Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Tercihleri Nasıl Yapılır? MSÜ Tercih Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

MSÜ Tercihleri Nasıl Yapılır? MSÜ Tercih Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak kurulan askeri yüksek öğretim kurumu Milli Savunma Üniversite’nde eğitim almak isteyenlerin ÖSYM tarafından düzenlenen Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirme Sınavı’na başvuru yapmaları ve yapılan başvurunun kabul edilmesiyle birlikte sınava girmeleri gerekir. Sınav sonuçlarının olumlu olmasının ardından askeri öğrenci adayları, MSÜ tercih sayfası üzerinden okul tercihlerini belirlerler. Adayların ÖSYM tarafından yayımlanan işlem takvimi doğrultusunda belirlenen tarihlerde başvurularını tamamlamaları ve tercihlerini yapma şartı mevcuttur. ÖSYM işlem takvimi, bu bağlantı üzerinden takip edilebilir.

ÖSYM ve MSÜ tarafından düzenlenen Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na girecek olan askeri öğrenci adaylarının, sınav sürecini ve sınav sonuçlarını adım adım açıklayan kılavuz yayımlanmıştır. Tercih sürecinde sorun yaşayanlar ya da süreç ile alakalı ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyenler bu kılavuzdan yararlanabilirler.

ÖSYM tarafından 2019 Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı için yayımlanan kılavuza erişmek için TIKLAYINIZ!

MSÜ Tercihleri Nasıl Yapılır?

MSÜ sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar, öncelik sırasına göre okul tercihlerini ve ikinci seçim aşamalarına katılacakları tarihleri Milli Savunma Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne bağlı Personel Temin Dairesi Başkanlığı sayfası üzerinden belirlerler. Aynı zamanda adaylar tercih süreçlerinin kontrollerini de bu sayfa üzerinden gerçekleştirebilirler.

MSÜ tercih yapma ekranına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Tercih ekranı üzerinden adaylar, Harp Okulları ya da Astsubay Meslek Yüksekokullarını tercih edebilir. Belirlenen okullara tercih işlemini gerçekleştirmeyen adaylar 2. seçim aşamalarına katılamazlar.

Harp Okullarına başvuruda bulunacak adaylar;

 • Kara Harp Okulu,
 • Hava Harp Okulu,
 • Deniz Harp Okulu seçeneklerinden birini tercih edebilirler.

Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuruda bulunacak adaylar;

 • Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu,
 • Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu,
 • Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu ,
 • Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu seçeneklerinden birini tercih edebilirler.

Adayların tercih yaparken, eğitim görmeye hak kazanılan okula, tercih sıralarına göre yerleştirildiklerini unutmamaları gerekir. Bu nedenle adaylar, puanları doğrultusunda ilk tercihlerinin dışındaki tercihlerine de yerleştirilebilirler.

Yerleştirme aşamasında adaylar, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları için ayrı ayrı değerlendirmeye alınırlar. Yukarıdaki okullardan birine girmeye hak kazanan adayların tercih ettikleri okul kapsamında yeteneklere ve şartlara uygunluk göstermeleri gerekir. Aynı zamanda her okul için açılacak kontenjan durumu, Milli Savunma Üniversitesi tarafından Milli Savunma Bakanlığı ile birlikte belirlenir ve internet ortamından ilan edilir. Dolayısıyla adayların hem belirlenen şartlara hem de her bölüm için açılan kontenjana dikkat ederek tercih yapmaları sağlıklı bir adım olacaktır.

2019 MSÜ Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM tarafından yayımlanan MSÜ tercih kılavuzu kapsamında, 2019 yılında uygulanan Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na katılıp tercih yapma hakkı kazanan adayların, 29 Nisan 2019- 17 Mayıs 2019 tarihleri arasında Milli Savunma Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne bağlı Personel Temin Dairesi Başkanlığı sayfasına girerek tercihlerini yapmaları gerekir.

MSÜ Tercih Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

MSÜ yerleştirme sonuçları, başvuruların değerlendirilmesi ile birlikte Milli Savunma Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne bağlı Personel Temin Dairesi Başkanlığı sayfasından ilan edilir. Adaylar, resmi web sitesi üzerinden tercih sonuçlarının açıklandığı tarihte hem kazandıkları okulları hem de 2. seçim aşamalarına çağrılma durumu kontrol edebilirler.

 • Tercih sorgulama işlemi için öncelikle aşağıda paylaştığımız bağlantıya tıklayarak MSB’nin ilgili sayfasını açmak gerekiyor.

 • Açılan sayfada yer alan e-Devlet ile giriş sekmesine tıkladıktan sonra işlemlere devam edilebilir.

 • E-devlet kapısı üzerinden kimlik doğrulama sayfasına yönlendirilen adaylardan ilgili boşlukları doğru bir şekilde doldurmaları beklenir. Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için T.C kimlik numarası ile PTT’den alınan e-Devlet şifresinin ilgili boşluklara yazılmalı daha sonrasında sisteme giriş yap butonuna tıklanmalıdır.
 • E-devlet şifresi bulunmayan adaylar için mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı ya da T.C kimlik kartı gibi giriş seçenekleri mevcuttur.

 • Açılan sayfa üzerinde adayların kimlik bilgileri, eğitim bilgileri, sınav bilgileri, kurs/bonservis bilgileri, yabancı dil bilgisi düzeyi, askerlik bilgileri, iletişim bilgileri, ehliyet bilgileri ve son iş yeri bilgisi yer almaktadır.
 • Bilgilerini değiştirmek ya da güncellemek isteyenler, sayfanın en sağında yer alan ileri sekmesine tıklayarak bilgilerini görüntüleyebilirler. Aynı zamanda her kategorinin en altında yer alan güncelle seçeneğiyle birlikte sistemdeki bilgilerin düzenlenmesi mümkündür.
 • Sayfanın en solunda yer alan tercih yap sekmesiyle birlikte tercih işlemlerinin yönetilmesi mümkündür.

MSÜ tercih sonuçlarını sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.