Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığı bahriyeli subay, astsubay, er ve erbaş yetiştirilmesi için eğitim veren, Türkiye’deki önemli askeri birliklerden bir tanesidir. Temel askerlik eğitiminin verildiği bu birlikte aynı zamanda “Deniz Kuvvetleri” bünyesinde önemli işlere imza atılmaktadır.

Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığı, Türkiye sınırları içerisindeki boğazlara yakınlığı ve genel coğrafi konumu itibarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinde stratejik açıdan büyük bir öneme sahiptir. Hem jeopolitik hem de askeri eğitim alanında önem teşkil eden Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığı, İstanbul’a ülkenin dört bir yanından ulaşımın kolay olması nedeniyle Genelkurmay Bakanlığı tarafından özellikle eğitim birliği olarak seçilmiştir.

Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığı Garipçe kışlasında temel askerlik eğitimini tamamlayan acemi er ve erbaşlara, aynı zamanda deniz savunma ve saldırmaya yönelik teknik eğitimler de verilmektedir.

Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Deniz savunma ve saldırmaya yönelik eğitimler; savaş ya da kriz anında boğazların korunması ile denizden gelebilecek tehditleri sınırlandırmak, geciktirmek, önlemek ya da etkisini azaltmak sorumluluğunu içerir. Bu nedenle özelikle Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığında verilen acemilik eğitimden sonra askerler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı doğrultusunda kıyı illere veya bahriyeli asker açığını kapatmak için ilgili birimlere yönlendirilirler.

Acemi er ve erbaşlar, usta birliği için büyük bir çoğunlukla başka bölgelere gönderilirler. Usta birliği dağıtımları, elektronik ortamda Milli Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilir. Bilgisayarda rastgele yapılan dağıtım sonuçları Ankara’dan birlik komutanlıklarına yönlendirilir. Erlerin yemin törenlerinden yaklaşık 1 hafta önce kendilerine usta birliklerinin yerleri tebliğ edilir. Aynı zamanda listelendirilmiş usta birlik yerleri, acemi askerlerle paylaşıldıktan sonra mağduriyet yaşanmaması açısından bölüğe de asılır.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığı, askerlerin yararlanabilmesi ve temel ihtiyaçlarını karşılamaları adına birçok imkana sahiptir.

Kışlada bulunan 9 kantin ve 1 büfe aracılığıyla askerler, aileleriyle iletişim kurmalarını sağlayan ankesörlü telefon kartı ve yiyecek taleplerini karşılayabilmektedir. Aynı zamanda birlikte askerlerin, araştırma yapabilmeleri ve güncel gelişmeleri takip edebilmeleri için emniyet tedbiri alınmış internet kafeler bulunur. Askerlerin eğitim alanları dışında keyifli vakit geçirebilmeleri ve dinlenme saatlerini verimli kullanmaları için bilardo salonu, halı saha, spor salonu, kütüphane ve er gazinosu gibi yerleşkeler de kışlanın içerisinde mevcuttur.

Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığına Nasıl Gidilir?

Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığına ulaşmak isteyenlerin öncelikle İstanbul sınırları içerisindeki Sarıyer ilçesine gitmeleri gerekir. İstanbul il merkezine Türkiye’nin her yerinden kara ve hava yolu ile ulaşım mümkündür. Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığına ulaşmak için şehir merkezine gelenlerin deniz otobüsü, minibüs ve taksi gibi seçenekleri vardır.

Özel araçla ulaşım: İstanbul, Türkiye’deki bütün şehirlerden ulaşımı oldukça kolay olan bir şehirdir. İstanbul şehir merkezi;

 • Ankara’ya 451,
 • İzmir’e 471,
 • Kayseri’ye 769,
 • Adana’ya 936,
 • Samsun’a 737 kilometre uzaklıktadır.

Özel araçla ulaşım sağlayanların Sarıyer – Koç üniversitesi – Rumeli Feneri  / Er Eğitim Taburu sapağı istikametini kullanarak Sarıyer Deniz Er Eğitim Taburu Komutanlığına rahatça ulaşmaları mümkündür.

Otobüs ile ulaşım: İstanbul’a bütün illerden neredeyse tüm otobüs firmaları aracılığıyla kısa zaman aralıklarıyla seferler düzenlenir. İstanbul’a sefer yapan otobüsler otogara yaklaşık olarak;

 • Ankara’dan 5 saat,
 • İzmir’den 5 saat 31 dakika,
 • Kayseri’den 8 saat 19 dakika
 • Adana’dan 9 saat,
 • Samsun’dan 8 saatte varır.

Otogara vardıktan sonra Sarıyer Deniz Er Eğitim Taburuna gitmek isteyenlerin öncelikli olarak Sarıyer’e ulaşmaları gerekir. Her saat başı İETT tarafından sefer düzenlenen Garipçe-Rumeli Feneri otobüsleri ile birliğe ulaşmak kolaydır.

Otogar telefon numarası: (0212) 658 05 05

Uçak ile ulaşım: İstanbul’a hava yoluyla ulaşım;

 • Ankara’dan 45 dakika,
 • İzmir’den 1 saat 10 dakika,
 • Kayseri’den 1 saat 18 dakika
 • Adana’dan 1 saat 27 dakika,
 • Samsun’dan 1 saat sürmektedir.

Havalimanından Havaş’la şehir merkezine ulaşım sağlandıktan sonra birliğe, deniz yoluyla ulaşmak mümkündür.

Havalimanı telefon numarası: (0212) 463 77 77

Sarıyer Deniz Er Eğitim Tabur Komutanlığı İletişim Bilgileri

 • Adres: Garipçe Köyü Köyiçi Sok. Deniz Er Eğitim Taburu Sarıyer/ İstanbul
 • Telefon numarası: (0212) 228 18 21

Bir önceki yazımız olan Küçükyalı İkmal Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.