Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Polis Okulu Öğrencileri Ne Kadar Maaş Alır? PMYO Ve POMEM Ücretleri Aynı Mı?

Polis Okulu Öğrencileri Ne Kadar Maaş Alır? PMYO Ve POMEM Ücretleri Aynı Mı?

Polis adayları, eğitim gördüğü sürece barınma ve yemek ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır. Aynı zamanda polis okulu öğrencileri eğitimleri boyunca maaş almaktadır. Polis adaylarının harçlıkları sınıflarına göre değişim gösterebilir.

Polis Okulu Öğrencileri Ne Kadar Maaş Alır?

Her yıl lise, önlisans, lisans ve lisans üstü eğitimini tamamlayanlar arasından polis adayları seçilir. Başta KPSS olmak üzere ayrıca YKS puanı da esas alınabilir. Adaylar, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakat gibi çeşitli seçim aşamalarından geçer. Tüm aşamaları başarıyla tamamlayan adaylar polis okulunda eğitim görmeye hak kazanır.

Polis Akademisi çatısı altında Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO), Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) ve Polis Amirleri Eğitim Merkezi bulunur. Adaylar Polis Meslek Yüksekokulu veya Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde eğitim görebilir. Mezun olunan okula göre eğitim görülecek yer değişir.

Polis adaylarının barınma, beslenme vb. ihtiyaçları ücretsiz olarak devlet tarafından karşılanır. Aynı zamanda okullarda öğrencilerin vakit geçirebileceği çeşitli sosyal imkanlar da bulunur. Polis Okulu’nda  okuyan öğrenciler her ay 470 TL harçlık alır. Harçlıklar, öğrencilerin banka hesaplarına yatırılmaktadır.

Polis Okulu Öğrencileri Mezuniyeti

Eğitim görülen sene boyunca her ay düzenli olarak harçlıklar yatırılır. PMYO ve POMEM ücretleri aynıdır ancak sınıflara göre küçük miktarlarda değişen farklılıklar olabilir.

Maaşlar Geri Ödenir Mi?

Polis Okulları’nda eğitim gören öğrenciler yatırılan maaşı dilediği gibi harcayabilir. Aynı zamanda öğrencilerin eğitimi başladığı günden itibaren sosyal güvenceleri devlet tarafından karşılanır. Polis okulu öğrencilerine verilen maaşlar daha sonrasında istenmez ve geri ödenmesi gerekmez.

Harçlıklara her yıl belirli oranlarda zam yapılır.

Polis adayları Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen kredi imkanından da yararlanabilir. Ancak burada eğitim gören öğrenciler KYK bursundan faydalanamaz. KYK tarafından verilen kredi mezun olduktan iki yıl sonra ödenmelidir. Ödenmeyen taksitler için faiz uygulanır ve geri ödenecek miktar artar. Devlet tarafından verilen harçlıklar geri ödenmez ve devlet tarafından talep edilmez.

Polis Okulları haricinde askeri öğrencilere de harçlık verilir. Ancak askeri öğrenciler de KYK tarafından verilen burs imkanından faydalanamaz.

Bir önceki yazımız olan Düz Taban Olmak Polisliğe Engel Midir? Hangi Durumlar Kabul Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.