizden paylaşacağız

  59. Erdem dedi ki:

    Selamın aleyküm kardeşim 2016 birisine şahitlik yaptım ama dosya daha kapanmamış ve hala gel git yapıyor arkadaş güvenlik soruşturmada problem olur mu ? Bu ayın 23 duruşması varmış …. güvenlik araştırma sonucunda birşey olur mu ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Şahitlik ile ilgili bir problem olmaz guvenlik soruşturmasında senin ve ailenin adli sicillerine bakıyorlar. bir problem çıkmaz kardeşim

  60. Rıza dedi ki:

    Merhabalar güvenlik soruşturma yapıldıktan sonra eğitim sırasında bir daha yapılacak mı güvenlik soruşturma ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Yazpılmaz Rıza kardeşim, fakat daha sonra bilgiler sürekli güncelleniyor bu arada bi problem çıkarsa askerlikle ilişiği kesirlir adayın

  61. Adil dedi ki:

    Merhabalar 2017/10 ikinci grup eğitimleri ne zaman açıklanıyor bugün yarın açıklanır mı ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      ADil kardeşim, Bahsettiğin eğitimlerin 1. grubu şu anda eğitimde yakın zamanda bitecek hemen ardından ikinci grupları çğıracaklardır. bu arda yeni alımlar içnde hazrılık yapılıyor

  62. Adem dedi ki:

    Merhabalar herşey tamam güvenlik soruşturma bekliyorum bir sorum olacak benim bir kaç sene önce telefonum çalınmıştı ve çalan kişi herkesi tehdit etmiş ve bir kişi savcılıkta şikayet etmiş ve cinsel taciz diye bundan haberim Yoktu savcılık çağırdı oraya gittim ve telefonum çalındı ve suçsuz olduğumu ispatladım ve adli sicil kaydım temiz bundan birşey çıkar mı ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Adem kardeşim başvuru klavuzunda Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan adlî veya askerî mahkemeler
      tarafından otuz günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûm olmamak,
      (c) Taksirli suçlar nedeniyle altı ay veya daha fazla süre ile hürriyeti bağlayıcı bir
      cezaya mahkûm olmamak. yazıyor. sen beraat etmişsin. bundan dolayı problem çıkacağını sanmıyorum Allah YArdımcın olsun

  63. Emre dedi ki:

    Güvenlik soruşturması belgesini böyle bi sayfadan temin ettim jandarma sayfasındakin den biraz değişik yeni versiyonu diyor bu bi sıkıntı yaparmı diğerini yazim mi

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Emre kardeşim tabiiki internet sitelerindeki formlar farklı olabilir formu mumkunse Milli Savunma Bakanlığının sitesinden indir. oradakini hazırla o daha iyi olur

  64. Muratcan dedi ki:

    selamün aleyküm bir sorum olacaktı geçen yıl arkadaşımla arabadayken bir sigara içimlik esrar yakalandı ve benide karakola alıp suçlu buldular denetimli sertbestlik aldım mahkeme para cezası ertelenmiş ceza hiç birşey verilmedi sadece git gel buraya tamam dediler e devlet üzerinden sicilime baktıgımda temiz çıkıyo acaba bu uzmanlıkta sorun olur mu yardımcı olursanız çok mutlu olurum . Teşekkürler

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Muratcan Kardeşim, Adli kayıtlarını zaten başvuru formuyla birlikte vereceksin, Ayrıca güvenlik araştırması formunda da var, bu basit kabahat olarak görülürse sıkıntı çıkmaz ama değerlendirilecektir mutlaka

      1. Muratcan dedi ki:

        Turan abi yardımın için teşekkür ederim bir sorum daha olacaktı askerlik yapmadım bu yıl ki uzmanlık alımlarında askerlik şartı aranmadığını duydum bir kaç haber sitesinde okudum bu doğru mudur ve eğer herşeyden başarılı geçersem görevime ortalama ne kadarlık bir süre içerisinde başlarım bunlarıda cevaplarsanız çok mutlu olurum hakkınızı helal edin ..

  65. Arda dedi ki:

    Kardeşim ben bütün herşeyi geçtim ama güvenlik soruşturma imza atmayı unutmuşum sıkıntı çıkar mı ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Arda Kardeşim, neredeyse en önemli olan şeyi unutmuşsun. Bundan dolayı umarım elenmezsin, Eğer oyle bişey olursa tekrar başvuru yapabilirsin

  66. İsmail dedi ki:

    Komutanım selamınleyküm bende 2010 yılında ameliyat oldum kara cigerde yara vardı aldılar lakin şun hiç bir saglık problemim yok çok şükür ama ameliyatın izi var acaba bir sıkıntı olurmu bu meslege girmeyi çok istiyorum

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      İsmail Kardeşim, Sağlık kurulu rapaoru alacağın zaman zaten bu ameliyatı hekimler görecek onların elinde Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık ynetmeliği var ona göre karar veriyorlar, bu yuzden dikiş izi ile ilgili problem çıkacağını sanmıyorum ama ameliyatın mahiyetine göre kararları değişebilir. Allah Yardımcın olsun

