Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Muvazzaf Astsubay Nedir? Muvazzaf Astsubaylar Ne İş Yapar?

Muvazzaf Astsubay Nedir? Muvazzaf Astsubaylar Ne İş Yapar?

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine astsubay alımlarının yoğunlaşması ile birlikte ortaya çıkan kavramlardan bir tanesi de muvazzaf astsubaylık. Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen şartları taşıyan ve seçim aşamalarını başarı ile tamamlayanlar, muvazzaf astsubay olarak görevlerine başlarlar. Peki muvazzaf astsubay ne demek muvazzaf astsubay nasıl olunur? Bu gibi merak edilen soruların cevaplarını derledik.

Muvazzaf Astsubay Ne Demek?

Muvazzaf, kelime anlamı olarak bir görev ve hizmet ile yükümlü olan kişi demektir. Aynı zamanda bu kelimenin anlamı silahlı kuvvetler bünyesinde görev başında olan subay ve astsubaylar, askerlik hizmetini yapan erler olarak da geçer. Son zamanlarda dış kaynaktan yapılan muvazzaf astsubay alımlarının sayısı artmıştır. Bunun nedeni de ordu için gerekli olan personelin temin edilmesinin sağlanması amacıyla verilen uğraştır. Muvazzaf astsubay, 926 sayılı TSK Personel Kanunu’na göre en az iki yıl süreli fakülte veya yüksek okullardan mezun olan ve açıklanan şartları sağladıkları tespit edildikten sonra istihdam edilen astsubaylardır. Bu bağlamda muvazzaf astsubay hem erkek hem de kadın olabilir.

Muvazzaf astsubay ne iş yapar diye merak edenler olabilir. Bu kişiler kendi eğitimleri doğrultusunda görev yapan ara elemanlardır. Yaptıkları iş aldıkları eğitime bağlı olarak değişir. Mühendislik ya da idari alanlarda görev yapabilirler.

Muvazzaf Astsubaylık Sınavlarında Sorulan Sorular Nelerdir?

Muvazzaf astsubaylık için başvuru yapmış ve başvurusu kabul edilmiş kişiler birkaç aşamalı değerlendirme sürecine tabi tutulurlar. Öncelikle adayın başvurusu sırasında verdiği bilgilerin doğruluğunu gösteren belgelerin incelemesi yapılır. Bu sırada adayın belirlenen boy ve kilo özelliklerine uygunluğu saptanır. Sınavlardan bir tanesi de Genel Kültür sınavıdır. Bu sınavda Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, T.C. Anayasası, Türkiye Coğrafyası konularında sorular sorulur. Muvazzaf astsubay sınav soruları ve cevapları için alım dönemlerinde açıklanan kılavuzlarda yer alan kaynaklar ile çalışma sağlanabilir.

Genel sınavlar haricinde başvuru yapılan bölüme göre de sınavlarda değişiklik olabilir. Örneğin bando sınıfı için başvuru yapmış olan kişiler müzik yeteneğinin değerlendirilmesi adına bir sınava tabi tutulurlar. Deniz piyade ve hava piyade sınavları içerisinde yüzme testi söz konusudur. Deniz piyade olmak isteyenler ayrıca su altı yüzme testine de girerler.

Muvazzaf Astsubaylık Eğitim Süresi ve Hakları

Muvazzaf astsubaylar meslek yüksek okulları ve fakültelerden mezun olan kişiler arasından seçilirler. Bunun dışında askeriyenin eğitimlerine de katılırlar. Bu bağlamda muvazzaf astsubay eğitim süresi ne kadar sorusu şu şekilde cevaplanabilir: Eğitim süreleri görevlendirilecek bölüme göre değişiklik gösterir. İlk aşamaları tamamlayan adaylar atandıkları birimlere göre eğitimlerini sürdürürler ve bu eğitimlerin sonunda görevlerine başlarlar.

Muvazzaf astsubay maaşları yine 926 sayılı TSK Personel Kanunu’na göre düzenlenir. Maaşlar emsal rütbe ve derecelerdeki muvazzaf astsubaylara göre belirlenir. Yine bu kişilerin tazminat, yan ödeme ve diğer mali ve sosyal haklardan yararlanma şansları da bulunur.

 

Bir önceki yazımız olan Bayan Astsubay Boy ve Kilo Tablosu başlıklı makalemizde bayan astsubay, bayan astsubay boy kilo tablosu ve bayan astsubay boy tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.