Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Sefer Görev Emri Nedir, Nasıl Sorgulanır?

Sefer Görev Emri Nedir, Nasıl Sorgulanır?

Ülkemizin büyük bir tehditle karşılaşması halinde seferberlik ilan edilmesi söz konusu olabilir. Son dönemlerde Türkiye’de yaşanan bazı gelişmeler üzerine siyasi liderlerin ağzından çıkan seferberliğe ilişkin sözler konunun kapsamının merak edilmesine ve ne tür detaylar içerdiği hakkında araştırmalar yapılmasına neden oldu. Suriye’ye düzenlenen büyük askeri operasyonların da söz konusu olmasıyla birlikte sefer görev emrinin detayları, hangi şartlar altında çıktığı ve kimleri kapsadığı gibi konular, vatandaşlar tarafından merak edilen gündem maddeleri arasına girdi.

Seferberlik Nedir?

Ülke ve millet olarak bir devletin başta askeri güç olması koşuluyla bütün kaynaklarını savaşın gereksinimlerini karşılayacak biçimde; toplaması, hazırlaması, tertiplemesi ve kullanmasına ilişkin eylemlerin yürürlüğe girdiği, hak ve özgürlüklerin kanunlarca kısmen ya da tamamen kısıtlandığı hale seferberlik adı verilir.

Seferberlik genelde toprak kaybı gibi tehditlerin ortaya çıkması halinde uygulanır. İşgal ihtimaline karşı eli silah tutan her bireyin yeniden askere çağrılma ihtimalinin bulunduğu bir dönemdir. Bu dönemde normal günlerde hiçbir problemle karşılaşmadan özgürce gerçekleştirilen bazı faaliyetlerin kısıtlanması ya da bütünüyle yasaklanması söz konusu olabilir.

İç ve dış herhangi bir tehdit karşısında devletin karar mekanizmasının seferberlik ilan etmesi halinde devlet sınırları içerisindeki bütün kaynaklar anlık kararlarla seferberliğe sebep olan durumun savuşturulması için kullanılabilir. Seferberlik ilanı sonrasında, barış zamanında elde edilen taşınır ya da taşınmaz mallar ihtiyaç duyulması halinde silahlı kuvvetler tarafından alınabilir.

Ayrıca seferberlik, uygulama alanı açısından genel ve kısmi olarak da ikiye ayrılır. Genel seferberlik tüm ülkeyi kapsarken kısmi seferberlik halinde ülkenin belirli bölgelerine yönelik kararlar alınır.

Kapsam açısından da seferberliği ikiye ayırmak mümkündür. Milli seferberlik, silahlı kuvvetler haricindeki tüm kamu ve özel kuruluşlar ile yurttaşları kapsarken silahlı kuvvetler seferberliği ise silahlı kuvvetler personel ve lojistik imkanlarını kapsar.

Seferberlik Ne Zaman İlan Edilir?

Seferberlik ilan edilmesi için bir devletin başka bir devlet ya da devletlerle savaş ihtimalinin kaçınılmaz bir gerçek olması, devlet sınırları içerisindeki karışıklıkların normal şartlar altında çözülemeyecek olması gibi koşullar gereklidir. Böylesi durumların ortaya çıkması halinde Genelkurmay Başkanı’nın da mütalaası alınır ve Bakanlar Kurulu ve Devlet Başkanı tarafından seferberlik uygulanması yönünde karar alınır. Cumhurbaşkanı onaylamadığı durumda seferberlik herhangi bir şekilde ilan edilemez.

Sefer Görev Emri Kimlere Çıkar?

Seferberlik ilanı söz konusu olduktan sonra ya da herhangi bir olağan dışı durumun meydana gelmesi halinde sefer görev emri çıkarılırsa hakkında emir çıkan ve eli silah tutan her yurttaş tekrar askere alınabilir.

Sefer görev emri kaç yaşa kadar çıkar ve kimleri kapsar şeklindeki sorular da seferberlik ile ilgili merak edilenlerin başında geliyor. Sefer görev emirleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından tayin edilir ve seferberlik görevini yerine getirecek kişilerin hangi bölgelere gitmesi gerektiği belirlenmiş olur. Seferlik mevzuatı da göz önüne alındığında asker ihtiyacı doğduğu durumda yaşı genç olanlardan başlanmak koşuluyla 41 yaşına kadar olan kişiler sefer görev emrine çağrılabilirler. Seferberlik halinde göreve gitmek için özellikle bir dilekçe doldurulması ya da görev talep edilmesi gibi bir durum ise söz konusu değildir.