      1. İsmail dedi ki:

        Sağolun komutanım

  67. Büşra dedi ki:

    Abimin göğsünde kosova bayrağı dövme var bir sorun yaratır mı ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Büşra Bacı, konuyla ilgiliBu haberimizi okuyunuz. Dövmelerde siyasi, dini, ırcçı bir sembol yoksa problem olmuyor genelde, ama bayrak konusunda bişey diyemiyorum ne yazıkki

  68. Chan dedi ki:

    Mart 2 ainde jöh sınavım var. Bunu kazanırsam jöh mü olacam komandomu?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Cihan KArdeşim 02 MArttaki sınav Jandarma özell harekat sınavı, bu sınavı kazanırsan Jandarma Özel HArekatta görev yaparsın

  69. Yusuf dedi ki:

    Selamın aleyküm 2017/10 ikinci grup atamaları (eğitim) yerleri ne zaman belli olacak ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Yusuf kardeşim 2017/10 donem 2. grup eğitimlerini bizde takip ediyoruz. MSB nin resmi internet sitesinden yayınlandığı anda sitemizde olacak. Allah YArdımcın Olsun

  70. Hasan bayram dedi ki:

    Selamaleykum kardeş sizlere bir sorum olacak dilimde az birşey kekemik var uzman onbaşı,ya başvurdum sorun olurmu

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Kardeş konuşma bozukluu askerlik yapmana engel değilse problem çıkmaz. zaten sağlık kurulu raporu alacaksın o raporda uzman çavuş olabilir yazarsa problem olmaz kardeşim

  71. erhan tuncil dedi ki:

    Selam aleykum ben ortaokulu aciktan okuyorum ve1991.8.3 dogumluyum uzman cavus olmak istiyorum olabilirmiyim 5 ay var yas bitmesine

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Uzman çavuş Olmak için en az Lise mezunu olmak gerekiyor. Ortaokul Mezunları uzman onbası olmak için basvuru yapabilir

  72. Mert dedi ki:

    Ben sınavı kazandım heyet raporunu gönderdim bir kaç sorum olacak ben arkadaşım için mahkemede tanıklık yaptım ve benim telefonum çalınmıştı milleti arayarak küfür etmiş ve savcı beni çağırdı bende durumu anlattım kanıtladım o dosya kapandı bunlardan güvenlik araştırma sıkıntı çıkarımı ? Ve güvenlik araştırma sonucu bize mi geliyor posta yoluyla

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Beraat ettigin davalarda dolayı problem olmaz kardesim. Allah yardımcın olsun

  73. Fırat dedi ki:

    Selamın aleyküm kardeşim 2017/10 ikinci grup atamaları(kurs yerleri) ne zaman olacak

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      MArt ayının 12 unden sonra başlaması bekleniyor sizi kursa çağıaaracaklar. ayrıca MSB nin remi sitesini sürekli tkipte kal

  74. Oktay dedi ki:

    Merhabalar ben kazandım heyet raporunu yolladım bir sorum olacak güvenlik soruşturma kursa başladığımızda mı açıklanır yoksa başlamadan önce mi açıklanır ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Kursa başlamadan açıklanması gerekir, zira güvenlik soruşturmasından geçemeyenlar kursa alınmayacaklardır.

  75. Hüseyin dedi ki:

    Kardeşim ben askerlik yaparken bana durduk yere uyum bozukluğu verip yollamışlardı şimdi uzmanlığa girdim kazandım heyet olumlu çıktı atamam gerçekleştiği zaman kurs yerimde problem olur mu ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Sağlık Kurulu sonucunda Uzman Erbaş olur yazıyorsa sıkıntıçıkmaz kaardeşim Allah YArdımcın olsun

  76. Ali dedi ki:

    Selamın aleyküm kardeşim uzman çavuşluk sınavını kazandım heyete girdim hepsi olumlu fakat biz sağlık raporunu hastane mi gönderiyor yoksa biz mi göndereceğiz ? Yardımcı olursanız sevinirim

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Bu haberimizde de yazdığımız gibi raporun kat-i sonucu hastaneden gonderilecek fakat size on rapor gibi bişey verecekler başvuru işlemlerinin tamamlanması için

  77. Ibrahim KAHVECİ dedi ki:

    Selamun aleyküm kardeşim ben 2017 10 ay da başvuru yaptım başvurum kabul oldu şimdi allah izin verirse mart ayının 13 de sınava gideceğim ama şöyle bi sıkıntım var ben buna başvuru yaptığımda 27 yaşını bitirmemiştim ama şimdi Ocak 1 de 28 oldum acaba beni sınava alırlar mı almasalar bu mesleğe gönüllü olarak nerden girebilirim bana allah rızası için bu konudan yardımcı olursan çok memnun olurum çok teşekkür ederim saygılar hürmetler allaha emanet olun

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Basvuru sartlari arasinda Nüfus kaydına göre 01 Ocak 2018 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak.
      ç. Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak. Oaraka belirtilmis bu maddeye gor 01.01. 2018 tarihinde 27 yazsiji bitirmiş seniz basvurunu kabul edilmeyecektir.

