Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

ÖSYM’den Adaylara Saat Uyarısı! MSÜ Sınavı Saat Kaçta?

ÖSYM’den Adaylara Saat Uyarısı! MSÜ Sınavı Saat Kaçta?

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavı için geri sayım başladı. 2019 yılında yapılacak olan sınav 7 Nisan günü tamamlanmış olacak. Bu sınav sonrasında Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim hakkı kazanan kişiler belirlenmiş olacak. ÖSYM sınava girecek olan adaylar için bir uyarı yayınladı. Duyuru ÖSYM’nin sosyal medya hesapları üzerinden de tekrarlandı.

Sınav Saatinden Önce Merkezlerde Olun

ÖSYM daha önceki sınavlarda saat için kesin bir uygulama getirmişti. Belirlenen saatten sonra salonlara öğrenci alınmıyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınav 7 Nisan Pazar günü saat 10:00’da başlayacak. Bu saatten sonra gelenlerin hiçbiri sınava alınmayacak. Sınava girecek olanlar mağduriyet yaşamamak için sınav başlangıç saatine dikkat etmeleri konusunda uyarıldı. Daha önce ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda geç gelenlerin salona alınmadığı biliniyor. Buna göre adayların en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında sınav saati gelmekte.

Sınav İçeriği Nası Olacak?

Sınava gireceklere Türkçe bölümünden 40, temel matematikten 40, sosyal bilimlerden 20 ve fen bilimlerinden 20 soru sorulacak. Toplamda 120 soruluk sınavın süresi ise 135 dakika olacak. Sınav adayların bilgisi kadar mantık yürütebilme yeteneklerini de ölçen sorular içeriyor. Yapılan sınavın sonuçları ise 26 Nisan tarihinde açıklanacak. Adayların sınava yanlarında sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi dolmamış bir pasaport ile gelmeleri gerekiyor. İletişim sağlayan her türlü cep telefonu, çağrı cihazı, tablet gibi cihazlar sınav salonuna alınmayacak.

Sınav Sonrası Nasıl İşleyecek?

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında tercih işlemleri yapılacak. Adayları bundan sonraki aşamalarda tekrar sınava girecekler ve nihai değerlendirmeler bütün aşamaların tamamlanmasından sonra yapılacak. 15 Haziran 2019 tarihinde YKS-2019-TYT oturumu yapılacak. 16 Haziran 2019 tarihinde ise YKS-2019-AYT oturumu gerçekleşecek. Sınavlarda başarılı olan adaylar daha sonra fiziki yeterlilik testleri de dahil olmak üzere diğer değerlendirme kriterlerini geçtikleri takdirde eğitimlerine başlayabilecekler. Sivil üniversitelerden farklı olarak MSÜ’ye kabul edilebilmek için bir yaş sınırı uygulaması mevcut. Harp Okulları için en fazla 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için ise en fazla 21 yaşında olmak gerekiyor. Kadın öğrenciler ise sadece Harp Okullarına alınacaklar ve en fazla 20 yaşında olmaları şartı var.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.