Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Nöbetçi Astsubayın Görevleri – Astsubay Kimdir? Neler Yapar?

Nöbetçi Astsubayın Görevleri – Astsubay Kimdir? Neler Yapar?

Nöbetçi Astsubayın Görevleri

Nöbetçi Astsubayın Görevleri Nelerdir? Askeri düzenin profesyonel ve başarılı bir şekilde devam etmesi için rütbe sistemi vardır. Böylece yeterli bilgi ve donanıma sahip olan personeller, üst rütbeye terfi edilmektedir. Bu sayede de astı olan kişilere görevler tanımlanır ve bunları başarıyla yerine getirmeleri istenir. Peki, astsubaylar ne yapar, nöbetçi astsubayın görevleri nedir? Bu sorular sıkça merak edilen konular arasında gelmektedir. Bunun için öncelikle astsubayın ne iş yaptığını ve ordu içerisindeki pozisyonunu bilmemiz gerekmektedir.

Astsubay Kimdir, Neler Yapar?

Unvanından da anlaşılacağı üzere ‘subayların’ astıdır. Her askeri personelin vazife edindiği gibi astsubaylarda görevlerine gönülden bağlıdır. Her şeyden önce alt veya üst fark etmeksizin bunun vatani bir sorumluluk olduğunun bilincinde olurlar. Böylece üstlerine karşı olan saygısı, onların rütbesinden ziyade bilgi ve donanımları ile ülkeye bulundukları katkılardandır. Aynı şekilde emri altında bulunanlara ise onları en iyi şekilde yetiştirmek için çalışmalarda bulunurlar.

Er ve erbaşlar, astsubayların komutası altında olabilmektedir. Bu iki konum arasında tıpkı bir köprü görevi görerek, subay ve er/erbaşlar arasında koordineli bir iletişim sağlar. Askeri araçların bakım ve onarım süreçlerini yöneterek, bunların faal bir durumda olmalarını denetler. Nöbet dağılımlarını ve personellerin giriş-çıkış saatlerini düzenleyip, kontrol eder. Gerek aynı bölgelerdeki gerekse de farklı bölgelerdeki birlikler ile iletişim kurup, yapılacak olan uygulamalar ile ilgili bilgi sunar. Bununla birlikte muharebelerde aktif olarak rol alıp, sıcak çatışmalarda da bulunmaktadır. Peki, nöbetçi astsubay neler yapar? İnceleyelim.

Nöbetçi Astsubayın Görevleri Nedir?

Astsubayın, subayın astı olduğunu belirtmiştik. Bu anlamda nöbetçi astsubaylar, nöbetçi subayların yardımcıları konumundadır. Yukarıdaki satırlarda da belirttiğimiz üzere görev tanımlarına uyarak sorumluluklarını yerine getirmektedirler. Üstünün vermiş olduğu vazifeleri tamamlayarak başarıyla yapan kişilerdir.

Konu hakkındaki fikir ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Karpuzkaldıran Askeri Kampı Telefon Numarası, Adresi, Karpuzkaldıran Özel Eğitim Merkez Komutanlığı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.