      1. Ibrahim KAHVECİ dedi ki:

        Yanı sınava gideyim mi

      2. Ibrahim KAHVECİ dedi ki:

        Başvuru kabul oldu mülakatlara da çağırdılar ama herkes bir şey diyor net bi sonuca ulaşamadım güzel kardeşim

  78. ömer özbay dedi ki:

    ARKADAŞLAR MERHABA SINAVA GİREN BÜTÜN KARDEŞLERİME BAŞARILAR

    TEK SORUM VAR GİREN ARKADAŞLARA

    SAĞLIK SPOR VE SÖZLÜ MÜLAKAT AYNI GÜN MÜ

    GİREN ARKADAŞLAR DETAY VEREBİLİRMİSİNİZ ?????

  79. Barış dedi ki:

    Arkadaşlar selamün aleyküm uzmanlık sınavında barfix çekemeyen oldumu yada barfix çekemeyipte geçip yada elenen bu konu hakkında bilgi verirmisiniz sınava giren arkadaşlarım

  80. Ahmet dedi ki:

    Ben acikdan lise okuyorum mayısda askere gidicem uzman cavuşluga başvuru yapa bilirmiyim daha bitirmedim liseyi birde askerde mi basvursam daha iyi olur gitmedenmi basvursam iyi olur ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Lise bitmeden Uzman Çavuşluğa başvuru yapamıyorsun zaten. Once Liseyi bitirmeli sonra başvurunu yapmalısın. askerde Başvuru ile sivildeyen başvuru arasında bir fark yok.

  81. Cihad Furkan Pamuk dedi ki:

    Selamun aleykum.
    Komutanım 1. sorum : 95 doğumluyum. üni sebebiyle askerliğimi ertelemiştim. Bu sene tecil bozdum martın 13 ünde birliğime teslim olacağım. Fakat martın 1 inde İzmir Bornova da
    jandarma uzman mülakatlarım var , kazanırsam süreç nasıl ilerlicek birliğime gitmem gerekirmi yoksa erteleyip kursu mu beklemem gerek?
    2. sorum : sol kolumda tşörtten görünmicek şekilde 4-5 faça izi var çok aşırı değil ama olumlu geçersin diyende oldu geçemezsin diyende spor ve sözlü mülakatta kendime güvenim sonsuz façadan elenirmyim sizce?
    cevaplarsanız çok sevinirim . Hayırlı görevler.

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      öncelikleUzman çavuşluk için başvurduğun sınavdan başaraılı oolur ve uzman çavul olmaya hak kazanırsan askerliğini otomatik olarak ertelerler. Uzman Çavuşluk eğitimine başlarsın.
      Kolundaki çizikler eğer siyasi, dini yada ırkçı bir sembol içermiyorsa prblem olmaz kardeşim Allah YArdımcın Olsun.

      1. Cihad Furkan Pamuk dedi ki:

        Allah razı olsun görüşünüz ve cevabınız için teşekkür ederim. Hayırlı vazifeler dilerim

  82. Ömer dedi ki:

    Mrb yazılı sınav fiziki yeterlilik sınavı ön muayene sözlü mülakat hepsi bir günde mi oluyor yoksa sözlü mülakat bi sonra ki gün mü oluyor bilgi verirmisiniz teşkrler

  83. Serkan dedi ki:

    S.a ben jandarma uzman çavuşluk sınavına girecem üst çenem dar olduğu için alt çenem biraz önde dişlerimde de biraz bozukluk var sıkıntı olurmu elenirmiyim?

  84. Muhammet karaman dedi ki:

    13 şubatta girecem yazılı sinav zormu kardes acaba

  85. Ersin öztürk dedi ki:

    Selamun aleykum kardes ben suan 28 yasindayim 2017 de jöh e basvuru yaptim basvurum onaylandi sinavda mart ayinda sinav var herhangi bir sorun olurmu yasla ilgili ?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Jandarma Uzman Çavuş Alımları nda “Nüfus kaydına göre 01 Ocak 2018 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak.” yazmaktadır. buradaki haberimizden başvuru kılavuzuna bakabilirsin bu konu da problem çıkabilir, kardeşim ama belli de olmaz belki esnek davranırlar…

  86. Emre akın dedi ki:

    Merhabalar 26 yaşında akerligim yapali 5 yıl oldu yalniz sol kulagimda sadece %50 bir duyma problemi var diger kulagim iyi skntı yok duyuyorum sknti yok amileyat olmuştum faydasi olmadi bu uzman erbas olmam icin engel olurmu abiler yardimci olurmusunuz martta hayrlisiyla kayit olcam

    1. Asker Noktasi dedi ki:

      Uzman Çavuş için en terhis tarihinden itibaren 3 yıl geçmemiş olması gerekiyor. Sözleşmeli er olarak başvuru yapabilirsiniz

  87. Adnan dedi ki:

    Abi öncelikle selamın aleykum abi benim omuzumun görünmeyen tarafında dövme var yani yarim kollu giydigim zaman kesinlikle gözükmüyor bir sıkıntı olurmu yani uzman çavuş olmama engl olurmu

    1. Asker Noktasi dedi ki:

      Eğer Dini, Siyasi yada ırkçı sembller içermiyorsa problem olmaz kardeşim Allah yardımcın olsun

      1. Adnan dedi ki:

        Allah razı olsun abim cok sagol asla hic bir şekilde sembol yok sadece bir papatya resmi oda küçük

      2. Akın dedi ki:

        Selamun aleyküm komutanım benimde 7 martta mülakatım var kolumda mom is love dövmesi yazılı boyutu 10 cm bu sorun olur mu teşekkürler..

