Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Piyade Astsubay Ne İş Yapar? Piyade Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Piyade Astsubay Ne İş Yapar? Piyade Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en kalabalık sınıfını piyadeler oluşturur. Piyade astsubay muharebede en önde savaşır ve yeri geldiğinde bu savaş göğüs göğüse olabilir. Piyade astsubaylar Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri’nde farklı görevlerde çalışabilir ancak öncül askerlerdir.

Piyade Astsubay Ne İş Yapar?

Piyade astsubaylar Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri’nde farklı görevlerdedir. Kara Kuvvetleri’nde piyade astsubay muharebede yakın savaşta yer alır. Piyadeler, motorlu, mekanize, hudut, komando, hava indirme, tanksavar, komando gibi farklı birlikte bulunur.

Piyade astsubaylar Kara Kuvvetleri’nde silah ve ateşle düşmana zaiyat verme görevindedir, bölgeyi ele geçirme ve bölgeyi elinde tutmak için harekata katılabilir. Piyadelerin en temel silahı piyade tüfeğidir aynı zamanda makineli tüfek, tanksavar, zırhlı araçlar, el bombası gibi farklı araçlarla düşmanı durdurabilir veya zaiyat verir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda çalışan piyade astsubaylar idari işler, teknik bakım, eğitim vb. farklı görevlerde yer alabilir. Olası savaşta en önde yer alır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise piyadeler diğer kuvvetlerde olduğu gibi muharip sınıfta yer alır. Aynı zamanda kuvvet fark etmeksizin takım komutanı olabilir ve askerlerden sorumlu olabilir.

Piyade Astsubay Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları’nda görev alır.

Piyade astsubayların eğitimi oldukça zorludur. En ince detayına kadar silah eğitimleri verilir ve ateşli silahları tamamen kullanabilir. Helikopterden atlama, zorlu arazi koşulları ile mücadele, teröristle çarpışma ve savaş gibi tehlikeli görevlerde yer alır. Aynı zamanda idari ve adli işlerle ilgilenebilir, askerleri idare etmek ve eğitim vermek için görevlendirilebilir.

Piyade Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Piyade astsubaylar kara, hava ve denizin zorlu koşullarıyla mücadele etmek için eğitilir. Eğitimler oldukça zorludur, her gün kilometrelerce koşu, spor ve egzersiz, silah atışı ve kültür dersleri gibi birçok eğitimden geçer.

İşe yeni başlayan piyade astsubaylar 5.500 TL civarında maaş alabilir. Aynı zamanda evlilik ve çocuk sayısı maaşın yükselmesini sağlar. Öte yandan kurs başarıları, yabancı dil, terör tazminatı gibi faktörler maaşı arttırır. Doğuda çalışan piyadeler her ay ortalama 1000 TL civarında terör tazminatı almaktadır.

Piyade astsubaylar en küçük birim olan timden en büyük birim olan tabura kadar her yerde çalışabilir. Aynı zamanda her ay birkaç kez nöbet tutar.

Bir önceki yazımız olan 2023 Jandarma Astsubay Maaşları Ne Kadar? Tazminat Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.