Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Samsun Çavuş Egitim Tabur Komutanlıgı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Samsun Çavuş Egitim Tabur Komutanlıgı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Tam adı 15’inci Piyade Eğitim Tugayı Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı olan komutanlık, Samsun il merkezinde yer alan Yarbay Şefik Avni Özüdoğru Kışlasında konuşlanmıştır. Komutanlık, Türkiye’deki tek piyade çavuş eğitim talimgah taburudur. Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı ayrıca, ISO 9001 kalite belgesine sahip nadir birliklerimizden biridir.

Her celp döneminde ortalama 5000 kişinin giriş yaptığı komutanlık, alan olarak oldukça geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Tüm askeri birliklerde olduğu gibi Samsun Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığına teslim olduktan sonra kamuflajdan paltoya, havludan pijamaya kadar askerliğiniz süresince ihtiyaç duyacağınız her şey beden ve ayak numaranıza göre size teslim edilir. Bu sebeple belli şeyler haricinde yanınızda bir şey götürmenize gerek yok.

Samsun Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Komutanlıktaki eğitiminizin üçüncü haftasına müteakip, Ankara’dan gelen bir heyet tarafından meslek seçimi için mülakat gerçekleştirilir. Burada mülakat sonucuna göre acemiliğinizin 30. gününde usta birliğinize aktarılabileceğiniz gibi 45 gün daha acemiliğinize devam edebilirsiniz.

Yapılan mülakatın ardından acemi erlerin yaklaşık yarısı Ankara’ya gönderilir. Kalan diğer yarısı ise İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ, Çanakkale ve Antalya illerine dağıtılır. İhtiyaca göre az bir grup ise Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile Kıbrıs’a gönderilir.

Özetlemek gerekirse acemiliğinizi burada tamamladıktan sonra Ankara’ya gönderilme ihtimaliniz %50. Diğer bölgeler ise şansınıza kalmış durumda.

Kısa dönemlerin dağıtımında ise durum biraz daha farklı işliyor. Kısa dönemlerin yaklaşık %70’i komutanlıkta kalmaya devam ederken kalanlar ihtiyaca göre çoğunlukla Karabük, Bartın, Sinop, Kastamonu, Amasya ve Çorum illerine gönderiliyor.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ISO 9001 kalite belgeli bir kışla olan Samsun Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığında acemiliğini yapanların aktardıklarına göre, birlikteki şartlar beş yıldızlı bir oteli aratmayacak seviyede. Özel bir şirket tarafından hazırlanan yemeklerin oldukça lezzetli olduğu dile getiriliyor. Ayrıca yemekleri beğenmeme ihtimalinize karşı, komutanlık içerisinde pide ve lahmacun salonu da var.

Askerlerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri sayısız alan bulunuyor. İnternet kafe, bilardo salonu, iki adet çim futbol sahası, koşu parkuru, her bölüğe ayrı tahsis edilmiş voleybol sahaları ve konsol oyunları salonunun yanı sıra kışla içerisinde her hafta bir vizyon filminin gösterildiği bir sinema salonu da bulunuyor.

Her birliğin önünde dev ekran televizyon ve askerlerin oturup televizyon izleyebileceği masalar mevcut.

Samsun Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığına Nasıl Gidilir?

Önemli liman kentlerimizden biri olan Samsun’a ulaşım kara yolu, demir yolu ve hava yoluyla yapılabildiği gibi, feribot seferleri aracılığıyla deniz yolu ile de yapılabilmektedir.

Kara yolu ile ulaşım: Samsun, Karadeniz hattında seyreden neredeyse tüm otobüs seferlerinin ya direkt varış ya da ara durak noktasıdır. Bu nedenle kara yoluyla şehre ulaşım son derece kolaydır. Sinop, Çorum, Amasya, Tokat ve Ordu’ya komşu olan Samsun;

  • İstanbul’a 734,
  • Ankara’ya 403,
  • İzmir’e 1001,
  • Diyarbakır’a 800 kilometre uzaklıktadır.

Kara yolunu tercih ederek Samsun’a ulaşmak isteyenler şehre,

  • İstanbul’dan 8 saatte
  • Ankara’dan 5 saatte
  • İzmir’den 12 saatte,
  • Diyarbakır’dan 10 saatte ulaşabilmektedirler.

Şahsi araçla gelindiği göz önüne alınarak hesaplanan bu sürelerde, otobüs seferlerinin güzergah ve durak sayısına göre birkaç saatlik farklar meydana gelebilir.

Demir yolu ile ulaşım: Amasya demir yolu güzergahında bulunan Samsun’a bu istikamette seyreden tren seferleriyle ulaşabilmek mümkün. 2015 yılında modernizasyon çalışmalarına başlanan Samsun-Sivas demir yolu hattının 2018 yılı sonunda tamamlanması bekleniyordu ancak bu süreç henüz tamamlanmadığı için tren yoluyla şehre gidiş için tek tren seferi Amasya-Samsun arasında gerçekleştirilmektedir.

Hava yolu ile ulaşım: Şehir merkezine 19 kilometre uzaklıkta bulunan Samsun Havaalanı’na pek çok ilden uçak seferi düzenlenmektedir. Havaalanına iniş yaptıktan sonra THY’ye bağlı servis araçları ve toplu taşıma araçları ile şehir merkezine ulaşım sağlanabilir.

Deniz yolu ile ulaşım: Kent merkezinde bulunan Samsun Limanı’na haziran ve ağustos ayları içerisinde feribot seferleri düzenlenmektedir. Yaz celp döneminde askerlik yapacaklar, sefer sorgulaması yaparak Samsun’a feribotla gelebilirler.

Feribot seferleriyle ilgili daha detaylı bilgi almak için “0 362 445 16 05” numaralı telefonu arayarak liman hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

Samsun Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı İletişim Bilgileri

  • Adres: İlyasköy Mah. Osmaniye Cad. Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı İlkadım/Samsun
  • Telefon: 0 362 440 15 54

Bir önceki yazımız olan Safranbolu 125. Jandarma Er Egitim Alayı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.