        1. Turan Ayvaz dedi ki:

          Akın Kardeşim, Görünen yerlerde 20 cm ye kadar dövme problem olmuyor genelde . Allah Yardımcın olsun

  88. Bekır eraslan dedi ki:

    S.a abiler benim 15 yaşında işlediğim hırsızlık sucum var. Ama sikayetci dahi olunmadı. Ama askerde karakola dosyam geldi. Üzerinden 10 sene gecti uzmanlık için sorun olurmu.
    Birde terhisimin üzerinden 3yıl 10 gün geçiyor başvurdum tarihi ileri alarak kabul oldu buda gittgmdr sorn olurmu

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Başvuru için yapmak için Terhis tarihi üzerinden en fazla 3 yıl geçmiş olmak gerekiyor. Konu ile ilgili Burada Bulunan Haberimizde tıklayarak bilgi sahibi olabilirsin.

  89. RECEP YILMAZ dedi ki:

    ARKADAŞLAR 20MARTTA BASVURULAR BASLIYORYA TSK ORTA OKUL MEZUNU ALIYORMU Bİ BİLGİSİ OLAN VARMI
    BİDE JANDARMA ALIYORMU ORTAOKUL

  90. orhan cemal dedi ki:

    abi ben daha 14 yasindayim benim 5 yasindan beri asker olma hayalim cok güclü bir bağla devam ediyor ve devam edecekte abi ben cok güçlü ve uzun esmer birisiyim bununla beraber vücüdumda kesici dislerimden birtanesi egri küçükken düsmüstüm ve sağ kulaktan duymuyorum sadece sol kulağimla herseyi net bir bicimde duyabiliyorum doktota gittim emar cekindim ilac yazdi kulak yikamaya gittim ama hepsi nafile kulak doktorum bunun caresi yok dedi isitme cihazi önerdi ama ben reddettim ve sol kolumda kirik meydana geldi ve 2 kez ameliyat gecirdim o kolumdan ve pilatin takildi sorun cikarirmi abi okuduğun ilgi verdiğin icin tesekkür ederim

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Orhan Kardeşim, öncelikle idealinin çocukluktan beri olması ne güzel,
      öncelikle mumkunse derslerine onem ver ve mumkunse Harp Okullarına gimeye çalış, Sol Kulakta duyma problemi ileilgili o gunku şartlar ne olur bilmiyorum 2023 Yılıdna MSÜ ne başvuru yapacaksın, kolundaki platin vs asker olmana engel değildir raporu çıkarsa olursun inşallah.

  91. RECEP YILMAZ dedi ki:

    Dört adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu
    Bunlari nasil ala biliriz beyler bide saglik muayenesine ikametkah ettigimiz yerden ala biliyormuyuz

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      link çalışıyor bi problem yok ama isterseniz e-posta ile gondeririz

      1. RECEP YILMAZ dedi ki:

        Bn 20martta basvuru yapacam
        O zmn yollarsiniz degilmi
        Basvurular 20martta basliyorda

        1. Turan Ayvaz dedi ki:

          o tarihte guncel bir haber yayınlayacağız zaten sitemizi takipte kalın

          1. RECEP YILMAZ dedi ki:

            TEŞEKKÜR EDERİM KOMUTANIM
            SAGOLUN
            HAYIRLI VAZİFELER

          2. RECEP YILMAZ dedi ki:

            ARKADAŞLAR 20MARTTA BASVURULAR BASLIYORYA TSK ORTA OKUL MEZUNU ALIYORMU Bİ BİLGİSİ OLAN VARMI
            BİDE JANDARMA ALIYORMU ORTAOKUL

  92. Batuhan dedi ki:

    Yurtdışinda okumuş, elinde lise ve universite diploması olan bir kişi, bu uzman çavuş sınavlarına katılabilirmi?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Uzman çavuş olmak için başvuru şartları arsında Lise veya dengi okuldan mezun olmak yazıyor. yurtdışı diplomanın denkliğini alırsan başvuru yapabilirsin

  93. Uğurcan Önal dedi ki:

    Ben 8 yaşındayken bir trafik kazası geçirdim. Alın bölgemde kazandan kalan dikiş izi var. Suan 23 yaşındayım. Ama iz fazla belirgin değil. Burada bazı tanıdık komutanlara sordum. Kimisi sorun olmaz dedi kimisi de sorun olabilir dedi. Lazer operasyonuyla izi yok etsem sorun olur mu sağlık kontrolünde ? Teşekkürler..

