Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Öğrenciler Bedelli Askerlikten Nasıl Faydalanacak? Eğitim Sınava Denk Gelirse Ne Olacak?

Öğrenciler Bedelli Askerlikten Nasıl Faydalanacak? Eğitim Sınava Denk Gelirse Ne Olacak?

Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında görüşülen Milli Savunma Bakanlığının “Bedelli Askerlik” konulu yazısına dair alınan karara göre; 21 günlük zorunlu temel askerlik eğitimine tabi tutulacak askerlik yükümlüsü öğrencilerine eğitim süresi boyunca idari izinli sayılacak. Temel askerlik eğitiminin öğrencilerin ara sınav, vize ya da yıl sonu final sınavlarına denk gelmesi durumunda öğrencilere mazeret sınavına girme hakkı tanınacak. Öğrencilerin bu konularla alakalı mağduriyet yaşamamaları adına gerekli tedbirler önceden alınacak.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 24 Haziran seçimleri sonrası Milli Savunma Bakanı görevine atanan Hulusi Akar’ı tebrik amacıyla gerçekleştirdiği ziyaret sırasında temel askerlik eğitimine tabi tutulacak yükseköğretim öğrencilerinin herhangi bir mağduriyete maruz kalmalarını önlemek adına alacakları tedbirleri Bakan Akar’la müzakere ettiklerini beyan etti. ,

YÖK tarafından bedelli askerlik yapacak olan öğrenciler için alınan kararlar şu şekilde:

  • Öğrenciler temel eğitim aldıkları süre boyunca idari izin sayılacaklar.
  • Alınan temel eğitim zamanlama olarak ara sınav, vize ya da yıl sonu final sınavlarına denk gelirse öğrencilere mazeret sınavına girme hakkı tanınacak.
  • Farklı mağduriyetlerin önüne geçmek adına üniversiteler tarafından gerekli tedbirler alınacak.

Bedelli Askerlik 3. Celp Dönemine Ait Celp Bilgileri Açıklandı [27 Eylül 2018]

27 Ekim 2018’de silah altına alınıp 21 gün temel askeri eğitimine tabi tutulacak yükümlülerin celp bilgileri açıklandı. Sorgulama yapmak için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlikten Faydalanabilmek için Şartlar Neler? Yaşı ve Ücreti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.