Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Sorgulama, Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Kadar? Ne Zaman Yatar?

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Sorgulama, Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Kadar? Ne Zaman Yatar?

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı, Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Sorgulama, Muhtaç Asker Ailesi Yardımı ne zaman yatar? Muhtaç Asker Ailesi Yardımından kimler faydalanabilir? Muhtaç Asker Ailesi Yardımı ne kadar? Muhtaç Asker Ailesi Yardımı ücreti, Muhtaç Asker Ailesi Yardımı 2021, Muhtaç Asker Ailesi Yardımı başvuru sonuçları ile ilgili detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Nedir?

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından muhtaç asker ailelerine yapılan maddi bir yardımdır. Bu yardım düzenli olarak ödenmektedir. Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı askerlik süresince devam etmekte olup en fazla on iki ay sürmektedir.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Muhtaç Asker Ailesi Yardımından bütün askeri personellerin muhtaç aileleri yararlanabilmektedir. Detaylandıracak olursak;

  • Askere giden kişi evli ise, programdan resmi nikâhlı eşi faydalandırılır. (Burada belirtilen evlilik birliği resmi nikah ile evlenilmiş eşleri kapsamaktadır)
  • Askere giden kişi bekâr ise başvuru önceliği annenindir; anne hayatta değil ise baba başvuruda bulunabilir.

Ayrıca Şartlı Nakit Transferi programından faydalanan kişiler Muhtaç Asker Ailesi Yardımından da yararlanabilir.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Kadar?

Birçok kişi tarafından Muhtaç Asker Ailesi Yardımı ne kadar sorusu sorulmaktadır. Muhtaç Asker Ailesi Yardımı 2021 yılında Aylık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL’lik düzenli ödeme hak sahibi kişilerin PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Yani ücret aylık değil, 2 ayda bir yatmaktadır.

Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı askerlik süresince devam etmekte olup en fazla on iki ay sürmektedir.

Geriye Dönük Ödeme Almak Mümkün mü?

Muhtaç Asker Ailesi yardım programında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yaptığınız tarih baz alındığından, sadece kabul edilme tarihiyle ilgili geriye dönük ödeme alınabilir. İade edilen ödemelerle ilgili geriye yönelik ödeme alınamamaktadır.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Zaman Yatar?

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Zaman Yatar? Ödemeler, ayın 24’ü ile 28’i arasında yapılıyor. Başvuran kişinin TC kimlik numarasının en son rakamı 0 ise ödeme ayın 24’ünde, 2 ise 25’inde, 4 ise 26’sında, 6 ise 27’sinde, 8 ise 28’inde hak sahibi kişilerin PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır.

Ödeme günü hafta sonu Cumartesi gününe denk gelenler Cuma gününden itibaren ödemelerini alacaklardır. Ödeme günü hafta sonu Pazar gününe denk gelenler ise, Pazartesi gününden itibaren ödemelerini alacaklardır.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Muhtaç Asker Ailesi Yardımından faydalanmak isteyen kişiler başvuru şartlarını karşılıyorlarsa yardımdan faydalanabilmek için herhangi bir belgeye ihtiyaçları yoktur. Başvuran kişinin T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı. Bunun dışında vatandaşlarımızdan herhangi bir belge talep edilmemektedir.

Fakat 2022 sayılı Kanuna göre Yaşlılık- Engelli Maaşı alan ve eşi/oğlu askerde olan kişiler ayrıca bu yardım programından da Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık kararı verilmesi şartıyla faydalanabilmektedir.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Başvuru

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Başvuru ile ilgili şunları söyleyebiliriz; Muhtaç Asker Ailesi Yardımı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Bu vakıflar illerde Valilik, ilçelerde ise kaymakamlık bünyesinde çalışmaktadırlar.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Başvuru Sonuçları

Başvurunun sonuçlanabilmesi için kişinin askerlik durumuna ilişkin belgenin Milli Savunma Bakanlığı aracılığıyla sisteme işlenmesi gerektiğinden, ilgili durum bilgisinin güncellenebilmesi zaman alabilmektedir. İlerleyen zamanlarda tekrar İletişim Adresleri sayfasında bulunan kuruluşlardan sizin il ve ilçenizin karşısındaki numarayı arayarak yardım durumuna ilişkin bilgi edinebilirsiniz.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Sorgulama

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı sorgulama hakkında detaylı bilgilere e-devlet üzerinden ulaşılabilmektedir. E-devlet üzerinden  E-Devlet Giriş Ekranı adresinden Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Başvuru sorgulama işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

  • Resmi E-devlet sitesine gidin (Giriş yaptığınız sitenin resmi site olduğundan emin olun)
  • TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapın (Şifrenizi kimseyle paylaşmayın.)
  • Karşınıza çıkan “Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” yazısının bulunduğu arama kısmına “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazın ve aratın.

Aldığınız yardımlar burada listelenecektir. Açılan sayfada “Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır.” ifadesi varsa yani hiçbir yardım listelenmediyse henüz bir sosyal yardım almamışsınız demektir. Başvurunuzun sonuçlarını öğrenebilmek için İletişim Adresleri sayfasında bulunan kuruluşlardan sizin il ve ilçenizin karşısındaki numarayı arayarak yardım durumuna ilişkin bilgi edinebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.