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      bahsettin iz belirgin değilse zaten problem çıkmaz. fakat yüz hatların belirgin bir şekilde bozulmuş ise bu problem olaiblir. bahsettiğien göre problem çıkmaz kardeşim

  94. İsmail yazici dedi ki:

    Oncelikle selamın aleykum ben sunada askerlik yapan biriyim 97 /3 uzmanliga bas vurdum ve 2/12 sında sınavim var ve sorum sol kolumda 4 5 jilet izi var ve 8 9 sene once olan birseydi bana bu konu hakkinda bir bilgi vere bilirmisiniz ne yapa bilirim yardim edebilirmisiniz acaba

    1. İsmail yazici dedi ki:

      Ve izler derin deyil sadece cizik tarjinda

    2. Turan Ayvaz dedi ki:

      Problem olmaz Kardeşim Allah(C.C.) yardımcın olsun

  95. Yusuf dedi ki:

    10 yıl önce trafik kazası geçirdim bacakta dikiş izi var sıkıntı olur mu

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Olmaz kardeşim

  96. Mustafa dedi ki:

    Ben hastane işlemlerine geçtim.1 doktordan kaldım.İtiraz ettim ama sevk kağıdını 1 aya kadar yollayın demişlerdi.İtiraz sürecinde 1 ayı geçecek bi sıkıntı olur mu?Lütfen yardımcı olun?

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

      Mustafa; şimdi sağlık kurulundan kesin rapor olmayınca sevk kağıdını işleme almayacaklardır diye düşünüyorum. itirazını il sağlık müdürlüğüne yapıp hakem hastanede tekrar muayene olmalısın, oradan çıkacak karar ile başvuru yapabilirsin

      1. Mustafa dedi ki:

        İnşallah öyle olur.Birde itirazdan sonra 2. Hastanede sadece kaldığım bölümden mi yoksa hepsine mi giriyoruz bilginiz var mı acaba

  97. Furkan dedi ki:

    iki kolumda dövme var bilekten dirseğe kadar acaba sorun olurmu ? bir konu ise sinava çağrıldıktan sonra toplamda mülakatlar sağlık vs hepsi nekadar sürüyor kaç gün ona göre otelde kalmayı düşünüyorum yoksa 1 günde hepsi bitiyor mu

    1. Asker Noktasi dedi ki:

      Dövmeler de Dini, Siyasi, Irkçı bir sembol bulunmuyor ise problem Çıkmaz.

      1. Furkan dedi ki:

        teşekkkür ederim , peki ortalama kaç gün sürüyor hastane vs hepsi ile beraber ben ona göre otelde kalacağım günü ve paramı ayarlayacağım

        1. Turan Ayvaz dedi ki:

          Sinav 1 gunde bittiği söylendi. Saglik heyet raporu bulundugun ilde alaccaksin zaten bazi hastaneler hergun bazi hastaneler ise haftada 1 gun heyet yapiyor

  98. Talip dedi ki:

    Serce parmagimda dikis izi var ama 6 sene oldu bi sıkınti olurmu

    1. Asker Noktasi dedi ki:

      hareket kabiliyetinizi etkilemiyorsa ve aldığınız sağlık raporunda askerlik yapabilir yazıyorsa problem çıkmaz

      1. Talip dedi ki:

        Ya hareket kabiliyeti derken yani parmagimbhareket ediyorsa bi engel yok ise sıkıntı olmaz degilmi

        1. Asker Noktasi dedi ki:

          Parmağınız hareket edebiliyor ise askerlik yapmanıza engel teşkil edecek kadar sekel değilse problem çıkmaz

          1. Talip dedi ki:

            Cok tsk ederim

          2. Asker Noktasi dedi ki:

            Yazılı Sınav yaklaşık 1 gun, sozlu sınav ve ön sağlık yaklık bir gün ve spor mülakatları bir gün olmak üzere yaklaışık 3 gun sürecektir

  99. Adem karademir dedi ki:

    Teskere belge mi herhangi bir askeri subesinde alsam olurmu acaba yardımcı olsan. Gelecek ay uzmanlığa basvuracam. Lazim

    1. Asker Noktasi dedi ki:

      Teskere belgenizi herhangi bir şubeden alabilirsiniz.

      1. Adem karademir dedi ki:

        Bir gün içinde cakartma bir ihtimali varmi peki Marta jandarma uzmanlığa basvurmak iatiyorum

  100. Atakan dedi ki:

    Ben uzmna erbaş şığa baş vurdum ne soracaklar

  101. Namık dedi ki:

    Benim kolumda ameliyat izi var küçükken kaza geçirmiştim sorun olurmu jilet gibi duruyor ama gerçekten jilet değil ?

