Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Sevk Başlangıç Tarihi ve Sevk Bitiş Tarihi Ne Demek?

Sevk Başlangıç Tarihi ve Sevk Bitiş Tarihi Ne Demek?

Bedelli askerlik celp bilgilerinin açıklanmasının ardından sevk başlangıç ve bitiş tarihi merak konusu oldu. 3 Ağustos 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren bedelli askerlik düzenlemesine 600 binin üzerinde aday başvuru yapmıştı. 19 Kasım 2018 itibarıyla açıklanan 37 celp döneminin ardından yükümlülerin hangi celp döneminde nerede askerlik yapacakları belli oldu. Yükümlüler e-Devlet üzerinden yaptıkları sorgulamada yer alan sevk başlangıç tarihi ve sevk bitiş tarihiyle alakalı araştırmaya koyuldu. Sevk başlangıç ve bitiş tarihi nedir?

Askerlik başvurusunda bulunup e-Devlet üzerinden celp bilgilerini sorgulayan yükümlüler adına düzenlenen celp bilgilerinde yer alan sevk başlangıç tarihi ifadesi, askerlik görevini ifa edecek olan yükümlünün birliğine teslim olacağı tarihin başlangıcını, sevk bitiş tarihi ise askerlik görevinin yapılacağı askeri birliğe teslim olunacak tarihin bitişini ifade ediyor.

Sevk Başlangıç Tarihi Nedir?

Askerlik yükümlüsü bireylerin, celp bilgilerinin açıklanmasının ardından askeri eğitime tabi tutulacakları askeri birliğe ne zaman teslim olacaklarını gösteren tarih sevk tarihi olarak tanımlanır.

Sevk Bitiş Tarihi Nedir?

Sevk bitiş tarihiyse askerlik yükümlüsünün askerlik görevini ifa etmek üzere temel askeri eğitim alacağı sevk birliğine teslim olacağı tarihin bitişini ifade ediyor.

Bedelli Askerlik Sevk Başlangıç Tarihinde mi Başlayacak?

E-devlet üzerinden yapılan celp dönemi sorgulama işleminin ardından yükümlüler aşağıdaki ekran görüntüsüne benzer şekilde celp bilgilerinin yer aldığı sayfa üzerinden sevk tarihleri ve sevk yerleri hakkında bilgi sahibi oldular. Bu sayfada görüntülenen sevk başlangıç ve sevk bitiş tarihleri yükümlülerde kafa karışıklığına sebep oldu. Bu tarihlerden hangisinde askeri birliğine teslim olacağı hakkında bilgi edinmek üzere araştırma yapan yükümlülerin bedelli askerlik sevk bitiş tarihinde mi başlayacak sorusu evet olarak yanıt bulur. Aşağıdaki ekran görüntüsünden yola çıkarak açıklamak gerekirse, bu yükümlünün 21 günlük temel askeri eğitime katılmak üzere birliğine teslim olacağı tarih 19 Ocak 2019.

Bedelli Askerlikte Yol İzni ve Yol Parası Verilecek mi?

Yol iznine ek olarak yine bedelli askerlik yükümlülerinin teslim olacakları birliğe kaç kilometre uzaklıkta olduğuna ve dolayısıyla ne kadar süre seyahat edeceğine bağlı olarak tıpkı kısa ve uzun dönem askerler gibi alacakları yol ve iaşe bedellerini ilgili PTT hesaplarından temin edebilecekler.

Yol izninin yanı sıra bedelli askerlik yükümlülerine; ikamet ettikleri yer ile teslim olacakları birlikte arasındaki mesafeye bağlı olarak hesaplanan seyahat masrafının tıpkı kısa ve uzun dönem askerlikte olduğu gibi yol ve iaşe bedeli olarak ödenecek.

Bedelli askerlikte yol izni ve yol parasıyla alakalı daha detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan 2019 Dövizle Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Yapabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.