Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Polis Alımlarında KPSS Şartı Var Mı? KPSS Puanı Olmadan Polislik Başvurusu Yapılır Mı?

Polis Alımlarında KPSS Şartı Var Mı? KPSS Puanı Olmadan Polislik Başvurusu Yapılır Mı?

Her yıl binlerce kişi polis olmak için başvuru yapmaktadır. Alımlar büyük bir titizlik ve özenle yürütülür bu nedenle adayların taşıması gereken birçok şart bulunmaktadır. En önemli şartlardan biri istenilen eğitim seviyesinde olmaktır. Peki polis alımlarında KPSS şartı var mı ve KPSS puanı olmadan polislik başvurusu yapılır mı gibi soruların cevabını içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Polis Alımlarında KPSS Şartı Var Mı?

Polis Akademisi’ne bağlı olan polis okulları farklı koşullarla öğrenci almaktadır. Polis Meslek Yüksekokulu (POMEM), Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM), Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM), Polis Özel Harekat Eğitim Merkezi gibi farklı kurumlar bulunmaktadır. Dış kaynaktan alımlar sadece POMEM, PAEM ve POMEM için yapılır, PÖH alımları meslek içi gönüllülük esasına göre yürütülür.

Polis alımlarında KPSS şartı POMEM ve PAEM için aranmaktadır. Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) ise YKS puanına göre alım yapar, POMEM ve PAEM için KPSS Şartı vardır. POMEM önlisans ve lisans mezunlarına eğitim verirken PAEM için lisans mezunu olmak gerekir. PAEM de polis amirleri yetiştirilir ve en az lisans mezunu olanlar kabul edilir.

Polis Alımlarında KPSS şartı aranabilir.

KPSS İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

PMYO şartları her yıl akademi tarafından duyurulur ve TYT baraj puanı belirlenir. Baraj puanını geçemeyen adayların başvurusu kabul edilmez. Bunun yanı sıra en az on sekiz yaşında olunmalıdır. Adaylar iki yıl önlisans düzeyinde eğitim görür ve polis memuru olarak mezun edilir.

POMEM alımlarında KPSS şartı aranır, lisans mezunları için KPSS P3 puanı önlisans mezunları için P93 puan türleri esas alınır. Genellikle lisans mezunları için en az 60 önlisans mezunları için en az 65 puan aranır. Eğitimler altı ay ve yatılıdır. Otuz yaşından gün almayan kadın ve erkekler başvuru yapabilir.

PAEM başvuru şartları diğer okullarla benzerlik gösterir ancak KPSS Puanı en önemli kriterdir. Sadece lisans mezunları başvuru yapabilir ve KPSS P3 puan türünden en az 75 puan almak gerekir. Kadın veya erkek fark etmeksizin otuz yaşından gün almayanlar başvuru yapabilir.

Bir önceki yazımız olan Düz Taban Olmak Polisliğe Engel Midir? Hangi Durumlar Kabul Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.