    1. Şener dedi ki:

      Doğru olanı söylersen sıkıntı olmaz

  102. Turgay Patir dedi ki:

    Komando uzman onbasi olarak basvuru yaptim 98’liyim 4. Ayda 20 yasima giriyorum askerligi yapmadim sinav tarihin belli olacak diye bilgilendirme geldi’de askerlik sarti istiyorlar mi kayseri’den kalkip ankaraya kadar gidip 1 lafta geri dönmeyeyim?

    1. Şener dedi ki:

      Sözleşmeli er olsa sorun değil de uzmanlıkta isterler

  103. Şener dedi ki:

    Beyler hiç bir şekilde sıkıntı yapmayın ocak ayı ve sonrası sınava girecek olanlar. Ben yeni geldim mülakatlar dan 11 ocakta girdim kazandım çok şükür. Ufak tefek bilgi almak isteyen olursa yardımcı olurum. @senercetinn instagram dan ekleyin mesaj atın.

    1. Mehmet dedi ki:

      Kardeşim instagram ghettolife35 yardımına ihtiyacım var araştır araştır gözlerim bozuldu ekle beni aradım seni birçok kişi çıkıyor ismim Mehmet Beniz

  104. Rıdvan dedi ki:

    Dişlerim yamuk bunu sorun ederler mi

    1. Asker Noktasi dedi ki:

      Dişlerinizdeki ortodontik bozukluklar tedavi edilebilecek sağlık sorunlarıdır. fakat Yemek yiyemeyecek kadar kötü durumda ve tedavisi mümkün değil ise bu konuda problem yaşayabilirsiniz. konu ile ilgili ortodonti uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

    2. Şener dedi ki:

      Gireceğin sağlık kontrolünde dişlere bakmıyorlar

  105. hasan dedi ki:

    ben 2018 ocak ayında ilk okul msb uzman erbaş sınavı na gircem yazılı ve sözlü mülakat da neler soruluyor yardımcı olursanız sevinirim

    1. Şener dedi ki:

      Nezaman gireceksin ben yardım edeyim sana yeni geldim mülakatlardan

      1. hasan dedi ki:

        bu ayın sonuna kardeşim e posta veya WhatsApp dan ulaşmak istersen xxxxxxxxxx adresine mesaj at yardımlarını bekliyorum kardesim

  106. Okan dedi ki:

    Ben 1 ay önce kara kuvvetlerinden uzmanlık için başvuru yaptım dün baktım sınav tarihin 23 ocaktan sonra açıklanacak yazıyor ama ben daha askerlik yapmadım uzmanlık için kabul ederler mi kayıt yaptım sınav yeri açıklanmadı daha 23 ocaktan sonra diyo

    1. Şener dedi ki:

      İndirmiş olduğunuz uzman erbaş dosyasında yazıyor olması lazım

  107. Emrullah dedi ki:

    İyi günler ben askeriyedeyken jandarma komando olarak başvuru yaptım ama terhis olalı 3 ay oldu çağırmadılar bende kara kuvvetlerinden başvutu yaptım mülakata gidicem diğeri için veya şimdiki için bi sorun olurmu bide ben orta okul mezunuyum oluyo biliyorum ben yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

  108. Erdem dedi ki:

    Çok güzel açıklama yapmışsınız çok teşekkür ederim herşeyi anladım ama bir sorum var abilerim yaşım 22 ve meslek lise mezunuyum aslında üniye gittim bıraktım . Neyse 2018/12 tecil bitiyor ama ben bu Mayıs ayında gideyim diyorum askere . Ama bu mart ayında uzman çavuş sınav başvurusu var nasıl yapayım ne dersiniz bu konudaa açıklama yaparmışsınız olurmu nasıl olur

  109. sadık kale dedi ki:

    Ehliyet sorun oluyor mu ?

    1. Şener dedi ki:

      Ne gibi bir sorun

    2. Asker Noktasi dedi ki:

      Askerde şöför olmak ve Askerlikte Ehliyetin önemi mütlaka vardır.F akat ehliyetininizin olmaması herhangi bir sorun olmaz.

  110. Yusuf Can dedi ki:

    Komutanım ben şuanda askerim acemi birliğini ispartada terörle mücadele eğitim ve tatbikat merkezi komando birliğinde yaptım usta birligimde Kars yine komando taburunda yapmaktayım Emn. Hz.bolugunde hem kaynakci hemde kazancı olarak secildim 6.aya gircem jandarma uzman erbas a başvuru yaptım on başvuru kabul edildi yogunluktan dolayi diğer alima kaldım Komutanım diğer alım ne zaman olucak asayiş olmayı çok istiyorum mulakatlari kazanirsam askerigim bittikten sonra mi cagirirlar komtanim en kisa zamanda donus yaparsanız çok sevinirim

  111. ismet dedi ki:

    selamun aleykum bende aralıktaki mülakata onaylandım beytepede girecegim fakat sol kolumda 10 cm dövme var iç tarafta kalıyor sorun olurmu elerlermi acaba , internette yasa cıktı deniliyor yazlık kıyafetle görünen yerlerde 20 cm den büyük olmayacak diye cvp verirseniz sevinirim

    1. Şener dedi ki:

      Bende de dövme var mülakatları kazandım. Dövmenin tek eleme türü saldırganlık anlamı olmayacak

  112. Osman dedi ki:

    Birde mülakat beytepe de olacağı için ulus uzak değil mi beytepe yok mu Otel yardimci olursaniz sevinitim

    1. Şener dedi ki:

      Pertem de girecekseniz en basiti daire başkanlığının karşısında ki acil de kalın ☺️

  113. Osman dedi ki:

    Boy ve kilo yu çok onemsiyorlar mi

    1. Şener dedi ki:

      Boyu 1.64 den küçük olanlar gelmesin diyorlar devamlı.