Sefer Görev Emri Çıktı mı?

Özellikle Suriye’de yaşanan iç savaş ve bu savaşa Türkiye’nin terör örgütü olarak nitelemiş olduğu yapıların katılması, buna bağlı olarak ülkenin güney sınırlarında çeşitli tehditlerin oluşması ve Suriye’den gelmekte olan göç dalgasının şiddetinin her geçen gün daha da fazla artmasına yönelik ihtimalin varlığı sebebiyle Suriye’ye düzenlenen Afrin harekatı, Fırat Kalkanı operasyonu gibi askeri durumlar, seferberlik ilanının çıkıp çıkmadığına yönelik soru işaretlerine sebep oldu.

Şimdiye dek herhangi bir genel seferberlik ilanı söz konusu olmadığı için geniş kapsamlı bir sefer görev emri uygulaması da meydana gelmedi. Ama Türk Silahlı Kuvvetlerinin ileride daha yoğun bir operasyon gerçekleştirmesi gerekirse, iç ya da dış tehditler yüzünden daha fazla askeri güce ihtiyaç duyulursa personel sefer görev emirleri çıkartılabilir ve bu durumda hakkında sefer görev emri çıkmış olan kişiler detaylarda yazılı olan görevleri yerine getirmek için tayin edildikleri bölgelere gitmek durumunda kalırlar.

Sefer görev emrinin çıkıp çıkmadığını öğrenmek için ise T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle kolaylıkla girilebilen e-devlet sistemini kullanmak yeterli olacaktır. Buradan gerçekleştireceğiniz ücretsiz sorgulama sayesinde hakkınızda herhangi bir sefer görev emri olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Sefer Görev Emri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  • E-devlet seferberlik sorgulama işlemleri için de hizmet veren bir sistemdir. Turkiye.gov.tr adresinde hizmetlerini sürdüren e-devlet sistemi aracılığıyla sefer görev emri sorgulaması yapmak isterseniz ilk olarak yazımızın devamında paylaşmış olduğumuz linke tıklamanız gerekiyor.

  • İlgili bağlantıya tıkladıktan sonra e-devlet sistemi üzerinden Milli Savunma Bakanlığı kayıtlarına göre hazırlanmış olan personel sefer görev emri sorgulama sayfasını açmış olacaksınız. Bu sayfada işlemlere başlamak ve sisteme giriş yapmak için mavi renkli butonun içerisinde yazılı olan “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayın.

  • Sisteme giriş yapmak için ilgili boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazın. Bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
  • Eğer henüz bir e-devlet şifresi temin etmediyseniz herhangi bir PTT merkezine giderek T.C. kimlik kartınızı yetkiliye göstermek şartıyla şifrenizin yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
  • Şifrenizi unutmanız halinde “şifremi unuttum” butonuna tıklayın. Gerekli güvenlik aşamalarını geçtikten sonra sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza gelen güvenlik kodunu ilgili boşluğa girerek yeni bir şifre temin edebilirsiniz. Eğer sisteme herhangi bir cep telefonu numarası kaydetmediyseniz bu durumda şifrenizi yenilemeniz mümkün olmayacaktır. Yeniden herhangi bir PTT merkezine giderek yeni bir şifre satın almanız gerekecektir.
  • E-devlet şifresine alternatif olarak internet bankacılığı, elektronik imza, mobil imza ve T.C. kimlik kartı seçeneklerinden size uygun olanı da üst menüden seçerek giriş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İstenen bilgileri doğru bir şekilde yazdıktan sonra “sisteme giriş yap” yazısına tıklayarak sorgulama işlemine devam edebilirsiniz.

  • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra e-seferberlik sayfası üzerinde personel sefer görev emri durumunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer hakkınızda herhangi bir emir yoksa üstteki ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere “YOKTUR” yazısı ile karşılaşırsınız.
  • Diğer taraftan hakkınızda sefer görev emri çıkartılmışsa bu göreve ilişkin detayları bu sayfada görebileceksiniz.

E-devlet sistemi üzerinden sefer görev emri sorgulamak için TIKLAYINIZ

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.