Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Tüm Askerlerin Bilmesi Gereken Birim RDM ler

Tüm Askerlerin Bilmesi Gereken Birim RDM ler

Rehberlik ve Danışma Merkezi Nedir?

Rehberlik ve Danışma Merkezleri tüm birlikler içerisinde kurulmuş askerin psikoloji durumunu gözetleyen, gerekirse destek veren Askeri bir birimdir. Bu birimler genel olarak direk birlik komutanına bağlıdır. Peronelleri Psikolog, Psikolojik Danışman ve Rehberler gibi Mesleki branşları olan Rutbeli personellerdir. Rehberlik ve Danışma Merkezleri nin birimin kurulma amacı Askerin moral ve motivasyonunun yüksek tutulması, kendisni önemli hisstemesi, ailevi ve sosyal durumlarının psikolojik olarak iyieştirlmesi amacını güder. Gerek Yükümlü  Askerler gerekseUzman Erbaşlar, Subay ve Astsubaylar çin önemli bir birimdir.

RDM lere kimler başvurabilir

Rehberlik ve Danışma Merkezleri ne Birlik içinde bulunan tüm personeller başvurabilir. Yani yükümlü Askerler, Sözleşmeli Erler, Uzman Erbaşlar, Uzman Çavuşlar, Astsubaylar ve Subaylar başvurabilir ve destek alabilirler.

RDM’lere başkası adına başvuru yapılabilir mi?

Evet. Rehberlik ve Danışma Merkezleri birlik içinde oluşabilecek problemleri önlemek ve gerekli kişileri bilgilendirmek, askerin ruh halini ve motivvasyonunu yüksek tutmak için vardır. Eğer bulunudğunuz birlikteki bir arkadaşınızın psikolojik olarak problemli ve desteğe ihiyacı olduğu nu düşünüyorsanız çekinmeden ve gecikmeden bunu RDM ye bildirmelisiniz. Bu hem onun askerlik  yaparken psikolojik yardım almasını sağlayacak hemde sizi manevi sorumluluktan kurtaracaktır

RDM lere Başvuru Ne Zaman Yapılır ?

Rehberlik ve danışma merkezleri birliği durumuna ve görev yapan personele bakılmaksızın 24 saat açıktır. Bu birimler uzman pskolojik destek verme amaçlı kurulmuştur ve saaat problemi yoktur. Herhangi bir saat diliminde başvurmanız durumunda sizinle ilk görüşme sonrası tekrar görüşmek üzere randevu verilebilir. Buradan alacağınız randevu dışında kendinizi kötü hissettiğiniz her an başvuru yapabilir gerekli psikolojik desteği alabilirsiniz.

Rehberlik ve Danışma Merkezleri

Rehberlik ve Danışma Merkezleri

RDM kayıtları gizli midir ?

Bu konuda birkaç istisna dıında tüm dosyalar gizli olarak saklarnır. Bu dosyalar aRDM de görev yapan ve Psikolojik değerlendirme yapan Subay, Asttsubay dışında kimse göremez. Yani RDM de görev yapan yükümlü askerlerin dosyalara erişim yetkisi yoktur ayrıca bu dosyalar RDM nin görüşme odasında bulunan çzel YALE kilitli dolaplarda saklanır. Budolabın anahtarı sadece birlik komutanı ve RDM Komutanı ile astsubayında bulunur.  Yani bu birime başvururken gizlilik konususnda endişe etmenize kesinlikle gerek yoktur.

Gizlilik İstisnası Olan Durumlar Nelerdir ?

Bu durrum bazı dosyadaki bilgilerin kimi personeller ile paylaşılması durumudur. Örneğin eğer intihara meyilli, ağır psiklojik problemleri olup başka prsonellere zartar verecek durumda olanlar ın acilen bu durumda olan personelin bulunduğu bölüğün komutanına, Birlik komutanına ve varsa hasım olarak gördüğü kişiyle palaşılabilir. Ayrıca bu kişiler mumkun olan en kısa sürede psikolojik teşhis ve tedai için Hastane ye gönderilirler.

RDM görüşmeleri sivil haytta karşıma çıkarmı?

Başta da belirttiğiniz gibi RDM görüşmeleri gizlidir. Çok öenmli bir olay olmadığı sürece buradaki bilgiler hiçbir amn kimse ile paylaşılmaz. Görüşme formları 10 yıl saklandıktan sonra kontrollü bir şekilde imha edilir.

Ağır Psikolojik Rahatsızlığı Olanlar için Süreç Nasıl İşler ?

Bu durumdaki Askerlerin Durumu RDM ler tarafından değerlendirilir ve Psikiyatrik teşhis ve tedavi için Hastaneye yönlendirilirler. Eğer tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlık teşhis edilirse bu hastalara Askerliğe Elverişli Değildir (Çürük Raporu ) verilir. Bu konuda yazdığımız habere buradan ulaşabilirsiniz

Rehberlik ve Danışma Merkezleri ne Kaç Kez Başvurabilirim ?

RDM lere askerliğiniz bitene kadar her zaman başvurabilirsiniz. Başvuru için herhangi bir sınır bulunamamaktadır.

Rehberlik ve Danışma Merkezlerinden Istrahat Alabirli miyim ?

RDM ler psikolojik destek için vardırlar ve herhangi bir teşhis  koyma yetkileri yoktur. Fakat probleminin büyük olduğunu ve psikiyatrik tedaviye ihitiyacı bulunduğunu düşübnürse sizi hastaneye sevk edecektir.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlikte Son Durum | Seçimden Sonra | başlıklı makalemizde bedelli askerlik 2018, bedelli askerlik ne zaman çıkacak ve bedelli askerlik tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Elif dedi ki:

    Randevu hattının numarası nedir