      1. Mehmet Ali dedi ki:

        Kim diyor onu yahu? Sordunuzmu msb. Personel temin dairesine, bi kaç santime müsamaha gösterilebiliyor, komutanın veya doktorun insiyatifi…

  114. Hüseyin yılmaz dedi ki:

    sa ben uzman erbaş başvuru yaptım onaylandı fakat teris şartı varmı 2011 de teris oldum sorun olurmu

  115. Nuh rande dedi ki:

    Kanka ağız kontrolü derken neyden bahsediyordu sana zahmet bi açıklayı ver hele

  116. Tugay tunç dedi ki:

    Merhaba ben de uzmanlığa başvurdum ve kabul edildim sınavlara çağrıldım seçilmeyi çok istiyorum ama emin olamadığım bir kaç sorun var benim bir arkadaşım da şuan seçildi Van da görevde benim sol kolumda 3 tane jilet izi var tenimden dolayı direk belli oluyor aslında derin ve mide bulandırıcı değil ama dediğim gibi tenimden dolayı bariz gözüküyor hemen altında bir tane dal çizdiği var ağaçtan meyve alırken çizilmişti yine aynı kolda yanık izi var çok büyük değil sağ kolum da dövme var kaplama değil normal yazı çok büyük değil arkadaşıma sordum bunlar sorun olmaz benim yanım da kolu tamamen façalı çocuk var kabul edildi hatta Esrar keş biri felan dedi 49 kilo biri de kabul edilmiş hatta spor testlerinin bazılarını yapamayanlar bile seçilmiş sordum sınavlar esnasında bakışıyoruz diye yok dedi hastaneye rapor almaya gidince bakılıyor dedi şimdi benim sınavdan ya da spor ve sözlü mülakattan zerre endişem yok tek korkum kolumda ki 3 ince jilet izi bir ufak yakın izi ve dövme boşuna masraf da etmek istemiyorum sorun olur mu lütfen yardımcı olun çok az zamanım kaldı

    1. Şener dedi ki:

      Jilet izini sıkıntı yapıyorlar. 49 kiloda bir insanı almazlar mümkünatı yok 11 ocakta girdim ben mülakatlara dikkat ediyorlar

  117. Şahin dedi ki:

    Komutanım terhis belgesi diyorsunuz da askerlik şartısartindan şüphe ediyorum istiyor mu askerlik şartı?

  118. mikail dedi ki:

    göz taraması testi oluyor mu bende gözlük yok ama sağ gözüm biraz bozuk bunda sıkıntı olur mu aceba

  119. Mesut Şahin dedi ki:

    Dişlerimde diş teli var bi sıkıntı çıkarmı

  120. İbrahim dedi ki:

    Komutanım,-selamün aleyküm-merhaba.Sorularımı Aralık ayına kadar cevaplayabilirseniz mutlu olurum.Öncelikle şunu belirtmek isterim.Parası,maaşı için bu mesleği seçmedim.Ben Al bayrağa aşığım.
    1)Körfez dershanesine liseye geçiş sınavına hazırlık için 13 yaşımdayken 2017 yılından 12 yıl önce 4 ay kadar gittim,kalleş terör yapılanmasıyla en ufak bir alakam yok.dershane yüzünden elenir miyim? 2)175 boyunda 78 kiloyum ama göbeğim var, göbek yüzünden elenir miyim ?
    3)Dişlerimin hepsi tam.hiç biri yamuk değil.6 tanesinde köprü var tel tedavisinden kaldılar.Ve dişimin beyazına karışmış hafif sigara sarısı var dişlerimde dişlerim bembeyaz olmadığı için, ve köprü oldugu için elenir miyim?4)400 metreyi 81 saniyede kat ediyorum 79 sn de koyamadığım için elenir miyim ? 5)Durarak sıçramada 1.73 cm

  121. İbrahim dedi ki:

    Komutanım,-selamün aleyküm-merhaba.Sorularımı Aralık ayına kadar cevaplayabilirseniz mutlu olurum.Öncelikle şunu belirtmek isterim.Parası maaşı için gitmiyorum.
    1)Körfez dershanesine liseye geçiş sınavına hazırlık için 13 yaşımdayken 2017 yılından 12 yık önce gittim,kalleş terör yapılanmasıyla en ufak bir alakam yok.dershane yüzünden elenir miyim? 2)175 boyunda 79 kiloyum ama göbeğim var, göbek yüzünden elenir miyim ?
    3)Dişlerinin hepsi tam.hiç biri yamuk değil.6 tanesinde köprü var tel tedavisinden kaldılar.Ve dişimin beyazına karışmış hafif sigara sarısı var dişlerimde dişim bembeyaz olmad ıgı miyim?

