Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

MSÜ Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Nedir? Nerede Yazar? Ne İşe Yarar?

MSÜ Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Nedir? Nerede Yazar? Ne İşe Yarar?

2019 yılında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Belirleme Sınavı (MSÜ) 7 Nisan’da belirlenen il merkezlerinde gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen sınavın sonuçları bugün (26 Nisan Cuma) itibarıyla açıklandı. Adaylar sınav sonuçlarını öğrenmek için araştırmalarına başladılar. Hatta kendisini garantiye almak isteyen askeri öğrenci adayları, sonuç belgesi kontrol sisteminin işlevini merak eder hale geldi. Peki 2019 MSÜ sınav sonuçları nasıl öğrenilir? MSÜ sınav sonuç belgesi kontrol kodu nedir? Kontrol kodu, sınav belgesinin neresinde yazar? MSÜ, sınav sonuç belgesi kontrol kodu ne işe yarar? İşte, MSÜ sınav sonuç belgesine dair merak edilen tüm detaylar…

Öğrenci Ölçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) aracılığıyla yayınlanan 2019-MSÜ Sınav kılavuzu, adaylara hem sınav aşamasında yardımcı olduğu gibi sonuçlarının açıklanmasıyla beraber; sonuçların nasıl öğrenileceği, tercih süreci ve MSÜ 2’nci seçim çağrılarına dair bilgilere de ışık olmuştur. ÖSYM kılavuzu, adayların sorularına cevap vermek için yayınlanmış olsa da, öğrenciler ve velilerinin kafasındaki soru işaretleri son bulmuyor. MSÜ sınavına giren adaylar için, sınav sonuçlarının açıklanma süreci en az tercih aşaması ve MSÜ 2’nci aşama çağrılar kadar büyük  taşır?

2019- MSÜ Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

MSÜ Sınav sonuçları 26 Nisan 2019 Cuma günü, ÖSYM’in Aday Bilgilendirme Sistemi kapsamında yer alan sonuç sayfasından öğrenilebilecek. Adaylar, T.C kimlik numarası ve şifreleri ile ÖSYM sistemine giriş yaparak sonuç bilgilerine ulaşım sağlarlar. Sonuç belgesine ait sayfaya, mobil cihazlar ve tabletler üzerinden de erişmek oldukça kolay hale gelmiştir.

Adayların internet üzerinden sonuçlara ulaşması oldukça önemlidir. ÖSYM tarafından düzenlenen MSÜ sınav kılavuzunda; adaylarınyaşadıkları ikamet adresine ayrıca bir sonuç belgesinin gönderilmeyeceği ilkesi açıkça belirtilmiştir İnternet ya da mobil uygulama üzerindeki sonuç sayfasında ilan edilen bilgiler, adaylara tebliğ hükmünde olacaktır ve bu bilgilerin öğrencilerin tercih aşamasında yasal bağlayıcılığı söz konusu olur.

MSÜ Sınav Sonuç Belgesi Kontrol Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

MSÜ sınav sonuç belgesi kontrol kodu, ÖSYM tarafından adayların şifrelerini paylaşmasına gerek olmadan; kurumlar ya da herhangi bir kişinin kendilerine sunulan sonuç belgelerini kontrol edebilme şansını verir. Aynı zamanda bu sistem sayesinde, sınav sonuç belgelerinin adaylar tarafından değiştirilmesi sonucunda ortaya çıkan olumsuzlukların önüne geçilmesi,  bilgilerin değiştirilerek ilgili kurumların yanıltılmasına son vermek ve ÖSYM’nin web servis sistemine erişmek için gerekli olan yazılımı geliştirme kapasitesi bulunmayan kurumlarında sonuçları doğrulama imkanına kavuşması amaçlanır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme ÖSYM Aday Bilgilendirme üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır. Adaylar ilgili sayfaya girerek T.C kimlik numarasının ve Kontrol kodunun boşluklara eklenmesiyle beraber, sonuç belgesinin ÖSYM’deki kayıtlarla eşleşip eşleşmediğinin kontrolü yapılabilir.

ÖSYM sonuç kontrol sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.