Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Özel Hastane Raporu Askerde Geçerli Olarak Kabul Edilir Mi?

Askerlik döneminde hastalık ya da mazeretlere bağlı olarak alınan raporların kabul edilmesi için bazı şartların oluşması ve kurallara uyulması gerekir. Aynı zamanda askere geç gitme ya da diğer sebepler ile geçmişe dönük rapor alma durumlarında sıkı bir biçimde uygulama yapılmaktadır. Özel hastane raporu askerde geçerli olup olmama durumlarını sizler için anlattık.

Özel Hastane Raporu Askerde Geçerli Olabilir Mi?

Hava değişimi, mazeret izni, memlekete gitme ya da sağlık konularından dolayı alınan raporlar, askerlik süresinden düşülür. Bu nedenle birçok asker sağlık raporu ile iyileşme dönemine girer. Ancak bu durumun kötü ve art niyetli askerler tarafından suistimal edildiği de görülmüştür. Suistimal yolunun önünü kesmek ve gerçekten hak eden kişilerin rapor kullanabilmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir.

Dünyada ve ülkemizde art niyetli ya da sadece maddiyatı düşünen hastaneler, para ile rapor verme yolunu seçmektedir. Özellikle özel hastanelerde görülen bu durum sahte rapor düzenlemelerine sebep olarak kamu kurumlarının zarar görmesine yol açar.

Özel Hastane Raporu Askerde Geçerli Mi

Özel ve vakıf hastanelerinden alınan raporlar askeriyede geçerli değildir. Buradan alınan raporların askeri birliklerde ve kışlalarda geçerliliği yoktur. Ancak rütbeli personel için özel hastanelerden alınan raporlar bazı şartların oluşması halinde kabul edilebilir. Er ve erbaşların özel hastanelerden aldığı raporlar kabul edilmez ve şafaktan düşmez. Aynı zamanda sahte rapor düzenlendiği görüldüğünde soruşturma açılabilir.

Özel Hastanelerden Alınan Raporlar Hangi Şartlarla Kabul Edilir?

Askerlik dönemi boyunca memleket izni, yol izni, dağıtım izni, babalık, ölüm ya da doğal afet izni gibi farklı alanlarda düzenlenen izinler şartlara bağlı olarak kullanılabilir. İzin türüne göre alınan süre de değişim gösterir. Örneğin, dağıtım izni yedi günken yol izni 1 – 3 gün arasında değişir ya da ölüm izni on gündür.

Hastanelerden alınan raporlar, yıllık verilen izinlerden ayrıdır. Vakıf ve özel hastanelerden alınan raporların kabul görmesi için il sağlık kurumları ya da devlet hastanesinden ilgili doktorun onay vermesi gerekmektedir. Ancak kamu hastaneleri ve kamu kurumları genellikle özel hastane raporlarını onaylamak yerine devlet hastanelerinden muayene alıp rapor almaya yönlendirebilir.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nihooo dedi ki:

    Çürük alsak devlet hastanesinden gidip askerlik yaptınız yere versek kabul olur mu