  122. Cengiz dedi ki:

    iyi günler size bir sorum olacaktı Şubat ayında askere gidecem ama aralık ayında ise uzmanlık sınavım var eğer kazanirsam askerlik ne olacak bunun hakkinda bana bilgi verebilir misiniz acaba

  123. Yardım dedi ki:

    Ön sağlık ve genel sağlıkta göz için 0 derece mi olmasını istiyorlar? Yani hiç bir şekilde bozuk olmamalı mı? 2014te Astby MYO da ön sağlıkta gözden elenmiştim. Sağ 0.50 sol 0.25 bu yüzden elemişlerdi beni. Bu konuda değişiklik varmı ? Yine elenir miyim?

  124. Uzmangonullusu dedi ki:

    Sa sol kolumda is kazasindan dolayi facaya benzer kesik olustu uzman olmama engeli varmidir

    1. Hasan dedi ki:

      Olmaz kardesim

  125. salo dedi ki:

    ben gecmiste antidepresan kullanmistim suan iyiyim sorun olurmu bide el serce parmagimda yamukluk var ama diger parmaklarim gibi saglam kullaabiliyorum sıkinti olurmu?

  126. Emrah dedi ki:

    Kolumda iş kazasından bi kesik var en az 5 yıl önce oldu bana sorun yaratırmı

    1. mehmet gürbüz dedi ki:

      durumu anlattıgında sorun olmaz

  127. Barış dedi ki:

    Bizim mülakatlar bitti ama hastane sevkini internet üzerinden duyuracaz dediler şimdi ne olacak acaba

  128. 13354623 dedi ki:

    adımı soyadımı falan yazamıyorum sanki klavye işlem görmüyor gibi.. sayfa iyi güzel açılyor ama yazılmıyor.. net cafeden hallettim ama uğraştırdı işte

  129. 13354623 dedi ki:

    formu indirdim ama bilgileri yazamıyorum.. sorun formda olabilirmi ?

    1. cenk4y dedi ki:

      ben indirip deneyip öyle tekrar yükledim ne gibi bilgiler yazamıyorsun.

      1. Yetkin dedi ki:

        Merhaba kardesim ben subat 5te sinava giricem ama asiri dovmem var boynumda kolum kapli gogsumde falan acaba sorun olurmu almazlarmi direk elerlermi

        1. Turan Ayvaz dedi ki:

          Aslimda dövme eger siyasi, dini ya da irkci bir sembol icermiyorsa problem olmuyor. Ama buna da bir sınır var gorunen yerler icin 20 cm gorunmeyen yerler icin 50 cm den buyuk olmamasi isteniyor

  130. yılmaz dedi ki:

    güvenlik soruşturması formu açılmıyor hata veriyor ve bir çok ayrı bilgisiyardan denedim olmuyor. ne yapmam lazm ?

    1. cenk4y dedi ki:

      Doğrudur kardeşim sitemizden indirebilirsin. İlgili yazı ve indirmek için :https://www.askernoktasi.net/guvenlik-sorusturmasi-arsiv-arastirma-formu.html Konudan ulaşabilirsin.

  131. yılmaz dedi ki:

    terhis belgemi teslim etmedm ama bulamıyorum ne yapmam gerek ?

    1. Chiwi dedi ki:

      terhis belgeni askerlik şubenden de alabilirsin

      1. yılmaz dedi ki:

        terhis belgesi aslı yok. ama şubeden terhis oldğuna dair imzalı mühürlü belge aldm sadece bu yeterlimdr yoksa aslıda şart mı ?

        1. Şener dedi ki:

          Şubede ki komutanın imzası ve o şubenin ıslak mühürü varsa sorun yok

  132. Hakan dedi ki:

    Uzman komando olur raporu alırsak jöh olmamız kesin olur mu birde yüzme bilip bilmemek önemli mi acaba şimdiden teşekkürler

    1. Ugur dedi ki:

      Ikisi de ayrı branş yalnız dikkat et biri jandarma özel harekat biri jandarma komando ayrıca jöh bunun okulunu okuyup yıllarca eğitimini alıyor

  133. Arif dedi ki:

    Benim kolumda biraz çizik var uzman çavuş olan birine sordum dikkat etmiyorlar dedi dikkatli bakmazsa belli olmuyor

    1. Chiwi dedi ki:

      Sıkıntı olmaz

  134. Erhan dedi ki:

    Merhaba,
    lise diploması isteniliyor fakat şuanda diplomam önlisans uzaktan eğitim üniversitesi öğrencisi olduğum için üniversitemdedir. bunun yerine e-devletten alınan öğrencidir belgesi ile gidilebilir mi ?

    Teşekkürler.

    1. Chiwi dedi ki:

      Liseden geçici mezuniyet belgesi alabilirsin.