Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Polisler Askerlik Yapar Mı? 2020 Emniyet Personeli Askerlik Şartları!

Polisler Askerlik Yapar Mı? 2020 Emniyet Personeli Askerlik Şartları!

Emniyet personeli olarak işe başlayan ya da emniyet personeli olmak isteyen birçok vatandaş polisler askerlik yapar mı sorusunu sormaktadır. 7179 sayılı Askeralma Kanun’una göre düzenlenen emniyet personeli askerlik yapmayabilir ancak bazı şartların oluşması gerekir. Her polis askerlik görevi yapar ya da yapmaz gibi kesin bir yargıya varılmaz.

Polisler Askerlik Yapar Mı?

Polisler Askerlik Yapar Mı?

7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 11. Maddesi’nde emniyet personelinin askerlik görevi hakkında şu açıklamalar yapılmaktadır:

  • Emniyet Teşkilatı kadrolarında kadro ve/veya rütbeleri ile ilişkisi devam eden Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personel ile polis eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim görenler veya bu kurumların giriş sınavlarını kazananlardan askerlik hizmetini yapmamış olanların her türlü askerlik işlemleri ertelenir.

  • Birinci fıkra kapsamındakilerden, Emniyet Hizmetleri Sınıfında on yıllık hizmet süresini, kamu görevinden sayılmayacak hâller hariç olmak üzere tamamlayanlar askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılır. Geçici süreli görevlendirmeler, yurt dışı misyon koruma, yurt dışında eğitim ve diğer görevler sebebiyle geçirilen süreler de on yıllık hizmet süresinin hesabında dikkate alınır. Bu yükümlüler ile ilgili bilgiler, İçişleri Bakanlığınca Bakanlığa bildirilir.

  • On yıllık süre, birinci fıkra kapsamındaki eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olarak fiilen göreve başlanılan tarihte başlar. On yıllık süreyi tamamlamadan herhangi bir nedenle Emniyet Hizmetleri Sınıfından ayrılan, başka kuruma nakledilen veya bu süre içinde meslekten ilişiği kesilen personel, bu Kanun hükümlerine göre askerlik hizmetini yerine getirir.

  • Fiilî askerlik hizmeti başladıktan sonra birinci fıkra kapsamındaki eğitim ve öğretim kurumlarında öğrenim hakkı elde edenler tabi oldukları askerlik hizmet süresini tamamlamak zorundadır.

Polislerin Askerlik Görevi

Emniyet personeli olarak on yıldır görev yapan bir polis memuru askerlik görevini yapmaz. Aynı zamanda polislik sınavını kazanan bir erkeğin askerlik ödevi, ertelenir ancak iptal edilmez. Polisliğe başlayıp on yılı doldurduğu takdirde askerlik görevinden muaf olur.

Emniyet teşkilatında memuriyet haricinde farklı bir görevde çalışan kişiler askerlikten muaf olmaz. Ayrıca polislerin yurt dışında eğitim görmesi, görevlendirme ile farklı bir kuruma nakledilmesi gibi durumlar da polislik görevi olarak kabul edilir ve on yıllık süre içine dahil edilir.

Bir önceki yazımız olan Yunus Polisi Nasıl Olunur? 2020 Yunus Polisi Olma Şartları! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.